Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: Smoothies, shakes & cocktails

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Smoothies, shakes & cocktails

    Gata, dupa ce m-am tot chinuit cu un blender Braun (bun pt. femei care n-au ce face decat sa tina apasat pe butoane), m-am hotarat sa trec pe un Philips (HR2094). Nu numai ca e la 750W (fata de Braun la 600W), insa e si mai usor de folosit. Inca nu stiu cat de fiabil se va dovedi in timp (pentru ca la maxim pare ca mai are un pic si explodeaza), insa vom trai si vom vedea.

    Poate va intrebati "de ce as pierde timpul cu un blender" (in afara de cocktails)? Well, la mine a venit si datorita acestui thread http://www.consolegames.ro/forum/f66...ancam-sanatos/ din cauza caruia m-am trezit ca nu ma mai pot atinge de sucuri cu kg de zahar, indulcitori plus tot felul de chimicale. Problema e rezolvata simplu cu un astfel de blender. Arunci ceva fructe, adaugi niste lapte (0,1% grasime) and voila. Un suc natural (si dulce) fara pic de zahar, chimicale and stuff. Veti spune "Pai, pentru asta poti folosi un storcator de 10 RON". Well, aici vine partea frumoasa: pe langa zero efort, ai si avantajul ca poti pune linistit gheata. Iar pe perioada asta de vara, e superb!

    Mai interesant este cand incepi sa faci combinatii cu ciocolata neagra cu 80% cacao. Scoti o inghetata naturala de nu-ti imaginezi. Si poti sa o faci cat de "smoothie" iti place. Cu zero aditivi, coloranti si alte aberatii.

    Ah, v-am spus ca sparge gheata de parca nici n-ar fi acolo, nu ? I love it...

    Bineinteles, nu se ridica la nivelul unui Blendtec insa nici nu e o avere. 2 ani garantie, sper sa fie suficient pt. micul monstru tocator din bucatarie. Ah, pt. cei care aveti roboti de bucatarie care se descurca cu smoothies, gheata... folositi cu incredere.

    Bon, am deschis threadul asta nu numai pt. a da idei despre ce puteti sa beti "sanatate curata", ci si pentru a impartasi diverse incercari, combinatii, retete, etc... Eu sunt incepator, asa ca, nu sariti pe mine.

    Milkshake de ciocolata: lapte, una-doua lingurite de cacao, o lingurita sau doua de fructoza si cateva cuburi de gheata.
    Milkshake de capsuni: lapte, cateva capsuni taiate bucatele si cuburi de gheata. Amesteci pana devine omogen si gata.
    Milkshake de vanilie: lapte, baton de vanilie si cuburi de gheata.
    Milkshake de fructe de padure: lapte, fructe de padure si gheata.
    Milkshake cu unt de arahide: lapte, doua linguri de unt de arahide, gheata si, la sfarsit, sirop de ciocolata.
    Milkshake cu ciocolata si cirese: lapte, doua-trei lingurite de cacao, doua-trei lingurite de zahar, cateva cirese si gheata.
    Milkshake consistent cu vanilie: lapte, budinca de vanilie, gheata.
    Milkshake irlandez:
    lapte, crema de lichior, gheata.
    Milkshake de banane: lapte, o banana taiata felii, fulgi de ciocolata (sau ciocolata razuita).
    Milkshake de cafea: lapte, cafea instant si o cupa de inghetata de vanilie.

    Pofta buna! Si nu exagerati!
    Attached Images Attached Images irish_violet_crumble.jpg strawberry_milkshake.jpg apfel-karrote-milkshake.jpg img52882_01072010165750.jpg ts-659pro_08.jpg l_phd_mixe_025.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member tray's Avatar
    M-ar tenta un blender ca cel achizitionat de tine.
    Totusi, ai idee , chiar atat de mult carbo are sucul natural de mere?
    Calorii suc natural de mere

  3. #3 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Milkshake de ciocolata: una-doua lingurite de cacao, o lingurita sau doua de fructoza si cateva cuburi de gheata.

    in loc de fructoza pot sa pun zahar? :-s si sigur lapte nu se pune

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tray: am testat mai multe pana la Braun-ul acela... Ori erau prea weak, ori prea mult "plastic ieftin". Philips are jde mii de modele (unele chiar super expensive, din seria "Robust Collection") insa a trebuit sa aleg ceva care se gaseste la noi, in special pt. garantie.

    Cat despre mere, stiu doar ca au IG 50 in suc (neindulcit) si 30 proaspete. Avand in vedere ca shake-ul il bei proaspat, fara sa storci fructul (mai bine zis il pisezi), ma gandesc ca e acelasi lucru cu a-l manca proaspat. Dar, nu stiu sigur. O sa mai caut sa vad cum e si cu carbohidratii...

    AndRewqp: scuze, la orice milkshake... dupa cum ii spune numele, se pune si lapte. Dar sa stii ca nu e crima daca nu pui lapte... Cris de exp. nu suporta laptele. Asa ca ea se alege cu un shake mai gros (si foarte gustos), pe cand eu imi adaug lapte si iese mai spumos

  5. #5 SP
    Member zempty's Avatar
    Incearca sa pui Bailey's sau Amarreto intr-unul din ele si ar mai trebui sa incerci sa faci Margarita in el

    Edit : sau Kahlua

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts