Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Alan Wake atinge 500K unitati vandute

  1. #1 SP
    Senior Member erik95's Avatar

    Alan Wake atinge 500K unitati vandute

    Microsoft a facut totul ca Alan Wake, noul joc la celor de la Remedy, sa se vanda bine. Promovarea jocului in lunile ce au precedat lansare nu a prea fost suficienta. Cele 500.000 de unitati sunt cam putine pentru un joc care a stat in productie foarte multi ani, Alan Wake fiind considerat si una dintre cele mai importante exclusivitati Xbox 360 din acest an. Vanzarile ar putea fi o problema si pentru eventualul sequel al jocului, continuare pe care Remedy ar vrea sa o faca.
    Attached Images Attached Images alan_wake_downed_plane_720p.jpg

  2. #2 SP
    Member reltih_floda's Avatar
    Acest joc este dovada clara ca nu totdeauna amanarea unui joc este benifica acestuia.Parerea mea e ca daca tot amani un joc,fa-o pentru a aduce schimbari ,nu neaparat un "polish" sau un glitch reparir

  3. #3 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    daca a tot facut furori, nu inteleg care e a fost problema cu vanzarile...

  4. #4 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by nightprowler View Post
    daca a tot facut furori, nu inteleg care e a fost problema cu vanzarile...
    jocurile horror in general nu se vand cine stie cat de bine . Pana si dead space abea a trecut de 1 mil de exemplare pe ambele platforme (Software Totals - VGChartz) . La fel si la silent hill (Software Totals - VGChartz)

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Fara suparare... dar daca i-a mancat undeva sa-l faca Xbox 360 Exclusive, de ce se plang ? Ia sa-l fi scos si pt. Wii si PS3... Au vrut exclusive, culeg ce au semanat. Si nu o spun ca fanboy al unei console... dar deja ma stresseaza rau cei care scot jocuri bune doar pt. o consola... ignorand restul pietei. Da, eu sunt cel care vreau sa joc Gears of War pe PS3, Gran Turismo 5 pe Xbox 360... Sa fiu lasat sa-mi aleg pe ce vreau sa ma joc, iar ei sa se bata in DLC exclusiv, pachete promotionale si alte alea... E criza, ce Dzeu... nu toti au toate consolele

  6. #6 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    pey man, asta e si ideea...sa atraga mai multe persoane decat celelalte firme.
    ca atunci nu ar mai ramane decat sa-ti alegi consola in functie de hardware, parti tehnice, etc.
    si asta ar fi cam usor de facut, asa ca au ales sa te puna pe ganduri cu exclusivitatile. si daca iti place mai mult gears of war decat god of war, alegi xbox, daca nu, alegi ps...easy as that! nu stiu cat de corect e fata de noi, dar asta e sistemul (stiai, nu ca ti-as fi deschis eu ochii acum lol).

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    nightprowler: as putea sa fiu genul care sa spun "i don't care ! i own all consoles !". Insa nu pot sa fiu ipocrit si sa nu vad cum altii se uita cu invidie la o consola pe care nu si-o permit. Chiar ieri venise la mine un pusti caruia parintii ii cumparasera un Wii. I-am facut cateva demo-uri ca sa vada diferenta de grafica mai mult... La plecare era atat de necajit si mi-au ramas intiparite vorbele de genul "Poate in 2-3 ani vor strange si parintii mei bani sa-mi ia si o consola mai puternica"... Nu trebuie sa ajungem totusi ca pe PC, unde acelasi pusti sa spuna "Poate in 2-3 ani voi strange bani sa-mi iau si eu o placa video ca a ta". Stiu... e o chestie prea complexa, nu vor renunta la exclusivitati... dar, vorbeam si eu niste vorbe, asa de suparare pe tva de 24%

  8. #8 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    ai dreptate, dar...niciodata nu o sa avem tot ce ne dorim...daca nu suntem Bill Gate$. mereu putem sa ne zicem "poate in 2-3 ani o sa strang si eu destui bani sa-mi iau "ceva"." dorintele noastre nu se vor termina niciodata

  9. #9 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Nu zice nimeni sa renunte la exclusivitati, dar puteau sa-l lanseze pe PC, asa cum era anuntat initial. Sunt convins ca ar fi avut vanzari mai bune. Din nou, ca exclusivitate Alan Wake a fost un esec pentru MS, vanzarile consolei nu au prea crescut de atunci.

  10. #10 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Nu zice nimeni sa renunte la exclusivitati, dar puteau sa-l lanseze pe PC, asa cum era anuntat initial. Sunt convins ca ar fi avut vanzari mai bune. Din nou, ca exclusivitate Alan Wake a fost un esec pentru MS, vanzarile consolei nu au prea crescut de atunci.
    Nu cred ca cresteau cu 100K vanzarile daca era pe PC...

  11. #11 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Atunci c�nd scoți o exclusivitate �ți asumi niște riscuri și iei �n calcul și faptul că n-ai cum să scoți super v�nzări din/cu acel produs (indiferent de joc).

    ...ca să te pl�ngi, după c�teva luni, că n-ai avut super v�nzări și că nu știu ce...that's just GAY.

    Vrei super v�nzări? Bine. Renunți la exclusivitate (eu asta o văd ca pe o m�ndrie - alt termen de comparație n-am găsit), dezvolți produsul (jocul, whatever) pe TOATE platformele și gata...

    N-ai avut super v�nzări? Tragi linie...vezi unde s-a greșit (joc de 2 lei, promovare de 2 lei, etc.) și-o iei de la capăt -> THE RIGHT WAY.

    Nu vrei să-ți asumi toate astea? Atunci ești un iresponsabil și n-ai ce căuta �n această industrie.

    500.000 de unitati sunt cam putine
    ...enorm de puține, nu puține.

    Și v�nzările proaste s-au datorat și faptului că l-am tot am�nat și anunțat și re-am�nat și re-anunțat at�ta. Lumea și-a pierdut interesul (din Cluj, dintre prietenii mei, cel puțin 4 cunosc așa... - și-au pierdut, pur și simplu, interesul).

    Recunosc, eu �ncă nu l-am cumpărat/jucat. Urmează.

    Liviu Guță > Alan Wake.

  12. #12 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by consol3 View Post
    Nu cred ca cresteau cu 100K vanzarile daca era pe PC...
    Stiu ca pentru multi e o surpriza, dar jocurile de PC inca se vand bine, plus ca Alan Wake ar fi fost un joc care promitea multe. Nu e o declaratie a mea, e o declaratie a unui reprezentant Sega. Plus ca exclusivele se vand binisor, chiar daca nu ajung la numerele de pe console ( The Witcher, Crysis, Stalker, Total War, WOW si in curand Starcraft 2).

  13. #13 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    iti dai seama ca in lume exista de 3-4 ori mai multe pc-uri (poate mai multe si ma refer la cele ale oamenilor ce le folosesc acasa, nu ale firmelor) decat console, asa ca era si normal ca jocurile sa se vanda bine.
    chiar daca pc-ul e asociat cu pirateria in materie de jocuri, filme, etc., TREBUIE sa existe si putin bine pe calculatoare, nu?

  14. #14 SP
    Junior Member Jaak's Avatar
    Cred ca faptul ca AW a fost lansat in aceasi luna cu RDR a fost cea mai mare piedica pentru vanzari. Asta pe langa faptul ca AW e complet diferit de ce trebuia initial sa fie: un psychological-thriller-adventure cu elemente de free-roam, much like Deadly Premonition; in schimb au iesit cu un spooky-action game , care chit ca are un feeling exceptional, ramane doar un joc bun si nimic mai mult.
    Don't get me wrong, l-am jucat si mi-a placut dar daca nu aveam pre-orderul facut, si aveam de ales intre AW si RDR, alegeam RDR.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Xbox 360: 70 de milioane de unitati vandute By MonkY in forum Console News
    Replies: 12 Last Post: 25-10-2012, 10:35
  2. Replies: 3 Last Post: 04-03-2010, 23:51
  3. Bayonetta depaseste un milion de unitati vandute By erik95 in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 08-02-2010, 08:18
  4. Replies: 16 Last Post: 20-03-2009, 23:10

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts