Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Recomandare eBook

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Recomandare eBook

    De ceva vreme sunt foarte hotarat sa achizitionez un eBook sau un device care sa ma lase sa vizionez PDF-uri care contin carti. Un iPad consider ca mi-ar fi incomod si nu vreau nici un device mare, greu sau cu foarte multe functii. Ma intereseaza sa fie foarte portabil, rezistent, sa citeasca cat mai multe formate de fisiere si cu autonomie mare. Am vazut pe net ca sunt foarte multe aparate asemanatoare. La mare cautare am vazut ca este Kindle de la Amazon, insa nu sunt foarte convins. Nu am mai avut eBook si nici nu stiu la ce sa ma uit. Astept si eu niste pareri, propuneri si sfaturi.
    Attached Images Attached Images ebooks.jpg

  2. #2 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Eu iti recomand kindle dar cu altele nu am umblat asa ca parerea mea ii cam subiectiva . Depinde ce vrei exact. Daca vrei net decent si gratuit oriunde pt. mail, google si eventual meebo eu zic ca cea mai buna alegere e kindleul cu 3g. Daca vrei numai sa citesti pt. ca probabil ai net pe telefon, laptop atunci cel mai bun mi se pare kindleul nou, cel mai ieftin la 79$. Nu are butoane pt. tastat numai pt ales cartea. PDFurile nu-s grozave pe kindle dar poti sa le transformi repede cu siteul asta: Online ebook PDF converter. Poti sa vezi si pdfuri dar ii foarte incomod sa faci zoom. Eu si vreo 2 colegi avem modelul vechi cu taste+3g si sunt rezistente.
    Pe langa asta mai conteaza preferintele legate de touchscreen. Din cate stiu Razorel prefera nook-ul si sigur o sa-ti ziCA CAte ceva despre el.
    LE: Eu unu' daca mi-as lua altul ar fi cel la 79$. Din punctu' meu de vedere ii exact cat de simplu trebuie sa fie

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ma intereseaza un eBook cat mai simplu. Nu ma intereseaza sa aibe net, pentru ca precum ai spus si tu, pentru asta am telefonul mereu la mine. Kindle a fost primul gand, insa astept si alte pareri despre alte device-uri cu avantaje si dezavantaje. Este acum oferta la acel nou Kindle, care prin Robert Dinu m-ar duce pe la 500 RON. Astept si alte propuneri, poate chiar sub pretul asta.

  4. #4 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Noul Kindle e 499 de lei atat pe eMag cat si pe PC Garage E 479 de lei pe Altex, dar apare ca stoc epuizat. Poate ai noroc sa-l gasesti pe stoc pe undeva sa te poti juca cu el un pic.
    Cat despre Nook, eu cand l-am luat nu aparuse noul Kindle, dar probabil tot as fi optat pentru Nook din cauza suportului ePub. Bateria tine la fel la cele 2, dar nu ma pot pronunta cand vine vorba de build quality. La Nook nu par sa fie probleme, ca m-am tot uitat pe forumuri si n-am vazut nimic, si nici eu n-am nici o problem cu al meu. Kindle-ul vechi stiu ca avea destule probleme, si asta a fost alt motiv pentru care n-am optat pentru el.
    Daca vrei un reader cat mai simplu, mic si portabil, iti recomand un Sony PRS 350, dar care probabil trece de 500 de lei. Inainte de Nook am avut Sony-ul, pe care l-am facut cadou acum cateva luni, si nu are absolut nici o problema, e frumos, usor de folosit, si bateria tine foarte mult. De asemenea are suport ePub
    Ah da, un dezavantaj la Nook este faptul ca nu poti cumpara carti de pe Barnes and Noble fara un VPN de US, dar asta nu e o problema majora
    PS: PDF-urile nu prea arata bine pe nici un reader pana acum, cel putin ce am testat eu.

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu am asa ceva dar ma bate gandu serios sa-i cumpar prietenei mele (dupa ce-mi gasesc job...), dar as opta pentru un Kindle Fire. Am tot citit problemele din ultimele zile, dar tot sunt sigur ca ar fi perfect pentru ea. Inafara faptului ca are ecran color si touch, pe langa carti, se mai poate si juca (cele 20-30 de jocuri disponibile momentan), asculta muzica, sta pe net si mi se pare mult mai ok decat un iPad (pentru ea) prin simplu fapt ca este mai mica si o poate baga cu usurinta in orice geanta (sac) pe care o poarta zi de zi plina de toate prostiile

    Tudor, daca vrei doar pentru citit si eu iti recomand Kindle. Am un fost coleg care are versiunea cu 3G si este mai mult decat multumit de el.

  6. #6 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Daca nu folosesti 3g-ul in schimb, ia noul Kindle cu Wi-fi. Pretul este foarte bun si nu mai ai tastele sa te incomodeze. Da, prefer touch screen-ul

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Asta ziceam, vreau ceva strict pentru citit, pentru restul am telefonul. O sa caut recomandarile voastre sa vad exact despre ce este vorba. Am hotarat ca de Craciun sa imi fac (sau sa las pe cineva sa imi faca) acest cadou. Mai am asadar vreme sa ma decid la un produs anume, dar vreau unul care sa ma tina ca primul iPod, adica o viata.

    LE: Ca sa inteleg si eu perfect, cel din linkul de mai jos e Kindle despre care vorbiti? Ca nu scrie nimic sa fie color sau sa aiba touchscreen.
    http://www.emag.ro/ebook-reader/e-bo...-e-ink--p45591

  8. #8 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Nici un e-book reader adevarat nu este color, momentan. Era vorba de noul Kindle Fire. Cat despre cel din linkul tau, da, acela este noul Kindle cu Wi-Fi.

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am cautat un Review pentru Kindle sa vad si eu cu ce se mananca.



    Pot sa spun ca e ok, e ce vreau eu. Am vazut insa ca poti selecta fonturi, cauta cuvinte din text si chestii de genul asta. Ca sa mearga toate functiile astea trebuie sa ai carti cumparate de pe amazon? Sau daca ai un PDF, Word sau orice alt format suportat si il transferi pe Kindle, vei putea folosi functiile respective?

  10. #10 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Hm, oare de ce aveam eu impresia ca asta e cu touch screen? Eu sincer m-am obisnuit atat de mult cu touch screenul ca nici nu m-as uita la altceva. Imi e mult mai usor sa schimb pagini si sa caut in dictionar.
    Eventual arunca un ochi si la Nook Touch:

    Cautarea ar trebui sa mearga in toate cartile, nu doar in cele comandate de pe Amazon, la fel si marimea textului, dar asta nu merge nici in PDF din cate stiu eu.

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ce nu imi place la Nook este refresh rate-ul. Fata de acel Kindle postat de mine, mi se pare si mai greu de utilizat. Pretul e si mai mare, aproape 8 milioane. Mi se pare cam mult, in timp ce Kindle e doar 500. Ma rog, sincer sa fiu si 500 mi se pare mult, dar chiar mi se pare ca acel Kindle arata foarte bine, e micut, si mai portabil.

    LE: M-am mai uitat odata la review-ul Nook-ului si acel refresh rate imi irita ochii. Cred ca as innebuni. Nook iese din discutie din cauza asta si din cauza pretului.

  12. #12 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Poti face zoom, schimbare de font si text-to-speech(in engleza ii acceptabil) la orice .mobi pui. In PDFuri paginile is ca niste poze. Nu vede textul din ele separat. Poti face zoom pe zone. Dar cum ziceam mai sus dureaza 2 min. sa transformi un pdf in mobi, si pozele nu incurca.
    Poti incerca sa iei de aici: Kindle e-Reader with Wi-Fi, 6" Display . Costa 256lei kindleul si inca vreo 100 transportul(pe mine m-a costat 110 lei la un kindle cu 3g trimis prin comenzi-sua.ro; este si un coleg forumist care aduce produse din state). Problema ii ca din cate stiu pierzi garantia asa dar nu sunt sigur.
    LE: Special offers inseamna ca in loc sa-ti apara poze cu scriitori cand ii oprit kindleul iti apar reclame si in loc sa ai o lista cu x carti in meniu ai lista cu x-1 carti si o reclama pe ultimul rand. La citit nu apare nici o reclama.

  13. #13 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am vazut treaba asta cu reclamele si nu cred ca este o problema. Strict pentru citit mi s-a parut cel mai bun device pe care l-am vazut zilele astea pe net. Adica e cel mai apropiat de ce vreau eu. O sa vorbesc zilele astea cu colegul forumist care aduce din SUA sa vad la ce pret ajung.

    Acum ca am intrat pe Amazon US mi-a ramas gandul la Kindle Touch care este 99 de dolari si din review-uri merge la fel de bine ca si cel normal, insa are touch. Navigarea e mai rapida. Pentru 20 de dolari in plus cred ca merita. Mai este si cel cu 3G la 150 de dolari, dar asta doar pentru cei care ar folosi acel 3G, eu nu am nevoie.

  14. #14 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Nu are nici o problema refresh rate-ul la Nook, este la fel ca la Kindle O data la 6-7 pagini se face refresh la tot ecranul, in rest numai partial.

  15. #15 SP
    Junior Member robert01's Avatar
    Lucrez cu kindle si ti-l recomand si tie. Este fosrte bun.

  16. #16 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Vreau si eu sa cumpar asa ceva insa am cateva intrebari:

    1: se poate citi in intuneric?
    am vazut ca unele au un accesoriu in carcasa, o mini-lampa. Citesc tot timpul in intuneric, vreau sa fie ecranul luminat in special.
    2: pot importa RTF sau PDF si sa fie vazut corepunzator in pagina? de asemenea sa aiba suport pentru ''sh''...

    Vreau sa il iau din RO la mana a doua si sa nu ma coste mult. Ceva recomandari?

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Teo: iti recomand sa-ti iei un Kindle Paperwhite si vei putea citi in orice conditii, pentru ca acesta este singurul model (de la amazon) care are lampa integrata. Pentru toate celelalte, poti folosi o lampa clasica, dar nu va fi niciodata la fel de eficienta. In plus, ce faci daca esti plecat... iei si lampa cu tine?

  18. #18 SP
    Member eneea's Avatar
    Am si eu o nelamurire, vreau sa fac unei prietene cadou un gift card Kindle, stiu ca sia- facut cont pe UK, ar putea sa apara ceva probleme?

  19. #19 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  20. #20 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Imi cer scuze ca postez intr-un thread atat de vechi, dar am nevoie de putin ajutor...

    Vreau sa-mi cumpar un eBook Reader/ Kindle pentru ca m-am saturat sa car 2-3 carti dupa mine de fiecare data si noaptea sa stau lipit de o lampa ca sa pot sa citesc ceva. Am vazut ca are eMag la promotie acest Kindle, insa nu-mi dau seama daca are vreun fel de iluminare.

    Oare pot sa-l folosesc si pe intuneric? A mai cumparat cineva ceva in genul, cum i se pare? Thanks!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 2 Last Post: 16-12-2013, 11:45
  2. Intrebari despre ebook - KINDLE By eneea in forum Carti si Comics
    Replies: 2 Last Post: 02-10-2012, 11:48
  3. Kobo Arc, tableta si ebook reader By iUser in forum Tech News
    Replies: 0 Last Post: 11-09-2012, 16:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts