Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 84

Thread: Xbox 720 va fi de 6 ori mai puternic decat predecesorul si va citi Blu Ray-uri

  1. #21 SP
    Member Nestea's Avatar

    ma refeream ca poate o sa avem si jocuri peste 1080p mai ales ca in 2-3 ani o sa apara si tv-uri.

  2. #22 SP
    Banned isis's Avatar
    Am citit si eu man, nu am scos din burta.

    Rumor: Next Xbox to use Radeon 6670 GPU

    Following initial reports from tech blogs Fudzilla and SemiAccurate, our sources have confirmed that mass production of the system's GPU will indeed begin by the end of 2012 but will not, however, be based on AMD's 7000 series Southern Islands GPU. Instead, the processor will be derived from the 6000 series, which was introduced last year. More specifically, it will be akin to the Radeon HD 6670, which offers support for DirectX11, multidisplay output, 3D and 1080p HD output. The chip currently has a market price of upwards of $79.99.

    In real terms, the Xbox 720's raw graphics processing power is expected to be six times that of the Xbox 360 and will yield 20-percent greater performance than Nintendo's forthcoming console, the Wii U.
    Este aceeasi informatie spusa in stirea initiala, va fi intr-adevar de 6 ori mai rapid decat X1900XT-ul din Xbox 360 [in 1080p este facuta comparatia 6x] si 20% peste Wii U. Eu sincer ma asteptam, spre dezamagirea celor care asteptau 7970 in Xbox Next si Kepler in PS4. Este normal daca stati sa va ganditi, trebuie un cip care sa fie in primul rand rece. Am mai spus eu odata, e imposibil sa puna cipuri high end in consolele next gen din cauza caldurii si al pretului.

    Un 7970 costa 24 de milioane, doar placa video. Imposibil sa existe acest cip intr-o consola de 500 USD. Eu cred ca e plauzibila informatia cf. careia cip-ul grafic din Xbox Next va fi un 6670. Poate pe 28nm. Oricum fata de Xbox 360 va fi un salt mare. 1080p, detalii in plus, acelasi framerate. Cine are pretentii e liber sa isi cumpere 7970 si gtx 780 cand apare, la pretul a o consola si jumate placa. Dar consolele nici actual gen nici next gen nu vor mai prinde din urma ever performanta de pe PC. Din cauza complexitatii cipurilor grafice si a CALDURII degajate.

    In 2005 s-a putut sa pui high end-ul momentului in consola, astazi nu se mai poate. Pe viitor nici atat. Procesul de litografiere nu se dimineaza proportional cu cresterea complexitatii cipului grafic. Urmatoarea generatie de placi grafice din 2013 va fi deja de 6 ori mai rapida la randul ei decat Xbox Next. E acum de 4 ori.

    NU au cum sa puna cipul din 7970 in nici o consola@!! Din cauza CALDURII si pretului!!!

  3. #23 SP
    Member adicodlea's Avatar
    Cea mai mare problema ar trebui sa o reprezinte " anti-used system" care vor sa o implementeze nu partea grafica , cel putin momentan. Daca introduc tampenia aia , nu o sa mai avem jocuri SH , o sa fie imperechere joc/consola , adica 1 singur joc o sa mearga doar pe consola in care l-ai inregistrat , daca vrei sa il vinzi mai departe nu mai merge la nimeni , doar in consola respectiva , asta nu mi se pare deloc normal , nu specifiatiile hardware , intr-un an jumate , doi , cat mai e pana lanseaza consola se schimba mult la performante !

  4. #24 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by Nestea View Post
    degeaba e mai puternica oricum pe wii u sunt jocuri pentru copii..
    Asa e, cateva exemple sunt Darksiders 2 si Battlefield 3. Wii U va avea un line-up mult mai serios decat Wii, sunt anuntate deja jocuri foarte interesante. Si asta doar din cauza faptului ca in sfarsit Nintendo are si ceva hardware, iar daca zvonurile legate de urmatorul Xbox se adeveresc... ma tem ca asta este next-gen-ul pe care-l asteptam cu totii.

    Quote Originally Posted by tudo303 View Post
    am vazut o comparatie intre 4870(wii u) si 6670(xbox 720) pur si sinplu placa de la wii u este mai buna ,bine daca ne luam dupa speculatii
    Placa din Wii U este mai buna doar daca placa din Wii U chiar este o 4870. Pana acum s-a precizat doar faptul ca noul GPU este bazat pe arhitectura R700, deci ar putea fi si ceva mai slab. Plus ca Wii U va avea, se pare, doar 1Gb Ram shared, deci varianta 4870 este aproape exclusa din calcul.

    Quote Originally Posted by isis View Post
    Am citit si eu man, nu am scos din burta.

    Rumor: Next Xbox to use Radeon 6670 GPU



    Este aceeasi informatie spusa in stirea initiala, va fi intr-adevar de 6 ori mai rapid decat X1900XT-ul din Xbox 360 [in 1080p este facuta comparatia 6x] si 20% peste Wii U. Eu sincer ma asteptam, spre dezamagirea celor care asteptau 7970 in Xbox Next si Kepler in PS4. Este normal daca stati sa va ganditi, trebuie un cip care sa fie in primul rand rece. Am mai spus eu odata, e imposibil sa puna cipuri high end in consolele next gen din cauza caldurii si al pretului.

    Un 7970 costa 24 de milioane, doar placa video. Imposibil sa existe acest cip intr-o consola de 500 USD. Eu cred ca e plauzibila informatia cf. careia cip-ul grafic din Xbox Next va fi un 6670. Poate pe 28nm. Oricum fata de Xbox 360 va fi un salt mare. 1080p, detalii in plus, acelasi framerate. Cine are pretentii e liber sa isi cumpere 7970 si gtx 780 cand apare, la pretul a o consola si jumate placa. Dar consolele nici actual gen nici next gen nu vor mai prinde din urma ever performanta de pe PC. Din cauza complexitatii cipurilor grafice si a CALDURII degajate.

    In 2005 s-a putut sa pui high end-ul momentului in consola, astazi nu se mai poate. Pe viitor nici atat. Procesul de litografiere nu se dimineaza proportional cu cresterea complexitatii cipului grafic. Urmatoarea generatie de placi grafice din 2013 va fi deja de 6 ori mai rapida la randul ei decat Xbox Next. E acum de 4 ori.
    Sunt de acord cu faptul ca nu puteau sa puna un high-end, dar puteau sa puna macar ceva mid-end (spre performance), gen 6850/7850. Eventual cu ceva modificari, 6670 mi se pare mult prea slab, iar pana in 2014 mai avem Kepler si Maxwell de la Nvidia si 2-3 generatii de la AMD.
    Cat despre pret... am mai spus-o odata, MS si Sony nu cumpara din magazin. Costurile unei placi ar fi fost probabil mult mai mici.

  5. #25 SP
    Banned isis's Avatar
    MS s-a zgarcit la niste centi pentru o pasta termica mai buna... vor pune cel mai ieftin cip grafic posibil. Degeaba iasa Maxwell in 2013, ei anul asta incep productia in masa a cipurilor grafice pentru console. Eu sunt convins ca n-o sa fie nimic din generatiile noi gen 7970 sau Kepler / Maxwell in nici o consola. Si va fi un cip low end relativ la performanta high end-ului din momentul lansarii consolei.

    Pe MS ii intereseaza profitul nu placerea ta vizuala. Cat timp in 2012 avem consola cu cip grafic vechi de 7 ani, cuvintele sunt de prisos.

    Iar DirectX 11 pe 6670 este in cel mai bun caz o gluma proasta.

  6. #26 SP
    Junior Member xboxmaster's Avatar
    Ma mira faptul ca va citi disk-uri Blu ray (cand la PS3 deja erau)... Si PS3-ul va avea o rata de viata de minimum 10 ani spun Sony in 2011. Pai si cred ca asa ar trebui sa si fie,adica deja au inceput sa dobandeasca un succes destul de mare,sa nu mai adaug ca anul asta a fost anul PS3-ului,avand un numar de vanzari mult mai mare decat cel al XBOX-ului. Procesorul Cell BroadBand Engine inca nu a fost utilizat la puterea lui maxima,si ati vazut cum arata exclusivitatile de PS3 ( Uncharted ,God of war 3,Heavy Rain,LBP,Killzone 3 etc.).. PS3-ul deja nu are nevoie de un succesor,nu ar avea ce sa mai puna Sony la el,XBOX-ul chiar avea,sa nu mai spun ca developerii de la InFamous 2 au spus ca puterea XBOX-ului e mai slaba decat 50% din puterea de procesare a PS3-ului. SOny vor ramane pe PS3,mai ales ca The Last of Us e dupa colt. DIn start 720-ul va fi un fail,GPU-ul fiind destul de slab,iar puterea de procesare este deja intrecuta. Chiar daca se va lansa si PS4,vor lua iar generatia viitoare,mai mult ca sigur Sony vor veni cu ceva nemaivazut si foarte puternic,si va intrece capabilitatile Hardware-ului XBOX-ului. Cat despre Wii U,Nintendo nu vor o consola super-performanta,Nintendo-ul nu a fost si nici nu va trebui vreodata sa fie o consola HARDCORE, face foarte bine ceea ce face,sa nu uitam ca daca nu era Nintendo,poate gaming-ul ar fi ramas la stadiu-ul 2D. Deci in concluzie ,720=Fail

  7. #27 SP
    Banned isis's Avatar
    Procesorul Cell BroadBand Engine inca nu a fost utilizat la puterea lui maxima,si ati vazut cum arata exclusivitatile de PS3
    ))))) Du-te maaa )))))

    PS3-ul deja nu are nevoie de un succesor,nu ar avea ce sa mai puna Sony la el,
    ))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    Deci in concluzie ,720=Fail
    PS3 = 720p;
    if (720p == FAIL) => PS3 = FAIL

    Dupa logica ta ai facut PS3-ule FAIL.

  8. #28 SP
    Junior Member ilort's Avatar
    Quote Originally Posted by isis View Post
    ))))) Du-te maaa )))))



    ))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))



    PS3 = 720p;
    if (720p == FAIL) => PS3 = FAIL

    Dupa logica ta ai facut PS3-ule FAIL.
    ar trebui sa te porti mai civilizat

  9. #29 SP
    Junior Member CODO's Avatar
    @isis ai tras ceva pe nas?omul si-a spus opinia ca iti convine sau nu trebuie sa o respecti

  10. #30 SP
    Banned isis's Avatar
    Procesorul Cell BroadBand Engine inca nu a fost utilizat la puterea lui
    maxima

    PS3-ul deja nu are nevoie de un succesor,nu ar avea ce sa mai puna Sony la
    el.
    Si parerile astea trebuie sa fie intr-o limita a cunoasterii zic eu, ca asa imi spun si eu parerea cu tot felu de prostii da' nu trebuie sa citeasca nimeni aberatiile mele, nu cred ca aci e forum in care sa scrie toata lumea toate ineptiile.

  11. #31 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Off-cel mai mult ma deranjeaza ca sunt nişte persoane care isi bat joc de limba romana,nu sunt profesor,dar nici nu am facut gramatica cu femeia de serviciu.
    On-ştirea trebuia trecuta la zvonuri

  12. #32 SP
    Member adicodlea's Avatar
    Absolut toate chestiile astea sunt zvonuri ! Pana cand nu o sa fie consola lansata pe piata ,nu o sa stim nimic , mereu pot aparea surprize , placute sau neplacute .
    Comparatii intre Xbox360 si PS3 au facut altii care se pricep ,zic eu mai bine decat noi , asa ca nu e cazul sa intram din nou in polemici , fiecare cu gusturile lui !
    Ramane sa asteptam si sa vedem , pana atunci doar ne dam cu parerea !

  13. #33 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by adicodlea View Post
    Absolut toate chestiile astea sunt zvonuri !
    Subscriu!

    Oricum, singura chestie palpabila pe care o avem este asta + un top:







  14. #34 SP
    Member Privatul's Avatar
    Quote Originally Posted by isis View Post
    ))))) Du-te maaa )))))



    ))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))



    PS3 = 720p;
    if (720p == FAIL) => PS3 = FAIL

    Dupa logica ta ai facut PS3-ule FAIL.
    Cu prima afirmatie sunt si eu de acord. Nu a fost niciodata folosit la capacitatea sa maxima din cauza limitarii date de placa video. Sau la asta nu te-ai gandit?

  15. #35 SP
    Banned isis's Avatar
    Nu a fost niciodata folosit la capacitatea sa maxima din cauza limitarii date de placa video











    Sorry, nu ma pot abtine. Mai studiati inainte sa scrieti ineptii de categoria asta.

  16. #36 SP
    Member eastbason's Avatar
    Am maturat internetul luni la rand sa vad daca se aude ceva despre generatia noua de console! Toata lumea vorbeste, dar niciodata pe o informatie clara. Ceea ce urmeaza sa scriu, vreau sa nu jigneasca pe nimeni, si sa fie intelese ca si intrebari nu afirmatii!
    Nu cred ca ne facem altceva decat sa ne pierdem timpul cu polemici pe baza unor zvonuri. Cred ca atat Microsoft cat si Sony vor incerca sa mai extinda viata consolelor actuale ( asa cum au facut prin Kinetic respectiv Move ). Oare pentru a lansa o noua generatie de console nu avem nevoie de tehnologie noua? Mi se pare inutil sa lansezi o consola tot pe o platforma hdmi. Hai sa ne gandim putin cum a fost cand s-a lansat ps3? Oamenii stiau cu aproape 2 ani inainte ca urmeaza sa se lanseze o consola noua si stiau ca o sa vina cu ceva nou, foarte diferit de ps 2! Majoritatea aduc aminte de rezolutie 4 k? Va ganditi oare cat de mult o sa dureze pana televizoarele alea o sa fie accesibile publicului larg? Care ar fi logica in a lansa o consola noua pentru un televizor care inca nu a aparut? Atat Sony cat si Microsoft au inca magaziile pline de console, cat si jocuri! Totul la ei se rezuma la castiguri! Atat timp cat or sa faca bani din ceea ce au acum pe piata, nu o sa scoata nimic nou!
    Tot ce am scris aici a fost o scurta sinteza a tot ceea ce am citit pe net, si am scris in ideea ce a va cere si voua parerea!

  17. #37 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    @isis grow up .

    pana nu se anunta ceva, aceste discutii sunt doar de domeniul imaginatiei, nu au o baza reala. eu zic sa nu puneti la suflet toate aceste zvonuri sau ce comenteaza unii useri, asa incep flame-urile.

  18. #38 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Am si eu o intrebare,nu ma pricep deci nu-mi sariti in cap ,eu stiam ca Blu-Ray ul a fost facut de Sony,Philips,Pioneer si alte firme ,cum de au voie cei de la Microsoft sa-l foloseasca la noua lor consola(asta presupunand ca o sa-l foloseasca) ?

  19. #39 SP
    Member adicodlea's Avatar
    Blu-Ray este produsul Sony si este patentat de ei , dar Microsoft va putea sa il foloseasca prin firmele partenere care chiar tu le-ai scris : Philips , Pioneer etc...Fac contract cu ei , nu cu Sony direct ; si acum DVD-Rom-urile de pe Xbox sunt ale altor firme(Samsung , Hitachi , Philips , Benq) , nu sunt facute de Microsoft .

  20. #40 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Probabil la fel cum au folosit si dvd-ul in 360 .

    DVD is an optical disc storage media format, invented and developed by Philips, Sony, Toshiba, and Panasonic in 1995. DVDs offer higher storage capacity than Compact Discs while having the same dimensions.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Wii 2 cu 80% mai puternic decat Xbox 360? By MonkY in forum Console News
    Replies: 50 Last Post: 26-04-2011, 10:52
  2. Replies: 10 Last Post: 28-01-2010, 10:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts