Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 26

Thread: Gadgetul suprem in materie de jocuri

  1. #1 SP
    Junior Member Ownzy's Avatar

    Gadgetul suprem in materie de jocuri

    Industria jocurilor infloreste, datorita smartphone-urilor si tabletelor care atrag tot mai multi adepti. Si totusi, se vede o amenintare la orizont: jocurile pentru telefoane si tablete cam seamana intre ele, iar gamerii adevaratii s-au plictisit de Cut the Rope sau de Angry Birds. Si aici intra in scena Razer. Producatorul de periferice a adus la targul de tehnologie CES de la Las Vegas un concept menit sa-i entuziasmeze pe gamerii care sunt mereu pe drum. Tableta se cheama "Project Fiona" si, in ciuda numelui de printesa, ascunde sub carcasa o artilerie grea. Demn de mentionat este procesorul Intel Core i7, datorita caruia gadgtetul ar trebui sa poata rula toate jocurile la moda.

    Sa pui pe o tableta un joc care merge pe PC sau pe o consola de gaming, pare o gluma proasta pentru pasionati. Cei de la Razer s-au prins de asta si au atasat doua controllere fizice. Ei spun ca experienta jocurilor ar trebui sa fie imbunatatita, pentru ca tableta are display multitouch.

    Cei de la Razer n-au spus cat anume va costa Project Fiona, lucru care nu e surprinzator pentru ca vorbim deocamdata doar de un concept. Totusi, planurile lor par serioase, asa ca e posibil sa vedem gadgetul pe piata intr-un timp relativ scurt.

    Mai multe detalii puteti gasi aici: http://www.consolegames.ro/forum/f35...project-fiona/

    Attached Images Attached Images project-fiona-1280x720.jpg

  2. #2 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Ideea este interesanta, dar momentan lasa de dorit fiind trasa inapoi de multe probleme tehnice si un pret de 1000$.

    In urma recenziei facuta DE IGN la CES s-au observat urmatoarele probleme la ea:

    "Although my demo was relatively brief, the handmade prototypes started to falter after a few minutes. Framerates dropped, the built-in fans started buzzing furiously as they spewed extremely hot air from the depths of the casing until the unit finally shut itself down.

    Of course, these are just crude prototypes and were only intended to serve as a proof of concept, but Razer still has a long road ahead of them before the device's release later this year. Managing internal temperatures is sure to be a challenge, but I'm more concerned about battery life.

    If the company hopes to run games at as high of specs as I saw today, it is going to need a massive battery to provide more than just an hour or two of gameplay. What's more, once THX-certified audio and force feedback are thrown into the mix, power consumption will be even higher.

    All concerns aside, Project Fiona is certainly an interesting new concept in the PC gaming space, and I'm eager to see how it evolves between now and release."

    Oricum, acesta este doar un prototip iar pe viitor sper sa iasa o versiune mai fiabila si de ce nu, mai atractiva din punct de vedere al pretului.

  3. #3 SP
    Member Nestea's Avatar
    Razor fac scump si prost

  4. #4 SP
    UberDude Honord's Avatar
    '' Controller-ul '' e facut, asteptam 2014 pentru prima generatie de roboti marca Real Steel.
    Attached Images Attached Images real-steel-600x337.jpg

  5. #5 SP
    Member Ares's Avatar
    bai astia de la razer sunt fantastici, chiar nu le spune nimeni ca pc-ul este mort la joace?

  6. #6 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar
    ^Aşa e, bă, mai e puţin şi Valve dă faliment, at�t de mort e PC gaming-ul.

  7. #7 SP
    Junior Member miron's Avatar
    Ipad ripoff de la o posta doar cu doua analoguri de move.Check this out!
    Attached Images Attached Images diagonala.jpg razer_project_fiona_6.jpg

  8. #8 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Nestea View Post
    Razor fac scump si prost
    Iar tu nici macar nu stii sa le scrii corect numele. Ai avut vreodata ceva facut de Razer? Sau vorbesti si tu ca un roman adevarat? (care habar n-are, dar se da cel mai bun cunoscator).

    Tin sa te anunt ca pe biroul meu sta un mouse Razer Diamondback Plasma, il am din 2005 si merge impecabil si azi, nici macar scrisul de pe el nu s-a sters, desi a fost folosit intens, butoanele sunt ca in prima zi la apasare, etc.

    Cat despre pret, mie mi se pare ok, e totusi un produs mai special si costa ca sa bagi un i7 intr-o tableta.

  9. #9 SP
    Member Sosetila's Avatar
    Mie nu imi place portable gaming deci nu e gadgetul suprem pentru mine

  10. #10 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by miron View Post
    Ipad ripoff de la o posta doar cu doua analoguri de move.Check this out!
    Nu inteleg analogia

    E normal sa "semene". Este o tableta cu 2 controllere atasate. Sunt sanse fff mici ca finalul sa arate la fel.

    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Iar tu nici macar nu stii sa le scrii corect numele. Ai avut vreodata ceva facut de Razer? Sau vorbesti si tu ca un roman adevarat? (care habar n-are, dar se da cel mai bun cunoscator).

    Tin sa te anunt ca pe biroul meu sta un mouse Razer Diamondback Plasma, il am din 2005 si merge impecabil si azi, nici macar scrisul de pe el nu s-a sters, desi a fost folosit intens, butoanele sunt ca in prima zi la apasare, etc.

    Cat despre pret, mie mi se pare ok, e totusi un produs mai special si costa ca sa bagi un i7 intr-o tableta.
    Eu am un mouse "Super optical mouse" din 2006 pe care am dat fix 19 ron. Merge la fel ca in prima zi. Nu trebuie super brand pentru a face ceva de calitate.

    Nu am nimic cu Razer, fratele meu e obsedat de ei (cam cum sunt eu cu produsele Apple ). Este chiar "corespondentul" Apple in "lumea" jocurilor.

  11. #11 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Video shows Project Fiona running Skyrim at “ultra high” | VG247


    now that's something ... nici pe laptopul meu nu imi merge calumea Skyrim pe High... nu Uktra

  12. #12 SP
    Senior Member axton's Avatar
    Va fi disponibil in Romania ... (date unknown). De aplaudat ideea .

  13. #13 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Foarte interesant... Daca va avea o greutate OK si o baterie decenta va fi, din punctul meu de vedere, cea mai buna tableta pentru un gamer.

  14. #14 SP
    Member dilibau666's Avatar
    Daca ai putea sa ii indepartezi manerele alea cand nu ai nevoie ar fi fain...altfel e ridicol !

  15. #15 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Quote Originally Posted by axton View Post
    Va fi disponibil in Romania ... (date unknown). De aplaudat ideea .
    Foarte bine oricum nu-l va cumpara nimeni

  16. #16 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Foarte interesant... Daca va avea o greutate OK si o baterie decenta va fi, din punctul meu de vedere, cea mai buna tableta pentru un gamer.
    Bine punctat cu bateria, ca sa ofere curent pt procesorul si placa video cred ca e nevoie de ceva serios... Insa pe mine ma roade alta intrebare: ce sistem de operare are instalat? Daca ruleaza jocurile PC banuiesc ca e ceva Windows, 99% ca e Windows 7 (sau poate chiar Windows 8). In cazul asta devine foarte interesanta aceasta tableta, daca are si macar un port USB si retea e perfecta, nu mai ai nevoie de laptop, ii conectezi o tastatura si gata.


    Quote Originally Posted by icebird View Post
    Foarte bine oricum nu-l va cumpara nimeni
    Daca tu nu cumperi (ca nu-ti place sau ca nu-ti permiti) nu inseamna ca nu-l va cumpara nimeni...

  17. #17 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Daca tu nu cumperi (ca nu-ti place sau ca nu-ti permiti) nu inseamna ca nu-l va cumpara nimeni...
    Eu vorbesc de romanul de rand (nu de mine sau de tine), chiar crezi ca ar da 3k$ pe o tableta? Imagineaza-ti un copil care ii zice la tacsu' ca vrea tableta aia, cand vede taicaso pretu' crezi ca i-o mai cumpara? (decat daca e vreun parlamentar cu bani...)
    Tot ce vreau sa spun e ca e un pret mult prea mare pentru un moft mult prea mic

  18. #18 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Pretul va fi maxim 1000$.

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

  19. #19 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by icebird View Post
    Eu vorbesc de romanul de rand (nu de mine sau de tine), chiar crezi ca ar da 3k$ pe o tableta?
    Pai si tu crezi ca tableta aia e gandita pt romanul de rand? Stai linistit ca vor fi si destui romani care-l vor cumpara.

  20. #20 SP
    Member Ares's Avatar
    ^Aşa e, bă, mai e puţin şi Valve dă faliment, at�t de mort e PC gaming-ul.


    da mah ,cea mai tare platforma gaming a tuturor timpurilor este pc-ul cum si cele mai tari device-uri le face razer.nu?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Istoria ta in materie de console (cum ai devenit jucator pe consola) By rodarkone in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 141 Last Post: 12-07-2020, 20:25
  2. Replies: 24 Last Post: 12-01-2015, 12:21
  3. Replies: 36 Last Post: 27-03-2013, 22:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts