Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 41 to 60 of 60

Thread: Recomandare bicicleta

  1. #41 SP
    Senior Member dark18's Avatar

  2. #42 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Nu stiu ce sa zic, sunt atatia zeci de ani in care rotile de bicicleta au ramas relativ la fel cu un motiv, nu prea ai ce sa inovezi la ele: spite si jante (aliaj sau carbon), iar cauciuc plin sau umflat. Eu unul vad neajunsuri la sistemul ala, in loc sa lasi amortizarea pe cadru unde deja sistemele au ajuns la maturitate, o muti pe roata, un loc unde nu poti sa o blochezi din mers cum ai posibilitatea cel putin la furci. Pe langa asta, in log de 2 amortizoare, tragi dupa tine greutatea a 6 amortizoare. Daca era ceva bun sigur vedeam sistemul asta la producatorii de renume din domeniu. N-au reinventat roata (cum sustin ei), doar au complicat-o nejustificat.

    In alta ordine de idei, mai participa cineva la concursul de biciclete de sambata din parcul Mogosoaia?

  3. #43 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Am o mica problema.
    Cand actionez frana spate trebuie sa apas pana la capat pe clapeta. Pe fata apas pana la jumatate si deja s-a oprit roata. E destul de enervant...
    Asa trebuie sa fie in mod normal pe fata mai puternica si pe spate mai slaba?
    Daca nu, va rog sa imi spuneti mai exact unde si ce trebuie sa strang.
    Oare o fi de vina cablul de frana ce este sub cadru fiind putin lasat, fata de restul care sunt intinse?

  4. #44 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Da, cablul ala e de vina mai mult ca sigur. Nu am mai facut cine stie ce reglaje la o bicicleta de vreo 15 ani, dar ideea este ca acele cabluri sa fie in tensiune mereu, iar in functie de cat de drept se invarte roata, sabotii sa fie cat mai apropiati de janta fara sa o atinga, ca apoi la aplicarea franei sa se opreasca cat mai rapid.

  5. #45 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Pai sabotii din spate sunt la fel pozitionati ca si cei din fata. Deci cum as putea pune in tensiune cablul de frana? Si de unde mai exact?
    Daca e cineva dispus sa imi arate live, dau o halba de bere .

  6. #46 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    O sa ma uit cand mai ajung acasa weekendul asta si poate reușesc sa iti explic cumva. Dar poti cauta pe YouTube tutoriale, sigur gasesti.

  7. #47 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Am gasit si am reusit sa o reglez. Se comporta aproape la fel ca cea de pe fata. Doar ca sabotii sunt fix pe janta si va trebui sa ii reglez si pe ei putin.

  8. #48 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai asta ziceam, intai strangi cablul, apoi apropii sabotii incat sa nu atinga roata, tinand cont si de cat de drept se invarte roata.

  9. #49 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Cablul de frana l-am mai intins, doar cand nu apas pe frana este moale; sta in tensiune doar atunci cand apas frana.
    Cat despre saboti, inca ii dau de cap sa vad de unde trebuie sa ii distantez. Momentan doar i-am reasezat pe pozitie.

    L.E.: Dupa multe reglaje, ma dau batut. Am reusit sa faca sa mearga un pic mai bine, dar nu cum imi doream eu sa fie. Pe fata doar o ciupesc un pic si franeaza, iar pe spate trebuie sa ciupesc putin mai tare.

    ---------- Post added 17-06-2017 at 13:24 ----------

    Daca cineva e doritor si are chef sa imi regleze si mie bicicleta intr-o buna zi, in limita timpului disponibil, dau de baut.
    Nu vreau sa merg inapoi la Decathlon sa imi regleze, ca sigur o vor face de mantuiala...

  10. #50 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Quote Originally Posted by cashonly View Post
    In alta ordine de idei, mai participa cineva la concursul de biciclete de sambata din parcul Mogosoaia?
    Done, am scos la concurs 1h si 12min, traseu mixt de 26km
    Attached Images Attached Images unknown.jpg

  11. #51 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Felicitari!

  12. #52 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Multumesc!
    Attached Images Attached Images 19148941_1770897862955352_1913892227494557964_n.jpg

  13. #53 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Am iesit azi 1 ora si jumatate pe afara si se pare ca reglajul facut de mine a fost degeaba. Frana este moale.

    Stanga - dreapta


    Pe fata daca apas franeaza imediat, iar pe spate incetineste, ca si cum ar aluneca... E normal sa fie asa? Adica se practica lucrul acesta la orice tip de bicicleta?

    ---------- Post added 20-06-2017 at 20:21 ----------

    Am fost la cei se la Veloteca (Sos. Iancului) si mi-a reglat frana pe spate. Este mai bine acum .
    Oricum mi-a explicat tipul de acolo ca e normal ca frana de pe spate sa fie mai moale ca cea de pe fata.

  14. #54 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Mai pedaleaza cineva in drum spre munca? Ieri si azi am reusit performanta:
    Attached Images Attached Images 95fe2bd0-34a9-446d-9f2f-4d607205a66f.jpg c8cf102d-2a2b-46ac-8b0c-5b8f4bae9dea.jpg

  15. #55 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Eu unul nu. As ajunge mai mult epuizat decat fresh la munca, mai ales cand este foarte cald afara .

  16. #56 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu foloseam bicicleta cand era frig afara, acum la 35 de grade nu am nicio intentie sa ma ating de ea pana nu vin din nou temperaturile mai scazute.

  17. #57 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Adica la toamna . Am iesit ieri la 17.30 si am murit de cald... dupa 2 ore de plimbat prin IOR am venit acasa lesinat, d-abia am mai putut sa o urc sus .

  18. #58 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Legat de transpirat: fac dus seara (ideal ar fi unul si dimineata, dar nu am timp), ma dau cu deodorant si chiar nu am nici o problema, cel putin colegii nu s-au plans
    Am schimburi in ghiozdan, dimineata ma imbrac cu pantaloni de trenning mai mulati, se gasesc la decathlon, din aceia de alergat. Tricoul este de ciclism, tot de la decathlon -25lei- avantajul este ca are buzunare la spate in care pun telefonul ca sa-l am la indemana. Transpir destul de tare dar cand ajung la serviciu si cand ma schimb in hainele curate si uscate, ma simt destul de fresh.
    Legat de efortul pe caldura, te obisnuiesti.

  19. #59 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Esti mai norocos . Eu nu suport caldura, asa ca zic pas sa merg cu bicicleta la munca. Si asa, nu am mai iesit cu bicicleta de o saptamana. E mult prea cald .

  20. #60 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Retragere voluntară pentru bicicletele Rockrider 520 și 540

    https://www.freerider.ro/noutati/ret...40-133115.html

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts