Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Cea mai buna saltea ortopedica si perna hipoalergica?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Cea mai buna saltea ortopedica si perna hipoalergica?

    Intrucat cred ca e timpul sa schimb salteaua de pat (am o saltea Siesta cu dimensiunile 160 x 200, care are mai bine de 10 ani), am zis sa deschid un thread pe aceasta tema, in speranta ca se gaseste un cunoscator sa ma ajute. M-am interesat si eu in mare de cum este cu cele ortopedice, daca sa fie ferma sau moale, daca sa fie antialergica (tratata impotriva acarienilor si mucegaiului), daca sa fie antistatica, sa poata sa absoarba umezeala si eventual sa aibe doua fete (de vara si de iarna)... insa stiti cum este, mai bine intrebi un expert.

    Dupa ce am dat cateva telefoane pe la site-urile online gasite, am ramas cu un gust amar, majoritatea spunand ca nu au timp sa-mi explice la telefon... sau aruncandu-mi un model, care de obicei era si cel mai scump. Prin urmare, postez aici in speranta ca aveti ceva sfaturi, linkuri si preturi. Practic ma intereseaza cel mai bun raport pret/calitate, nu cea mai ieftina (dar nici cea mai scumpa)!

    Si daca tot se schimba salteaua, poate imi recomandati si niste perne cat mai bune. Ma intereseaza ceva care sa nu fie nici prea tari nici prea moi, sa nu transpiri ca nebunul pe ele si sa fie cat mai comode posibile (mai ales ca am probleme cu coloana). Aici la fel, nu stiu daca e mai buna una de Latex, una de bumbac, una cu memorie sau perna clasica, cu fulgi. Orice sfat e binevenit!

    Multumesc anticipat!

  2. #2 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Muhaaa! exact asta fac si eu. Tot arunc ochiul spre forumuri, magazine de saltele online, etc... pina acum mi-am tras citeva palme. Unul spune o chestie, altul o alta chestie si tot asa. Oricum am inteles un lucru, este clar - batut in cuie, la ce pret are o saltea este o investitie serioasa si merita sa fie tratata cu atentie.

    Ultima bomba gasita la IKEA, bineinteles toata lumea lauda in sus si in jos de nu ai vazut. In fine, si intrebam cine ar cumpara chestia aia, eu nu, bun pretul insa reject numai pentru nume. Nu-mi inspira incredere Sultanul asta. Unul care numeste salteaua asa se vede ca are ca baza ceva din istorie insa nu indica a ca ar avea prea multi neuroni activi si ca ar fi trata cu seriozitate subiectul (in primul rind). Sultan > Turcia (ori poate nu)... yam yam! In afara de turism si ceva pus in gura nu m-as risca. Plus ca sint un pic nationalist, de ce sa trimit bani afara din tara cind pot sa iau ceva din Romania chiar daca nu behai de fericire in ceea ce priveste calitate, totusi facem si lucruri bune.

    IKEA: Sultan Hamnvik - Saltea cu arcuri 160x200 cm, gri deschis: 1299 RON
    IKEA: Sultan Hjelmas - Saltea din latex 160x200 cm, alba: 1999 RON

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Merci pentru recomandare Q, dar pentru bugetul meu sunt ceva cam prea scumpe. Si trebuie sa recunosc ca nici pe mine nu ma incanta atat de mult IKEA incat sa arunc atat de multi bani. Oricum, inca sunt in cautari. Nu ma grabesc pentru ca e o investitie pentru termen lung (eu dorm pe ea, nu altcineva). Si stiu ca si ultima oara cand am cumparat o saltea, nu mai stiam cum sa le-o dau inapoi (arcurile erau foarte enervante, le simteai pur si simplu - mai ales unul ca mine care sare lejer de 100-110Kg). Deci, in continuare caut o saltea perfecta la o suma decenta!

    P.S. De perne nu ai zis nimic. Ce recomanzi?

  4. #4 SP
    is the man! trickz's Avatar
    La Ikea au toate saltelele disponibile la test. Plus un grafic pentru cum sa iti alegi salteaua in functie de greutate. De pernele de la ei nu am fost prea incantat...

    Eu inca mai caut o perna pe care sa o suport

    Multa lume lauda saltelele Dormeo... dar eu tind sa nu am incredere in ceva ce isi face reclama la teleshopping.

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    MonkY, saltea ma interseaza si pe mine (bine, m-ar interesa tot patul, dar nu am fonduri momentan) dar ceva pana in 1000 ron.

    Legat de perne, iti pot recomanda chiar de la IKEA. Am 2 modele, unul cu memorie, si design pentru gat (pe care doarme prietena si e ft incantata, dar eu personal nu o suport) iar cea pe care dorm eu, GOSA HASSEL Pern (singura problema a ei fiind materialul din care e facuta fata de perna cu care vine, intrucat transpir pe el si prefer sa dorm cu un prosop pe perna), tot cu memorie si foarte moale dar tare in acelasi timp (eu sunt foarte pretentios ), pe care ti-o recomand cu cea mai mare caldura.

  6. #6 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Asa cum am spus prefer sa dau o sansa produselor autohtone. Tot cercetind magazinele de saltele online am gasit ceva interesant "made in Romania".

    Saltea Superortopedica
    • ferma, sustinand corect coloana vertebrala
    • compacta si robusta, fara niciun fel de efect de val sau balans
    • antialergica, fiind tratata impotriva acarienilor si mucegaiului
    • antistatica
    • absoarbe perfect umezeala care, datorita structurii saltelei, este complet eliminata prin peretii laterali
    • realizata in Romania, cu materiale de calitate, folosind cea mai noua tehnologie in domeniu, printr-un sistem de management integrat �n conformitate cu standardele ISO 9001:2008, ISO 14001:2005 şi OHSAS 18001:2008
    Saltea LATEX
    • 7 zone de duritate ale saltelei, crează un suport ortopedic uniform pentru coloana vertebrală
    • asigură relaxarea totală pentru muschii �ntregului corp �mbunatatind circulatia sangelui
    • compacta si robusta, salteaua nu prezinta niciun fel de efect de val sau balans
    • fără micro-organisme, acarieni, bacterii sau alti agenti de alergii, astm bronşic
    • saltelele latex LuxSell au o reţea �mbunătăţită de canale de aer verticale şi orizontale, care garantează o bună aerisire a saltelei
    • excelentele proprietati izolatoare ale latex-ului asigură răcoare vara şi căldură iarna
    • saltelele latex LuxSell au huse detasabile cu fermoar
    Probabil ca de una cu latex poate ca nu te apropii, pentru 160 x 200 costa 1.618 ron insa chiar si asa este tentanta pentru ca este integral din latex si are 20 cm inaltime, garantie 5 ani. La IKEA pentru inaltime de 18 cm platesti 2.000 ron (Sultan Engenes), de garantie probabil ca nu au auzit. Povestea continua si pentru salteaua ortopedica, la 902 ron pentru 160 x 200 cu 25 cm inaltime, caracteristicile le vedeti pe site, nu am dat c/p la tot ca deja era review . Iar la IKEA am gasit, tot pe 25 cm 160 x 200 la 1.100 ron (Sultan Hagavik).

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    P.S. De perne nu ai zis nimic. Ce recomanzi?
    LuxSell pare specializat numai pe segmentul asta - asta este si motivul pentru ca i-am adus in discutie, imi inspira incredere magazinele specializate. Au cam tot ce ai nevoie saltele si huse, perne, pilote. Daca aveau si lenjerii pot spune ca era complet. Eu la perne oscilez intre perna Hipoalergica SuperBall - Microfibră Poliester 100% - lavabilă la 95� - 70 x 70 (36 ron) si perna Memory Latex - Tricot bumbac 100% natur - normala - 64 x 45 x 14 (138 ron). Cred ca perna hipoalergenica superball o sa cistige, imi place la nebunie cum arata (daca pozele or fi reale) iar pretul ... ce mai spun, il vedeti si voi .... 36 ron pentru o perna este haios.

    Tot ce ar mai trebui este cineva care are deja si ne poate spune ceva concret, pentru moment este teorie. Eu oricum sint decis sa iau cel putin un set de perne si o pilota 4 anotimpuri de la ei. La ei am descoperit ca exista si asa ceva, am ramas in urma ce sa spun. Pentru mine este chiar stres pilota pentru ca-mi lipseste spatiul de depozitare, cu pilota asta pentru toate sezoanele chiar am rezolvat problema definitiv.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Merci mult Q, o sa arunc o privire pe la cei de la LuxSell pentru ca arata bine produsele. Stii cumva daca au si un magazin unde pot fi "testate" produsele, sau sunt doar online?

  8. #8 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Quote Originally Posted by Q View Post
    Tot ce ar mai trebui este cineva care are deja si ne poate spune ceva concret, pentru moment este teorie. Eu oricum sint decis sa iau cel putin un set de perne si o pilota 4 anotimpuri de la ei. La ei am descoperit ca exista si asa ceva, am ramas in urma ce sa spun. Pentru mine este chiar stres pilota pentru ca-mi lipseste spatiul de depozitare, cu pilota asta pentru toate sezoanele chiar am rezolvat problema definitiv.
    Intersant site-ul, si mie mi-a atras atentia acea pilota pentru 4 anotimpuri si as achizitiona si eu una. Daca te hotarasti si o cumperi pana la urma poate iti faci timp sa scrii cateva impresii.

  9. #9 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Este deja decis doar ca nu am stabilit si cind ... oricum dupa ce o iau o sa-mi dau cu parerea

  10. #10 SP
    Junior Member danagames's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Intrucat cred ca e timpul sa schimb salteaua de pat (am o saltea Siesta cu dimensiunile 160 x 200, care are mai bine de 10 ani), am zis sa deschid un thread pe aceasta tema, in speranta ca se gaseste un cunoscator sa ma ajute. M-am interesat si eu in mare de cum este cu cele ortopedice, daca sa fie ferma sau moale, daca sa fie antialergica (tratata impotriva acarienilor si mucegaiului), daca sa fie antistatica, sa poata sa absoarba umezeala si eventual sa aibe doua fete (de vara si de iarna)... insa stiti cum este, mai bine intrebi un expert.

    Dupa ce am dat cateva telefoane pe la site-urile online gasite, am ramas cu un gust amar, majoritatea spunand ca nu au timp sa-mi explice la telefon... sau aruncandu-mi un model, care de obicei era si cel mai scump. Prin urmare, postez aici in speranta ca aveti ceva sfaturi, linkuri si preturi. Practic ma intereseaza cel mai bun raport pret/calitate, nu cea mai ieftina (dar nici cea mai scumpa)!

    Si daca tot se schimba salteaua, poate imi recomandati si niste perne cat mai bune. Ma intereseaza ceva care sa nu fie nici prea tari nici prea moi, sa nu transpiri ca nebunul pe ele si sa fie cat mai comode posibile (mai ales ca am probleme cu coloana). Aici la fel, nu stiu daca e mai buna una de Latex, una de bumbac, una cu memorie sau perna clasica, cu fulgi. Orice sfat e binevenit!

    Multumesc anticipat!
    Buna,

    Dupa parerea mea cele mai bune saltele din punct de vedere calitativ sunt cele de la Morfeus, numai ca la ei incep de la vreo 650 - 700 euro una de 160x200 cm. Cunosc pe cineva care a luat de la ei si intradevar a zis ca merita, au calitate garantata si sunt produse in Italia.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 4 Last Post: 02-06-2014, 01:56
  2. CG Awards 2013 - Cea mai buna Masina By MonkY in forum Polls
    Replies: 22 Last Post: 02-01-2014, 05:50
  3. Cea mai buna aplicatie pentru Comics By MonkY in forum Carti si Comics
    Replies: 3 Last Post: 26-07-2013, 03:00
  4. Jocul cu cea mai buna grafica By MonkY in forum Console Club
    Replies: 21 Last Post: 11-02-2013, 19:17

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts