Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 38 of 38

Thread: Pachter: PS3-ul va reduce pretul in Aprilie; X360-ul il va urma; Wii-ul se va mentine

  1. #21 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    Quote Originally Posted by playgame View Post
    De mult timp preturile la electronice au fost mai mici in usa decat in Europa, din pacate.
    Ca e diferenta asa mare, asta e partea a 2-a, astia de la noi care vor sa profite cat mai mult. Asta e valabil pt multe de la benzina pana la alimente.



    Trece si MGS4 in lista.

    SUA e freetax pe cand Europa are TVA de aici si diferente de pret e normal.

  2. #22 SP
    Member Tavitzu's Avatar
    Quote Originally Posted by Mika View Post
    Michael Pacther cel mai idiot analist? Cred ca ai confundat persoana.
    Uitate la the bonus round pe gametrailers , cate lucruri inventeaza.

  3. #23 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Ma uit in fiecare saptamana stai calm si de asemenea stiu ca a prezis foarte bine cine va castiga premiile GOTY.

  4. #24 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    normal ca nu ii convine sa stie ca PS3-ul sau favorit va fi ieftin si toata lumea l-ar putea cumpara. N-ar mai fi subiect de mandrie pentru posesori ce consola scumpa au ei. Mai... mai..

    "Once the PS3 is at a more affordable price point (we expect a cut to $299 in April), we think that sales of that device will once again begin to grow. We expect another cut in price for the Xbox 360, with the feature-laden Pro model likely to come down in price to $249 at or before this year's E3 show in June. We expect Nintendo to maintain Wii pricing at $249 until the company sees signs that demand is slowing, which means a price cut may not happen until late in the year, if at all,"
    Si ca o completare la stire, declaratia oficiala a lui Michael Pachter, poate intereseaza pe cineva.

  5. #25 SP
    Member SpitFire's Avatar
    Multumim pentru completare Khan.

  6. #26 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    O mica adaugire, stiu din surse sigure (importatori directi) ca noul import de xbox360 atit arcade cit si pro va ajunge la un pret mai mic decit cel actual, import ce va avea loc undeva in februarie - martie. Ca o paranteza eu am card MasterCard si deja mi-au trimis promo cu xbox360 arcade la 600ron.
    Nintendo nu va scadea prea curind preturile pentru ca cererea este mai mare decit oferta. Wii este inca cea mai bine vinduta consola (home console) pe plan modial, iar jocuri ca Zelda si Mario s-au vindut in peste 5milioane de unitati (mai multe detalii gasiti pe vgchartz), atunci ce motive ar avea Nintendo sa scada preturile? Nici unul deoarece veniturile au depasit cu mult asteptarile.

    Orice taiere de preturi e imbucuratoare pentru noi gamerii pacat ca Nintendo nu vrea sa intre in trend, poate ca noile ieftiniri ale Xbox360 si PS3 ii vor vonstringe si pe ei sa mai umble la pret.

  7. #27 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    daca se ieftinesc atat de mult consolele oare de ce nu se ieftinesc jocurile pentru ele?

  8. #28 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by G3ox View Post
    daca se ieftinesc atat de mult consolele oare de ce nu se ieftinesc jocurile pentru ele?
    E la misto intrebarea sau ai pus-o la modul serios ?
    Ce legatura are faptul ca se ieftineste platforma cu pretul softului ?
    Pretul softului se stabileste in functie de piata / efort depus, nu conteaza pe ce platforma iese. Se investe un volum de resurse (oameni, ore de munca, marketing, etc) ce nu are nicio legatura cu platforma. Platforma este doar un mijloc de exprimare a softului.

  9. #29 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    am pus intrebarea serios , doar mare parte din adaos este pus de firmele care vand console.

  10. #30 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by G3ox View Post
    am pus intrebarea serios , doar mare parte din adaos este pus de firmele care vand console.
    Sa inteleg ca tu ai impresia ca Sony, Microsoft si Nintendo fac toate jocurile existente pe piata ?

  11. #31 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    nu am spus asta , am spus ca o parte din pretul jocului revine firmelor care detin consola , deci de ce nu ar putea sa puna adaos mai putin?

    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    E la misto intrebarea sau ai pus-o la modul serios ?
    Ce legatura are faptul ca se ieftineste platforma cu pretul softului ?
    Pretul softului se stabileste in functie de piata / efort depus, nu conteaza pe ce platforma iese. Se investe un volum de resurse (oameni, ore de munca, marketing, etc) ce nu are nicio legatura cu platforma. Platforma este doar un mijloc de exprimare a softului.
    aici gresesti ,vanzarea consolei nu aduce initial profit ci jocurile vandute.....

  12. #32 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Deoarece de aici vin marea parte a banilor: din vanzara de software.

  13. #33 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    Quote Originally Posted by Mika View Post
    Deoarece de aici vin marea parte a banilor: din vanzara de software.
    exact ce spuneam

  14. #34 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by G3ox View Post
    nu am spus asta , am spus ca o parte din pretul jocului revine firmelor care detin consola , deci de ce nu ar putea sa puna adaos mai putin?
    Fiecare developer plateste un procent catre producatorul platformei. Mi se pare normal sa fie asa, e un fel de franciza. Eu castig bani pentru ca scot soft, tu imi pui la dispozitie install base-ul si hardware-ul. Win-win situation.


    Quote Originally Posted by G3ox View Post
    aici gresesti ,vanzarea consolei nu aduce initial profit ci jocurile vandute.....
    Si de unde ai concluzionat ca as fi zis ca profitul apartine consolei ?

  15. #35 SP
    Member cloud's Avatar
    poate spun o prostie, caz in care va rog sa ma corectati, dar singurele venituri catre sony si m$ de la firmele care produc jocuri sunt cele luate pe developing kits si care sunt destul de consistente (initial devkit-ul de ps3 costa vreo 18-19000$, acum costa vreo 10000$ => ai 5 dezvoltatori = 50000 de $). este exclus orice procent din vanzarile jocurilor. la nintendo din cate stiu problema e un pic diferita in sensul ca ei produc jocuri, au echipa de dezvoltatori. samd.

    le. sa nu facem confuzie intre jocurile produse de firme pentru comercializare (pot sa le vanda la ce pret vor ei) si jocurile facute de firme pt sony sau m$.

  16. #36 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Si de unde ai concluzionat ca as fi zis ca profitul apartine consolei ?
    pai ai spus ca jocurile nu au nici o legatura cu platforma

    Quote Originally Posted by cloud View Post
    poate spun o prostie, caz in care va rog sa ma corectati, dar singurele venituri catre sony si m$ de la firmele care produc jocuri sunt cele luate pe developing kits si care sunt destul de consistente. la nintendo din cate stiu problema e un pic diferita in sensul ca ei produc jocuri, au echipa de dezvoltatori. samd.
    eu stiu ca pretul jocurilor este impus de firme , oricum si Sony si Ms produc jocuri in studiourile lor (de ex. Halo , God Of War )

  17. #37 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by G3ox View Post
    pai ai spus ca jocurile nu au nici o legatura cu platforma
    M-am referit la faptul ca nu are legatura cu platforma, adica nu este stabilit/ influentat de pretul platformei. Jocurile de PS3 sunt cumva mai scumpe decat cele de Xbox 360 ? Consolele stim ca au pret diferit, jocurile nu prea.

    Oricum, cloud are dreptate si el in ceea ce zice. Developerii platesc devkit-urile pe care programeaza jocul. Nu sunt insa sigur daca nu cumva publisherii nu au contracte cu producatorii de console in ceea ce priveste un anumit procent pentru a lansa un joc pe o platforma.

    Concluzia este ca nu pretul platformei influenteaza pretul jocului, cel putin nu in mod direct.

  18. #38 SP
    Senior Member G3ox's Avatar
    ok am inteles acum , multumesc pentru explicatie

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Microsoft reduce pretul la Surface Pro By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 2 Last Post: 06-08-2013, 20:41
  2. Sony reduce pretul pentru Playstation Vita By Dant3 in forum Console News
    Replies: 41 Last Post: 20-02-2013, 21:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts