Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Windows 95 functional pe Xbox One

  1. #1 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar

    Windows 95 functional pe Xbox One

    Ei bine dragi colegi consolisti intrand astazi pe marele internet mi-a sarit in ochi vestea ca cineva a reusit sa instaleze Windows 95 pe Xbox One. Prima reactie a fost sa ma gandesc pe unde lasasem dischetele de boot cu Windows 95 sau daca Solitare-ul oare va functiona ok... Acum serios vorbind, acea persoana (vcfan are canal de Youtube) care se plictisea in ultimul hal de a reusit aceasta performanta a avut instalat Developer Mode pe consola Xbox One, mod care ii permite sa creeze aplicatii universale pentru Windows, sau mai pe scurt aplicatii UWP (Universal Windows Platform). De acolo a fost doar un pas in a instala Dosbox, pentru rularea virtuala a aplicatiilor DOS, inclusiv Windows 95.

    Developer Mode este momentan disponibil doar pentru anumiti Preview Member, si din aceasta vara Microsoft promite ca il va pune gratuit la dispozitia tuturor utilizatorilor de Xbox One care doresc sa creeze aplicatii UWP.

    In filmuletul de mai jos puteti urmari Windows 95 ruland pe Xbox One si o portie de Duke Nukem 3D.

    Attached Images Attached Images windows_95_boot_by_clutch.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu m-ar mira ca intr-o buna zi Microsoft sa procedeze cu Xbox One asa cum a facut-o cu backward compatibility... adica sa mai dea o bomba! Iar bomba ar fi ca Xbox One poate rula aplicatii de PC (Microsoft Office anyone?). La urma urmei, are totusi un Windows 10 in spate...

  3. #3 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    @MonkY, steam pe x1 asta ar fi interesant...

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    BizZare: cred ca o atomica de genul asta Microsoft ar pastra pentru momentul in care SteamOS ar lua avant pe Linux...

  5. #5 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Ar fi o treaba... desi, cei de la Microsoft viseaza la un singur "ecosistem" care sa elimine bariera dintre pc si consola, mai mult ca sigur nu vor dori sa imparta acel ecosistem cu Valve.

  6. #6 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    eu ma amuz ca nici duke nukem 3d nu ruleaza bine pe xbox

    si cica isi pierd farmecul consolele pt ca au ciclu de viata la 3 ani ) pai , d-asta se instaleaza uindoza pe ele

  7. #7 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by poiuyt View Post
    eu ma amuz ca nici duke nukem 3d nu ruleaza bine pe xbox

    si cica isi pierd farmecul consolele pt ca au ciclu de viata la 3 ani ) pai , d-asta se instaleaza uindoza pe ele
    Nu este adevarat, acest proiect/test este al unui developer de aplicatii. Este un fel de "see what i did", fara legatura reala cu consola in sine. La fel cum instaleaza unii tot felul de sisteme de operare si aplicatii pe Raspberry Pi.

    Iar legat de Steam si Duke Nukem, trebuie sa intelegem ca actualele console au un APU destul de slab, nu au fost gandite pentru virtualizare and stuff..

  8. #8 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Urmatorul pass: Windows 10 si Deluge.

  9. #9 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Urmatorul pas, M$ renunta la consola.. oh stai.. ce?!
    Stiu, stiu..

  10. #10 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    daca Nintendo nu a renuntat dupa semi dezamagirea cu WiiU, Microsoft sigur nu renunta.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 14-09-2015, 13:14
  2. Replies: 3 Last Post: 08-10-2014, 15:22
  3. Xbox 360 - DVD ROM partial functional By fylipdan in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 6 Last Post: 14-09-2011, 12:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts