Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 41 to 60 of 96

Thread: Bucatarie la... minut

  1. #41 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Apropos... a incercat cineva vreodata sa faca pancakes (clatite americane) la microunde ? Oare o iesi ceva ?
    MonkY, la microunde nu cred ca se poate dar uite aici o reteta foarte simpla:

  2. #42 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Chicken McNuggets

    Ingrediente: Faina, 2-3 oua, lapte, piept de pui dezosat, condimente de pui, o punga chipsuri mai mare(fiecare alege ce aroma doreste, de preferat cele cu paprika), sare si piper dupa gust.

    Mod de preparare: Se taie pieptul de pui in forma dorita(recomand sa se taie in cubulete, sa respecte cat de cat forma celor de la MC etc.). Se bat ouale ca ptr. omleta, dupa care se adauga lapte(dupa ochi). Se pun chipsurile intr-o punga( de preferat cele care se inchid etans) dupa care se lovesc USOR cu un facalet(sau orice alt obiect care va este la indemana) incat sa ramana bucatele destul de mici de chipsuri, (ceva de genul: .). Se amesteca chipsurile maruntite cu condimentele de pui si cu sare, piper, dupa caz, dupa care se ia pipetul si se trece(in ordinea aceasta) prin: faina->oul cu lapte->chipsurile maruntite. Se incinge uleiul intre timp dupa care se pun la prajit(de preferat sa fie un nivel de 2-3 degete de ulei in tigaie). Se intorc de pe o parte pe alta pana cand capata o culoare aurie pe ambele parti. Se scot din ulei si se pun pe prosoape de bucatarie, ptr a se scurge uleiul in exces.

    Bon Ap�tit !

    PS: Am pus mana pe caietul de prajituri al mamei asa ca vor urma cateva retete de prajituri. De precizat ca mama e The Godess of Cookies
    Attached Images Attached Images dsc093.jpg

  3. #43 SP
    Senior Member BogdanN1's Avatar
    Am reusit sa fac si eu ,,brownies``
    dscf1308.jpgdscf1305.jpg

  4. #44 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Ce festiv arata! Nice job sir!

  5. #45 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Are cineva niste retete grecesti? Am mare nevoie.

  6. #46 SP
    Senior Member DevilBringer's Avatar
    Grecia - Retete culinare traditionale

    Retete din Grecia

    din ele am gustat vreo 3, sunt bune .

  7. #47 SP
    Member pijama35's Avatar
    Quote Originally Posted by Muthu Raoul View Post
    Are cineva niste retete grecesti? Am mare nevoie.

    Poti incerca Gyros de pui : o shaorma dar in loc de ketchup sau maioneza pune tatziki.

    Si feta pane Feta pane - Gastropedia.ro

  8. #48 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    De cand sunt mic tot calatoresc cu ai mei in vacante. Am fost de 3 ori in Grecia deci cam stiu ce se mananca pe la ei. Azi la scoala ni s-a comunicat ca se va organiza o dupamasa culinara (FTW!) si o colega a exstras Grecia ca si tara de care trebuie sa ne ocupam. Deja ma gandeam la un Tzatziki + ceva carne, cred ca o sa aleg Souvlaki. Va multumesc pentru retete si o sa revin cu produsele finite .

  9. #49 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Am facut si eu reteta aia de negrese in 3 minute . A iesit marfa , are gust bun cu frisca , mai fac si in seara asta si postez poze .
    Are cineva reteta de cookie-uri din alea cu bucatele mici de ciocolata in ele ?

  10. #50 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Cunoaste cineva o reteta buna de Paste Carbonara? Multumesc frumos!

  11. #51 SP
    Senior Member DevilBringer's Avatar

  12. #52 SP
    Senior Member huber's Avatar
    Quote Originally Posted by Zero View Post
    MonkY, la microunde nu cred ca se poate dar uite aici o reteta foarte simpla:
    YouTube - Breakfast Pancake
    Cred ca MonkY se refera la cele cumparate din comert unde se pune numai aluatul in microunde si se fac, eu stiu.

  13. #53 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by huber View Post
    Cred ca MonkY se refera la cele cumparate din comert unde se pune numai aluatul in microunde si se fac, eu stiu.
    Hehe. Nici chiar atat de lenes nu sunt... Insa a inceput sa ma enerveze sa fac ceva pe aragaz. Parca nu am "finetea" si "exactitatea" de la microunde. Asta poate si pt. ca nu am incercat niciodata plita electrica, unde se incalzeste uniform si fix la cate grade vreau... La microunde, stiu bine cum arata la 30 de secunde, cum arata la 40, and so on... Eram curios daca pot "creste" la microunde sau cumva se fac "ciorba" niste pancakes.

  14. #54 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar
    Am terminat de facut un tort de biscuiti, de unul singur Nu a fost greu si nu a durat deloc mult. Acum este la frigider dar nu mai am rabdare pana se raceste cum trebuie lol
    PS: Primul lucru care imi vine in minte este "The cake is a lie" lol

  15. #55 SP
    Member verde's Avatar
    am o intrebare.la brownies tablespoon sunt linguri sau lingurite?

  16. #56 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by verde View Post
    am o intrebare.la brownies tablespoon sunt linguri sau lingurite?
    linguri

  17. #57 SP
    Member Ionutz83's Avatar
    Quote Originally Posted by verde View Post
    am o intrebare.la brownies tablespoon sunt linguri sau lingurite?
    Teaspoon e lingurita.
    Tablespoon, dupa cum spunea si AndRewqp mai sus, e lingura normala.

  18. #58 SP
    Member verde's Avatar
    mersi baieti
    si rezultatul:

    dupa 3 minute de chinuri groaznice ( eram neasteptat de fericit) a iesit asta:

    sunt foarte gustoase.am sa fac la cine pentru toata familia
    Attached Images Attached Images poza1746.jpg

  19. #59 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Tocmai m-am gandit...daca in cana la microunde pasta de brownies creste...nu ar putea sa se intample acelasi lucru si pe o farfurie intinsa? adica sa devina coco-pancakes? ar fi THE MOST AWESOME THING!!!!
    Maine dupa bac , investighez...si o sa raportez imediat!

  20. #60 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Guys.... Tot aud prin retetele de afara "beaf". Eu ce ar trebui sa cumpar aici? Vita, vitel sau ce naibalol

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts