Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 41 to 60 of 97

Thread: Dinamo Bucuresti Football Club !

  1. #41 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Concluzii dupa meci:
    Mi-e sila de ce s-a intamplat, trecand peste faptul ca Dinamo a jucat putin mai bine ca o echipa de amatori, ce au facut "suporterii" e cea mai mare tampenie, 80% Dinamo va fi suspendata 3 ani din Europa.

  2. #42 SP
    Senior Member DJ_Andrei's Avatar
    Quote Originally Posted by Uziwood View Post
    Concluzii dupa meci:
    Mi-e sila de ce s-a intamplat, trecand peste faptul ca Dinamo a jucat putin mai bine ca o echipa de amatori, ce au facut "suporterii" e cea mai mare tampenie, 80% Dinamo va fi suspendata 3 ani din Europa.

    Eu zic sa nu tragem concluzii pripite. Eu am stat la tribuna I chiar langa PCH si cand am vazut ca au rupt gardurile era sa innebunesc. In prima repriza suporterii de la PCH s-au comportat impecabil, isi sustineau echipa si la 0-2. Dupa a inceput nebunia. Mi-e rusine si mie de ce s-a intamplat, dar din pacate nu prea putem sa facem nimic.Nu cred ca echipa va fii suspendata 3 ani din Europa deoarece nu au fost incidente, in afara unui suporter (Tatal lui Gabriel Torje, care i s-a facut rau cand meciul a fost oprit).In legatura cu meciul echipei nu comentez nimic.N'doye a fost cel mai bun de pe teren.El merita baderola de capitan. Vreau sa zic ca atunci cand meciul a fost oprit si suporterii au intrat pe pista de atletism, N'doye a fost singurul care s-a apropiat de ei si a incercat sa ii calmeze.Daca Adrian Cristea (capitan) nu tipa dupa el sa vina, meciul s-ar fii putut relua.Cea mai amuzanta faza din timpul meciului, era ca N'doye incerca sa isi aseze jucatorii in teren. Trebuia sa ii ia in brate si sa ii puna la locul lor.Vreau sa va spun ca si Pulhac a avut curajul si a reusit sa puna ceva pericol la poarta adversa dupa ce a facut cateva dribling-uri. Mi-e nu mi-e sila de jocul echipei, mi-e jena. Pana nu pleaca si Badea si Borcea de la Dinamo, echipa nu va straluci. O sa mai vorbim dupa ce revin din mica vacanta din acest week-end.

  3. #43 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Ce legatura au Badea si Borcea cu jocul pe care il practica echipa? Sper sa il demita pe Bonetti asta si sa vina Andone.

  4. #44 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Urat ce s-a intamplat aseara. Acesti oameni nu se pot numi suporteri
    Jocul lui Dinamo a fost slab. Au avut mai putine ocazii decat o echipa din Cehia, o echipa de care foarte putini au auzit. Oricum foarte slab.
    Bonneti nu e antrenor de Dinamo, sa vazut asta de la primul meci al echipei. De cand a venit la echipa Dinamo nu mai joaca nimic.
    Sa speram ca nu vor fi sanctiuni foarte grave, desi e foarte probabil sa nu mai joace in Europa cativa ani

  5. #45 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Si tu poti spune ca in ultimii 3 ani s-a "jucat" ceva? Ca ne dau voie sau ca nu... tot aia e.
    Daca actiunea asta ii va determina sa plece pe Borcea & Turcu - atunci s-a transmis un mesaj. Altfel au fost doar actiuni fara sens.

    Unii oameni nu suporta sa stea cu mainile in san si sa vada cum totul se duce de rapa.

  6. #46 SP
    Member Skaar's Avatar
    Pe mine nu ma intereseaza absolut deloc ce se intampla in fotbalul romanesc... dar am si eu o intrebare legat de evenimentele de aseara..
    Cum dinamo aproape sigur va fi exclusa din competitiile europene pentru cativa ani, caz in care Borcea si restul de actionari cel mai probabil vor pleca... Voi ce credeti ca se va intampla cu echipa Dinamo? Actionarii care sunt acum au bagat destul de multi bani in echipa fara ca aceasta sa aiba nici un rezultat... Voi credeti ca va veni altcineva care sa bage bani intr-o echipa fara nici un viitor in competiile europene?

  7. #47 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Tu ai impresia ca s-au bagat bani ca sa se joace fotbal?

    Umbla vorba prin targ ca Turcu & co au jucat la pariuri cu Dinamo prin afara. Si au scos mult mai mult decat alea 10 milioane oferite de UEFA pentru CL.

    Uita-te la Unirea Urziceni si o sa vezi management facut cu cap si cu bani putin. SE POATE!

  8. #48 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Atata timp cat eu sunt actionarii ei pot face ce vor. Nu inteleg de unde mentalitatea asta cu suporterii care cred ei ca au dreptul de a decide cine joaca, cine antreneaza. Adica timp cat ei baga bani intr-un fel sau altul si nu se ingramadeste lumea la poarta sa bage bani (daca pleaca Borcea si co ma indoiesc ca la cum merg lucrurile acum, o sa vina alti actionari).

    Si Steaua a avut cel mai prost sezon dar nu au intrat suporterii de 2 ori pe teren in 3 luni.
    Si Rapid e varza de 2 sezoane dar nu intra nimeni pe teren sa se ia la bataie. Inca.
    La Dinamo e deja ceva obisnuit

  9. #49 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Nu inteleg de unde mentalitatea asta cu suporterii care cred ei ca au dreptul de a decide cine joaca, cine antreneaza.
    Din tarile asa zis civilizate. Unde pentru ca echipa joaca prost conducerea isi cere scuze fata de suporteri (vezi conducerea lui Juventus dupa ce au pierdut ultima sansa la titlu) nu ii da afara din stadion cu pumnul (vezi Steaua - Timisoara).
    Unde un grup de fani participa la fiecare prezentare a unui jucator (in special in UK). Unde echipa cand joaca prost vine si se pune in genunchi in fata galeriei (vezi Bayern Munchen).

    Daca vrei sa dai exemple de mentalitate bolnava uita-te la Steaua si Rapid. Echipele joaca prost iar suporterii stau si suporta. Nu asta defineste cuvantul suporter.

  10. #50 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Pentru ca nici conducerea nici suporterii sunt "civilizati". Nu am eu destul griji decat sa ma pun la tranta cu Copos ca de ce nu baga bani la Rapid? Stai ca nu inteleg, eu nu sunt suporter, daca nu intru pe teren ca sa plece Copos? Hai Khan Nu credeam asta.

    Atat Dinamo si Steaua si Rapid au sefi de galerie, au ligi de suporteri. Dar nici unii nici altii nu fac decat sa se injure. Azi la TV, Mihnea de la Dinamo a stat 1 ora sa se injure cu Turcu. Nici unul nici altul nu a venit cu o solutie. Ok, Mihnea spunea ca conducerea a stricat totul. Ok, dar nu a zis "da-l afara pe ala, pune-l pe ala sa joace mijlocas ca e mai bun, adu-l pe ala".

    Am spus ca nu ii inteleg pe cei de la Steaua care urla sa plece Becali. De bine de rau, Becali a bagat bani in echipa aia. Ca i-a bagat prost e partea a doua. Cine ar vrea sa ia o echipa unde numai salariile sunt juma de milion de euro pe luna. La Dinamo sunt mai multi, acolo poate pleca unu doi. La Rapid nu mai zic ca nici eu nu mai stiu care e situatia acolo.

  11. #51 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Nu inteleg de unde mentalitatea asta cu suporterii care cred ei ca au dreptul de a decide cine joaca, cine antreneaza.
    Ok, dar nu a zis "da-l afara pe ala, pune-l pe ala sa joace mijlocas ca e mai bun, adu-l pe ala".
    Te contrazici. Deci are mentalitate sau n-are?

    Daca tu consideri ca Rapid n-a ajuns inca la nivelul la care sa merite un astfel de sacrificiu ca sa se schimbe ceva, nu e nevoie sa recurgi la astfel de proteste.

    Conducatorii de cluburi trebuie sa respecte suporterii pentru ca fotbalul este AL LOR.

    Sa spunem ca liderii de galerie ar fi atat de naivi incat sa le dea sugestii conducatorilor. Ei de cine asculta? De Giovanni Becali sau de Mihnea Ionescu. Sa fim seriosi.

  12. #52 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    In Spania, suporterii sunt foarte importanti, pentru ca sunt actionari. Ei detin echipa. In Anglia, biletele sunt extrem de scumpe, iar o mare parte din bugetul echipei vine de aici. In Romania, suporterii vor sa intre gratis la meci daca se poate, sa manance seminte (si inevitabi sa scuipe pe jos), sa se bata cu jandarmii si cu suporterii echipei adverse. Pai astia sunt suporteri? Nu sustin nici financiar echipa, isi bat joc de jucatori si de conducatori, uita care e rolul lor in tot acest show.

    In schimb au pretentii. Ce pretentii poti sa ai in asemenea situatie? Stai dreaq linistit si uite-te la meci, si du-te acasa daca nu-ti convine ceva! Cand traiam in Buc, nu puteam sa ma duc cu sotia la un meci din cauza suporterilor. Efectiv sotia a fost ingrozita de acesti pusti teribilisti, si de ce puteau sa faca si cum puteau sa se mainifeste pe stadion. Si era un meci al nationalei, nu un derby sau mai stiu eu ce meci cu tensiune...

  13. #53 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Te contrazici. Deci are mentalitate sau n-are?

    Daca tu consideri ca Rapid n-a ajuns inca la nivelul la care sa merite un astfel de sacrificiu ca sa se schimbe ceva, nu e nevoie sa recurgi la astfel de proteste.

    Conducatorii de cluburi trebuie sa respecte suporterii pentru ca fotbalul este AL LOR.

    Sa spunem ca liderii de galerie ar fi atat de naivi incat sa le dea sugestii conducatorilor. Ei de cine asculta? De Giovanni Becali sau de Mihnea Ionescu. Sa fim seriosi.
    Exagerezi Khan. Tot ce am spus eu este ca sunt metode mai bune decat a intra pe stadion. Ai face puscarie doar ca sa plece Borcea?Risti prea mult pentru un club de fotbal. Atata tot, trebuie sa fie si metode mai bune. Nu stiu care ar putea fi dar nici nu ma intereseaza prea mult. Si vorba aia, nu Borcea a dat cu stangul in dreptul. E vina lor ca au adus jucatori care nu nu sunt ceea ce se spune. Dar nu e vina lor ca Tamas alearga precum un catelus, ca Torje dribleaza mingea de 3 ori inainte de a suta zdravan la poarta. Cred ca ai inteles gresit ce am vrut sa spun. Si nu are sens sa ne certam

    Quote Originally Posted by DonAdryan View Post
    In Spania, suporterii sunt foarte importanti, pentru ca sunt actionari. Ei detin echipa. In Anglia, biletele sunt extrem de scumpe, iar o mare parte din bugetul echipei vine de aici. In Romania, suporterii vor sa intre gratis la meci daca se poate, sa manance seminte (si inevitabi sa scuipe pe jos), sa se bata cu jandarmii si cu suporterii echipei adverse. Pai astia sunt suporteri? Nu sustin nici financiar echipa, isi bat joc de jucatori si de conducatori, uita care e rolul lor in tot acest show.

    In schimb au pretentii. Ce pretentii poti sa ai in asemenea situatie? Stai dreaq linistit si uite-te la meci, si du-te acasa daca nu-ti convine ceva! Cand traiam in Buc, nu puteam sa ma duc cu sotia la un meci din cauza suporterilor. Efectiv sotia a fost ingrozita de acesti pusti teribilisti, si de ce puteau sa faca si cum puteau sa se mainifeste pe stadion. Si era un meci al nationalei, nu un derby sau mai stiu eu ce meci cu tensiune...
    Corect. Parca la Real li se spune socios sau ceva de genul acesta pentru ca cumpara abonamentele foarte scumpe. Dar e diferenta si de nivel si de echipe si de tot. Vreau si eu sa fie ca in Anglia, sa nu fie garduri, fiecare sa stea pe locul lui scris pe bilet ca sa pot sta si eu acolo pe primele randuri sa vad si eu un fotbal adevarat.


    Astept sa vad si eu astazi la Fanatik Show ca sunt invitati Ganea, Badea si Dinu(cel mai inteligent de pe la noi parerea mea). Sunt curios ce mai zic.

  14. #54 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Exagerezi Khan. Tot ce am spus eu este ca sunt metode mai bune decat a intra pe stadion. Ai face puscarie doar ca sa plece Borcea?Risti prea mult pentru un club de fotbal. Atata tot, trebuie sa fie si metode mai bune. Nu stiu care ar putea fi dar nici nu ma intereseaza prea mult. Si vorba aia, nu Borcea a dat cu stangul in dreptul. E vina lor ca au adus jucatori care nu nu sunt ceea ce se spune. Dar nu e vina lor ca Tamas alearga precum un catelus, ca Torje dribleaza mingea de 3 ori inainte de a suta zdravan la poarta. Cred ca ai inteles gresit ce am vrut sa spun. Si nu are sens sa ne certam
    Sigur pleaca Borcea daca fac puscarie?

    Legat de calitatea jucatorilor. Dupa dezastrul de la finalul campionatului trecut s-a promis restructurarea lotului. NU a plecat nici un vinovat. Poti sa mai dai vina pe jucatori ca sunt praf - cand stiai asta deja dar nu ai facut nimic?
    De ce il inlaturi pe Sabau de la echipa si-i permiti unui agent precum Giovanni Becali sa-l faca albie de porci si sa aduca un anonim in locul lui?

    Liberec avea cota 4.00 la pariuri. Din cauza ca s-a anulat meciul Turcu si Borcea nu si-au multiplicat de 4 ori banutii. Felicitari celor care le-au stricat planurile.

    @DonAdryan - din toate meciurile de acasa la care am fost, n-am vazut nici un incident. Culmea, la meciul cu Brasov de anul trecut s-a rupt gardul la fel ca si ieri, DAR NU A INTRAT NIMENI pe teren.
    Chiar eram ofticat ca n-au facut-o. Mi s-a parut ca au facut doar asa.. un gest de imagine.

  15. #55 SP
    Member dogdan's Avatar
    ar trebuii arestatii ! scurt si la obiect,e ca si cand ai incalca/distruge o proprietate privata unde accesul este strict interzis (terenul de fotbal detinut de clubul dinamo) ,ar trebuii retinuti toti "suporterii" care au intrat pe vandalizat si intrat pe teren si trimisi in judecata penala nu civila si gata balamucu.nu prea am fost la meciuri de fotbal dar chiar nu inteleg sunt chiar asa de retardati si primitivi acesti oameni ?

  16. #56 SP
    Member Cata25's Avatar
    Mentalitate de milițieni.
    Dau și eu pe Antena 1 să văd ce face Dinamo și nimeresc chiar c�nd intră un așa-zis suporter pe teren. O lovitură liberă mai t�rziu intră c�teva sute.
    Păcat, dar ce să faci c�nd ai suporteri bătuți �n cap?
    E simplu: nu �ți place cum joacă echipa, nu vii la stadion. Nu intrii tu pe teren să arăți ce tare ești.
    Marți aflăm ce pedeapsă va da Uefa. Deși sunt stelist, sper să nu interzică Dinamo din Europa. Nu că ar face ceva acolo, dar atunci Dinamo nu ar mai avea motive de a lua titlul și ar scădea lupta din campionat (că de, banii �i interesează pe ei; banii din CL pe acționari și primele pe jucători).

  17. #57 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Da, socios para li se spune...

    Anyway, apropos de suporteri, sezonul trecut m-au impresionat suporterii lui Newcastle. Suporterii (prin suporteri nu se intelege o factiune anume, ci efectiv oamenii care mergeau la meci) erau in razboi cu Finantatorul, Mike Ashley. Chiar daca nu erau de acord cu deciziile acestuia (printre care cea mai controversata concedierea lui Kegan, o legenda locala!), veneau meci de meci, tot stadionul plic, si isi incurajau jucatorii ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Stadionul era plin de afise, pancarde, steaguri, pe care erau insciptionate tot felul de mesaje (am pus ceva poze... ), insa niciodata nu s-au gandit sa vandalizeze sau mai rau: sa nu vina la meci. Au fost prezenti, meci de meci, pana in ultima clipa, cand Newcastle a retrogradat. Acum, in championship, desigur, au stadionul plin. Ashley intre timp, s-a hotarat sa vanda clubul, si se afla in negocieri cu mai multi investitori. Nu te poti pune impotriva unui oras. Apropos de cat de iubit e GG BKL de suporterii Stelei. Spre deosebire de BLK, Mike Ashey este totusi, un gentleman, nu un cioban...

    Am tinut sa dau acest exemplu pentru a nu se confunda huliganii din galeria lui Dinamo cu suporterii adevarati...
    Attached Images Attached Images 6a00d83454a74069e201156faf1796970c-800wi.jpg 340x.jpg 520x.jpg newcastle_fans_583364a.jpg p64wednesday_585x35_597688a.jpg

  18. #58 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Am tinut sa dau acest exemplu pentru a nu se confunda huliganii din galeria lui Dinamo cu suporterii adevarati...
    Exagerezi. In anii 80 suporterii fugareau pe fiul nu stiu carui manager sa-i rupa picioarele. In Manchester suporterii lui United arunca in patroni cu ce apuca cand il prind pentru ca a pus un pret exagerat de mare la bilete.

    Doar pentru ca tu agreezi o forma de protest nu inseamna ca celelalte sunt automat huliganice. Crezi ca revolutia s-ar mai fi intamplat sub o astfel de forma de protest pe modelul Newcastle?

    Revenind... sa luam exemplul stelistilor care a incercat o abordare asemanatoare in protestul contra lui Gigi Becali. Ce au rezolvat? I-au batut Zmarandescu & co la ei in peluza, le-au fost interzise mesajele iar GSP si compania ii prezinta ca pe niste criminali de razboi impotriva Binevoitorului Becali.

    Presa este un factor important in imaginea facuta suporterilor. Acolo cei care protesteaza sunt oameni normali, care considera acest protest o actiune de bun simt ce trebuie facuta. La noi daca afisezi un mesaj de genul asta esti prezentat ca un huligan betiv si drogat.



    @Cata25 inapoi la frecat oaia te rog frumos. Eu nu mi-am dat cu parerea despre cat de civic e sa joci cu stadionul gol. Te-ai trezit cu fata la cearsaf si te-ai gandit ca poate daca arunci cu o opinie exprimata vag pe aici da cineva 2 bani pe impresiile tale?
    Back to the drawing board.

    @dodgan - reciteste ce ai scris ca nu prea are sens. Oricum.. daca n-ai fost pe un teren de fotbal prea des si nu ai pasiune pentru sportul asta, nu cred ca ar trebui sa vorbesti nu?
    Daca ai diaree nu te apuci sa-ti dai cu parerea despre alimentatia constipatului? Nu e asa normal?

    @DonAdryan - cand am fost la Romania - Olanda jucat in Constanta, la tribuna 1 alaturi de noi era si un olandez. Omul era de-a dreptul oripilat de stadion spunand ca la ei nici in liga a treia nu arata in asemenea hal. Te-as fi provocat sa ajungi la toaleta daca aveai cum (apa era pana la glezne in holul de intrare). Ai fi dat 50 RON pe un asemenea bilet?

    In legatura cu fotbalul romanesc e greu sa gasesti un anume vinovat si sa-l arati cu degetul. Sistemul e compromis astfel incat nu poti acuza pe cineva fara sa fie implicata si o alta cauza. Singura solutie ar fi renasterea. Sa vedem in urmatoarele zile daca Dinamo a facut un pas...

  19. #59 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Ma rog, evident ca exagerez, insa in general argumentul e valabil. Nu spun ca englezii sunt mai cu mot, pur si simplu spun ca felul in care au ales sa protesteze suporterii lui Dinamo si cei ai lui Newcastle arata o diferenta de clasa intre cele doua natiuni. Deseori, se spune ca fotbalul in Romania se afla inaintea societarii, in general. Insa un astfel de exemplu ne arata, din pacate, stadiul in care suntem. Suporterii fac parte din fenomen, fara ei nu se poate. Mai mult, datorita fanilor, Premier League se afla acolo unde se afla. Pentru ca iubirea pasiunea englezilor pentru sport, pentru competitie, pentru spectacolul fotbalistic sta la la baza succesului fotbalului lor.

    Eu doar vreu sa spun ca in Romania si suporterii sunt vinovati, nu doar conducatorii sau autoritatile. E vina lor, pentru simplul fapt ca nu se pot bucura de fotbal, in general. Orice rivalitate devine o adveristate agresiva, iar atasamentul fata de culorile unui club, se defineste intotdeauna in cuplu, in stransa conexiune cu ura si dispretul fata de culorile rivale. Iubesc Steaua inseamna simplu, ca o urasc pe Dinamo. Suporterii ar trebui sa aiba maturitatea necesara sa aprecieze un meci bun, chiar daca echipa lor a pierdut, si sa accepte simplul fapt ca favoritii lor au fost invinsi de o echipa mai buna, pe merit. Cei ce reusesc sa faca asemenea judecati, sa iasa din cutia ingnorantei, se pot bucura intr-adevar de ceea ce inseamna foltbalul.

    Ceea ce ne lipseste noua cu adevarat este o cultura sportiva in general, si fotbalistica in particular. Sa ne bucuram de sport, de competie, de intrecere, de spectacol. Sa practicam, orice fel de sport, cu bucurie, pentru ca scoate ce e mai bun din noi. Sa iubim sportul, si sa-l sprijinim, pentru ne va umple viata de pasiune si o va face mai frumoasa.

  20. #60 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Eu zic sa o lasam mai incet un pic, ca din cauza fotbalului ajungem sa ne certam pe aici, oameni care cand suntem la aceeasi masa, radem si bem si ne simtim bine. Hai sa ramana asa.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 20-07-2011, 14:14

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts