Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: Wii U cu posibilitati de streaming video?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Wii U cu posibilitati de streaming video?

    Well, stim deja de la E3 2011 cateva mici picanterii legate de noua consola a celor de la Nintendo, iar astazi mai aflam una din ele. Mai exact Reggie Fils-Aime, presedintele Nintendo America, intr-o discutie cu David M. Ewalt (de la Forbes), ne-a adus la cunostinta doua lucruri. Primul este acela ca initial ambele console vor co-exista pe piata (deci sa nu va asteptati sa nu mai gasiti Wii in magazine odata cu lansarea Wii U), iar al doilea este cel legat de faptul ca tehnic noua consola are suportul tehnic de a face streaming de media pe ecranul portabil al controllerului (inclusiv continut Netflix - which we don't have, right?). Din pacate, va trebui sa asteptam pana in cel putin a doua jumatate a lui 2012 pentru a afla daca spusele lui Reggie se vor adeveri (de fapt acesta a si indicat ca o data aproximativa de lansare "after April 1st" - sper ca nu va fi o gluma).
    Attached Images Attached Images wiiu_compare.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu tot nu inteleg cum tot vorbesc ei de Wii U daca nici nu ne-au aratat inca consola. Am vazut doar controller-ul.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Eu tot nu inteleg cum tot vorbesc ei de Wii U daca nici nu ne-au aratat inca consola. Am vazut doar controller-ul.
    Daca te uitai la clipurile de la E3, ai fi putut vedea ca lumea se juca deja pe Wii U la booth-uri. In toate filmuletele si imaginile se poate vedea si consola... chiar daca este "locked down". Nu au dat specificatii hardware cu buna stiinta... De ce sa afle concurenta mai devreme decat ar trebui? Uite de exp. ce "rau" a facut Sony cu PSP-ul... acum toata lumea incearca sa scoata pe piata ceva care sa concureze (AMOLED de 4.3", Dual Core - Quad Core la 2.5 in curand) cu Vita-ul. Si fii sigur ca pana iese Vita, vor exista deja smartphone-uri si device-uri pe piata cu care sa concureze... So, better keep it secret, right?

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ce s-a vazut la E3 a fost o cutie alba. Au aratat doar controller-ul. Nu au vorbit o secunda despre consola. Mie mi se pare foarte aiurea. Nintendo nu imi inspira deloc incredere cu noua lor consola. Ei ori nu au nimic, ori continua cu acea abordare pentru casual gamers stiind ca lumea nu vrea jocuri serioase ci sa se schalambaie in fata TV-ului. Cei care vor sa faca asta, o fac deja cu Wii, de ce sa mai ai nevoie acum de Wii U?
    Eu nu le inteleg ideea asta de a nu arata si de a nu spune nimic. Cine stie, poate vor sa ne dea pe spate cu ceva si asta e motivul pentru care nu stim nimic. Dar daca aflam la lansare ca de fapt Wii U e un Wii HD cu un controller cu ecran, atunci Nintendo are o bila neagra de la mine.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cutia aceea alba era consola. Nu e suficient (avand in vedere ca de-abia la anul o vor lansa?).
    Anyway, Nintendo are propria strategie... si pana acum i-a mers extraordinar de bine. Doar ca acum, pe langa cei care "se scalambie" in fata TV-ului, isi vor mari targetul si vor avea si jocuri "Next-gen" (exact ce le lipsea). Deci pe langa Mario si Wii Sports in HD, vei putea juca si un Battlefield 3. If you want, of course.

    Personal de la ei nu vreau decat better graphics si un Motion Controller muuuult mai precis. Nu prea ma incanta controllerul acela gen "tablet", dar cine stie... vedem atunci.

  6. #6 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Cred ca sunt printre putinii care chiar sunt incantati de noul controller. Inca de la anunt la un singur lucru ma pot gandi: jocuri action/rts.
    Cum ar fi ca in 99 Nights sau Dynasty Warriors sa comanzi trupele de pe touchscreen?
    Ar fi o abordare mult mai tactica a genului si sincer abia astept asa ceva. Pe controllerele curente e destul de greu de realizat din cauza ca nu ai suficiente butoane pe un controller. Si chiar daca ai avea ar fi prea complicat sa-l utilizezi. O interfata touch in schimb te deschide la posibilitati.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Khan, parca erai impotriva device-urilor "touchscreen" (vezi contrele la iPad & iPhone). Ai descoperit frumusetea touch-ului acum?

    Ideea touch-ului pe consola e dupa opinia mea o varza datorita gameplay-ului. Sa fim seriosi, ori te uiti la TV, ori te uiti la touchscreen/controller? Hai ca la un 3DS mai merge, sunt foarte apropiate ecranele... dar asa, ce faci? O sa-ti cumperi suport ca sa pui gamepadul la un nivel apropiat de al TV-ului (degeaba, ca el este si controller, nu doar ecran)? Sau faci exercitii din gat si ochi pana faci muschi?

  8. #8 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Lasa iPad si iPhone ca sunt fan DS de cand a aparut

    Destul de putine jocuri, chiar si pe DS, solicita atentia simultana la ambele ecrane. Pe unul dintre ele se desfasoara actiunea si pe celalalt sunt minimaps, butoane aditionale pt skilluri, etc. la care nu trebuie sa fii atent in mod constant. Eu zic ca se poate.

  9. #9 SP
    Junior Member geckoati128's Avatar
    Daca va amintiti ...prin 2006, Nintendo a vorbit de noua lor consola prezentand practic doar controllerul si ce putea face acesta (faptul ca el de fapt a fost capabil realmente de asa ceva doar dupa aparitia wii motion plus... e partea a doua).
    In mod cert, aceasta secretomanie e o masura de precautie din partea lor. Nu cred ca din punct de vedere tehnic va fi o consola slaba. Mai mult ca sigur depaseste generatia actuala de console HD.
    Va mai amintiti ca Nintendo a fost foarte categoric legat de rezolutia non HD a wii-ului deoarece piata nu era pregatita pentru HD si ca erau prea putini detinatori de HDTV-uri. Sincer, eu cred ca ei stiau faptul ca hdtv-urile se vor ieftini atat de mult incat foarte multi isi vor permite unul dar au ales acest pretext care de fapt ascundea motivul real: costurile de productie.
    Acum, legat de WIIU, iarasi.... se opun tehnologiei 3D. Din cate am inteles, in viziunea companiei, 3D prin prisma ochelarilor nu e treaba serioasa. Le dau cumva dreptate dar parca vad ca in 2 ani apar pe piata tv-uri 3D fara ochelari cu o tehnologie bine pusa la punct si la preturi accesibile pentru multi. Si atunci iar avem un picior mai scurt.
    Mai sus, cineva a scris ca wii-ul e doar pentru cei care se zbantuie in fata tv-ului. Hai sa fim seriosi, ca nu e chiar asa. Sint suficiente jocuri care se joaca normal.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Live Streaming By kaoru in forum Jocuri PC
    Replies: 6 Last Post: 22-03-2022, 23:59
  2. PS4 media streaming By kragod in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 12 Last Post: 17-12-2014, 23:25
  3. PS4 Streaming By flavi_us in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 6 Last Post: 02-05-2014, 13:55
  4. Replies: 6 Last Post: 20-03-2014, 09:51
  5. Replies: 0 Last Post: 12-01-2012, 10:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts