Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Marvel sau DC?

Voters
51. You may not vote on this poll
  • DC

    15 29.41%
  • Marvel

    12 23.53%
  • Both

    20 39.22%
  • Mi-e tot una(don't care)

    4 7.84%
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 38 of 38

Thread: Marvel vs DC Comics

  1. #21 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Mereu ma cert cu un prieten pe tema super eroilor overpowered : el zice ca super man e over powered pt ca are prea multe puteri si nu prea poate fi omorat decat de kriptonyta. Da in realitate super man are slabiciuni destul de multe (kryptonite, magie, forta bruta foarte mare, lipsa expunerii la razele galbene de la soare si posibil altele) si el a murit cel putin odata din cate stiu (omorat de Doomsday). Si desi zice chestia asta el nu considera ca Wolverine e overpowered. Tipul asta e nemuritor! Si Rlzzler a spus chestia aia cu celula si eu am vazut in ceva banda desenata in care wolverine a fost prins intro explozie nucleara, toata pielea de pe corp i s-a dus, a ramas doar scheletul si in cateva minute a revenit la normal...atata ca nu avea haine pe el ). Am auzit pana si unele scenarii in care a fost rupt literalmente in doua si nu a murit sau a fost mancat de Hulk . Si totusi wolverine nu e overpowered...super man e. Eu consider ca daca un personaj nu poate muri atunci el e mai puternic decat ar trebui.

    As mai citi ceva pe wikipedia acuma da mi asa de somn...cred ca o sa las pe maine.

    Btw Rlzzler imi place ca tu ai punctat ce iti place la x si ce nu iti place. Poate ca unii cred ca e cam mult da mie mi s-a parut interesant ce ai scris. Multe chestii nu stiam . As vrea ca si alti useri sa scrie macar o zecime din cat ai scris tu .

    P.s. iara prietenul meu crede ca Spawn e super ok pt el desi nici el nu poate fi omorat (si in plus Spawn l-a invins pe Satan si pana si pe Dumnezeu...that's beyond godlike )

  2. #22 SP
    Member andreivladp's Avatar
    @ Tudoran: spawn poate sa fie decapitat....

  3. #23 SP
    Junior Member Rlzzler's Avatar
    mi-am amintit alt punct: eroi fara puteri. Eu am cunostinte destul de vaste din ambele comicuri dar nu cred ca imi amintesc alt personaj fara puteri de la marvel in afara de Punisher. Ii drept ca Captain america zice ca nu are puteri ci este doar la limita extrema a corpului uman dar la cum este prezentat nu prea aduce a cineva fara super puteri. Dupa cum am zis Punisher cred ca ii singurul de la marvel care sa nu aiba superputeri si sa fie si cunoscut cat de cat, pe cand iN DC gasesti o gramada de personaje fara puteri care sunt frumos conturate.
    REferitor la ce zis Tudoran , exact aceleasi faze ma enerveaza la Wolverine. Adica a inceput ca un personaj normal care a ajuns sa fie pur si simplu tampit de la atata regenerare. la cum este prezentat in comicuri daca ii dai un pumn el se regerezeaza de la lovitura pana tu reusesti sa il aplici pe al 2-lea. atunci carei farmecul sal vad ca se bate cu cineva?
    Si tot referitor la Wolverrine ca si personaj ma enrveaza la culme atitudinea de bad boy si lup singuratic.DUpa cum am spus a fost oky la inceput dar acu personajul a trecut cam prin toate echipele din MU si el tot zice despre el ca este un "loner"...la un moment dat face parte din din Avengers si din X-men in acelasi timp. Daca asta nu denota lene din partea scriitorilor nu stiu ce sa mai zic
    PS nu mas mira ca in viitorul apropait sa faca parte si din Fantascit Four...

    ---------- Post added 05-08-2011 at 07:49 PM ----------

    Miam amintit si de Hawkeye dar asta nu prea merita mentionat din simplu motiv cai o copie fidela a Green arrow din Dc

  4. #24 SP
    Junior Member Rlzzler's Avatar
    Quote Originally Posted by thegamer View Post
    http://fc04.deviantart.net/fs71/f/20...y_Dustyart.jpg

    Mda mie imi place mai mult MARVEL...sincer nu prea stiu de ce,parca cam toti cei din Justice League au forma lui superman: http://www.ifanboy.com/images/ifanbo...ticeLeague.jpg
    http://images4.fanpop.com/image/arti...che=1289212265

    App am vazut si Avengers cel nou,mi-a placut mai mult decat Young Justice.

    @Tudoran Black Bolt - Wikipedia, the free encyclopedia Black Bolt cam ce Tier e? Stiu ce era destul de puternic in F4 TAS.
    compari niste desene intre care este 10 ani diferenta...daca vrei sa compari design-urile personajelor din desene mai bine compari The avengers cu cei din Young justice. asa ii comparatia mai oky si o sa vezi ca the avengers nici macar nu is pe aproape de YJ cand vine vorba de desing si animatie. SI mie mi-au placut The avengers EMH dar sincer putea sa lucreze mai mult la uni eroi: Ironman arata ca draq iar Thor zici ca are 2m latime. restul sunt oky (ant-man si wast sunt chair bestiali)

  5. #25 SP
    Junior Member RockeE's Avatar
    Sunt cu DC , CLAR !!!

  6. #26 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    DC are benzi desenate mai bune, desene animate mai bune, seriale mai bune, carti mai bune, si inclusiv JOCURI VIDEO mai bune de la Batman Arkham pana la Injustice. Filmele DC au fost bune din anii 1970-1980 de la primele filme cu Superman si Batman pana prin 2012 cand s-a finalizat trilogia Dark Knights. Dar de cand cu DC Extended Universe au dat-o numai in esecuri "epice" de la Green Lantern, Man of Steel, Batman V Superman , Suicide Squad, Harley Quinn , WW84 si Justice League. Si nici filmele ultra laudate ca Wonder Woman, Aquaman, Shazam si Joker nu sunt cine stie ce.
    Cel mai bine e sa citesti benzile desenate care sunt chiar mature si serioase .

    Marvel este bun doar in privinta filmelor (majoritatea cam de umplutura) si cel mai mult mi-au placut Iron Man 1, Spider-Man 1, X-Men 1, Thor Ragnarok, Captain America Civil War si Winter Soldier, Guardians of the Galaxy 1, Dr. Strange, Deadpool, Logan, si Infinity War - astea mi s-au parut cele mai bune. Restul sunt usor de uitat sau de trecut cu vederea.

    ........si cateva animatii din anii 90', in special Spider-Man si X-Men cu care am copilarit si ile vizionam prin anii de gradinita, apoi Iron Man si Fantastic Four in clasa I.

    Ca joc, cred ca doar Spider-Man de pe PS4 cu animatii si mecanici inspirate dupa Batman Arkham ar fi notabil.

    Am citit si cateva benzi desenate de la Marvel, tocmai originalele din anii 60', dar dupa vreo cateva m-am plictisit, poate pentru ca o dadeau in infantilism.

  7. #27 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    Aleg sa postez aici, are oarecum legatura.

    Libertatea:Colecţia de benzi desenate Marvel - din 6 octombrie 2021

    Preț promoțional primul volum : 9.99 lei. Prețul următoarelor volume : 29.99 lei.
    Nr de pagini colecția Marvel : 144-200 pagini.
    Apariție – săptămânală - 48 ediții.

    Este ceva nou pentru mine, as vrea sa incerc si benzi.As fi preferat mai mult DC, dar n-as zice nu nici la astea.
    Le are cineva sau câteva din ele, merita investia, sunt interesante?
    Au legătură între ele sau le pot lua preferențial?

    editia-nr-2-avengers-marvel_4920.jpgeditia-nr-2-avengers-marvel_4918.jpg

  8. #28 SP
    Member smits's Avatar
    Am luat prima, e chiar oke ca si calitate.

    10-15 lei merita.

    Da 30 mi se pare absurd.

    Avand in vedere ca nu sunt cronologice pot fi luate separate.

  9. #29 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    Cine vrea toată colecția prețul final este ridicat, dar 30 lei nu mi se pare mult.
    La carturesti este 55 lei Civil War si Thanos Rising 90 lei.

  10. #30 SP
    Member theusher's Avatar
    Da 30 mi se pare absurd.

    Avand in vedere ca nu sunt cronologice pot fi luate separate.
    30 lei pentru un tpb de aproape 200 pagini? Unele vor avea chiar mai mult (cel cu Planet Hulk ar trebui sa aiba peste 300 mi se pare). Cele originale, in engleza, costa lejer de 2-3 ori mai mult.
    La carturesti este 55 lei Civil War si Thanos Rising 90 lei.
    Vezi ca ala de la Carturesti nu e graphic novel la 55 lei, e adaptare sub forma de roman a event-ului . Au si comic-ul la 124 lei...

  11. #31 SP
    Member smits's Avatar
    Am luat si set-ul de la carrefour. care era decent si era la 15 lei.

    Si sunt de acord cu tine, nu trebuie sa le iei pe toate si cu siguranta nu le voi lua pe toate.

  12. #32 SP
    Member theusher's Avatar
    Cele de la Carrefour au fost exceptia, din pacate. Nu cred ca o sa vedem prea curand volume la 10-15 lei again.

  13. #33 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    Daca sunt doritori, s-au decalat toate datele de aparitie.
    Dorim să vă informăm că Marvel - colecția de benzi desenate a fost amânată din cauza unei erori de tipar. Astfel, datele de apariție pentru următoarele ediții sunt:

    2 noiembrie 2021 - Ediția 4, Wolverine: Bătrânul Logan
    3 noiembrie 2021 - Ediția 5, Deadpool ucide universul Marvel
    10 noiembrie 2021 - Ediția 6, Thanos: Origini
    17 noiembrie 2021 - Ediția 7, Daredevil: Omul fără frică
    24 noiembrie 2021 - Ediția 8, Ultimate Spider-Man Miles Morales
    29 noiembrie 2021 - Ediția 9, Ms. Marvel: Metamorfoza

  14. #34 SP
    Junior Member mateimatthew's Avatar
    Am ratat editia cu Thanosrigini, deoarece tipul de la chioscul de ziare mi-a spus ca vor incepe sa iasa din doua in doua saptamani si nu am mai verificat. Astazi, am fost sa o iau si m-am trezit direct cu Daredevil.

    Are cineva de vanzare? Eventual, daca a vazut cineva pe la un chiosc anume prin Bucuresti cateva bucati nevandute?
    Multumesc!

  15. #35 SP
    Member smits's Avatar
    Gasesti si pe siteul libertatea daca nu.

  16. #36 SP
    Member eneea's Avatar
    30 de lei nu mi se pare deloc mult, sau depinde cu ce compari...variantele in engleza sunt mult peste. Inafara de Deadpool ucide universul Marvel si Daredevil - omul fara frica planuiesc sa le cam iau pe toate si astora le dau skip pt ca au mai aparut in romana si acum vreo 5-6 ani

  17. #37 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    În rețeaua de magazine Carrefour putem găsi o nouă*colecție de benzi desenate de la Marvel : Înfruntări legendare.*
    Colecția cuprinde 10 cărți :

    Avengers vs Ultron

    Guardians of the Galaxy vs Thanos

    Deadpool vs Deadpool

    X-men vs Magneto

    Spider-man vs Mysterio

    Wolverine vs Sabretooth

    Venom vs Spider-man

    Thor vs Loki

    Captain America vs Red Skull

    Iron Man vs Whiplash

    Prețul unei cărți este de 20 de lei.

    Poate sunt doritori.

  18. #38 SP
    Member eneea's Avatar
    ^suuuper, nu stiam

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Magazine Comics By Roy in forum Carti si Comics
    Replies: 3 Last Post: 16-09-2013, 12:18
  2. DC Comics By paunstefan in forum Carti si Comics
    Replies: 7 Last Post: 29-04-2011, 16:11

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts