Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 203

Thread: Sa mancam... sanatos!

  1. #21 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    @djadanny: Ai un organism ectomorf(poti sa citesti aici mai multe: http://matend.com/2010/04/12/ectomorful-getfit/ . Asa sunt majoritatea adolescentilor(ma refer mai mult la baieti).

    @ Monky,hmm,nu stiu ce sa zic,iti urez bafta multa in a slabi,stiu ca si tata a trecut printr-o perioada ca a ta cand a trebuit sa slabeasca(din motive de sanatate).S-a lasat de multe vicii.Oricum,ai nevoie si de putin fitness,nu pentru muschi sau ceva de genul,una/doua flotari pe zi,cateva abdomene,daca poti sa fugi in weekend,try it,preferabil dimineata ca nu rezista nimeni la pranz pe canicula asta.

    Apropo in legatura cu nectarine30.Nu stiu cat de corect este,avand in vedere ca eu am pus in plus aproape 5 kile de cand am inceput sa mananc nectarine/piersici etc etc. ,foarte multe fructe pe zi.Stiu de la sala ca daca vrei sa pui pe tine,sa mananci foarte multe fructe/carne/orez.Anyway,bafta in continuare.Pana la inceputul iernii sa ajungi la 90kg .

  2. #22 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by Junnkie View Post
    Interesant ce ai scris mai sus domnule mark. Eu am 26 de ani si 93 kg. Nu pot sa spun ca sunt gras ci doar bine proportionat, pentru ca am facut burta si ma cam dispera. Acum sunt ok, nu ma pot plange pentru ca am avut o perioada cand atinsesem 103kg. Ideea e ca as vrea sa mai slabesc, de fapt sa dau jos burta si am sa incerc metoda asta de care spui tu, no food after 18:00.
    Esti exact in zona mea, daca te ti de ce am scris acolo fix de burta o sa scapi. Aia a fost si intentia mea. Acuma port pantalon mai vechi si cu 2 numere mai mic
    Monky, nu cred ca o sa te descurci cu dietele. Orice dieta e mult mai greu de urmat pt ca in subconstient sti ca esti limitat la un anumit fel de mancare si asta nu-ti da pace, pe cand daca pur si simplu iti iei gandul de la mancare si nu mai mananci atunci e mai usor. N-am reusit niciodata sa tin vreo dieta.
    Si apropo, urmand ce ce v-am spus eu sa vedeti ce sanatos o sa mancati: abea o sa asteptati sa vina dimineata sa mancati ceva (masa peste care multa lume sare si e FOARTE nesanatos) si apoi amiaza pe la 15.00. Stiati ca hrana se digera in aprox 5-6 ore? Acuma depinde si de metabolism. Asa ca cel mai bine mancati dimineata si dupa 5-6 ore amiaza si GATA pana a 2-a zi.
    Ce v-am scris e total contraindicat pt cei care fac efort fizic zilnic la munca sau in alta parte ca hobby... Merge doar pt sedentari care nu consuma energie. Daca mancam dupa 18.00, seara, e foarte posibil ca 90% din cazuri sa nu mai avem activitate. Toata energia din mancare unde se duce? Se depune. Daca nu dam de mancare corpului dupa ora aceea el era invatat sa mai ia energie din mancare si restul sa depuna (ca nu ii trebuie atata) acuma va lua din grasimea pe care o avem . Dupa cum ziceam, la un moment dat veti vedea ca veti slabi tot mai greu, corpul se regleaza. La mine au trecut 2 luni juma, preconizez ca peste inca 3 luni n-o sa mai pot da jos 1 gram. Atunci va trebui sa vad ce fac: raman asa cu stilul de mancare sau mananc foarte putin si dupa ora 18.00

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #23 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by andreicristian9 View Post
    Apropo in legatura cu nectarine30.Nu stiu cat de corect este,avand in vedere ca eu am pus in plus aproape 5 kile de cand am inceput sa mananc nectarine/piersici etc etc. ,foarte multe fructe pe zi.Stiu de la sala ca daca vrei sa pui pe tine,sa mananci foarte multe fructe/carne/orez.
    Referitor la nectarine... si luatul in greutate. Depinde probabil cu ce le-ai combinat. Pt. ca degeaba te chinui sa mananci nectarine tot restul zilei daca la o masa tragi un meniu gen: "mici cu cartofi prajiti, cu paine si bere". Din cate stiu eu fructele sunt recomandate inaintea meselor. De fapt, aici chiar am ramas socat... eu fiind obisnuit din batrani ca "dulcele vine la desert". Ei bine se pare ca nu, se recomanda consumarea lor inainte de mese (probabil datorita IG-ului mic incep pregatirea pancreasului... nu stiu sigur). Oricum ai spus acolo "mult orez", care din cate observi in lista, e in zona de NO WAY!
    Quote Originally Posted by andreicristian9 View Post
    Anyway,bafta in continuare.Pana la inceputul iernii sa ajungi la 90kg .
    Mercic ! Asa sper si eu, ca pana la sfarsitul anului sa am 90Kg, fara prea mari eforturi.

  4. #24 SP
    Member Atrium's Avatar
    Monky, am citit cam tot ceea ce ai pus tu acolo si cam tot ceea ce au pus si ceilalti.

    Am sa iti impartasesc un pic si din experienta mea personala.

    Eu in clasa a 11-a m-am trezit ca am 95 kg la 1.75m. O greutate mult prea mare pentru inaltimea mea. Ei bune, pana la sfarsitul clasei a XII-a am ajuns sa am 75kg. Cum am reusit ? Sa incepem :

    - M-am apucat de tras fiare. Si asta nu in mod exagerat ci de 3 ori pe saptamana. De mentionat e ca PANA LA SALA nu mergeam cu masina sau cu autobuzul ci pe jos sau cu bicicleta.
    - M-am apucat o data pe saptamana seara sa joc fotbal, asa cum am vazut ca au inceput unii pe aici si ii felicit pentru ca e o initiativa excelenta.
    - Cand aveam timp mergeam la plimbare, cate o jumatate de ora prin cartier, prin oras. Oriunde, doar sa nu mai stau doar cu fundul pe scaun.
    - Alimentatia am incercat sa o aranjez in timpul zilei in asa fel incat sa mananc mai multe mese pe zi, iar dupa ora 19 sa nu mai mananc nimic decat un mar, si asta DOAR in caz de necesitate severa. Atentie insa, pentru unii merele creeaza aciditate gastrica si va pot da probleme noaptea.
    - Ultima masa era din cereale integrale cu lapte, fara zahar. De ce ? Pentru ca cerealele integrale contin zaharuri complexe care se digera mai greu si vor mentine o valoare a glicemiei suficient de mare pe o perioada mai lunga. Alimentele care au indice glicemic mare, exploziv trebuie evitate seara intrucat dupa scurt timp apare un crash al glicemiei cu aparitia din nou a poftei de mancare. [1].
    - Hidratare corespunzatoare. Minim 3 litri de apa/zi, ceaiuri verzi, negre (1-3/zi). Fara sucuri.

    Ce NU mai faceam :

    - McDonald's sau orice fel de fast food.
    - Dulciuri in exces.
    - Sucuri acidulate, si de fapt sucuri de orice fel.

    In rest mancam normal. Ce-i drept am trecut pe mancare gatita, mese mai multe si portii mai mici. Si foarte important, mancam inainte sa mi se faca foame.

    Ce mi-am mai facut a fost un grafic in Excel in care treceam greutatea din fiecare dimineata si in tabel, in dreptul zilei treceam ce consideram eu ca am facut gresit. Exemplu, jumatate sau o intreaga ciocolata mancata. Se mai intampla si din astea... Astfel puteti tine evidenta lucrurilor ce va saboteaza si incet incet sa le excludeti din schema.

    Toate faine si frumoase.

    Dar...

    Trebuie sa intelegi ca doar prin regim nu vei face mare lucru, si daca vei reusi ceva nu va fi sustenabil. Gandeste-te un pic, atunci cand musculatura nu este solicitata, iar tu actionezi din extern cu o dieta, nu vei reduce din greutate predominant din stratul adipos, ci si din musculatura. Acest lucru in timp iti va da probleme mari. De ce ?

    In principal pentru ca iti va scadea metabolismul bazal, iti va scadea secretia de testosteron si conversia de testosteron restant in estrogeni de catre tesutul adipos va creste. Aceste lucruri, pe tine ca barbat te vor duce la probleme multiple, inclusiv adenom de prostata. Stiu ca pare random, dar sunt atatea lucruri de discutat. Nu mai spun de distributiile ginoide ale tesutului adipos.

    Eu sincer iti recomand sa te apuci de ceva sport. Pas cu pas, incetul cu incetul. Nu iti zice nimeni sa lasi tot jos si sa schimbi peste noapte. Dar nu te poti ascunde dupa faptul ca ai mult de munca, adormi tarziu, etc. De aici vad ca nici destul somn nu ai. Nu subestimati valoarea somnului intr-o dieta.

    Masa musculara este extrem de importanta intr-o incercare de slabire pentru ca masa musculara iti tine metabolismul ridicat. Metabolismul bazal va fi crescut, secretia de testosteron crescuta si automat distributia stratului adipos restant va fi alta.

    Discutia este mult mai complexa decat poate fi dusa pe un forum si daca mai ai nevoie de alte sfaturi te voi ajuta, inclusiv cu cele medicale. Tot ce te rog e sa nu recurgi la medicamente gen superslim sau alte tampenii care contin o amestecatura de pseudoefedrine si alte substante la limita legalitatii.

    Tineti minte, greutatea in plus este doar varful iceberg-ului. Supraponderabilitatea aduce cu sine o gama larga de riscuri de la afectiuni cardiovasculare (boli cardiace ischemice, arteriopatii periferice, accidente vasculare cerebrale) risc crescut de diabet zaharat, sindrom metabolic, afectari renale grave, afectari oculare, articulare si o gramada de alte elemente.

    Trebuie sa spuneti stop, si incet incet sa schimbati cate un lucru mic, cat de mic, dar trebuie sa incepeti. O faceti pentru sanatatea voastra.

    Monky, din experienta iti spun pentru ca am trecut prin asta. Este ok sa te gandesti la indicele glicemic al fiecarui aliment, dar nu e ok sa te obsedeze asta.

    Un secret iti mai spun care pana astazi m-a ajutat dar din pacate nu l-am respectat intotdeauna : Nu e bine sa iti interzici nimic, ai voie din toate cate putin !

    Uite, avand in vedere ca acum m-am ingrasat iar pana la 85kg as propune sa facem ceva si noi un concurs, sau un challenge. Sa slabim de exemplu 4-5 kg in 2 saptamani. Nimic spectaculos de greu, dar sa fie un pas pentru inceput.

    Monky, daca esti de acord, tu si cine mai este doritor ar fi foarte fain sa facem asa ceva.

    N.B. [1] Crash-ul glicemiei - apare in cadrul alimentatiei la o masa cu alimente cu digerare usoara si absorbtie rapida a zaharurilor. Astfel, glicemia va creste foarte mult lucru ce va stimula pancreasul sa secrete insulina. Acea insulina va actiona asupra celulelor organismului, inclusiv adipocite, care vor incepe depozitarea glucozei in exces (sub forme specifice fiecarei celule - inclusiv lipide prin neolipogeneza din glucoza). Incepandu-se depozitarea sub actiunea insulinei, glicemia va scadea din nou rapid = senzatie de foame. De aici se intra intr-un cerc vicios.

  5. #25 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...eu măn�nc ce am chef, c�nd am chef, c�t am chef, cu cine amchef și cum am chef.

    "And if you're not down with that, I've got two words for ya..."

    sau mai merge asta

    "And that's the bottom line, 'cause Stone Cold said so!"



    ...și la fel stă treaba și la vestimentație:

    Super caniculă? Foarte bine - na tricou negru numa de ciudă + efort din plin pe bike 4-5 ore c�nd �i căldura mai mare.



    Gata.

  6. #26 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Din pacate metoda cu "no food after 18:00" e a dracului de complicata pentru cineva care sta pana la .. 3-4 dimineata
    In plus, de ce sa chinui organismul prin infometare cand poti sa mananci sanatos si fara chinuri ? Bine... chinuri vor fi cand vedeti ca doar anumite dulciuri, zero sucuri, zero cartofi si alte d-astea... Oricum greu este inceputul (perioada de slabire). Dupa ce se regleaza organismul, puteti sa mai calcati un picut stramb (cum face si sid odata la 2 saptamani)

    P.S. Sa nu credeti ca astfel de diete sunt cine stie ce chin. Sau ca muriti de foame. Ba din contra, eu mananc acum mult mai mult decat inainte...
    dai cu apa dupa ora 18 daca stai pana la 3-4 dimineata. la inceput e greu dar dupa o saptamana incepi sa te inveti .
    alearga mult, 6 ture de stadion pe zi sunt suficiente.
    eu am slabit anul trecut 10kg intr-o luna cu orez, mere si apa

  7. #27 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1
    ...eu măn�nc ce am chef, c�nd am chef, c�t am chef, cu cine amchef și cum am chef.

    "And if you're not down with that, I've got two words for ya..."

    sau mai merge asta

    "And that's the bottom line, 'cause Stone Cold said so!"



    ...și la fel stă treaba și la vestimentație:

    Super caniculă? Foarte bine - na tricou negru numa de ciudă + efort din plin pe bike 4-5 ore c�nd �i căldura mai mare.



    Gata.
    Let Rock tell you something:
    Faci activitate fizica, de aia poti sa mananci orice.

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    ...eu măn�nc ce am chef, c�nd am chef, c�t am chef, cu cine amchef și cum am chef.
    Asa ziceam si eu cand eram tinar si nelinistit. M-a linistit repede doctorul care in concordanta cu ce ai scris tu mi-a aruncat un fel de "scapi daca am eu chef"
    Sa vezi atunci ce fun e... si cum iti pierde cheful...
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Let Rock tell you something:
    Faci activitate fizica, de aia poti sa mananci orice.
    Nu e adevarat... degeaba face activitate fizica daca se umple de snickers, skittles, sucuri si alte alea... Dar lasa-l sa se bucure acum cat mai poate

  9. #29 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Eu am inteles ca se mira de ce nu pune in greutate, faptul ca in timp nu ii va face bine e mai mult decat o certitudine.

  10. #30 SP
    Member LeGenD's Avatar
    eu cred ca exagereaza putin....ca daca ar fi chiar asa ar suferi ca mine in momentul asta(flora intestinala distrusa + perfuzii + regim)...la mine e putin mai complicat....dar noh oricum ronan...ai grija ca e vai si amar cand te ia

  11. #31 SP
    Member Atrium's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium
    Uite, avand in vedere ca acum m-am ingrasat iar pana la 85kg as propune sa facem ceva si noi un concurs, sau un challenge. Sa slabim de exemplu 4-5 kg in 2 saptamani. Nimic spectaculos de greu, dar sa fie un pas pentru inceput.

    Monky, daca esti de acord, tu si cine mai este doritor ar fi foarte fain sa facem asa ceva.
    Monky, nimic ? Cred ca ne-ar ajuta, poate realizam ca nu suntem singurii sau stiu eu ce. Chiar poate facem un support grup. Orice lucru in plus eu cred ca poate aduce numai bine. Un weightwatchers a la CG ?

  12. #32 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Treaba cu mancatul dupa ora 6 e complet gresit intelesa. Nu poti manca dupa ora 6 daca te culci la ora 9-10. Daca te culci la 3-4 ultima masa poate fi pe la 11-12

  13. #33 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Ai dreptate uziwood. Conteaza foarte mult si ora la care te culci, inca esti activ pana treci la culcare nu inert ca in timpul somnului. Eu am spus de ora 6 dupamasa pt ca obisnuiesc ca in jurul orei 12 sa parchez

    ---------- Post added 18-08-2010 at 08:30 PM ----------

    Ronan cate kg si ani ai mataluta? Daca nu sunt indiscret...

  14. #34 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Quote Originally Posted by andreicristian9 View Post
    @djadanny: Ai un organism ectomorf(poti sa citesti aici mai multe: Ectomorful | GetFIT | Slabire? Regim? Am slabit! . Asa sunt majoritatea adolescentilor(ma refer mai mult la baieti).
    Daca crezi ca sunt slab, te inseli. Nu trag de fiare, nu arat nici groaznic de slab, dar nici "Mr. Muscolo" nu sunt.
    De la un timp am inceput sa "fac" Parkour (nu sunt bun, pot sa spun ca sunt amator), merg la inot (intr-un lac, nu la bazine sau stranduri), mai o tura cu bicicleta (ador sa merg prin padure) si cu rolele prin parc. Se simte o diferenta, cand alerg rezist foarte mult.
    Fructele care la manc cel mai mult, sunt Mere Verzi. Apa beau cel mai mult, o stica de cola imi ajunge in jur de 3 zile.

    Sportul care vroiam cel mai mult sa il fac, este Capoeira, dar sala e cam la 100Km departare, numa drumul costa o gramada de bani.

    P.S. Faza cu "no food after 18:00" probabil functioneaza, dar nu la majoritatea. O prietena "nu in sensul de girlfriend" era obeza (16 ani) si dupa un timp scurt, a slabit foarte mult si arata mai bine, cu solutia "no food after 18:00" Dar cum ai spus, suntem tineri si e altfel.

  15. #35 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Eu sustin no food after 18:00 pt ca stiu ca functioneaza fara sa fac absolut nimic, nici sport, nimic. Daca aveti si alte "oferte" linistiti postatile. Ce spunea Atrium e foarte ok si mai sanatos as putea spune ca ce fac eu pt ca implica sportul. In liceu am slabit prin metoda aia, am tras si eu de fiare cam 1 an si am slabit destul. Nu zic ca mancam cat si ce vroiam si tot slabeam. Insa faza cu no food after 18:00 e asa pt astia ca noi mai lenesi, catre 30 de ani...

  16. #36 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Monky, nimic ? Cred ca ne-ar ajuta, poate realizam ca nu suntem singurii sau stiu eu ce. Chiar poate facem un support grup. Orice lucru in plus eu cred ca poate aduce numai bine. Un weightwatchers a la CG ?
    Nu as vrea un astfel de grup pentru ca nu e de joaca cu sanatatea... Nu recomand "competitii" de slabit. De fapt de-asta am si inceput threadul acesta asa, si nu ca un thread gen "dieta minune, slabesti 20Kg pe luna doar cu prune". In plus eu nu vreau sa slabesc repede. Si nu numai ca nu vreau, dar doctorii pe care i-am consultat mi-au zis ca sub nicio forma sa nu incep sa slabesc rapid. Deci pe partea asta nu pot sa recomand sa va chinuiti organismul. Scapati repede de grasimi si va treziti cu boli de ficat, pancreas, etc...

    Pe de alta parte ia gandeste-te, sa impui astfel de "target-uri" de slabit, si sa te trezesti Dzeului ca moare vreun user incercand cine stie ce prostii... Nu, nu pot sa fac asa ceva. Recomand mersul la analize, dupa care un nutritionist, un medic intern... Poate este cineva alergic la anumite mancaruri... poate are nevoi speciale, and so on... Recomandarile din acest thread sunt pur si simplu informative. Sau mai bine zis "cum procedez eu"... in ideea ca poate ajuta si pe altcineva.

    Referitor la "support group", sunt sigur ca fiecare persoana "mai bine facuta" (ca sa nu zic mai rau) este constienta de problema sa. Iar daca nu este, ii recomand sa faca o vizita la doctor, sa-l sperie un pic. Din pacate la noi romanul nu este inca obisnuit cu "vizita de control odata la 6 luni". Aici va recomand sa mergeti la o clinica privata (eu am fost la Victor Babes) unde nu asteptati, merge totul uns. Va faceti acolo in 2 zile analize si verificari care la un spital de stat ar dura luni bune. Costa, e adevarat... dar nu stati cu orele in picioare, fara aer conditionat, asteptand sa va bage un medic in seama.

  17. #37 SP
    Member Atrium's Avatar
    E adevarat ca depinde si ora la cat adormi. Acum daca adormi pe la 2-3 cum ati zis si voi nu cred ca se intampla ceva daca mai luati o masa mica pe la ora 21, dar totusi nu trebuie exagerat. Plus, nu prea e bine sa adormiti la orele alea. Stiu ca suna fumata afirmatia, dar e foarte important sa dormiti cat trebuie si sa nu va dereglati ritmul nictemeral deoarece o data cu el se dau peste cap si alte sisteme.

    Pentru mine cel putin, chiar daca adormeam pe la 12-01 dimineata tot ma chinuiam sa iau ultima masa la ora 19 in cel mai rau caz. Doar un mar mic mai imi permiteam sa mananc in situatii de urgenta

    In concluzie, chiar daca e varianta ceva mai grea : sportul si putin regim vor face minuni...

    @MonkY, da ai dreptate. Nu ma refeream la un concurs din asta aprig, si in nici un caz la ceva care sa sustina slabitul brusc. Dar da, naiba stie cum se ambitioneaza oamenii si se apuca de diete mai severe. Eh, macar poate sa mai postam evolutii din cand in cand.

  18. #38 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Ronan cate kg si ani ai mataluta? Daca nu sunt indiscret...
    73-75 - 1.79 (nici de ciudă nu pun 80) lol

    N-am eu probleme cu greutatea sau condiția fizică - nu-s Arnold dar picioare de cal tot am

    ...oricum cu analizele stau perfect (cafea n-am baut niciodată, fumat să n-aud, alcool veci) - iar cu tensiunea mereu aud faza cu am tensiune de aviator.

    Vedem pe viitor ce și cum. E clar că n-am să răm�n așa toată viața (că nu-s eu mai cu moț) dar cine știe...

  19. #39 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    @MonkY, da ai dreptate. Nu ma refeream la un concurs din asta aprig, si in nici un caz la ceva care sa sustina slabitul brusc. Dar da, naiba stie cum se ambitioneaza oamenii si se apuca de diete mai severe. Eh, macar poate sa mai postam evolutii din cand in cand.
    Pai vino la intalnirea CG si ne verificam. Data trecuta ne-a socat leo_cosmin cu super dieta lui... dar nu l-a batut nimeni pe Ovidiu (Studentul). Insa, il las pe el sa isi spuna povestea (daca doreste)

  20. #40 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    73-75 - 1.79 (nici de ciudă nu pun 80) lol

    N-am eu probleme cu greutatea sau condiția fizică - nu-s Arnold dar picioare de cal tot am

    ...oricum cu analizele stau perfect (cafea n-am baut niciodată, fumat să n-aud, alcool veci) - iar cu tensiunea mereu aud faza cu am tensiune de aviator.

    Vedem pe viitor ce și cum. E clar că n-am să răm�n așa toată viața (că nu-s eu mai cu moț) dar cine știe...
    Asa normal ca iti permiti sa mananci ce si cum vrei tu. Asa e si fratemi-o, mananca de rupe si nu se ingrasa nici 1 kg. Esti un exemplu de om cu metabolismul rapid. Pe cand noi... suntem mai slow

    ---------- Post added 18-08-2010 at 09:09 PM ----------

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pai vino la intalnirea CG si ne verificam. Data trecuta ne-a socat leo_cosmin cu super dieta lui... dar nu l-a batut nimeni pe Ovidiu (Studentul). Insa, il las pe el sa isi spuna povestea (daca doreste)
    Yeah, tell the storyyyy!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts