Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Premier League!

  1. #1 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar

    Cool Premier League!

    Sambata a inceput un nou sezon al Premier League! Nice!

    Mi-au placut 2 meciuri in mod deosebit: Chelsea vs. Hull (2-1) si Spurs vs. Liverpool (2-1). Mi-au placut foarte mult cei de la Hull, felul cum s-au batut pana in ultima clipa pentru sansa lor si au fost atat de aproape... Oricum, Chelsea mereu marcheaza asa, este specialitatea lor, sezonul trecut m-au inebunit!

    Despre Spurs-Liv, ce pot sa spun... Toata lumea vb. aici in Anglia ca titlul se va juca intre Man Utd si Liverpool. S-a vazut ieri de ce Liverpool nu poate castiga titlul. Din cauza managerului. A stilului sau obsesiv de a transfera jucatori de mana a 2-a pe bani putini... Atentie, nu jucatori tineri, talentati, ca Wenger. Ci jucatori semi-cunoscuti, cu reale calitati tehnice, insa majoritatea, deficitari la capitolul fizic. Jucatori stersi, care au posibilitatea sa creasca, insa foarte putini o fac. Torres este un pariu castigat, Alonso a fost si nu a fost... In sparsit, ar mai fi cateva exemple.

    Nu spun ca e zgarcit Benitez, pentru ca toata lumea stie ca Liverpool nu sta foarte bine cu banii. Insa alegerile pe care le face sunt cel putin bizare pentru mine. Singura alegere buna a fost Torres. Tin minte cand l-a cumparat avea de ales intre Torres si repatrierea idolului local Owen (de la R. Madrid). L-a ales pe Torres si i-a reusit. Spaniolul este astazi cel mai bun Striker din lume.

    Ieri de ex. Benitez nu a avut pe cine sa bage efectiv in teren care sa faca diferenta, sa schimbe ceva la echipa, in momentul in care s-a vazut ca jocul nu mergea si Totn. erau la peste ei. Se bazeaza exclusiv pe Torres si Gerrard. Veti zice: ce jucatori! Dar vor fi oare vreodata suficienti 2-3 jucatori de super-clasa pentru a aduce titlul in Anglia? Evident, NU!

    PS: Nu sunt fan Liverpool!

  2. #2 SP
    Member Cata25's Avatar
    Eu m-am uitat la Manchester - Birmingham (1-0) și Everton - Arsenal (1-6).
    Liverpool nu a mai luat titlul de 19 ani și nu cred că-l va lua nici sezonul ăsta.

  3. #3 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Da, si meciul lui Manchester a fost frumos. Arsenal a facut show. Multi au mers pe mana lui Everton, pentru ca ajunsesera pana in finala FA Cup, iar despre Arsenal se credea ca sunt terminati. Iata ca lucrurile au stat fix pe dos.

    Oricum, show-ul la transferuri abia acum incepe, pentru ca mai sunt doua saptamani, iar cluburile abia zilele astea si-au primit banii din drepturile de televizare. E de asteptat ca Liverpool, Manchester si Chelsea sa mai investeasca ceva...


    Tomorow, duel britanic in preliminariile Ligii Campionilor: Celtic - Arsenal!

  4. #4 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Si eu m-am uitat la Man U vs Birmingham cu comentariu de la Sky Sport. Imi place cum toata lumea zice ca vai ce comentariu penibil e la noi in Romania, dar aia erau obsedati de comentariile legate de forma echipei post-Ronaldo. Din cate stiu anul trecut jucatorul sezonului a fost Giggs si pe buna dreptate, dar ce le mai place si alora shaorma!

    Arsenal din punctul meu de vedere e un foc de paie.. intotdeauna a inceput bine dar a obosit pe final.

    Iar Liverpool, heh.. managementul prost e traditie la ei.

    Sir Matt Busby - managerul emblematic al lui Manchester United a venit initial cu planul de manager-antrenor la Liverpool unde a fost refuzat. Rezultat: Manchester castiga in acea perioada primul trofeu european, pe langa o serie impresionanta de titluri de campion. Si ar fi facut si mai multe daca n-ar fi fost tragicul accident de avion de la Munchen in care a murit jumatate de echipa.

    Eric Cantona - considerat cel mai bun jucator care a evoluat in tricoul lui United a fost propus initial de Michel Platini lui Liverpool insa acestia au refuzat. Multumita lui Manchester si-a inceput suprematia in nou fondata Premier League.

    Cristiano Ronaldo - trebuia sa parafeze un contract cu Liverpool inaintea celui cu Manchester United. Cei de la Liverpool au refuzat jucatorul pe motiv ca e prea tanar. In urma unui amical dintre Man Utd si Sporting Lisabona, echipa engleza a hotarat sa cumpere jucatorul considerand ca mai bine joaca cu ei decat impotriva lor.

    Si astea sunt doar 3 exemple din care United a avut de castigat, si nici pt ei nu sunt singurele.

  5. #5 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Man vs Birm. l-am vaz pe Eurosport 2 (comentariu in romana). Pe Sky am vaz. restu' meciurilor. Imi place la Sky comentariul. Il au pe Andy Gray. Toata lumea il stie, e de vreo 10 ani in jocurile Fifa, alaturi de Clive Tyldesley (ITV & ESPN). Oricum, comenteaza diferit fata de romani, asta e clar...

    Legat de Liverpool, ca sa vin in intampinarea ta, ieri au transferat un fundas de 30 de ani (nu mai stiu cum il cheama), de la AEK Atena, care a mai jucat pe la Celtic. E nebun Benitez! Chiar daca e ieftin, insa c'mon... 30 de ani? What is he thinking?

    Aseara am vazut Arsenal cu Celtic. British Clash. S-au straduit saracii scotieni, insa n-au avut noroc... O deviere si un autogol, si gata meciu! Fabregas le face tot jocul. Nush daca e foc de paie cu Arsenal. Sper sa fie asa, insa asta e un sezon decisiv pentru ei.

    Citeam zilele trecute un interviu cu Wenger in Daily Mail, si spunea ca anu' asta se va vedea daca proiectul lui inceput acum ceva timp e viabil sau nu. Oricum, zicea Wenger ca din 2013 Arsenal nu va mai avea probl. cu banii, pentru ca vor termina de achitat stadionul. Eu sunt convins ca pustii lui Wenger au venit din necesitate. Sunt sigur ca Wenger nu a mai avut bani de transferuri, si a venit cu aceasta politica, acum cativa ani, deoarece clubul avea cheltuieli f mari cu stadionul. Sunt ferm convins ca odata ce aceasta presiune va disparea, strategia lui Arsenal se va schimba. Cu Wenger sau fara.

    In paralel m-am uitat un pic si la Chelsea cu Sunderland. Ma asteptam ca Sunderland sa produca surpriza, dupa cum au jucat in prima etapa. Incepusera bine, insa din nou, Chelsea a revenit, la fel cum au facut-o si sambata cu Hull. Mi-e tare frica de ei sezonul acesta. Tare mi-e ca o sa-l ia pe Pato sau pe Villa in astea 2 saptamani cat mai e perioada de transferuri. (UTD fan here )

    Azi e United vs Burnley (Away). Presimt un egal. Burnley i-a scos sezonul trecut din FA Cup pe Arsenal si pe Chelsea, si i-au batut cu 3-2 acasa si pe Spurs, chiar daca au pierdut per total calificarea. Sunt foarte determinati si s-au miscat bine in ultimu' meci.

  6. #6 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Mie mi-a placut foarte mult al doilea gol al lui Drogba. Superb, dintr-o pozitie imposibila. Ai nostrii nu dau cu capu din fata portii singur singurel (aka Magera)

  7. #7 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Quote Originally Posted by DonAdryan View Post

    Azi e United vs Burnley (Away). Presimt un egal. Burnley i-a scos sezonul trecut din FA Cup pe Arsenal si pe Chelsea, si i-au batut cu 3-2 acasa si pe Spurs, chiar daca au pierdut per total calificarea. Sunt foarte determinati si s-au miscat bine in ultimu' meci.
    Pfff, ce presimtire am avut! V-am spus eu ca Burnley sunt foarte competitivi, mai ales acasa. Oricum, United a jucat muzerabil, cel putin in fata. Chiar daca a avut posesia (aproape 70%), nu a avut ocazii atat de clare, iar atacantii au ratat cu nonsalanta putinele sanse de gol. De urmarit in week-end Wigan vs ManUtd, Fulham vs Chelsea si West Ham vs. Spurs. Ultimele doua, derbiuri londoneze.

  8. #8 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Eu nu-l suport pe Park, niciodata n-am inteles ce cauta la echipa.

    Aveam ce aveam cu el de cand l-am vazut titular.. dar s-a umplut paharul in finala CL.

    Sa-l dai pe Tevez care practic ti-a adus titlul anul trecut si sa-l tii pe Park mi se pare o prostie.

  9. #9 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Mie personal nu-mi plac mai multi jucatori de la United. Printre ei, Park, Nani si Berbatov. Park mi se pare un jucator mediocru, de duzina, cumparat de Fergie pentru a contribui la succesul financiar pe care il are United in Asia. Recunosc, are meciuri bune, si poate fi doarte util echipei uneori, pentru ca este determinat si energic. Insa nu are viteza si este destul de previzibil. In orice caz, nu este un winger de talia lui United.

    Nani mi se pare o copie palida a lui Ronaldo. Sau, daca vrei, un Ronaldo - wannabe! Again, nu are viteza, si este cel mai firav jucator din lotul lui United. Daca va aduceti aminte de Ronaldo acum cativa ani, era inalt si slabut. Acum e un adevarat pachet de muschi. S-a dezvoltat superb, iar forta lui e impresionanta. Ronaldo nu numai ca poate sa dribleze un jucator, insa poate si proteja mingea in faza urmatoare, poate sprinta in directia opusa sau poate trage la poarta cu usurinta. Este un jucator imprevizibil, imposibil de marcat.

    Nani, prin comparatie, este un winger slab, pentru ca nu are deloc forta. La cel mai mic contact e pe jos. Este foarte fragil, iar tehnica sa nu e in regim de viteza, ci statica. Mai mult, nu are explozie, iar dribling-urile le face datorita tehnicii sale remarcabile, singurul punt forte al lui. In schimb in faza imediat urmatoare, nu poate proteja mingea, nu-si poate continua sprintul, nu poate suta la poarta pt. ca nu mai are suflu si de obicei pierde mingea foarte usor. Golul cu Chelsea a fost o intamplare, pentru ca era liber, si-a facut mingea pe dreptu' si a tras la poarta. Oricum, daca va creste si fizic, are sanse sa devina un jucator mai bun, insa nu stiu daca e suficient de bun pt. United.

    De Berbatov ce pot sa spun... Ar fi bun intr-un sistem cu 2 atacanti, in care el ar fi al doilea, undeva mai in spate, pentru ca nu are simtul portii pentru a fi un Striker adevarat. E un jucator bun, insa nu e un goal-scorer, nu are lovitura de cap si este destul de zgarcit cu efortul fizic. Destul de pasiv pentru rolul pe care ar trebui sa-l aiba la United. Oricum te-ai gandi, oricate calitati ar mai avea (paseaza relativ bine, protejeaza excelent...), nu are cum sa merite 40 de mil, cat a dat United pe el anul trecut...

  10. #10 SP
    Member Vami's Avatar
    Chelsea, boys in blue, chelsea, chelsea we love ya !

  11. #11 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Yeah, Chelsea, boys in blue... Cred ca sunt principalii favoriti la titlu' anu' asta. Au 4 victorii consecutive, si un joc foarte eficient, fara a fi spectaculos. Astept o confruntare cu o echipa mai puternica, sa vedem cu adevarat forta lor...

    Wigan 0 - Man Utd 5! No Coment!
    Liverpool 1 - Villa 3! Aseara am vazut meciul... Ce surpriza! Nu-mi vine sa cred ce greseala a facut Gerrard, ce nulitate tactica e Benitez si ce slaba e banca lor de rezerve. Si inca ceva: Mascherano e o gluma proasta. E un jucator bunicel, insa nu are versatilitatea lui Alonso. Rafa trebuie sa plece ca Liverpool sa progreseze...

  12. #12 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Liverpool nu poate progresa din punctul meu de vedere. Sunt echipa secolului trecut. Pe alte forumuri am vazut asanale aduse lui Tottenham si seriei lor de victorii consecutive. Din cate am inteles Spurs au inceput campionatul la fel de bine doar prin anii 60 cand au luat si titlul.
    Chelsea a avut si noroc dar si adversari mai slabi cotati.

    N-o spun doar ca i-au batut pe United, dar cred ca Burnley va produce o surpriza sezonul asta

  13. #13 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Eu respect foarte mult clubul Liverpool. Traditia lor este formidabila, fanii sunt nemaipomeniti iar stadionul lor este un adevarat tempul al fotbalului. Insa strategia lor manageriala e gresita. Benitez are meritul de a reusi, cu bani destui de putini, sa faca o echipa competitiva. A si castigat Liga Campionilor, insa nu are un lot suficient de echilibrat pentru a se bate la campionat. Are 2 jucatori de super clasa, si o gramada de mediocrii. Ca tactician ma enerveaza. Castiga mereu cu echipele mari din pozitia de out-sider, pentru ca joaca aglomerat si se bazeaza pe sclipirile lui Torres si Gerrard. In campionat asediaza echipele mici, insa cand se intampla ca piesele lui grele sa nu functioneze, sau sa fie foarte bine marcati, clacheaza.

    Aseara, de ex. Torres era inconjurat mereu de 3-4 jucatori adversi, fiind unicul varf. La 2-0, ce face Benitez? Il retrage pe Gerrard in linia de mijloc, si il baga pe Voronin mai in fata, in locul lui Gerrard, insa nu varf. Era clar ca aveau nevoie de inca un varf, ca sa aiba sanse la centrari si sa-i ofere mai mult spatiu lui Torres. Insa el nu avea nici un varf pe banca. Degeaba aduceau mingea pana aproape de careu, cand in careu nu era nimeni... Tactic, Benitez e dezastru!

    Tottenham imi place. Defoe e in forma maxima. Au cel mai scund atac din PL, si Redknap incearca sa joace ca Barelona. Am citit un interviu cu el zilele trecute, si spunea ca o echipa ca a lui, cu 4 pitici in atac (2 ST + 2 Wing), + un AM de buzunar (Modric) si cu un mijloc nu foarte puternic (In fotbalul britanic mijlocul este mereu f. puternic, insa mai putin creativ), sansa lor e sa faca pressing si sa paseze pe jos, foarte rapid, dupa modelul Barcelonei. Spuena ca nici Barcelona nu are la mijloc ball winer-i, sau good taclkler-i, insa nu are nevoie, pentru ca mingea e la ei tot timpu', si iar cand trebuie sa recupereze, o fac mai degraba prin pressing si agilitate decat prein agresivitate. Pastrand proportiile, are jucatori suficient de tehnici si rapizi ca sa faca asta, insa per total, nu cred ca au forta necesara sa castige meciuri multe in deplasare. Se va bate la primele locuri, insa este putin probabil ca Totenham sa poata sa mentina ritmul tot sezonul. Oricum, o echipa interesanta, de urmarit cu atentie sezonul viitor.

    Burnley are cu Chelsea week-end-ul viitor. Sa vedem ce o sa poata sa faca, insa nu am prea mari sperante... Oricum capul de afis fa fi sambata, pe Old Trafford, ManUtd vs. Arsenal!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. FIFA 12 fara Czech League si Turkish League By IceBlast13 in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 05-10-2011, 21:56

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts