Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 96

Thread: Bucatarie la... minut

  1. #21 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Ayran

    Ingrediente:
    - Iaurt - 750 gr
    - Lapte - 500 gr
    - Apa - 750 gr
    - Sare - 9 gr (1 lingurita si 1/2)


    Mod de preparare: Se rastoarna iaurtul intr-un vas, se bate bine cu o furculita sau la mixer. Se adauga treptat lapte, amestecand bine. Se agita apoi in apa rece ca gheata, Se adauga sare. Se amesteca din nou foarte bine. Se serveste rece.

  2. #22 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Quote Originally Posted by Walkman View Post
    Ingrdiente: Painte Toast, unt, 1 pachet de branza feliata, snitele/sunca etc

    Se iau cate 2 felii de paine toast si se ung cu unt. Apoi se incinge tigaia, intre timp punand intre cele 2 felii branza si optional snitelul/sunca etc.(atentie! acestea se vor pune pe partea fara unt a painii, partea cu unt fiind in exteriorul sandwich-ului, pe care se va praji). Odata "construite" sandwichurile, se pun in tigaie, cu untul in exterior si se prajesc pe fiecare parte pana capata o culoare frumoasa, aurie.(Dupa ce se intorc pe partea a2a e preferabil sa se apese cu ceva pe sandwich, adica pe partea prajita recent).

    Pofta buna
    First try - esec
    Second try - relativ bine

    Am un talent incredibil de a misca toate pozele
    Attached Images Attached Images dsc01501.jpg dsc01503.jpg

  3. #23 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    N-am vrut sa mai creez un topic si pentru creatiile noastre culinare , cu tot cu poze , dar daca e cazul , facem si asta . In alta ordine de idei , primele mele creatii ... Daca vrea cineva retetele , cereti si vi se va da . Hope u like it
    Poza 1 - Lasagna cu carne de vita
    Poza 2 - Piept de curcan picant cu ciuperci si ardei pe pat de orez
    Attached Images Attached Images 20042010108.jpg 23042010113.jpg

  4. #24 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Bravo Ovidiu... nu te-a ajutat cu nimic prietena ?
    In legatura cu "capodoperele" noastre culinare, as spune ca e ok sa postam aici poze cu ele

    1 minute later edit: Desigur ca vrem retetele

  5. #25 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Pai atunci poate se schimba titlul in Bucataria consolistului ... gen ... sau ceva de genul .
    Bebe a fost ajutor de bucatar

  6. #26 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    In seara asta, impreuna cu Alina, am incercat bruschetele postate de Muthu Raoul. Normal, am facut mici modificari. Am folosit, in plus fata de reteta initiala, lamai murate si ardei iuti. Lamaile sunt puse la murat dupa o reteta marocana pentru a face pui tajine. Sunt in borcan de peste 3 saptamani. Puiul l-am pus la marinat cu 2 ore inainte de a-l gati. Pentu a-l marina am folosit o lingura de ulei de masline, putin otet din mere si miere de albine, usturoi zdrobit, mirodenii (oregano, busuioc si ierburi provensale), sare si piper. In paralel am facut si frigaruile. Am folosit lamai murate si acolo, ceapa rosie, rosii, piept de pui marinat si ardei gras. Restul vedeti in poza atasata. Pofta buna.
    Attached Images Attached Images poftabuna.jpg

  7. #27 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Pizzi you bad man! Am o pofta la ce ai facut de imi curg balele . O sa pun din seara asta puiul la marinat ca sa nu fiu sigur ca maine imi fac asa ceva. Mersi pentru reteta, suna bine si cred ca este si foarte gustoasa.

  8. #28 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Imi pare bine ca ti-a facut pofta. Este foarte foarte buna si gustoasa Noroc cu mine ca am in casa un bucatar desavarsit

  9. #29 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    @ Pizzi : Tocmai am muscat o bucata zdravana din monitor.

  10. #30 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Quote Originally Posted by Pizzi View Post
    In seara asta, impreuna cu Alina, am incercat bruschetele postate de Muthu Raoul. Normal, am facut mici modificari. Am folosit, in plus fata de reteta initiala, lamai murate si ardei iuti. Lamaile sunt puse la murat dupa o reteta marocana pentru a face pui tajine. Sunt in borcan de peste 3 saptamani. Puiul l-am pus la marinat cu 2 ore inainte de a-l gati. Pentu a-l marina am folosit o lingura de ulei de masline, putin otet din mere si miere de albine, usturoi zdrobit, mirodenii (oregano, busuioc si ierburi provensale), sare si piper. In paralel am facut si frigaruile. Am folosit lamai murate si acolo, ceapa rosie, rosii, piept de pui marinat si ardei gras. Restul vedeti in poza atasata. Pofta buna.
    Poti posta reteta pentru acele lamai murate ?

    L.E:
    Aripioare la microunde - fo' Monky (gasita pe net so nu am incercat-o)

    Ingrediente:
    -8 - 10 aripioare de pui
    -1/3 cana sos de soia
    -1 cana pesmet fin
    -1/2 lingurita praf de usturoi
    -1 lingurita paprika
    -1/4 lingurita ghimbir
    -1varf lingurita piper

    Mod de preparare:

    Se taie aripioarele in doua. Se spala si se usuca stergandu-le cu un servet. Se toarna sos de soia intr-un vas. In alt vas se amesteca restul ingredientelor. Se trec aripioarele prin sos de soia, apoi prin amestecul de pesmet. Se asaza aripioarele intr-un vas, se acopera cu un servet de hartie si se lasa la microunde 13 - 15 minute la putere maxima sau pana se fragezesc.

  11. #31 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Lamai murate in stil marocan (primul search pe google dupa ce mi-a deschis Pizzi apetitul)

    Ingrediente:
    5-6 lamai, sau cate este nevoie ca sa umple borcanul
    500 g sare grunjoasa
    1 rulou de scortisoara
    3 foi de dafin
    4 linguri de ulei de masline
    apa proaspata si rece, cat sa acopere restul ingredientelor si sa umple borcanul
    Instructiuni:
    Se spala bine lamaile si, cu un cutit ascutit, se practica 4-6 taieturi verticale, adanci cam de 1 cm, dar care nu despica total lamaia. Taieturile trebuie sa se opreasca la circa 1 cm distanta de capatele lamaii. Se deschide lamaia cu grija sa nu se rupa, se indeparteaza samburii vizibili si se indeasa sare, din belsug, in deschizaturi. Se preseaza apoi lamaia, adunand-o spre centru, cu grija sa nu se rupa.
    Se pune 1 lingura de sare intr-un borcan mare, sterilizat. Se indeasa bine lamaile in borcan, punand printre ele sare si condimente. Se imping lamaile cu fermitate spre fundul borcanului, pentru ca o parte din suc sa se scurga si sa se faca loc pentru toate lamaile preparate. Se umple borcanul cu apa calda, curata, lasand loc pentru ulei care se toarna la suprafata, pentru a proteja continutul borcanului de eventualul contact cu aerul. Se inchide bine capacul borcanului si se lasa acesta 4-6 saptamani intr-un loc uscat, intunecos si rece.
    Ca sa folositi lamaile murate trebuie, mai intai, sa fie spalate de sare. Se pot utiliza fie intregi, fie tocate, tocand atat pulpa cat si coaja. Nu trebuie refrigerate dupa ce s-a deschis borcanul, dar este o idee excelenta sa existe in permanenta un strat protector de ulei la suprafata.
    Lamaile astfel murate se pot pastra chiar si 1 an. Gustul lor este acrisor, sarat si picant.

  12. #32 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Exact alea sunt Laurentiu

  13. #33 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    ..ce vrea sa zica prin "cake flour " ? nu se poate folosi si faina normala?

  14. #34 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Quote Originally Posted by Christien View Post
    ..ce vrea sa zica prin "cake flour " ? nu se poate folosi si faina normala?
    Se poate folosi si faina normal. Exista sii la noi faina pentru prajituri.

  15. #35 SP
    Banned Venom's Avatar
    Va rog frumos! Inchideti threadul asta. E criminal.

  16. #36 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Ness frapp�

    Ingrediente: 4 linguriţe de ness instant, 400 ml lapte, 6 linguriţe de zahăr, 4 linguri de �ngheţată de ness (vanilie), 4 linguri de friscă, 1/2 linguriţă de scorţisoară măcinată.
    Preparare: Cu ajutorul mixerului, se amestecă ness-ul cu laptele si cu zahărul p�nă ce se obţine o spumă consistentă. Se adaugă �ngheţata, apoi frisca si se ornează cu scorţisoară măcinată. Ness frapee-ul se serveste �n pahare �nalte, cu umbreluţă de cocktail.

    Salata de crenvusti

    Ingrediente: 4 perechi de crenvusti, 50 g ceapa, ulei, otet, maioneza dintr-un ou, sare.
    Preparare: Incepem prin a prepara un sos din otet si putina sarecu care se opareste ceapa taiata in prealabil in rondele fin taiate. Se scot apoi si se asaza intr-un vas. Se fierb apoi crenvustii, iar cand sunt gata, se scot, se taie felii rotunde si se amesteca cu otetul in care am oparit ceapa. Se lasa sa se raceasca si apoi se adauga maioneza. Se lasa la rece timp de aproximativ 30 de minute si apoi se serveste.

  17. #37 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Pentru uriasii din noi
    Attached Images Attached Images 1271861164237.jpg

  18. #38 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by Muthu Raoul View Post
    Pentru uriasii din noi
    Nu as manca asa ceva nici batut

  19. #39 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Oh gizas ... Cat de gretos poate fi

  20. #40 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Pizzoi

    Aluatul:
    - faina, 6-7 linguri de iaurt, 6-7 linguri de ulei de masline, ierburi provensale, drojdie, sare.

    Umplutura:
    - cascaval dalia si cascaval afumat, parmezan, suc de rosii, feliute de rosii, oregano (mult).

    Restul vedeti in poze. Pofta buna.
    Attached Images Attached Images pizzoi.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts