Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 26

Thread: Sony transforma titlurile de PSP in HD-uri pentru PS3

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Sony transforma titlurile de PSP in HD-uri pentru PS3

    Nu stiu cum sa cataloghez o astfel de stire, asa ca voi incerca sa o relatez ca atare. Luati-o si voi cu bune si cu rele. De exemplu cei care erau mandri de exclusivitatile lor pentru PSP se vor plange ca au pierdut si putinul pe care-l mai primeau de la Sony, iar cei cu PS3 vor fi fericiti ca vor putea juca in sfarsit titlurile bune de PSP refacute in HD. Personal cred ca de fapt developerii au intrat in "febra programarii pentru NGP"... si de ce sa se chinuie sa faca ceva de la zero, original... cand pot sa "remasterizeze". Si daca GPU-ul de pe NGP (SGX543MP+) va randa in 960 � 544 (adica o rezolutie foarte apropiata de majoritatea jocurilor de PS3), de ce sa nu "loveasca doi dintro lovitura"? Citatul oficial suna cam asa:
    �PSP Remaster� titles will deliver rich and immersive gaming experience on the PS3 system through stunning high-definition graphics as well as through additional new features for these titles, such as operability on the PS3 Wireless Controller (SIXAXIS and DUALSHOCK 3), new add-on content or stereoscopic 3D support*1. Users will also be able to utilize the same save data from the original PSP game for the �PSP Remaster� version and enjoy the game on the go with the PSP system and continue the game at home on a large TV screen using PS3. Ad-hoc mode gameplay will also be supported through �adhoc party for PlayStation Portable� application on the PS3 system*2.
    Si ca sa nu credeti ca e doar un vis, pot sa va spun ca deja Capcom a sarit in "barca" Remasterizarii cu al sau titlu "Monster Hunter" (care de data aceasta va avea un nume de genul "Monster Hunter Portable 3rd HD Ver' - yay!), titlu ce va fi disponibil in aceasta vara in Japonia. Zvonurile aruncate "pe piata" arunca in scena si titluri precum "Metal Gear Solid: Peace Walker" si "The 3rd Birthday", insa nu avem nimic solid in aceasta privinta. Oricum, sunt sigur ca vom afla mai multe la E3-ul de anul acesta... E3 la care am impresia ca vom avea parte de mai multe explozii decat in anii precedenti... ca doar e criza, nu? :evil:

    Attached Images Attached Images monster_hunter_hd.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Pe mine ma intereseaza daca jocurile vor aparea pe BluRay (ca si GOW Collection) sau vor fi disponibile doar in format digital. Si ar fi interesat de vazut si pretul titlurilor. Daca apar pe BluRay si preturile sunt decente eu ma inscriu la Killzone Liberation si la Resistance Retribution.

  3. #3 SP
    Completionist Boghy02's Avatar
    Pe mine ma intereseaza titlurile God of War si BleachDe cand astept un Bleach pe Ps3.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Pe mine ma intereseaza daca jocurile vor aparea pe BluRay (ca si GOW Collection) sau vor fi disponibile doar in format digital. Si ar fi interesat de vazut si pretul titlurilor. Daca apar pe BluRay si preturile sunt decente eu ma inscriu la Killzone Liberation si la Resistance Retribution.
    Uite ce spune "lumea":
    Sony today announced a new initiative in which it will port PSP titles over to the PS3 in HD on Blu-ray disc, with the addition of extra content. They�ve coined it the PSP Remaster title series.
    Deci cu alte cuvinte, BluRay titles... desi eu personal ma cam indoiesc, avand in vedere NGP-ul.

  5. #5 SP
    Junior Member Dan.Andrew's Avatar
    Mie tot nu pot sa zic că mă incanta chestia asta ! Sony a scos jocurile astea de PSP si pe PS3 pentru a nu mai da motive clientilor (noi) sa cumpere PSP ci sa astepte sa apara NPG , sau mai bine sa cumpere PS3! Dar oricum am vazut pe un site ca pretul NPG era aproximat la 299$ , deci cam cat costa acum un PS3!

  6. #6 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    ăştia nu mai au ce lansa pe ps3 şi reciclează jocuri de pe alte rude ale lui PS3??

  7. #7 SP
    Banned Nefraim's Avatar
    Quote Originally Posted by dristiandark View Post
    ăştia nu mai au ce lansa pe ps3 şi reciclează jocuri de pe alte rude ale lui PS3??
    Da, Sony nu mai are nici un joc bun first party anul asta si s-au gandit sa faca ceva in privinta asta. Oh wait...

  8. #8 SP
    Member Ares's Avatar
    mai trag ceva bani de la noi pana anunta ps4

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Ares View Post
    mai trag ceva bani de la noi pana anunta ps4
    Dap. Acum remasterizeaza jocuri de PSOne, PS2, PSP pentru PS3... iar cand vor scoate PS4-ul, vor incepe seria noua "PS3 Remastered games for PS4"... S-a dus naibii originalitatea...

  10. #10 SP
    Banned Brasoveanul's Avatar
    Valkyria Chronicles 2 de pe PSP pe PS3 ar fi cu adevarat fun sa se intample

  11. #11 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Eu chiar m-am bucurat ca au remasterizat gow 1 2 pentru ps3 avand in vedere ca nu le-am jucat pe ps2 + ca aveau si trophy support,deci mie personal imi place ideea.

  12. #12 SP
    Member wolverine's Avatar
    Quote Originally Posted by beugen2001 View Post
    Eu chiar m-am bucurat ca au remasterizat gow 1 2 pentru ps3 avand in vedere ca nu le-am jucat pe ps2 + ca aveau si trophy support,deci mie personal imi place ideea.
    si mie imi place ideea de a juca titluri mai vechi pe ps3. nu toti am avut console de mici asa ca este o idee buna de a remasteriza unele jocuri ce au fost apreciate la vremea lor.

  13. #13 SP
    Member adin33's Avatar
    Eu unul doresc sa remasterizeze seria Oddworld - Oddysee si Exodus, jocurile mele de suflet.

  14. #14 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by wolverine View Post
    si mie imi place ideea de a juca titluri mai vechi pe ps3. nu toti am avut console de mici asa ca este o idee buna de a remasteriza unele jocuri ce au fost apreciate la vremea lor.
    Foarte bine zis. Nu te obliga nimeni sa cumperi jocurile alea remasterizate. Daca le-ai jucat nu le cumperi si gata. Dar poate unii n-au avut PSP sau PS2 si au PS3... de ce sa nu joace titluri excelente ?

  15. #15 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Adevarul este ca ii costa mai putin sa faca remasterizari decat jocuri noi. Decat sa riste cu niste jocuri noi care probabil nu s-ar vinde la fel de bine precum jocurile mai consacrate dar mai vechi, mai bine fac genul asta de compilatii. Personal cred ca e mai bine pentru industria jocurilor daca se fac mereu jocuri noi, astfel se avanseaza. Cu astfel de remasterizari avansarea tehnologiei in jocuri e mai lenta. Ma bucura vestea unor remasterizari, dar parca din ce in ce mai multe jocuri vechi ajung la asta si personal mi se pare putin aiurea.

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai daca o tin tot asa, in curand nu vom avea decat 2-3 titluri noi pe an... si restul remasterizari... Dar e mai bine, ca vorba lui RaverX, nu te obliga nimeni sa le cumperi. Iesi si mai bine cu bugetul...

    In stilul asta, va recomand sa nu va mai cumparati nici PS2, PS3, PS4, PS5, PSP, NGP, NGP2, etc.... asteptati "un pic" si cumparati direct PS9 ca o sa le aveti remasterizate pe toate cele vechi

  17. #17 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    Quote Originally Posted by Boghy02 View Post
    Pe mine ma intereseaza titlurile God of War si BleachDe cand astept un Bleach pe Ps3.
    http://www.consolegames.ro/forum/f15...soul-ignition/.

  18. #18 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pai daca o tin tot asa, in curand nu vom avea decat 2-3 titluri noi pe an... si restul remasterizari... Dar e mai bine, ca vorba lui RaverX, nu te obliga nimeni sa le cumperi. Iesi si mai bine cu bugetul...

    In stilul asta, va recomand sa nu va mai cumparati nici PS2, PS3, PS4, PS5, PSP, NGP, NGP2, etc.... asteptati "un pic" si cumparati direct PS9 ca o sa le aveti remasterizate pe toate cele vechi
    N-are nici o legatura ce zici tu cu realitatea deja anul 2010-2011 au fost destule remasterizari(gow,prince of persia,tomb raider etc) si totodata o multime de jocuri noi,deci nu cred ca in viitorul apropiat sau indepartat va afecta lucru acesta cu ceva aparitia a noi titluri pe piata.

  19. #19 SP
    Member Privatul's Avatar
    Da NGP-ul chiar va ingloba puterea de calcul necesara rularii unui joc de ps3(care am inteles ca vor fi si compatibile)? Adica la ce mama dracului(i am very pissed) mi-as mai lua ps3 cand pot lua un ngp si sa joc titlurile noi la jumatate de pret pe acelasi televizor full hd?

  20. #20 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Privatul View Post
    Adica la ce mama dracului(i am very pissed) mi-as mai lua ps3 cand pot lua un ngp si sa joc titlurile noi la jumatate de pret pe acelasi televizor full hd?
    Pentru ca urmasul PS3-ului va fi dupa colt. Va fi exact ca-n 2005 cand a aparut PSP-ul. Toti au zis : wow - un device mobil care are aproape aceeasi putere de procesare ca PS2-ul. Da, dar dupa un an a aparut PS3-ul. Probabil asa va fi si acum : apare NGP care e apropiat de PS3, insa la aprox. un an va aparea si PS4 (sau cum o sa se numeasca...)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 5 Last Post: 20-05-2012, 22:19
  2. Sony anunta 2 SKU-uri noi pentru PS3 By erik95 in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 22-08-2010, 15:25
  3. Sony prezinta noul firmware pentru PS3 si PSP By Bobby in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 29-10-2008, 13:19

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts