Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 48

Thread: Xbox 360 primeste noi disk-uri cu 1GB extra

  1. #21 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Kinect se porteaza la noua consola. Nu este un ciot in calea lansarii.

  2. #22 SP
    Member emanuel's Avatar
    2013 e varianta oficiala, dar eu cred ca e destul de probabil sa vedem macar o consola in 2012. Vanzarile la wii scad pe zi ce trece, wii-ul e consumat. Microsoft o fi bagat multi bani in kinect, dar daca Sony ii "ia" anul acesta la vanzari (si sunt sanse mari, tinand cont de tendinta si de exclusivitati), foarte probabil ca vor trece la o noua consola (pt a lua fata Sony cum au facut cu xbox 360 in 2005). Cat despre Sony, ciclul de 6 ani se incheie in 2012 (toate consolele lor au fost lansate la 6 ani). Va incepe in curand un razboi al nervilor - cine scoate primul consola ? - in incercarea de a lua fata competitiei. Eu nu cred ca vor rezista toti 3 tentatiei de a se arunca. Si chiar daca printr-o minune nici unul nu se arunca, atunci cred ca s-ar putea sa vedem aparitia unui nou competitor - poate revenirea lui Sega ? . Conditiile ar fi prea favorabile. In 2006 s-a lansat ultima consola - deja e foarte mult.
    Ma gandesc chiar sa nu ne faca cineva vreo surpriza de Craciun

  3. #23 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Sega ? Wishful thinking N-au din ce bani sa mai suporte asa ceva, plus ca si pe partea soft au fost stersi de tot de cand cu Dreamcast-ul.

    In rest uite aici niste placintutze, dupa cum vezi Wii-ul e in continuare #1 la fel cum a fost si in ultimii ani. Sony constant pe locul 3, iar MS care ia incet incet din felia celor de la Nintendo.

    Gamasutra - Features - NPD: Behind the Numbers, February 2011

  4. #24 SP
    Member emanuel's Avatar
    esti sigur ca ai citit articolul ? Pt ca uite ce zice: in februarie vanzarile au fost:
    Xbox 360 - 500000
    wii - 450000
    ps3 - 400000

    Wii-ul a fost depasit de xbox in vanzari (iar graficele din articolul tau exact acelasi lucru arata - cum vanzarile la wii au scazut puternic).
    In plus, acest articol se concentreaza doar pe Am. de nord - ignorand restul. Xbox-ul domina america denord in raport cu ps3 - la un moment dat vanduse aproape dublu consle decat sony, dar in restul lumii lucrurile stau altfel - in Japonia sony distruge Xbox-ul, iar in europa are un usor avantaj. Deci faptul caXbox a vandut cu 100000 unitati mai mult decat ps3 in Sua nu-i nici o scofala -defapt, e un nr mic. DAr pe tot globul, la inceputul lui 2011, situatia era:
    wii - 84 mil
    xbox - 50 mil
    ps3 - 48 il.

    Xbox si ps3 s-au apropiat de wii (deci vanzarile la wii au scazut - my point), iar Ps3 aproape ajunge Xbox-ul (vezi ce diferente erau intre x360 si ps3 anii trecuti). Daca mai punem la socoteala ca anul acesta Sony rupe prin exclusivitati - xbox-ul va manca bataie la capitolul exclusivitati de nu se vede - e foarte posibil, chiar probabil ca la finele anului Sony sa fie nr. 2. Ceea ce ar putea determina revizuirea planurilor celor de la Ms pt o noua consola.

    cat despre Sega - never say never.

  5. #25 SP
    Junior Member calinush's Avatar
    nu cred ca se va ajunge sa nu se mai poata pirata

  6. #26 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by emanuel View Post
    ... deci vanzarile la wii au scazut - my point)...
    Esti sigur ca asta ai vrut sa evidentiezi? Dupa citirea posturilor tale din acest thread, pentru mine nu a rezultat decat faptul ca esti fanboy. Azi noapte a luat foc sediul Microsoft, divizia console. Epic sunt dati in judecata, poate nu mai lanseaza nici Gears 3. Da un party.

  7. #27 SP
    Senior Member Krusht's Avatar
    De la stirea ca producatorii o sa aiba inca 1 Gb la dispozitie pe disc s-a ajuns la cate miliarde de console a vandut ps3, wii, sega sau xbox. Nu stiu cu ce dracu va incalzesc stirile astea cu vanzarile de console.
    Eu am retinut doar esentialul: sony distruge xbox-ul in Japonia.
    Carry on !

  8. #28 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Cum n-are legatura Krusht ? De fapt totul e un plan ascuns sa se revina la GD-ROM ul celor de la SEGA, acum se leaga tot !

  9. #29 SP
    Member emanuel's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Esti sigur ca asta ai vrut sa evidentiezi? Dupa citirea posturilor tale din acest thread, pentru mine nu a rezultat decat faptul ca esti fanboy. Azi noapte a luat foc sediul Microsoft, divizia console. Epic sunt dati in judecata, poate nu mai lanseaza nici Gears 3. Da un party.
    Dj Mo, mai usor cu apelativele, nu de alta, dar o caracteristica a fanboy-ilor e ca striga...fanboy la altii.
    In loc sa arunci cu invective, mai bine citeai cu atentie ce am scris, si atunci poate mai intelegeai si alteva. Faptul ca vanzarile la wii au scazut substantial in ultimul an arata si articolul dat de muggs. Iar ca xbox-ul duce lipsa de exclusivitati in ultima vreme nu mai e o surpriza pt nimeni (decat poate pt tine). Iar in japonia raportul de console vandute sony/MS e de 5 la 1.
    Care e fanboysm-ul in toata treaba asta ? si, apropo, prima consola pe care mi-am cumparat-o (gen. actuala) a fost Xbox 360.

    @muggs - nice one

  10. #30 SP
    Banned Nefraim's Avatar
    Nu o sa vezi nici o consola noua in 2012, consolele nu se fac asa peste noapte si sunt scoase la vanzare in momentul in care pierzi locul 2. Incepi sa arati ca cel de la TV care prezicea cutremure.

  11. #31 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by emanuel View Post
    Dj Mo, mai usor cu apelativele, nu de alta, dar o caracteristica a fanboy-ilor e ca striga...fanboy la altii.
    In loc sa arunci cu invective, mai bine citeai cu atentie ce am scris, si atunci poate mai intelegeai si alteva. Faptul ca vanzarile la wii au scazut substantial in ultimul an arata si articolul dat de muggs. Iar ca xbox-ul duce lipsa de exclusivitati in ultima vreme nu mai e o surpriza pt nimeni (decat poate pt tine). Iar in japonia raportul de console vandute sony/MS e de 5 la 1.
    Care e fanboysm-ul in toata treaba asta ? si, apropo, prima consola pe care mi-am cumparat-o (gen. actuala) a fost Xbox 360.
    Cum spui tu. Tot nu vad legatura cifrelor/cotatiilor/exploziilor, cu titlul threadului.

  12. #32 SP
    Member emanuel's Avatar
    legatura e pe pg anterioara. Dar recunosc ca a ajuns offtopic.
    @ Nefraim: si, binenteles, tu stii sigur ca nintendo, Ms si sony nu lucreaza deja la o noua consola.
    dar, cum ziceam, devenim offtopic, asa ca...sa ramana 2013 daca asa "preziceti" voi

  13. #33 SP
    Junior Member dragoszontara's Avatar
    Eu cred ca nu poate fi o piedica faptul ca vor face jocurile cu 1 Gb in plus. Sunt destui hackeri care stiu sa micsoreze anumite fisiere asa fel incat sa mearga pe un disc DL fara probleme.
    Sa nu uitam cum au procedat cand a aparut God of war 2 in format DL si era o problema cu citirea discurilor DL pirat. A fost nevoie de o simpla compresie a fisierelor video si jocul mergea pe un dvd de 4.7 Gb.
    Plus ca mai exista si posibilitatea unui jailbreak, prin care poti rula jocul de pe un HDD, sau un nou JTAG tot cu rulare de pe HDD.
    Idei sunt destule si nu cred ca nu se vor pune in practica.

  14. #34 SP
    Member toto's Avatar
    In comert se gasesc demult timp dvd dl de 9,5 gb , cat despre partea cu noile masuri de securitate sunt ferm convins ca nu or sa fie un impediment major pentru hackeri .

  15. #35 SP
    Member LeGenD's Avatar

  16. #36 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Il sustin pe muggs 100%, sincer si 2013 pare prea curand, eu unul ma gansesc la 2014 - 2015. Harware-ul inca tine jocurile actuale si pe cele care vor fi scoase in urmatorii 2-3 ani deoarece publisherii au niste norme si restrictuii la care sa se raporteze atunci cand creaza un joc nou. Microsoft si Sony vor sa scoata ultimul ban din actualele console si in opinia lor actuala generatie nu este pregatita sa iasa din productie.
    Si sa mai spun o parere : Blue ray-ul este intr-adevar de viitor datorita capacitatii de stocare, ca mediu optic este oricum superior dvd-ului si dupa cum prezenta MonkY acu' cateva luni si pare ca tinde spre 500 Gb. Dar actuala generatie de procesoare video nu sunt o revelatie la capitolul performanta. Cell-ul din PlayStation are, cred, raw power - dar are nevoie si de un procesor grafic care sa il ajute. Probabil vor astepta un pic pana sa apara ceva cu totul nou, care sa duca si imagini 3D fluente la 60 fps si mai mult ca sigur fullHD.
    Oricum astept parerea lui tPhase la capitolul hardware, el este din punctul meu de vedere o persoana indreptatita sa comenteze la nivel de pixel shader and so on.....
    PS : ce am spus cateva posturi mai sus a fost inteles gresit : eu personal din acest news am inteles urmatoarele - M$ lucreaza la o metoda de a putea folosii intreaga capacitate a DVD-ului Dual Layer pe care sa il umple cu masuri anti-piraterie si content pt. joc, NU LUCREAZA LA UN NOU TIP DE DVD !!!
    Cel putin asta se intelege !

  17. #37 SP
    Junior Member blackshadow's Avatar
    mda, si bluray cat crezi a mai apuca? se lucreaza deja la un nou disc cu capacitate de stocare de minim 1TB din materiale foarte ieftine...Holographic Versatile Disc

  18. #38 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Probabil vor astepta un pic pana sa apara ceva cu totul nou, care sa duca si imagini 3D fluente la 60 fps si mai mult ca sigur fullHD.
    GPU-urile de ultima generatie ruleaza jocurile de PC in 1080P la 60FPS, iar jocurile de PC arata mai bine si nu sunt la fel de bine optimizate ca jocurile de consola.
    OT: Nu inteleg de ce se chinuie sa faca asta. DVDul ofera oricum prea putin spatiu, mai bine ar investi intr-un nou format, pe care sa-l foloseasca la urmatoarea generatie de console.

  19. #39 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    GPU-urile de ultima generatie ruleaza jocurile de PC in 1080P la 60FPS, iar jocurile de PC arata mai bine si nu sunt la fel de bine optimizate ca jocurile de consola.
    OT: Nu inteleg de ce se chinuie sa faca asta. DVDul ofera oricum prea putin spatiu, mai bine ar investi intr-un nou format, pe care sa-l foloseasca la urmatoarea generatie de console.
    de ce sa investesti intr-un nou format cand exista deja blu-rayul a carui costuri de productie au scazut drastic in ultimii ani? din cate stiu PS1 si PS2 au promovat CD, respectiv DVD, care pe urma au fost folosite de toate companiile. De ce nu s-ar intampla acelasi lucru si cu blu-rayul?

  20. #40 SP
    Senior Member tray's Avatar
    updateul este facut pt a combate pirateria. Nu sunt chiar asa multe jocuri care nu incap pe un dvd

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Vin noi bundle-uri Xbox 360 By djleo666 in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 14-09-2014, 23:26
  2. Little Big Planet primeste level-uri noi By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 11-12-2009, 18:17
  3. Replies: 5 Last Post: 22-11-2008, 18:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts