Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 82

Thread: On-Board!

  1. #1 SP
    SnowManiac dadu093's Avatar

    On-Board!

    Din cate am vazut...nu mai este nici un Thread despre sporturi pe si cu PLACI...orice sport care include o placa (skateboard, snowboard, surf, wakeboard, mountainboard si multe altele).
    Cine cu ce se da??
    Ce am reusit fiecare??
    Cu ce ne dam fiecare??
    De ce ne dam??
    Unde ne dam??
    O poze cu echipamentul ar fii dragut...
    Incep sa imi raspund la intrebarile mele lol...ma dadeam cu skate-ul...dar l-am lasat deoparte, il folosesc doar pentru deplasare rapida prin oras, si incepand de anul trecut cu snowboard-ul, mi-am cumparat o placa+legaturi HEAD de la un prieten...si niste boots ATOMIC si am inceput sa ma dau (ma bine zis, sa cad) la Baisoara si la Ariseni, pana la sfarsitul sezonului, reusisem sa ma dau destul de bine (zic eu..). Acuma in asteptarea zapezi mi-am schimbat legaturile, mi-am luat niste legaturi SANTA CRUZ si mi-am tras o casca si acum tot ce vreau este sa ninga...sa ninga pana nu mai poate...cam atat despre mine.
    Pun si cateva filmulete... (sper sa mearga ok filmele, mie imi face figuri netu si nu ma lasa sa vad nici un film de pe youtube, si am luat din ce aveam la favorites... )
    SNOWBOARD

    SKATEBOARD

    WAKEBOARDING





    Acestea find spunse! Ne vedem prin skateparkuri, parti, valuri si toate cele!
    Attached Images Attached Images skateboard.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    eu am placa de snowboard (nu mai stiu marca si nici la legaturi) si niste booti rossignol...acum vreo 2 ani ma descurcam chiar foarte bine, dar dupa o pauza....am dat cu c*ru' de pamant de o groaza de ori. anul asta nu stiu daca mai incerc, dar parca nu mai merge deloc!!! o fi si din cauza ca sunt inalt si mi-e mai greu sa-mi tin echilibrul si sa ma balansez fata de cand eram mai mic...


  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    si eu tot cu snowboard-ul. de app 6 ani ma dau, dar nu este o obsesie. este doar o pasiune.

    ador senzatia de viteza, mai ales cand fac slalom printre "oamenii" de pe partie. nu sunt yo prea bun, dar reusesc sa cobor un munte fara sa cad. depinde cata gheata este.

    pana acum am tot inchiriat, avand in vedere faptul ca merg de max 3-4 ori pe an/iarna. placa este inclusa in planurile pe termen mediu

  4. #4 SP
    SnowManiac dadu093's Avatar
    Quote Originally Posted by nightprowler View Post
    eu am placa de snowboard (nu mai stiu marca si nici la legaturi) si niste booti rossignol...acum vreo 2 ani ma descurcam chiar foarte bine, dar dupa o pauza....am dat cu c*ru' de pamant de o groaza de ori. anul asta nu stiu daca mai incerc, dar parca nu mai merge deloc!!! o fi si din cauza ca sunt inalt si mi-e mai greu sa-mi tin echilibrul si sa ma balansez fata de cand eram mai mic...
    sincer, nu cred ca are nici cea mai mica legatura cu inaltimea, si eu am aprope 1.90m si nu am simtit ca am probleme cu echilibrul deloc (poate si din cauza ca atunci cand am inceput sa ma dau cu snow-u aveam vreo 2 ani la activ pe skate)....incearca sa mai faci cateva coborari si poate reusesti din nou....se zice ca astea nu se uita (sau numa de bicicleta se zice??)

    ---------- Post added 02-12-2009 at 03:59 PM ----------

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    si eu tot cu snowboard-ul. de app 6 ani ma dau, dar nu este o obsesie. este doar o pasiune.

    ador senzatia de viteza, mai ales cand fac slalom printre "oamenii" de pe partie. nu sunt yo prea bun, dar reusesc sa cobor un munte fara sa cad. depinde cata gheata este.

    pana acum am tot inchiriat, avand in vedere faptul ca merg de max 3-4 ori pe an/iarna. placa este inclusa in planurile pe termen mediu
    6 ani e ceva...multa exeperienta+cazaturi se strang in 6 ani...si daca zici ca esti pasionat de asa ceva...si ai de gand sa te mai dai...iti recomand sa iti cumperi o placa (sau macar o pereche de boots) sa le ai alea tale....ca nu-i tot una sa te dai de fiecare data cu alta placa sau sa ai ceva pe care numa tu stai...si de gasit le gasesti la preturi foarte ok...eu mi-am luat placa de la un prieten (am mai zis) cu 1.5mil...cea ce nu mi se pare mult deloc....luand in calcul ca inainte sa o iau mi-am inchiriat de cateva ori placa cu 50ron/zii (P.S. eu ma consider la momentul de fatza obsedat lol de cateva ori pe zii intru pe webcamuri de la munte sa vad "nu am mai nins cumva??" sau pe site-uri cu meteo)

  5. #5 SP
    Member slabunator's Avatar
    nu stiu sa ma dau pe placa/skate, dar din totdeauna am fost fan extreme sports. jocurile din seriile SSX si skate. imi sunt foarte dragi si inca le joc

  6. #6 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Sunt si eu interesat sa-mi cumpar iarna asta un echipament complet de snowboarding. De ce as avea nevoie in afara de placa si boots?
    Cam in jurul a carei sume, cu aproximatie, m-ar ajunge toate? (Sa zicem ca le iau de la noi sau prin RobertDinu din afara)

  7. #7 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    eu ma dau cu placa de skate...am facut o pauza(prea multe cazaturi).dar vreau sa ma dau iarasilol



    Quote Originally Posted by pooaul View Post
    Sunt si eu interesat sa-mi cumpar iarna asta un echipament complet de snowboarding. De ce as avea nevoie in afara de placa si boots?
    Cam in jurul a carei sume, cu aproximatie, m-ar ajunge toate? (Sa zicem ca le iau de la noi sau prin RobertDinu din afara)
    in jur de 2000 de lei

  8. #8 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    multe cazaturi am luat in prima saptamana, cand aveam vanatai pe app 80% din corp si anu trecut, cand am fost in poiana si mai mult de 90% era gheata si e muuult mai dureros sa cazi pe gheata, vai de fundu meu, la propriu, atunci

    stiu ca e rentabil sa iau placa, da...din pacate, momentan nu am fonduri si daca e sa iau, vreau sa iau ceva bun. am vz la un prieten din brasov, placa + legaturi, burton, 750 ron. mai adaug o pereche de booti, ma duce la 1000 ron si momentan, din cauza crizei, prefer sa dau 50 ron /zi, timp de 2 zile intr-un weekend si sunt fericit

  9. #9 SP
    SnowManiac dadu093's Avatar
    Quote Originally Posted by pooaul View Post
    Sunt si eu interesat sa-mi cumpar iarna asta un echipament complet de snowboarding. De ce as avea nevoie in afara de placa si boots?
    Cam in jurul a carei sume, cu aproximatie, m-ar ajunge toate? (Sa zicem ca le iau de la noi sau prin RobertDinu din afara)
    pai na...nu stiu exact....vrei nou?? sau second hand?? acuma am intrat la tine pe profil si am vazut ca esti din cluj..... Iara nu stiu pe la suma vrei sa te incadrezi....daca vrei sa incepi incearca sa mergi la Polus, in Hervis (nu fac reclama!) au acolo placi de toate la preturi destul de ok....sau...din cate stiu eu mai este un magazin in spate la Sora (Shopping Center) pe straduta aia cum iesi din sora prin spate o iei la dreapta si deasupra magazinul sunt niste steaguri....acolo iara am vazut niste placi foarte ok sau daca vrei sa dai bani calumea (dar si calitatea e pe masura, again! nu fac reclama!!) poti incerca prin skate shopuri (te pot ajuta printr-un PM cu adresa lor, in caz ca nu te descurci)....si alteceva inafara de placa+legaturi (se pot lua si separat si set) si boots, mai ai nevoie de niste haine...(geaca,pantaloni,manusi si o caciula)

    ---------- Post added 02-12-2009 at 04:29 PM ----------

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    multe cazaturi am luat in prima saptamana, cand aveam vanatai pe app 80% din corp si anu trecut, cand am fost in poiana si mai mult de 90% era gheata si e muuult mai dureros sa cazi pe gheata, vai de fundu meu, la propriu, atunci

    stiu ca e rentabil sa iau placa, da...din pacate, momentan nu am fonduri si daca e sa iau, vreau sa iau ceva bun. am vz la un prieten din brasov, placa + legaturi, burton, 750 ron. mai adaug o pereche de booti, ma duce la 1000 ron si momentan, din cauza crizei, prefer sa dau 50 ron /zi, timp de 2 zile intr-un weekend si sunt fericit
    eu in prima noapte dupa ce am inceput sa ma dau nu am putut dormi numa pe burta

  10. #10 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    O sa dau o raita prin Polus/Iulius/ Atta (asa ii zicea mai demult la ala din spate de la sora cu echipamente de munte), skate shopuri etc in cazul asta.
    Oricum daca e sa fie 2000 de ron mai bine fac cum zice razvan si le inchiriez pentru cateva weekenduri. M-am dat pe skate cand eram mai tinerel rebel cam cat sa invat ollie, o sa stiu ceva snowboarding sau e foarte diferit?
    Intreb asta comparand patine cu role care sunt foarte asemanatoare.

  11. #11 SP
    Senior Member Zero's Avatar

    uhuuu

  12. #12 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Eu dupa 4-5 ani de sky am trecut pe snowboard si nu mi-a luat decat o zi fara profesor sa ma invat cu el,acum ce sa zic stiu sa merg destul de bine cu el si nu cad decat atunci cand nu mai pot reduce viteza si cad intentionat.
    Sa stii ca e mai usor pe snowboard decat pe skate!

  13. #13 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    eu am gasit in cateva randuri niste placi ieftine(200-350 ron), firme chiar foarte bune, prin intersport si in carrefour. ia sa dati o raita cine e interesat prin decathlon din bucuresti(e lipit fix de praktiker)...au niste articole sportive la preturi incredibile. vara de exemplu o pereche de pantaloni nike si adidas si astfel de firme din materiale foarte tari erau 20 ron...si tricouri bumbac 100% tot ieftine. si au cred ca 85% din materialele care iti trebuiesc ca sa practici aproape orice sport.

  14. #14 SP
    SnowManiac dadu093's Avatar
    Quote Originally Posted by pooaul View Post
    O sa dau o raita prin Polus/Iulius/ Atta (asa ii zicea mai demult la ala din spate de la sora cu echipamente de munte), skate shopuri etc in cazul asta.
    Oricum daca e sa fie 2000 de ron mai bine fac cum zice razvan si le inchiriez pentru cateva weekenduri. M-am dat pe skate cand eram mai tinerel rebel cam cat sa invat ollie, o sa stiu ceva snowboarding sau e foarte diferit?
    Intreb asta comparand patine cu role care sunt foarte asemanatoare.
    sunt de exact aceeasi parere ca si consol3...am trecut si eu dupa o perioada luuuunga de ski (peste 10 ani, m-au pus ai mei la 4 ani pe skiuri....suntem o familie plina de skiori+eu cu placa lol) la placa si nu mi-a fost foarte greu...nu pot zice daca si skate-ul are vreo influenta aici....sau nu...dar nu prea cred ca are...pentru ca la snow petreci timp mai mult pe canturi....si la skate esti 80% din timp pe 4 roti...

    am uitat ceva! fii convins ca nu esti nevoie sa dai 20mil pe echipament...asta daca nu ai nevoie de "scule" de ultima generatie....eu mi-am luat o geaca+pantalon la 1.7mil (ambele) casca 2mil si niste manusi la 1mill.....si placa SH la 1.5mill+legaturi noi la 3.2mill....deci eu zic ca poti lejer si sub 10mil sa scoti cu tot cu haine....

    azi sunt foarte uituc...mai adaug ceva....nu ma refeream la Atta (ala ii pe coltz) mai mergi un pic....pana vezi pe partea stanga niste draptele....si acolo e...e mic magazinul

  15. #15 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    eu mi-am bagat piciorul in ele de skiuri dupa 3 ani de pauza cand am reincercat sa merg pe ele si pur si simplu nu ma mai puteam tine pe picioare.
    am incercat snowboard-ul inainte sa plec acasa si dupa o zi cu trainer-ul, eram pe val(tipul(salvamontist) a si spus ca eu si prietenul cu care am invatat ne-am descurcat mai bine ca oricine pe care a invatat el vreodata sa mearga pe placa...deci, pot sa spun ca ma descurcam bine)
    acum parca mi-e frica, mai ales ca am facut o operatie naspa(de doua ori) si tot nu a trecut..si daca e sa cad in fund ma cam doare(e pe undeva pe la sfarsitul coloanei).

  16. #16 SP
    SnowManiac dadu093's Avatar
    Quote Originally Posted by nightprowler View Post
    eu mi-am bagat piciorul in ele de skiuri dupa 3 ani de pauza cand am reincercat sa merg pe ele si pur si simplu nu ma mai puteam tine pe picioare.
    am incercat snowboard-ul inainte sa plec acasa si dupa o zi cu trainer-ul, eram pe val(tipul(salvamontist) a si spus ca eu si prietenul cu care am invatat ne-am descurcat mai bine ca oricine pe care a invatat el vreodata sa mearga pe placa...deci, pot sa spun ca ma descurcam bine)
    acum parca mi-e frica, mai ales ca am facut o operatie naspa(de doua ori) si tot nu a trecut..si daca e sa cad in fund ma cam doare(e pe undeva pe la sfarsitul coloanei).
    si mie tot de coloana mi cel mai frica la placa, din cele auzite cica ar fii cea mai expusa la lovituri....si de fiecare data cand ma doare (mai stau ore'n sir la birou si cand ma ridic...) ma gandesc "numa sa pot da iarna asta cu placa" lol

  17. #17 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    oricum, nimic nu se compara cu senzatia aia cand esti in varful muntelui si vezi absolut tot!
    si dup-aia iti dai drumul pe placa si esti in linistea aia totala( in cazul in care mergi mai printre copaci, sau pe bucati de partii nu prea folosite.

  18. #18 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    Just snowboarding?..nimeni nu se da cu skateul?

  19. #19 SP
    SnowManiac dadu093's Avatar
    Quote Originally Posted by nightprowler View Post
    oricum, nimic nu se compara cu senzatia aia cand esti in varful muntelui si vezi absolut tot!
    si dup-aia iti dai drumul pe placa si esti in linistea aia totala( in cazul in care mergi mai printre copaci, sau pe bucati de partii nu prea folosite.
    asa chef de zapada mi-ai facut....sti ce ai uitat sa precizeci mai sus...datu cu placa cu prieteni....cand ajungi la baza partie cu toata gasca si toti sunteti "DUDEEE!! Deci era si intru intr-un copat de doua ori!" "Da mah!!! Eu acol la rampa aia am crezut ca tot ma imprastiu pe partie", oricum vorbesc tampeni acuma lol dar intzelegi la ce ma refeream

    ---------- Post added 02-12-2009 at 08:15 PM ----------

    Quote Originally Posted by Zero View Post
    Just snowboarding?..nimeni nu se da cu skateul?
    daca se pune si cateva olliuri peste borduri in drum spre scoala....si daca am noroc un 360 shovit (fakie ca e mai usor lol)...atunci ma dau eu...

  20. #20 SP
    SnowManiac dadu093's Avatar
    ce iasa atunci cand aduci o masina de rally+o echipa de snowboarderi pe partie?
    ASTA IASA!!


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Board games By Tudoran in forum Jocuri PC
    Replies: 26 Last Post: 08-11-2016, 17:12
  2. Board James By RonanN1 in forum Funny
    Replies: 10 Last Post: 04-12-2015, 23:19

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts