Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 48

Thread: Microsoft Press Conference - E3 2017

  1. #21 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Nu e pentru cei ca tine sau Papillon pe care ii dau banii afara din casa, e pentru restul de 95% din gameri care se gandesc ca decat sa dea cei $500 pe care ii au pe un GTX1080 si sa se uite la el cum sta pe jos, mai bine isi iau un xbox si se joaca ceva.

  2. #22 SP
    495
    Member 495's Avatar
    foarte perspicace postul. m-ai facut sa imi schimb parerea, multumesc!

  3. #23 SP
    Member Smara's Avatar
    495 Ideea este ca pari cam nehotarat in afirmatii. Sau cel putin asa mi se pare mie :
    - ai lua consola doar pentru player : banii nu sunt o problema
    - ai deja one s : banii nu sunt o problema
    - este scumpa pentru ca este doar o consola: banii sunt o problema ( la nivel de principiu banui )
    - se ia in calcul posibilitatea achizitionarii unor jocuri pe pc mai ieftine : banii sunt o problema ( nu mai stiu daca este principiu aici )
    - pe pc te poti juca la o rezolutie mult mai mare : banii nu sunt o problema ........cred ca ai prins ideea . Eu de exemplu nu am reusit sa iti inteleg punctul de vedere si probabil nici alti colegi.
    Hai sa ti-l spun pe al meu : am ps2, ps4, xbox360, xone si vreau sa iau X ca sa pot juca Gears in 4k pe TV, in fund pe canapea, cu un pahar de tarie in fata. Mi se rupe ca se poate juca si pe PC in nu stiu ce maxima rezolutie cu nu stiu ce placa video la nu stiu ce super pret. Am renuntat de mult la jucatul pe PC. Vreau confort.

  4. #24 SP
    495
    Member 495's Avatar
    De principiu era vorba. Este un prag psihic la console, nu va mai fi din cate vad, ca pretul sa fie pe la 350$. Cand nu a fost asta, a fost nasol pt cei care o vand! Aproximativ. Ideea a fost, ca dai o suma pe consola, pe urma dai acea suma x n ori. "n" depinde cat de inrait esti ca gamer, si cate jocuri iei pe durata de viata a consolei respective.

    Nu era vorba de rezolutie, ca o consola nu poate concurca cu un pc niciodata, cand vinde vorba de performanta (gamer pc). Apropo, la mine, pcul sta fix langa xbox si langa pro, si nu ma ating de el (cand vine vorba de jocuri) fara un gamepad de la xbox conectat la el. Asta cu lipsa confortului e mit.

    Spor la jucat, si noroc!

  5. #25 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    ^Nu e pentru cei ca tine sau Papillon pe care ii dau banii afara din casa, e pentru restul de 95% din gameri care se gandesc ca decat sa dea cei $500 pe care ii au pe un GTX1080 si sa se uite la el cum sta pe jos, mai bine isi iau un xbox si se joaca ceva.
    Nici pe mine nu ma dau banii afara din casa, de exemplu as vrea sa imi iau un desktop nou cu monitor de 144Hz dar nu sunt dispus sa dau acum 1800 de euro pe el pentru ca reprezinta un efort financiar destul de mare si am alte prioritati mai importante.
    O sa cumpar in schimb un PS3 si un New 3DS XL pentru ca sunt ieftine iar de craciun poate iau un Xbox One X sau un One Plus 5.

    Sa fie clar consolele sunt ieftine pentru ca deobicei producatorii le vand in pierdere, pe cand la PC-uri nu se intampla asta.
    In mod normal cei mai multi bani ii dai pe jocuri nu pe hardware.

  6. #26 SP
    495
    Member 495's Avatar
    dchcfmbvwaq3sjo.jpg

  7. #27 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Din punct de vedere hardware si design este o minune inginereasca, mica subtire, usoara (rece si silentioasa cred ca din start va fi daca are sistemul ala de racire) si foarte performanta. Dupa ce am dormit putin dupa conferinta mi-am dat seama ca pentru multiplatformers este o masina deosebita, daca reuseste sa livreze 4K si 60FPS in toate titlurile ce se vor lansa si pe XBOX ONE sigur va vinde mai bine decat PS4 PRO. Probabil ca Microsoft s-a gandit ca mai bine joaca la fel ca generatia trecuta si face din Xbox ONE X destinatia preferata de catre consolisti cand vine vorba de titluri multiplatform.

  8. #28 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Rezumat, pentru cine nu are răbdare

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by 495 View Post
    pretul este mare totusi. e o consola. nu are exclusivitati doar pt ea... sa fi aratat un halo 6 in 4k/60 exclusiv pt one x si mai ziceam. cand am optiunea sa cumpar jocurile mai ieftin pe pc, gratis online multiplayer, si sa arate si mai bine (gtx 1080) greu aleg sa le iau pe consola. my2c
    Te cam contrazici singur. Pretul e mare, dupa care dai exemplu cu GTX 1080, care costa cat toata consola. QED.
    Quote Originally Posted by 495 View Post
    De principiu era vorba. Este un prag psihic la console, nu va mai fi din cate vad, ca pretul sa fie pe la 350$. Cand nu a fost asta, a fost nasol pt cei care o vand!
    Iarasi, sunt doar vorbe fara nici-un background care sa le suporte. Daca iei pretul unui PS3 (care s-a vandut super bine, asta o stim cu totii, da?) si il convertesti in banii de azi (luand in calcul inflatia, cursul dolarului, etc.), ai vedea ca la vremea respectiva ai platit undeva pe la 600$ (in banii de azi). Atasez chart-ul calculat anul trecut (deci mai crestem un pic sumele pe 2017). Si uite ca totusi s-a vandut in draci, si n-a mai murit nimeni trecand de acel prag "psihic" (poate ai vrut sa spui psihologic). Pana si un Xbox One sare de 500$ in banii de azi... So, i rest my case...

    La fel spunea si IGN prin 2016: Update: Comparing the Price of Every Game Console, With Inflation - IGN.
    Attached Images Attached Images console_prices.png

  10. #30 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    PS3 a fost foarte scumpa la lansare, dar tot au vandut-o in pierdere, abia pe sfarsit au reusit sa treaca pe plus.

    "Two hardware configurations were also announced for the console: a 20 GB model and a 60 GB model, priced at US$499 (€499) and US$599 (€599), respectively."

    PS4 Slim si Xbox One S sunt cele mai ieftine console, nu stiu daca a mai fost o generatie de console la care pretul a scazut atat de mult dupa doar 3 ani. La ce ofera PS4 Pro si One X nu sunt scumpe.

  11. #31 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Te cam contrazici singur. Pretul e mare, dupa care dai exemplu cu GTX 1080, care costa cat toata consola. QED.

    Iarasi, sunt doar vorbe fara nici-un background care sa le suporte. Daca iei pretul unui PS3 (care s-a vandut super bine, asta o stim cu totii, da?) si il convertesti in banii de azi (luand in calcul inflatia, cursul dolarului, etc.), ai vedea ca la vremea respectiva ai platit undeva pe la 600$ (in banii de azi). Atasez chart-ul calculat anul trecut (deci mai crestem un pic sumele pe 2017). Si uite ca totusi s-a vandut in draci, si n-a mai murit nimeni trecand de acel prag "psihic" (poate ai vrut sa spui psihologic). Pana si un Xbox One sare de 500$ in banii de azi... So, i rest my case...

    La fel spunea si IGN prin 2016: Update: Comparing the Price of Every Game Console, With Inflation - IGN.
    poti pune cate linkuri vrei si grafice si orice, cand o companie are deja o consola care se vinde cu 199 si scoate alta consola la 449(fara jocuri bomba, console sellers, stii la ce ma refer), dar toate jocurile noi vor merge si pe cea cu pret de 199, cum ffs sa spui ca are un pret bun? think about that. dar doar la asta, nu ce are inauntru, ca are multi tflops, multi gb ddr5. asta ca gamer! da? ca nu o desfaci si vezi ca are vapor chamber, te joci pe ea. aceleasi jocuri!

    eu cred ca aici e problema, la unii, nu vad big picture, din pacate. da, poti sa sa faci un pas in spate, si sa te uiti la detalii si pe urma, dupa ce vezi pt tine individual daca merita, sa spui ca "i fcuk with that, dau banii ca e puternica", dar nu ca e ieftina, fata de one s la 199.

    ceva istet spus:

    Well people are not worried about them individually, I'm sure most of neogafers can afford it. People are worried because they want their brand to succeed,they wanted the Scorpio to be a momentum shifter, maybe win 2017 NPD, also get some surprises.. and they know at that price and without the exclusives promised that won't be the case. It was a rude awakening.

  12. #32 SP
    Member AndreiRobert6's Avatar
    Mama mama si ce caz se facea ca pe ps4 se vede mai bine decat pe xbox.Acum nu se mai face ca de, sunt acleasi jocuri

  13. #33 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Unde? Cum? Cand?

  14. #34 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    S-au cam inecat la mal. La pretul ala nu cred ca au sa vanda nici macar cat au vandut Sony Pro-ul, adica aprox 20% din totalul consolelor vandute. Conferinta a fost ok, mi-a placut ca au aratat numai jocuri incontinu, chiar daca unele dintre ele erau dinalea de PS+ gratis lunare si Minecraft 4K Lol. Mi-a placut Metro, Anthem si Forza cel mai mult din ce a fost aratat. Oricum stau slab la categoria de exclusive, majoritatea erau multiplat ce au fost aratate asa ca ma indoiesc ca au reusit sa convinga pe careva sa "jump ship" sa zicem asa. Consola asta va fi cumparata doar de hard-core Xbox fans care au deja un Xbox si vor dori sa faca un upgrade, cam cum a fost si in cazul Pro-ului.

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AndreiRobert6 View Post
    Mama mama si ce caz se facea ca pe ps4 se vede mai bine decat pe xbox.Acum nu se mai face ca de, sunt acleasi jocuri
    Touche!

  16. #36 SP
    Member MAGNUS2's Avatar
    Quote Originally Posted by AndreiRobert6 View Post
    Mama mama si ce caz se facea ca pe ps4 se vede mai bine decat pe xbox.Acum nu se mai face ca de, sunt acleasi jocuri
    vad ca pe forum asta e zero logica, tu compari doua situatii 100% diferite

    ps4 $400 2013 vs xb1 $500 2013, ps4 e mai puternic, cum dracu sa nu zici ca arata mai bine pe ps4, cand este consola mai ieftine, in ce lume performa produsul mai ieftin, mai bine?

    ps4 pro $400 2016 vs xb1x $500 2017, cum dracu vrei sa faci mare caz de faptul ca xb1x o sa ruleze jocurile mai bine? SE LANSEAZA UN AN MAI TARZIU SI COSTA $100 MAI MULT, vrei sa-i premiez pe Microsoft pentru ca au lansat o consola UN AN MAI TARZIU SI $100 MAI SCUMPA si are performanta mai buna fata de consola care a aparut cu un an in urma si costa $100 mai putin??????

  17. #37 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Sea of Thieves e primul dintre toate care-mi face cu ochiul !

  18. #38 SP
    Member AndreiRobert6's Avatar
    Quote Originally Posted by MAGNUS2 View Post
    vad ca pe forum asta e zero logica, tu compari doua situatii 100% diferite

    ps4 $400 2013 vs xb1 $500 2013, ps4 e mai puternic, cum dracu sa nu zici ca arata mai bine pe ps4, cand este consola mai ieftine, in ce lume performa produsul mai ieftin, mai bine?

    ps4 pro $400 2016 vs xb1x $500 2017, cum dracu vrei sa faci mare caz de faptul ca xb1x o sa ruleze jocurile mai bine? SE LANSEAZA UN AN MAI TARZIU SI COSTA $100 MAI MULT, vrei sa-i premiez pe Microsoft pentru ca au lansat o consola UN AN MAI TARZIU SI $100 MAI SCUMPA si are performanta mai buna fata de consola care a aparut cu un an in urma si costa $100 mai putin??????
    Da bai omula ca astia de la sony au imbunatatit putin consola si v au dat un upscale 4k (care daca e sa o luam asa e si pe one s dinaintea proului care btw era mai ieftina) si acum ca au prezentat x ul tot nu e bine.Da frate vreau sa facem caz pana o sa lanseze ps5 ul sa fac misto de astia cu ps ca se vede mai prost la ei ,ca ei nu ar fi facut asta din 2013 incoace

  19. #39 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Eu zic ca este un pret ok. Nu trebuie sa fie raportat la media salariala din Romanica. Daca ar fi asa, si Lamborghini-ul ar trebuie sa il faca mai ieftinut ca sa si-l permita mai multi oameni si nu doar baietii destepti.

    Daca ar fi fost sa dau shot de fiecare data cand s-a spus exclusive/4k moloz, nu as mai fi fost in viata ca sa pot lasa aceste randuri.

    4k, 4k, 60 FPS, 60 FPS...bine bine...dar ce ne facem ca sunt joculete de tableta sau maxim Wii U? Daca nici alea nu rulau fin, atunci Anthem ala care era sigur rulat pe un mega PC, ce sa mai zic?

    Prea putin pe partea de jocuri exclusive. Printre alea aruncate la gramada au fost 1-2 mult mai interesante decat cele pe care s-a pierdut timp important. Nici acum nu il pot uita pe acel "comentator" live cu acel joc care este...wow.

    Si...serious question. Cand scapam de Skyrim re-re-re-re-re-re-relansat?

  20. #40 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by AndreiRobert6 View Post
    Da bai omula ca astia de la sony au imbunatatit putin consola si v au dat un upscale 4k (care daca e sa o luam asa e si pe one s dinaintea proului care btw era mai ieftina) si acum ca au prezentat x ul tot nu e bine.Da frate vreau sa facem caz pana o sa lanseze ps5 ul sa fac misto de astia cu ps ca se vede mai prost la ei ,ca ei nu ar fi facut asta din 2013 incoace

    Nu e o regula ce zici tu, The Last of Us se vede mai bine pe PRO decat pe One X.



    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Si...serious question. Cand scapam de Skyrim re-re-re-re-re-re-relansat?
    Probabil cand se opresc fanbotii din a-l mai re-re-re-cumpara. Din pacate oamenii astia continua sa sustina astfel de practici, tragand astfel industria in jos.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 10-06-2017, 23:52
  2. Replies: 0 Last Post: 10-06-2017, 23:51
  3. Replies: 0 Last Post: 10-06-2017, 23:46
  4. Replies: 0 Last Post: 10-06-2017, 23:45
  5. Replies: 0 Last Post: 10-06-2017, 23:45

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts