Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Nintendo - Cum sa faci bani din jocuri !

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Nintendo - Cum sa faci bani din jocuri !

    Se pare ca Nintendo a descoperit reteta succesului, in special de la lansarea consolei Wii. Daca ne aducem aminte din statistici, era singura consola "next-gen" la care producatorul nu pierdea bani, ba din contra, vindea consolele cu castig. Also, daca aruncam o privire pe piata, jocurile de Nintendo Wii sunt cele mai scumpe. Ce inseamna asta pe un termen mai lung, acum ca avem o privire mai larga decat cea de la lansare ? Ei bine, asta rezulta in faptul ca Nintendo a ajuns sa faca mai multi bani per angajat decat orice alta companie. Conform statisticilor din Financial Times, Nintendo are mai mult profit per angajat decat Google si Goldman Sachs (o banca de investitii) la un loc.

    Ca idee, Super Mario Galaxy a generat mai mult profit decat a reusit cel mai bun manager bancar. Citez "The programmers of Super Mario Galaxy generates more profit this year than the average Goldman Sachs banker has ever managed." So, o firma cu aproape 3000 de angajati, Nintendo "makes us smile" in timp ce banutul curge. Good for them ! Asteptam Wii2 cu profituri pe masura. Important e ca gamerii sa fie happy. Pentru ca atunci cand sunt, ei platesc.

    Ne aude cineva acolo sus la Microsoft Romania ? Nu vreti baniii nostrii ? No problem...
    Attached Images Attached Images nintendo_money.jpg

  2. #2 SP
    Member Snake's Avatar
    Bravo lor ! Sony cu Microsoft se bat aiurea si Nintendo castiga

  3. #3 SP
    Member collector's Avatar
    Urasc nintendo .

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by collector View Post
    Urasc nintendo .
    Dar nintendo te iubeste !

  5. #5 SP
    Member collector's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Dar nintendo te iubeste !
    ... parerea mea e ca nitendo wii e clar cea mai proasta consola .. cu cele mai proaste jocuri , repet e doar parerea mea , consola care fabricatia ei costa extrem de putin totusi a ajuns sa coste mai mult ca un xbox 360 .. si nu cred ca se va iefteni prea curand vinde ca paine calda .. deasta urasac nintendo

  6. #6 SP
    Member Tavitzu's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Dar nintendo te iubeste !
    De aia te obliga sa cumpari addonuri la mote ca sa fii mearga jocu la 100% ? ( ex: noul wii
    music/sport /etc)
    Wii-ul este o jucarie pentru copii mai scumpa....daca avea un hardwaeru mai bun si ar avea ceva jocuri care nu necesita o miscare din mana sa fie 20% done atunci merita nintendo toti bani poate si mai mult

  7. #7 SP
    Manager paul's Avatar
    Attached Images Attached Images wiiprintsmoney_vjenc-00.gif

  8. #8 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by Tavitzu View Post
    De aia te obliga sa cumpari addonuri la mote ca sa fii mearga jocu la 100% ? ( ex: noul wii
    music/sport /etc)
    Wii-ul este o jucarie pentru copii mai scumpa....daca avea un hardwaeru mai bun si ar avea ceva jocuri care nu necesita o miscare din mana sa fie 20% done atunci merita nintendo toti bani poate si mai mult
    N-am inteles nimic din ce-ai spus.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nici eu, dar e bestial .gif-ul animat. It prints money !!!

    Ma duc si eu sa incerc la Wii-ul meu...

  10. #10 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    MonkY vezi ca nu sunt bani cum vrei tu, probabil moneda celor de la nintendo se cheama MoNii

  11. #11 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Quote Originally Posted by Tavitzu View Post
    De aia te obliga sa cumpari addonuri la mote ca sa fii mearga jocu la 100% ? ( ex: noul wii
    music/sport /etc)
    Wii-ul este o jucarie pentru copii mai scumpa....daca avea un hardwaeru mai bun si ar avea ceva jocuri care nu necesita o miscare din mana sa fie 20% done atunci merita nintendo toti bani poate si mai mult
    si cand ti-ai luat controllerul nou de la ps3 ca sa ai si rumble la next-gen cum a fost ?

  12. #12 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Nintendo in cativa ani va avea profituri duble fata de microsoft si sony numai daca scot ceva ca un wii cu hardware mult mai puternic.
    Microsoft nu ne vre bani cum azis si monky pacat c ain romania se cumpara console mai mult decat in alte tari in care microsoft aduce xbox oficial daca s-ar face o reclama pe tv sau pe strazi cua fise fac pariu ca s-ar vinde dublu fata de acum.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 26-10-2011, 00:41
  2. Despre si cum sa faci bani :) By CM7YRE in forum Offtopic
    Replies: 0 Last Post: 15-02-2011, 18:15
  3. Cum sa faci update la firmeware foarte simplu By Stanlyk in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 10 Last Post: 31-08-2009, 16:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts