Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Festivalul medieval din Sighisoara

  1. #1 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar

    Festivalul medieval din Sighisoara

    Salut colegi forumisti. Anul acesta in perioada 27-31 iulie va avea loc cel mai mare festival medieval din Romania si ca intotdeauna se va desfasura in Sighisoara. Vreau sa ma duc si eu pentru prima data cu niste prieteni si as dori sa pun cateva intrebari si sa ascult niste pareri de la oameni care au fost si in anii precedenti.

    In primul rand vreau sa stiu daca exista locuri amenajate unde sa pot sta cu cortul si daca da, cat va costa (in momentul de fata nu mai am asa multi bani sa dau pe hotel de x stele ). Apoi as dori sa stiu care zile ar fi cele mai frumoase de vizitat (primele sau ultimele) ca poate nu o sa pot sta pe toata perioada festivalului si bine-nteles sa spuneti de ce ziua X e cea mai indicata. Si o ultima interbare ar fi: cu cati bani sa ma duc pe acolo? Eu fiind un medieval geek (ador cam orice lucru care face referire la asa ceva) cam ce suveniruri as gasi pe acolo, cam cat ar costa etc. Poate o sa dau de ceva must-have dupa parerea mea si o sa imi fie ciuda daca nu am destui bani sa cumpar.

    De asemenea vreau sa ne povestiti cum au fost in anii trecuti: de la chestii precum organizarea pana la altele care nu imi vin in minte sau am uitat sa mentionez mai sus. Si bine-nteles daca o sa veniti si anul asta. Poate ne intalnim si mergem la o bere sau ceva.
    Attached Images Attached Images afis.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Orasul e superb, mai ales in perioada asta. Mereu mi-am dorit si eu sa ajung la festivalul asta si anul asta am fost foarte hotarat. Din pacate am ramas fara permis de conducere si o sa aman pana la anul.

    Pentru ca ziceai de suveniruri, am un prieten care a fost acum cativa ani si s-a intors cu o sabie superba. O sabie de genul "Longsword". Ma gandesc ca se gasesc astfel de lucruri. Distractie placuta!

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  4. #4 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    desi am ajuns duminica seara de la festival abia azi am facut rost de poze si o sa le pun imediat. Desi am stat 3 zile in Sighisoara pot sa spun ca mi-a placut la nebunie si la anul o sa stau 5 zile din 5, pana la ultimul spectacol etc. Sincer nu am fost la nici un alt festival de genu si mi-a placut mai mult decat orice concert la care am fost.

    Atmosfera a fost de vis, spectacolele au fost de 5 stele (atat turnirurile cat si farsele medievale sau piesele de teatru), au fost foarte multe concerte, locuri de vizitat etc. In plus am reusit sa fac o gramada de poze cu foarte multe arme si chiar si cu un chain mail pe mine . Recomand oricui sa mearga de la anu' macar pentru o zi. Eu poate o sa incep sa ma interesez inca din primavara de festivalul de anul viitor.

    Am intrebat si cam ce ar trebui sa fac pentru a lucra acolo si cam toti mi-au zis ca daca sunt din Cluj atunci sa incerc sa ma alatur Ordinului dragonilor de Transilvania. Poate la anul ma duc cu costumul meu...who knows. Mai am timp pana atunci da inca de pe acuma sunt hotarat sa merg

    P.s. in ultima poza e un tip care l-am vazut la un turnir din piata Arthur
    Attached Images Attached Images dscn3215.jpg dscn3222.jpg dscn3231.jpg dscn3283.jpg dscn3331.jpg dscn3332.jpg dscn3345.jpg dscn3348.jpg dscn3029.jpg dscn3040.jpg dscn3046.jpg dscn3053.jpg dscn3055.jpg dscn3071.jpg dscn3085.jpg dscn3101.jpg dscn3121.jpg dscn3128.jpg dscn3146.jpg dscn3026.jpg

  5. #5 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar


    Poezia asta o fost recitata de multe ori in timpul festivalului.
    Cateva clipuri cu turniruri:

    O sa incerc sa mai pun desi nu-i cea mai grozava calitate.
    Organizarea o fost foarte buna, spectacole in continuu. Va recomand sa-i ascultati Los Trabucos din Portugalia care pe langa muzica buna au si o comunicare misto cu publicul si Nomen est omen - trupa romaneasca.
    Directorul artistic al festivalului - Liviu Pancu ii un om foarte talentat. In ultima piesa de teatru pe care am vazut-o (farsa populara) o luat oameni din public pt. decor si personaje si o facut ceva deosebit

  6. #6 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Aseara pe la 11-12 am ajuns de la Sighisoara. Anul asta a fost mai slabut fata de anul trecut, desi promitea sa fie cu mult mia bun (dar ma rog aici de e de vina referendumul si rahaturile astea politice...they ruined my medieval fest). Ne-au promis acu cateva saptamani ca festivalul va dura 10 zile si ca vor veni tot felul de artisti, dar s-a ajuns pana la urma la 3 zile. Am crezut de cateva ori ca vremea va strica totul, dar din fericire ploile au fost de scurta durata.

    Anyway am vazut destul de multe turniruri, concerte si prea putine farse populare din pacate. Au venit pentru prima data un ordin cavaleresc maghiar (Crux Alba) care au adus tunuri si tot felu de arme cu praf de pusca. Si tot pentr prima data au venit bulgarii din ordinul Chigot care au facut un friendly sparing cu cei din Medias. Overall am fost ok, dar anul trecut a fost muuuult mai bine. Fingers crossed ca va fi mai bine anul viitor (daca o sa mai pot sa merg).

    p.s. poate o sa revin mai tarziu cu niste poze...de indata ce fac rost si eu de ele

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Festivalul Peninsula Targu Mures By I-Ray in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 20 Last Post: 19-09-2010, 22:48
  2. TIFF - Festivalul Internațional de Film Transilvania By RonanN1 in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 8 Last Post: 13-06-2010, 09:10
  3. Festivalul The Gathering : Origins By Impaler in forum Console Club
    Replies: 7 Last Post: 22-02-2010, 11:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts