Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: Vanzarile PS3 explodeaza in Japonia !

  1. #1 SP
    Senior Member Mika's Avatar

    Vanzarile PS3 explodeaza in Japonia !

    Astazi au fost facute publice vanzarile consolelor in Japonia pentru saptamana 31 August - 6 Septembrie. Surprize, surpize, cine credeti ca a iesit pe primul loc? Intr-adevar surprinzator, PlayStation 3-ul. Dupa ce cu o saptamana inainte a reusit sa vanda doar 1.040 de unitati, dupa anuntarea variantei Slim a reusit sa vanda 151.783 de console. O crestere de nu mai mult, nu mai putin de 14.494% (nu e o greseala, 14 mii %).

    Pe locurile urmatoare s-au clasat DSi-ul si PSP-ul si imediat aproape Nintendo Wii-ul. La coada clasamentului s-au situat PS2-ul, Xbox 360-ul si DS Lite-ul.

    Consola Vanzari saptamana curenta Diferenta Crestere/descrestere Procent Diferenta %
    PlayStation 3151783150743CRESTERE14494
    DSi60419538CRESTERE0.90
    PSP221843897SCADERE14.94
    Wii215573481SCADERE13.90
    DS Lite83091005CRESTERE13.76
    Xbox 3606827427SCADERE5.89
    PlayStation 23001178SCADERE5.60
    Attached Images Attached Images 5vakbo.jpg.png

  2. #2 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Incredibil, cat de mult pot conta 100$. 399 este no way, iar 299 + 2 jocuri (poate proaste) este must-have...

  3. #3 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Ma gandesc ca nu atat pretul conteaza cat faptul ca multi asteptau de multi sa-si ia un PS3 si au vazut in asta ocazia perfecta. Pret mai mic, 2 jocuri, si o consola cu totul noua.

  4. #4 SP
    Member reltih_floda's Avatar
    100 de coco pe la americani si inca cateva tari,ca in Romanica and Europe,e in euro.100 de ieuropeni e mai mult decat 100 de coco.
    Oricum,sper sa inceapta sa scoata jocuri "only on" si nu multiplatform.let the (consoles) war begin.

  5. #5 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Slimu' asta avut un rol bine gandit de "trigger" pentru propulsare vanzarilor. Multi il asteptau sa vina.
    Sunt sigur ca o mare parte dintre cumparatori detin si un X360 si probabil si-au dat seama ca acum ar fi bine sa faca pasu spre PS3 din mai multe motive:
    1. odata datorita ieftinirii
    2. datorita jocurilor(care sincer sa fim, abea acu incep sa iasa la iveala)
    3. datorita bubei pe care o are xbox-u(stiti voi care...)
    4. serviciu online free.
    Lumea nu prea a fost pregatita pentru PS3 la lansare... si Sony a simtit asta cel mai bine la buzunar. Asa ca au preferat sa tina consola sub "lacat" ca intr-un beta continu, si-au rezolvat probleme, iar acum sunt gata sa intarce bestia. Pana acum nu ni s-a permis dacat cu lingurita... de acu e cazul sa ne obisnuim cu polonicu.
    Programatorii de asemenea au inceput sa se specializeze pe noua platforma si sunt ready to go, iar la PSN se lucreaza de zor dupa cum bine ati observat caderile din ultima perioada a retelei. Pana la lansarea oficiala a GT5 PSN-u trebuie sa fie "tzais" pentru ca atunci va avea loc adevaratul test.
    Artileria grea urmeaza sa iasa la iveala si cred ca lansarea acestui slim a fost pregatita sa pice la tanc. It's showtime!

    PS: Parerea mea...

  6. #6 SP
    Junior Member Finrod's Avatar
    Quote Originally Posted by GeOKeR View Post
    Slimu' asta avut un rol bine gandit de "trigger" pentru propulsare vanzarilor. Multi il asteptau sa vina.
    Sunt sigur ca o mare parte dintre cumparatori detin si un X360 si probabil si-au dat seama ca acum ar fi bine sa faca pasu spre PS3 din mai multe motive:
    1. odata datorita ieftinirii
    2. datorita jocurilor(care sincer sa fim, abea acu incep sa iasa la iveala)
    3. datorita bubei pe care o are xbox-u(stiti voi care...)
    4. serviciu online free.
    Lumea nu prea a fost pregatita pentru PS3 la lansare... si Sony a simtit asta cel mai bine la buzunar. Asa ca au preferat sa tina consola sub "lacat" ca intr-un beta continu, si-au rezolvat probleme, iar acum sunt gata sa intarce bestia. Pana acum nu ni s-a permis dacat cu lingurita... de acu e cazul sa ne obisnuim cu polonicu.
    Programatorii de asemenea au inceput sa se specializeze pe noua platforma si sunt ready to go, iar la PSN se lucreaza de zor dupa cum bine ati observat caderile din ultima perioada a retelei. Pana la lansarea oficiala a GT5 PSN-u trebuie sa fie "tzais" pentru ca atunci va avea loc adevaratul test.
    Artileria grea urmeaza sa iasa la iveala si cred ca lansarea acestui slim a fost pregatita sa pice la tanc. It's showtime!

    PS: Parerea mea...


    Tu lucrezi la Sony?

  7. #7 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by reltih_floda View Post
    Oricum,sper sa inceapta sa scoata jocuri "only on" si nu multiplatform.let the (consoles) war begin.
    Sunt o gramada de jocuri exclusive

    Incredibil de bine se vinde slimul.

  8. #8 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Quote Originally Posted by Finrod View Post
    Tu lucrezi la Sony?
    Nu.. nu lucrez pentru ei, mi-am exprimat doar cateva pareri/idei(destul de plauzibile zic eu).
    Te deranjeaza cumva?

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ma asteptam sa se intample ceva de genul acesta. Nu uitati ca totusi Sony n-a mai facut reduceri cam de mult timp. Pe de alta parte, odata cu slimul au trecut si la un marketing mai agresiv. Desi poate parea incredibil, eu am intalnit persoane care nu stiau ca PSN-ul este gratuit... Acum in mai toate reclamele lor apare si cuvantul "free" care i-a trezit pe multi din somn. In plus, sa nu uitam ca totusi PS3-ul slim este totusi construit cu tehnologie mai noua (45nm fata de 65nm), prin urmare consuma si sa se incalzeste mai putin. Mai adaugam si HDD cu 40-60GB mai mare fata de modelele anterioare, faptul ca gasesti cu greu un BluRay player la acest pret, daramite si cu atatea functii precum un PS3... scadem si 100 USD/EUR si adaugam 2 jocuri si voila: rezultatul

  10. #10 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    eu cred ca primul test adevarat al PSN-ului l-au facut cu killzone 2. acum cred ca se pregatesc de MAG, GT5 si Uncharted 2 insa o atentie speciala trebuie acordata lui MAG cu ai sai 256 de jucatori pe o harta, mai ales ca eXist parca spunea ca are totusi lag cind sunt toti 256. btw, a primit cineva key ca eu inca nu am primit nimic, cu toate ca am luat qore annual la inceputul lunii.

    referitor vinzari era de asteptat sa dea lumea navala iar daca zvonurile cu slimu de 250GB sunt adevarate atunci nu numai ca vor avea vinzari, insa va fi consola cu cea mai mare capacitate de stocare de pe piata, iar pentru unii conteaza si asta. sunt sigur ca si MS va raspunde cu un nou sku, insa cred ca secretele se tin mai bine in tabara MS decit in cea Sony. oricum, urmeaza TGS 2009 saptamana viitoare asa ca o sa ne lamurim ce si cum insa tind sa cred MS nu se limiteaza la a ieftini elite-ul. sigur are un as in manesc, insa asii trebuie scosi numai atunci cind e nevoie de ei si atunci cind poti profita la maxim de pe urma lor. eu zic ca vor fi ceva suprize din partea MS la TGS anul acesta iar Sony trebuie sa se tina ffff bine pe pozitie pentru ca atacul abia acum urmeaza.

  11. #11 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Sper din tot sufletul sa nu-l apuce pe diavolul ala de Gates ceva sa se repete istoria netscape vs explorer. Cunoscatorii stiu.


  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    Sper din tot sufletul sa nu-l apuce pe diavolul ala de Gates ceva sa se repete istoria netscape vs explorer. Cunoscatorii stiu.
    Aici ca un mic off-topic trebuie sa-mi vars si eu nervii pe Microsoft. Din cauza ca si-au luat amenda pentru IE de la Comisia Europeana, noi europenii nu vom mai avea optiunea de upgrade la Windows 7. Si uite asa am dat ca prostul o tona de bani pe Windows Vista retail in speranta (desarta acum) ca voi plati jumatate pt. Windows 7. Well, aceasta optiune nu mai este valabila decat pt. US. Ma uitam la Ultimate care era 219 USD la americani si 299 EUR la noi. Beton, pret aproape dublu... Traiasca Microsoft Romania, care nu misca un deget...

    So, yeah . Pacat ca nu face Sony sisteme de operare

  13. #13 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    offtopic: Let it snow, let it snow leopard

  14. #14 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    offtopic: Let it snow, let it snow leopard

    Sau Fedora

  15. #15 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    vanzari spectaculoase in japonia si cred ca o sa fie ceva de genu si in europa si sua . felicitari sony . astept sa vad la sfarsitul anului numarul de console vandute ca sa putem compara si cu nintendo si microsoft . btw ati spus ceva de MAG . am citit undeva pe net cacica si cei de la microsoft vor face un exclusive de genu care va suporta pana la 300 de jucatori . din pacate inca nu stim in ce stadiu e acest joc asa ca pana ce apare putem sa ne bucuram de MAG . Go sony

  16. #16 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Ce de PS3 fanboys pe-aici. Nume grele.

  17. #17 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    O duce bine versiunea slim de PS3 in Japonia , observ , chiar ridicol de bine . Ce sa mai , e deja sfarsitul lumii pentru Microsoft . Nu ?

  18. #18 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Pazea, e anul PS3 si asta.*
    *Acest post este un pamflet si trebuie tratat ca atare

  19. #19 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    Sper din tot sufletul sa nu-l apuce pe diavolul ala de Gates ceva sa se repete istoria netscape vs explorer. Cunoscatorii stiu.
    ....păzea, vine un e...erm uriaș lol

  20. #20 SP
    Senior Member FPS Marius's Avatar
    O sa faca Microsoft ceva ca sa creasca iar in vanzari.... Cum au facut tot timpul

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. PS3 si Wii se vand bine in Japonia By erik95 in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 18-12-2009, 12:56
  2. 3 milione de PS3-uri vandute in Japonia By erik95 in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 08-04-2009, 17:56
  3. Vanzarile pentru Wii scad in Japonia By eXistenZ in forum Console News
    Replies: 15 Last Post: 09-02-2009, 19:47
  4. Replies: 13 Last Post: 03-12-2008, 00:28
  5. Vanzarile Xbox 360 au depasit vanzarile Xbox By GreyhounD in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 25-11-2008, 15:39

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts