Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: Kinect depaseste asteptarile. Cu mult

  1. #1 SP
    Senior Member Mika's Avatar

    Kinect depaseste asteptarile. Cu mult

    Anul trecut, in Noiembrie, Microsoft se laudau ca vor vinde 5 milioane de unitati pana la sfarsitul lui 2010. Estimarile lor au fost gresite cu aproximativ 3 milioane de Kinect-uri... in favoarea lor. Seful Microsoft, Steve Ballmer a anuntat la CES 2011 ca device-ul a reusit sa vanda 8 milioane de unitati (cel mai probabil unitati trimise spre vanzare, nu vandute la clienti, dar nu s-a precizat).
    Attached Images Attached Images 64197d1276498903-e3-2010-microsoft-kinect-si-noua-consola-xbox-360-kinect.jpg 8m-kinect-ces.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    http://www.consolegames.ro/forum/f7-...it-4-milioane/

    Pai chiar au reusit sa vanda 5 milioane pana in 2011

  3. #3 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  4. #4 SP
    Member hibrid13's Avatar
    E un numar destul de impresionant, 8 milioane in aproximativ 2 luni este o realizare importanta.
    Shaun de la Gamespot spune ca a fost impresionat de cozile pe care oamenii inca le formeaza si acum in fata standurilor Microsoft Kinect, acum la CES in Las Vegas. Unde e distractie, sigur se strang si oameni acolo; atmosfera creata de aceste conferinte parca aduce cu vechiul "Table top" sau salile pline de Arcade Machines.
    Acum cu noul Avatar Kinect cred ca o sa atraga si mai multa lume; oamenii o sa fie "OAU! omuletul ala chiar face ce fac eu?" - cam ceva de genul ala.
    Cine stie, poate peste catva timp o sa apara cate un Kinect prin baruri, restaurante, hoteluri s.a.m.d., dar cred ca mai e destul pana acolo.
    Oricum, un pas mare, chiar foarte mare zic eu.


  5. #5 SP
    Junior Member evolution9's Avatar
    Este disponibil hulu si pentru RO? nu mai stiu unde am citit parca pe PSN era acolo la download

  6. #6 SP
    Junior Member Landa13's Avatar
    Am 4 prieteni care detin 360 si niciunul din ei nici macar nu se gandesc sa-si ia Kinect, inclusiv eu, nu stiu cum s-a ajuns la acest numar urias de vanzari. Trebuie sa recunosc totusi ca pe 23 dec am fost intr-un hypermarket si era un raft plin cu kinect...in seara zilei de 24 dec mai erau doar 2...in ciudat faptului ca era 930 RON... cat un xbox slim de 4GB. Majoritate persoanelor care au dat atatia bani pe el cred ca au fost foarte impresionate de trailere..si atat.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Landa13: iti spun eu cum. Romania nici nu exista (si la fel va fi probabil in urmatorii 20 de ani, vorba lui Brucan) in calcule si statistici. Cred ca multi din cei care isi cumpara Kinect nu au Wii... si nu mai vor inca o consola. Vor doar sa aiba alternativa (care dealtfel te scapa de extra controllere, nunchack-uri, sensor bars si alte nebunii). Din pacate titlurile pt. Kinect sunt cam limitate pentru cat "fuzz" e in jurul sau...

  8. #8 SP
    Member Solozaur's Avatar
    Marketing fratilor! Asa a vandut asa mult! Din cate pareri am citit de la zeci de revieweri seriosi nimeni nu a fost impresionat de Kinect si nici de Move, pentru ca nu au avut launch titles care sa motiveze achizitia.

    Dar tot pamantul este populat cu oi, si oile se pricep bine la facut cozi!
    Iar la noi e normal sa fie foarte putini interesati, e 800+ ron un kinect, astea-s bani multi ptr un roman!

  9. #9 SP
    Member daredevil's Avatar
    Gata cu war-ul asta pentru kinect vs move,ambele au calitatile lor,daca vreti niste jocuri serioase luati-va un controller si muuuuuuulte jocuri

  10. #10 SP
    Member theste99's Avatar
    eu am kinect si e foarte tare

  11. #11 SP
    Member hibrid13's Avatar
    Quote Originally Posted by daredevil View Post
    Gata cu war-ul asta pentru kinect vs move,ambele au calitatile lor,daca vreti niste jocuri serioase luati-va un controller si muuuuuuulte jocuri
    Corect.
    Defapt Kinect-ul a fost creat doar pentru entertainment si distractia impreuna cu mai multe persoane. Cei care vor numai jocuri hardcore pot ramane linistiti la controller. Nu cred ca acesta va disparea prea curand. Vrei si fun si hardcore, atunci ai senzorul si controller-ul langa. Choose wisely .

  12. #12 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Sunt sigur ca vor aparea si jocuri mai "serioase". Uitati-va si la 3DS cat promite, insa din jocurile anuntate pentru lansare poate doar Super Street Fighter suna interesant.

  13. #13 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Sunt sigur ca vor aparea si jocuri mai "serioase". Uitati-va si la 3DS cat promite, insa din jocurile anuntate pentru lansare poate doar Super Street Fighter suna interesant.
    This is only the beginning . Sunt surprins cat de multe titluri hardcore au anuntat pt 3DS fata de cate sunt pt Nintendo DS (au anuntat pe langa Street Fighter si un dead or alive parca, un resident evil si multe altele).

    Cred ca acelasi lucru putem spune si de Knect si Move. Pt inceput au zis sa lanseze niste jocuri casual ca sa atraga un public nou si abea apoi sa aprofundeze si sa faca shootere, horror survivale si multe alte jocuri knect/move compatible pt publicul "hardcore".

  14. #14 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Exact. MS/Sony/Nintendo incearca acum sa atraga clienti noi catre consolele lor. Fidelizarea va incepe mai tarziu.

  15. #15 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    alea 8 mil. nu sunt vandute, ci doar produse si pushed catre retailers.

    plecand de la calculele de aici care prevad un profit de aprox 50USD la fiecare Kinect vandut (si care calcule zic eu ca sunt de bun simt), daca facem calculele pe 8 mil. de bucati produse avem un 600mil. costuri plus 500mil. marketing, deci 1,1mld. USD.

    invers, daca calculam 125USD pretul de vanzare pentru retaileri (cu toate ca asta ar fi pretul minim ptr cantitati fff mari) de inmultit cu 8mil, obtinem, surpriza, 1mld. USD.

    daca calculam la 138USD, obtinem 1,1 mld. USD. mai sa fie

    concluzia o trageti singuri. pentru cei care nu sunt in stare, voi mentiona ca MS are puterea financiara sa sustina asemenea scheme care presupun o investitie up front destul de mare, recuperarea ei intr-un termen relativ scurt, iar apoi.....apoi nu mai conteaza ce se intampla...daca trendu o ia in sus sau in jos. tu ai incercat, banii i-ai recuperat, da, frumos ar fi sa inceapa sa genereze profit, insa ce, cat si cum, e mai putin important din moment ce tu nu mai ai stresul recuperarii investitiei initiale. rezulta de aici ca Kinect in acest moment nu e un safe bet pentru toata lumea. om trai si om vedea.

  16. #16 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Este o technologie noua, este si normal ca jocurile care vin cu Kinect/Move sa nu fie complexe ci relativ puerile. M-am jucat si eu atat pe Move cat si pe Kinect, dar m-am jucat in grup cu prietenii, 8-9 prietenii si atunci este incredibil de distractiv. Sa ma joc singur mi se pare momentan, o tampenie, pentru jocurile pe care Microsoft/Sony mi le ofera. Cand o sa fie technologie integrata in jocuri complexe, in jocurile ce momentan le jucam cu controller-urile atunci da, atunci o sa se merite achizitia unui astfel de sistem.

    Pana atunci pentru a sari garduri sau a arunca cu discul pe Kinect sau a te bate cu sabia in Move, no thank you.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 25-06-2013, 23:42
  2. Replies: 3 Last Post: 23-07-2012, 17:09
  3. Epic Games si asteptarile pentru Gears of War 3 By erik95 in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 17-06-2011, 18:50
  4. Bayonetta depaseste un milion de unitati vandute By erik95 in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 08-02-2010, 08:18
  5. Replies: 16 Last Post: 20-03-2009, 23:10

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts