Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: NORC - Google Streets made in Romania

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    NORC - Google Streets made in Romania

    Well well well... am trait sa o vad si pe asta. Un serviciu romanesc care incearca sa faca lucruri bune precum cele la care ne minunam peste ocean. NORC este un serviciu de "street-level imaging" (un fel de Google Street) made 100% in Romania si este deja disponibil (in faza beta) pe www.norc.ro . Cel putin eu unul sunt impresionat. Nivelul de detalii este foarte ok pentru beta si sper ca in curand sa vedem aplicatii serioase din partea NORC. Imi vin repede in minte servicii web de localizare a restaurantelor, monumentelor, muzeelor, etc... aplicatii GPS la nivel de street view and so on.

    Pentru Romania am vazut ca momentan sunt fotografiate orasele Bucureşti, Ploieşti şi Valea Prahovei, Constanţa, Braşov şi Poiana Braşov, Cluj-Napoca, Timişoara, Iaşi, Sibiu, Piteşti, T�rgovişte. Am observat ca este si litoralul... sper ca vedem poze cat mai detaliate vara

    Si ca dovada a nivelului de detaliu... mi-am gasit masina in poze... si pisica blocului. Lovely. Bafta NORC !
    Attached Images Attached Images norc_3.jpg

  2. #2 SP
    Member Kratos's Avatar
    WOW ! Merci MonkY ! Nu stiam ca exista asa ceva in Romania. Si in plus, facut de romani. Nota 10 ! Ma duc sa ma caut prin poze

  3. #3 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Wow! Super tare chestia asta, nici macar nu auzisem de asa ceva.
    Mi-am cautat si eu strada, insa este o mica confunzie la mine. Imi arata o strada vecina, care o intersecteaza pe a mea lol
    LE: Acu am vazut... strada mea inca nu e pusa pe harta dar sunt locatii foarte apropiate de mine

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...nebunie! Astea-s din fața blocului meu (adică ce văd atunci c�nd ies pe balcon).

    Am găsit și skatepark-ul (te apucă o stare ciudată...să vezi acolo locuri prin care mergi tu).
    Attached Images Attached Images 1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg

  5. #5 SP
    I Unlimited Bitza's Avatar
    NORC.ro e in stadiul Beta de anul tercut din vara de cand a aparut.daca de atunci si pana astazi e in Beta...munca romaneasca.

  6. #6 SP
    Member Catallin's Avatar
    E de ceva vreme activ site-ul respectiv, impresionant intr-adevar. N-am auzit persoana care sa nu fie impresionata. Au mici erori mai ales la liniile de pe strada, se vad pozele suprapuse dar nu asta e important fiind in faza beta.

    Ca o chestie pe care am auzit-o si eu e ca echipa care a facut asta a facut-o cu intentia sa vanda totul la google. Si ce ma oftic e ca de ce nu ne-am gandit noi ca nu pare chiar iesit din comun si sa ai nevoie de aparatura de zeci de mii de euro (cred).

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by bitza2408 View Post
    NORC.ro e in stadiul Beta de anul tercut din vara de cand a aparut.daca de atunci si pana astazi e in Beta...munca romaneasca.
    Quote Originally Posted by Catallin View Post
    E de ceva vreme activ site-ul respectiv, impresionant intr-adevar.
    Eeeh, eu nu stiam. Am citit despre ei in ultimul numar CHIP si am zis sa impartasesc cu voi... pentru ca presupun ca cei care stiau o tineau pentru ei. Dar nu va mai spun de-acum inainte, ca oricum stiati deja

  8. #8 SP
    I Unlimited Bitza's Avatar
    e,nu tre sa o iei in nume de rau,nu asta a fo intentia mea.
    ideea mea era ca de asta vara si pana acu nu s-a mai facut nimic.
    oricum situl/stirea este foarte util/a.
    multumim si mai asteptam

  9. #9 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    cred ca voi aveti pile de aia si poze, eu mai trebuie sa astept asta in cazul in care as da doua cepe degerate pe chestia asta ... si serios vorbind totusi interesant insa nu stiu cit de util !

  10. #10 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    si eu am aflat de el de aprox 2 luni desi este de anul trecut, felicitari norc, nu este usor sa realizezi asa ceva, au mai multe orase din europa de est.. Sunt insa curios care este modelul lor de business, nu au reclame nimik, eu cred ca vor sa adune cat mai mult content, iar cand google va fi interesat sa intre cu google street in europa de est cumpara direct norc si gata.. ce ziceti, aveti alte idei ?

  11. #11 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    da si eu l-am experimentat de cateva luni incoace.
    chiar am prins o masina de la ei cand faceau poze.
    aveau ceva dispozitiv care face poze roata deasupra masinii, la interval de cateva secunde, poate mai scurt, asta nu mai am de unde sa stiu.
    oricum enorma munca depusa.
    lucru util!

  12. #12 SP
    Member Catallin's Avatar
    Eu cand am zis "impresionant intr-adevar" ma refeream la site, in nici un caz n-a fost o remarca ironica la stire, acum imi dau seama cand ai facut quote cum a sunat de fapt si-mi cer scuze

    Ieri am vazut ca au adaugat si “panolink”, adica ne facem cont, ne ducem in locul pe care-l dorim si cerem panolink. Sistemul ne da o adresa de internet. Putem trimite adresa de internet oricui vrem si va vedea locul respectiv. Si uite asa usuram situatiile “unde anume vine asta?” “pai uita-te si singur!”.

    Am pus aici sala cu console din Pitesti

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Spunea cineva ca ar fi facut asta ca sa vanda la google. Well, in sursele de la norc.ro se pot observa o groaza de linkuri la Google Maps. Concluzia o tragem singuri

  14. #14 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Ce pot spune: foarte tare. A gasit-o MonkY si pe asta

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Google Play Store By MonkY in forum Android
    Replies: 6 Last Post: 16-03-2021, 21:26
  2. Replies: 16 Last Post: 17-11-2015, 23:45
  3. Zombalipse - Made In Romania By Rayzzzo in forum Jocuri PC
    Replies: 1 Last Post: 27-06-2012, 21:06
  4. Monopoly Streets By Walkman in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 09-05-2010, 14:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts