Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 84

Thread: Xbox 720 va fi de 6 ori mai puternic decat predecesorul si va citi Blu Ray-uri

  1. #1 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar

    Xbox 720 va fi de 6 ori mai puternic decat predecesorul si va citi Blu Ray-uri

    Atata agitatie e de o vreme incoace legata de urmatoarea generatie de console, dar inafara de consola celor de la Nintendo nu stim mai nimic legat de "jucariile" competitorilor cu exceptia unor zvonuri si banuieli. Dar in ultimele doua zile, tot mai multe site-uri de gaming sustin ca stiu ceva detalii legate de urmatoarea consola a celor de la Microsoft (hai sa ii spunem pentru moment Xbox 720, desi nimic nu e oficial).

    Pentru inceput, cei de la Kotaku sustin ca stiu din surse sigure de la firma americana, faptul ca 720-ul va putea citi Blu-Ray-uri, astfel abandonand "simplele" DVD-uri de 9 GB care le folosea predecesorul. De asemenea, Microsoft se gandesc sa introduca si un sistem care sa nu permita folosirea jocurilor second hand ("incorporate some sort of anti-used game system"). Din fericirea nici macar ei nu stiu cum sa faca treaba asta...cel putin nu pentru moment. De stirea asta sigur se vor bucura publisherii dar sigur se vor enerva o parte din cumparatori. Sa vedem totusi in ce va consta acest sistem si daca se vor gasi cu timpul cateva "ferestre" de scapare.

    In caz ca sunteti un fan al jocurilor care utilizeaza motion capture, atunci ar trebui sa va bucure faptul ca urmatorul Xbox va avea un procesor on-board care va ajuta la detectarea miscarii jucatorilor mult mai eficient (cativa din lumea gaming-ului ii spun deja Kinect 2).

    Desi cei de la IGN (si multe alte site-uri importante) au spus ca 720-ul va fi de 6 ori mai puternic decat predecesorul sau, cei de la Kotaku vor sa se "incapataneze" si sa sustina ca va fi defapt de 8 ori mai puternic... dar si cu 20% mai performant decat la Wii U. Daca vreti si alte detalii, uite ce au mai declarat prietenii nostrii de la IGN:

    Following initial reports from tech blogs Fudzilla and SemiAccurate, our sources have confirmed that mass production of the system's GPU will indeed begin by the end of 2012 but will not, however, be based on AMD's 7000 series Southern Islands GPU. Instead, the processor will be derived from the 6000 series, which was introduced last year. More specifically, it will be akin to the Radeon HD 6670, which offers support for DirectX11, multidisplay output, 3D and 1080p HD output. The chip currently has a market price of upwards of $79.99.
    Deci pe scurt: 3D, DirectX11, 1080p HD si multidisplay output. Daca toate acestea vor fi adevarate, atunci nu pot decat sa ii felicit pe cei de la Microsoft si sa ofer un rand de aplauze (cel putin pana cand o sa vad pretul de lansare si atunci probabil o sa schimb aplauzele in huiduieli...dar avand in vedere ca unele lucruri enumerate nu sunt chiar asa de noi, putem presupune ca nu vor vinde consola la 599$ cum a facut Sony cu PS3-ul lor in urma cu 6 ani).

    Ok, am primit foarte multe detalii legate de urmatorul Xbox (sa speram ca mai toate sunt adevarate), dar ce nu am primit in schimb a fost o data de lansare. Dar cam toti expertii din domeniu sustin ca va avea loc cel mai devreme undeva pe la sfarsitul anului 2013, inceputul lui 2014. Stiu ca pentru multi asta pare o eternitate, dar ganditi asa: daca Xbox 720 va fi extrem de scump, atunci o sa aveti destul timp sa strangeti bani pentru ziua lansarii. Sa speram ca anul acesta la E3 atat Microsoft cat si Sony vor anunta urmatoarea lor consola impreuna cu o data si un pret de lansare.

    De asemenea, as dori sa ii multumesc si la ViBy pentru diferitele surse trimise care m-au ajutat la scrierea unei stiri atat de vaste si complexe. O sa postez mai jos o parte din surse in caz ca doriti sa cititi parerea directa a celor de la IGN, Kotaku si altele:
    Sources: The Next Xbox Will Play Blu-Ray, May Not Play Used Games (And Will Introduce Kinect 2)
    Xbox 720 Will Be Six Times as Powerful as Current Gen - IGN
    Xbox 720 to be six times faster than current 360, coming fall 2013 - TechSpot News
    Attached Images Attached Images xbox_720_new_generation-1280x720.jpg

  2. #2 SP
    Banned isis's Avatar

    Xbox 720 va fi de 6 ori mai puternic decat predecesorul si va citi Blu Ray-uri

    Surse apropiate proiectului XBOX Next au dezvaluit faptul ca urmatoarea consola a celor de la Microsoft va fi motorizata de un cip grafic echivalent unui AMD Radeon 6670 si va beneficia de urmatoarele facilitati:

    - DirectX 11
    - Multidisplay output
    - 3D
    - 1080p HD out

    ... our sources have confirmed that mass production of the system's GPU will indeed begin by the end of 2012 but will not, however, be based on AMD's 7000 series Southern Islands GPU. Instead, the processor will be derived from the 6000 series, which was introduced last year. More specifically, it will be akin to the Radeon HD 6670, which offers support for DirectX11, multidisplay output, 3D and 1080p HD output. The chip currently has a market price of upwards of $79.99.
    Se pare ca cip-ul grafic va fi unul din seria 6xxx si nu din seria 7xxx [Southern Islands ] proaspat lansata pe procesul de litografiere de 28nm. Productia in masa a GPU-ului va incepe la sfarsitul lui 2012 iar lansarea noii console este programata undeva in 2013.

    Mai jos atasat un benchmark comparativ pentru a va face idee despre puterea de procesare a noii console.
    Attached Images Attached Images amd-radeon-6670-benchmark.gif

  3. #3 SP
    S.T.A.L.K.E.R. FallouT's Avatar
    Pure speculatii dupa parerea mea.....

    Thx Tudoran pentru ca ne tii la curent cu toate stirile.

  4. #4 SP
    Junior Member tudo303's Avatar
    cam slab ,tot asa am auzit si eu o stire ca urmatoarea consola celor de la sony va fi de 10 ori mai tare decat ps3,deci asta va insemna ca va fi mai tare decat urmatorul xbox si ca este mai ieftina de facut decat ps3-ul la lansare , ei ziceau o suma in jur de 450-500$ bine astea sunt doar speculatii

  5. #5 SP
    Banned isis's Avatar
    Am pus si eu o stire nu stiu daca se va aproba pentru afisare pe site la NEWS, procesorul grafic in Xbox Next va fi echivalentul unui AMD Radeon 6670. Aveti mai jos un benchmark.
    Attached Images Attached Images amd-radeon-6670-benchmark.gif

  6. #6 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by isis View Post
    procesorul grafic in Xbox Next va fi echivalentul unui AMD Radeon 6670. Aveti mai jos un benchmark.
    Nu pot sa inghit asa ceva, e mult, mult, muuuuuuuult prea slab. Chiar daca ar aparea AZI consola ar fi mult prea slab.

    Xbox 360 - Wikipedia, the free encyclopedia
    Radeon R520 - Wikipedia, the free encyclopedia

    Noiembrie 2005: X1950Pro imbunatatit in XBOX 360
    Octombrie 2005: cea mai tare placa ATI: X1800XTX

    Daca XBOX 720 s-ar lansa azi ar avea o placa video mai rapida ca si HD6970.

  7. #7 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Yeah right.. nici specs-urile finale de la Wii U nu se stiu, dar "deja" noul Xbox sta incredibil de prost ca putere de procesare. Gimme a break.

  8. #8 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    M-am amuzat si eu zilele astea citind stirile (zvonurile) astea pe net, chiar daca nu cred nimic din ce se vorbeste, de un lucru is convins, faptul ca se discuta din ce in ce mai mult si apar tot mai multe zvonuri despre noua generatie de console dovedeste clar ca nu mai este mult pana vor aparea si ca lucrul la ele este din ce in ce mai intens si cred ca noul Xbox poate chiar si PS4 vor aparea anul viitor prin iarna.
    Faza cu blocatul jocurilor SH pe noua consola nu cred ca se va adeveri, e un risc destul de mare pt Microsoft si ar putea pierde multi clienti daca Sony se hotaraste sa nu includa acea restrictie in noua lor consola,f multi vor prefera PS4 fara restrictii decat Xbox720 cu restrictii la jocuri uzate.

  9. #9 SP
    Member Nestea's Avatar
    Sper ca poate rula imagini 4k cum e acest video

  10. #10 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by kobayashi View Post
    nu mai este mult pana vor aparea si ca lucrul la ele este din ce in ce mai intens si cred ca noul Xbox poate chiar si PS4 vor aparea anul viitor prin iarna.
    PS4 clar apare in aprox un an, probabil ca in toamna asta vor aparea primele modele in Japonia, asta am zis-o de mult. Insa XBOX... nu stiu, n-au inca o "istorie" la console. Teoretic ar trebui sa apara inainte de PS4, dar nu e sigur.

    Insa un lucru e sigur si aici, va avea o placa video MULT mai puternica decat gluma aia echivalenta cu 6670. Va fi cel putin cu o generatie mai rapida si va fi high end, nu mid spre low end.

  11. #11 SP
    Junior Member CODO's Avatar
    Sa fim seriosi 6670 este o placa slaba..normal ar fi sa fie echivalentul unui 6970-6990!
    @RaverX de unde stii ca PS4 apare in aproximativ un an,ai vreo sursa care a confirmat acest lucru?

  12. #12 SP
    Member Nestea's Avatar
    Toate sunt speculatii poate o sa avem date certe pe 5-7 iunie cat e E3 2012.

  13. #13 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by CODO View Post
    @RaverX de unde stii ca PS4 apare in aproximativ un an,ai vreo sursa care a confirmat acest lucru?
    Da, am o sursa foarte sigura, se numeste "ciclitate".

    PS1: a aparut in toamna anului 1994
    PS2: a aparut in toamna anului 2000
    PS3: a aparut in toamna anului 2006
    PS4: oare cand o sa apara? tu ce crezi?

    Si inca ceva, e foarte probabil ca nu se va numi PS4, nu-ti spun de ce, te las pe tine sa studiezi asta. Nu stiu cum o sa-i zica, Infinity, Life, Zeus, Fiji, habar n-am... Dar nu cred ca va avea "4" in nume

    Asta e valabil si pt XBOX, nu-i sigur ca se va numi 720, e posibil sa foloseasca tot un nume de cod, de exemplu "Risa" sau "Loop".

    Quote Originally Posted by Nestea View Post
    Sper ca poate rula imagini 4k cum e acest video
    Chiar n-am inteles ce e cu filmuletul ala. Daca era ceva randat poate intelegeam, dar asa... Sau voi vreti imagini care sa arate exact ca si in realitate pe o consola? Chestia aia nu e posibila nici daca randezi offline pe statii specializate care sunt de mii de ori mai puternice.

    Poate peste 20-30 de ani, poate... Dar nu acum.

  14. #14 SP
    Junior Member CODO's Avatar
    @RaverX ok sa spunem ca "PS Crachinity " o sa apara in 2012 ,dar daca o sa aiba problemele care le-a avut X360 la inceputul ereii lui?
    2012-Confirmarea consolei,mai astepti un an sa vezi daca are vreo problema 2013,mai astepti sa apara si francizele NFS,COD,BF,FIFA,PES,GOW,Uncharted si tot asa dupa tine cam in ce perioada e numai buna sa o cumperi..eu zic ca prin 2013-2014
    Si inca ceva nu se va numi PS4 deoarece 4 este o cifra cu ghinion pentru japonezi .

  15. #15 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by CODO View Post
    @RaverX ok sa spunem ca "PS Crachinity " o sa apara in 2012 ,dar daca o sa aiba problemele care le-a avut X360 la inceputul ereii lui?
    Si PS3 a avut probleme, vezi YLOD, bluray mort, etc, deci nu trebuia sa dai exemplu cu XBOX. Si chiar n-are legatura aparitia cu problemele initiale. Cine vrea isi cumpara cand apare, cine vrea isi cumpara doar dupa 3 ani cand apare versiunea "slim"... cine vrea (sau doar atunci "poate") isi cumpara dupa ce apare urmatoarea generatie.

  16. #16 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Anul asta nu apare,nu mai are nicio treaba cu ciclul de 6 ani.Dacă s-ar respecta chestia asta in Europa o sa apara in 2013 martie...eu răm�n la ideea ca o sa apară prin 2014,2013 va fi prezentat la E3

  17. #17 SP
    Member eneea's Avatar
    intereant articol, totsi eu refuz sa-l numesc xbox 720
    ps4 nu are cum sa apara in 2012, daca ar fi trebuit sa apara anul acesta deja eram invadati de campanii publicitare, diferite demonstratii hardware, jocuri anuntate, etc

  18. #18 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Personal, ma gandesc ca le mai trebuie cel putin 6 luni dupa ce prezinta consola la vreun show dedicat. Probabil vom auzi ceva anul asta la E3. Astept cu nerabdare prima consola cu adevarat next gen, excluzand aici Wii U.

    PS: Am vazut ca in Real Steel apareau reclame cu Xbox 720. Deci e posibil sa se numeasca chiar asa, altfel, daca MS nu erau de acord cu asta, ma gandesc ca ar fi afisat doar logo-ul Xbox.

  19. #19 SP
    Member daviddd's Avatar
    Inca nu se cunosc specificatiile consolei Wii U dar "sursele din interior" sustin noul Xbox va fi cu 20% mai puternic. Pana cand Microsoft va anunta oficial ceva, pot sa spun ca stirile astea sunt o vrajeala coclita.

  20. #20 SP
    Junior Member tudo303's Avatar
    am vazut o comparatie intre 4870(wii u) si 6670(xbox 720) pur si sinplu placa de la wii u este mai buna ,bine daca ne luam dupa speculatii

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Wii 2 cu 80% mai puternic decat Xbox 360? By MonkY in forum Console News
    Replies: 50 Last Post: 26-04-2011, 10:52
  2. Replies: 10 Last Post: 28-01-2010, 10:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts