Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 54

Thread: Controller Xbox 360 imbunatatit

  1. #1 SP
    konichiwa zombie chynagods's Avatar

    Controller Xbox 360 imbunatatit

    Lawrence Hyrb, Director of Programming pentru Microsoft anunta lansarea pe 9 Noiembrie 2010 in USA (Februarie 2011 in Europa) a versiunii imbunatatite a controller-ului pentru Xbox 360. Acest controller va fi disponibil doar ca bundle impreuna cu Play and Charge Kit la pretul de 64.99$. Deocamdata, nu sunt informatii despre un posibil bundle cu o consola. Este clar un pas inainte pentru confort, usurinta in utilizare, dar daca merita banii numai voi sunteti in masura sa decideti. Detalii aveti in filmuletul de mai jos:


    Attached Images Attached Images xbox360_gamepad_1080.jpg xbox_360_controller_02.jpg xbox_360_controller_03.jpg xbox_360_controller_01.jpg

  2. #2 SP
    Member Atrium's Avatar
    Quote Originally Posted by Maioru' Nelu
    We've heard from the community that you're not big fans of the D-Pad, so the engineers went back into the laboratory and came up with this ingenoius solution...
    Really ? Dupa 5 ani au luat in seama ce zicea comunitatea ? Dar chiar nu le este rusine sa vina public cu asa ceva ca si cum ar fi naiba stie ce descoperire ingenioasa ?

    Nu cumva sa spuna "Ne pare rau ca a durat atat si ca a fost gresit design-ul de la inceput" pentru eroarea idioata ce era reprezentata de D-pad-ul actual ? D-pad care mergea unde vroia el cand apasai de exemplu sa mearga in SUS.

    Asa imi place cum intorc totul in asa fel incat, noi, sa credem ca ei ne fac si anume o favoare imensa ca au reparat ceva ce de fapt nu trebuia sa iasa pe piata. Si mai aiurea, o sa se gaseasca o suita de indivizi care vor aclama compania pentru aceasta noua descoperire, si anume a unui D-Pad functional.

    Doar cine foloseste D-pad-ul nu ? 5 ani e ok pentru R&D sa repari un lucru asa de complicat.

  3. #3 SP
    Member makiaveliproject's Avatar
    apai cei care au nevoie de imbunatatiri clare sunt cei de la sony! cu obositul lor de joystick facut la scoala ajutatoare! acum aduc imbunatatiri la cel de xbox in concluzie va juca singur la comanda vocala!!!!!!)))

  4. #4 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Quote Originally Posted by makiaveliproject View Post
    apai cei care au nevoie de imbunatatiri clare sunt cei de la sony! cu obositul lor de joystick facut la scoala ajutatoare! acum aduc imbunatatiri la cel de xbox in concluzie va juca singur la comanda vocala!!!!!!)))
    Si ce ne mai place sa fim

  5. #5 SP
    UberDude Honord's Avatar
    Quote Originally Posted by makiaveliproject View Post
    apai cei care au nevoie de imbunatatiri clare sunt cei de la sony! cu obositul lor de joystick facut la scoala ajutatoare! acum aduc imbunatatiri la cel de xbox in concluzie va juca singur la comanda vocala!!!!!!)))
    Eu unu zic ca PS3-ul cam da mucul D-Padului actual de la Xbox, cu mult. Probabil nu ai pus niciodata mana pe un joystick de la Sony si nu ai incercat vreun Fighting game, iar acum te-ai trezit cantand. Mai mare fail-ul sa vezi ca dupa 5 ani deabea scot amaratii ceva bun.

  6. #6 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    foarte bine ca au decis sa "imbunatateasca" maneta . Eu de regula la fighting game-uri ma joc cu D-padul , e mult mai precis fata de "ciupercutele "noastre de toate zilele . Alea is bune la shootere , RPG-uri , jocuri gen Skate si inca cateva . Si la simulatoare gen fortza mi-ar placea sa folosesc D-padul fara sa trebuiasca sa ma chinui sa redresez masina in continuu numa din cauza ca nu se apasa calumea unele butoane .

    Desi cum a zis si Atrium : le-a trebuit 5 ani sa isi deie seama ca lumea doreste o imbunatatire si in 5 ani s-au gandit numa sa ridice D-padul un pic "in relief". Nu stiu de ce , da ceva imi spune ca are de-a face cu lansarea noului controller de la Sony . Maybe it's just me

  7. #7 SP
    Member makiaveliproject's Avatar
    Quote Originally Posted by Honord View Post
    Eu unu zic ca PS3-ul cam da mucul D-Padului actual de la Xbox, cu mult. Probabil nu ai pus niciodata mana pe un joystick de la Sony si nu ai incercat vreun Fighting game, iar acum te-ai trezit cantand. Mai mare fail-ul sa vezi ca dupa 5 ani deabea scot amaratii ceva bun.
    stai sa ne intelegem eu am playstation de fix 12 ani sunt fan convins playstation dar joystickul e prastie numai eu stiu de cate ori era sa-l scap la anumite combouri!!!Dar cel de xbox e absolut superior clar!!!detin ambele console raman fan playstation dar sa faca ceva cu joystick-ul!!!

    ---------- Post added 01-09-2010 at 01:04 PM ----------

    @honord te rog frumos inceteaza cu ipocrizia!!!

  8. #8 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    64.99 $ ? Aia in Europa inseamna 64,99 euro, corect ? Deci vreo 280 lei la noi...sau chiar 310, daca pretul e fara TVA. Eu o sa zic pas, mai ales ca n-am folosit niciodata d-pad-ul. E vreun joc in care trebuie sa folosesti d-pad-ul ?

  9. #9 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    FIFA ?

  10. #10 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by GS0Ls View Post
    FIFA ?
    Cool, asta explica de ce n-am avut nevoie de d-pad

  11. #11 SP
    Junior Member ddevil's Avatar
    Parca vad peste 2 ani ca zic ca datorita numeroaselor plangeri aduse de comunitate au reparat RROD. Serios, asta e doar o modalitate de a mai scoate banii, chestia asta cu d-pad trebuia facut la cel mult un an dupa ce au scos consola nu acum. Eu unu nu detin un xbox 360 si tot mi se pare jalnica chestia asta, unde mai pui si pretul care e destul de mare.

  12. #12 SP
    UberDude Honord's Avatar
    Quote Originally Posted by makiaveliproject View Post
    stai sa ne intelegem eu am playstation de fix 12 ani sunt fan convins playstation dar joystickul e prastie numai eu stiu de cate ori era sa-l scap la anumite combouri!!!Dar cel de xbox e absolut superior clar!!!detin ambele console raman fan playstation dar sa faca ceva cu joystick-ul!!!

    ---------- Post added 01-09-2010 at 01:04 PM ----------

    @honord te rog frumos inceteaza cu ipocrizia!!!
    Nu vorbesc de parca nu ti-as da dreptate, ambele sunt joystickuri capabile de multe. Spre exemplu, prefer joystick-ul de Xbox pentru FPS-uri si prefer joystick-ul de PS pentru fighting games. Acuma ca au scos un nou controller cu un D-Pad mult mai precis, este clar ca controllerul de Xbox este superior, pana acum a fost un esec cand era vorba de folosirea D-Padului.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu vreau sa par fanboy, dar si de triggerele la SixAxis si DualShock 3 s-au plans toti... si a facut ceva Sony dupa atatia ani ? Nu. Prin urmare, se vand triggere addon third-party. Si de ergonomie s-au plans multi... si s-a schimbat designul la gamepad dupa atatia ani ? Nu... In schimb, se pare ca vor anunta un nou gamepad in curand... Nu e acelasi lucru cu ce face si Microsoft ? Same bulls**t, different companies... Toti vor bani, cat mai multi. That's all !

  14. #14 SP
    Member Atrium's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu vreau sa par fanboy, dar si de triggerele la SixAxis si DualShock 3 s-au plans toti... si a facut ceva Sony dupa atatia ani ? Nu. Prin urmare, se vand triggere addon third-party. Si de ergonomie s-au plans multi... si s-a schimbat designul la gamepad dupa atatia ani ? Nu... In schimb, se pare ca vor anunta un nou gamepad in curand... Nu e acelasi lucru cu ce face si Microsoft ? Same bulls**t, different companies... Toti vor bani, cat mai multi. That's all !
    Bun, dar pentru triggerele acelea se pot gasi rezolvari, cum ai zis tu. Si ele sunt functionale. Cu ce anume te deranjeaza ? Da corect, poate se pot apasa atunci cand le pui pe masa. Mi s-a intamplat si mie de multe ori cand ma uitam la un film si cand sa pun controller-ul jos am dat rewind sau fast forward. Insa, acele butoane sunt functionale. In schimb, D-Pad-ul de la controller-ul de xbox360 nu prea era.

    Acum nu stiu, poate am fost eu printre putinii care nu erau multumiti de acest aspect al controller-ului...

    Iar despre ergonomia DS3-ului nu stiu cine s-ar plange avand in vedere ca forma in principal este la fel ca si a controller-ului PS, PS2, si este mai mult decat comoda in mana. In plus consolele mentionate stiti si voi in ce numar s-au vandut si in tot acest timp nu s-a justificat o schimbare de design/ergonomie pentru ca nu era nevoie de ea. Chiar nu stiu care ar fi problemele de ergonomie mai sus mentionate... Eventual pentru cei cu mainile prea mari ? Cu degete gen sticla de coca-cola ?

    Sa nu ma intelegeti gresit. Fiecare controller are appeal-ul lui. Cel de Xbox360 este reprezentativ pentru consola si nu i-as schimba nici forma, nici dispozitia butoanelor / stick-urilor. Tot ce ma deranja pe mine era D-Pad-ul ala infect. Totusi, e bine ca-l schimba si acum, chiar daca piata e suprasaturata de controllere vechi, iar cele noi costa "un brat si un picior" asa cum spune englezul...

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Bun, dar pentru triggerele acelea se pot gasi rezolvari, cum ai zis tu.
    Asa si la dpad, exista tone de mod-uri pe net. Iti cumperi, schimbi dpad-ul actual si gata. Ai gasit rezolvare.
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Cu ce anume te deranjeaza ?
    Glumesti ? Sau poate vorbim de altceva. Eu ma refer la L2/R2 de pe care fara addon triggers, iti aluneca degetele pur si simplu. E ca si cand ai incerca sa tragi cu un pistol al carui tragaci nu este concav ci convex.
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Iar despre ergonomia DS3-ului nu stiu cine s-ar plange avand in vedere ca forma in principal este la fel ca si a controller-ului PS, PS2, si este mai mult decat comoda in mana. In plus consolele mentionate stiti si voi in ce numar s-au vandut si in tot acest timp nu s-a justificat o schimbare de design/ergonomie pentru ca nu era nevoie de ea. Chiar nu stiu care ar fi problemele de ergonomie mai sus mentionate... Eventual pentru cei cu mainile prea mari ? Cu degete gen sticla de coca-cola ?
    Probabil ca ai lipsit cativa ani de pe "scena", insa si pe vremea PS2-ului erau aceleasi plangeri legate de ergonomia gamepadului... De ce oare in nici-un top nu gaseai controllerele de la Sony pe primul loc ? Crezi ca degeaba ? Also, de ce crezi ca se vindeau atat de bine third party controllers ?

    Nu, nu am maini prea mari cu "degete gen sticla de coca-cola", insa comparativ... daca ma joc pe PS3 prea mult, dupa 2-3 ore ma dor incheieturile, ma stresseaza coltzurile, etc... ceea ce la gamepadul de la X360 nu se intampla nici dupa 5-6 ore. E unul din motivele pt. care majoritatea jocurilor mi le cumpar pe X360. Vreau sa ma joc fara sa ma apuce dureri de mana, sau sa am grija sa nu-mi sara triggerele... In rest, pt. dpad-ul de la DS3, tot respectul. Dar cam atat... pentru ca urasc tampenia asta, de a trebui sa-mi introduc gamepadul la incarcat... desi am sute de acumulatori de 2700mAh langa mine...

    ---------- Post added 01-09-2010 at 03:48 PM ----------

    Btw, si poll-ul nostru se pare ca are aceeasi parere: http://www.consolegames.ro/forum/f6-...entru-console/

  16. #16 SP
    Member Atrium's Avatar
    Bun, deci am stabilit ca si dpdv al controllerelor, asa cum este cu tot in viata, ergonomia este un element subiectiv. Eu unul nu am absolut nici o problema dupa mai multe ore de joc, nici cu DS3-ul, nici cu controller-ul de Xbox360.

    Din punctul meu de vedere ambele sunt excelente, ce ma deranja pe mine insa, asa cum am zis era D-pad-ul ala, a carei rezolvare este acum trambitata ca o noua descoperire in domeniul gaming-ului de catre Maiorul Nelu si Ms. Asta in conditiile in care, era disfunctional de la inceput.

  17. #17 SP
    Member makiaveliproject's Avatar
    monky a pus punctul pe I!!! dreptate 100% nici eu nu-s fanboy dar sa fim realisti!!!

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, e clar ca nu e nicio revolutie... ba chiar imi displace faptul ca au renuntat la culori si au facut butoanele "grey"... de zici ca vor sa treaca la alb-negru... Insa asta este industria. Probabil cei care urau vechiul dpad vor fi fericiti si-si vor achizitiona. Cei ca mine, nicio sansa... Sunt suficient de ok gamepad-urile vechi... chiar ma mira ca dupa atatia ani nu au nici pe naiba.

  19. #19 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    nu vreau sa-i dau dreptate (fiind un PS3 fanboy), insa @MonkY are completa dreptate. e foarte simplu X360 controller > PS3 controller din orice aspect. cand am facut trecerea de la X360 la PS3 mi-a trebui aproape 1 luna sa ma obisnuiesc cu noua "maneta". imi alunecau degetele atat de pe L2/R2 cat si de pe L3/R3 (era cel mai frustant lucru), in plus si asezarea lor (L3/R3) era foare ciudata. pe cand X360 are cea mai buna "maneta" de pe piata, punct. nu mai are rost sa enumar motivele, ca au fost deja enumerat si sa fim seriosi cine mai foloseste D-pad? in afara de cateva fightere, care se pot juca la fel de bine si cu stick-ul, la ce alt gen de joc il mai poti folosi?

  20. #20 SP
    Member shorinnn's Avatar
    Mi se pare o mare prostie sa se renunte la culorile asociate butoanelor. Pe langa 'design' aveau si rol practic:
    1. Un copil sau un 'nou-venit' apasa mai repede rosu, decat 'B'.
    2. Cand te joci pe un SDTV de la o anumita distanta e greu sa distingi litere, mai usor sare in evidenta galben decat y

    Oare daca se ramane la schema white/black/gray, jocurile vor incepe sa foloseasca tot simboluri white/black/gray pentru butoane sau vor ramane la culorile clasice? Stupid move either way - cineva tot va avea un controller care nu seamana cu ce e afisat pe ecran, fie cel vechi, fie cel nou (doar nu or include o optiune pentru 'controller color scheme: color:monochrome...).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Serious Sam imbunatatit vine pe Xbox 360 By MonkY in forum Console News
    Replies: 12 Last Post: 06-08-2009, 01:17

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts