Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 41 to 60 of 84

Thread: Xbox 720 va fi de 6 ori mai puternic decat predecesorul si va citi Blu Ray-uri

  1. #41 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by isis View Post
    Este aceeasi informatie spusa in stirea initiala, va fi intr-adevar de 6 ori mai rapid decat X1900XT-ul din Xbox 360 [in 1080p este facuta comparatia 6x] si 20% peste Wii U. Eu sincer ma asteptam, spre dezamagirea celor care asteptau 7970 in Xbox Next si Kepler in PS4. Este normal daca stati sa va ganditi, trebuie un cip care sa fie in primul rand rece. Am mai spus eu odata, e imposibil sa puna cipuri high end in consolele next gen din cauza caldurii si al pretului.
    .....

    NU au cum sa puna cipul din 7970 in nici o consola@!! Din cauza CALDURII si pretului!!!
    A naibii tehnologia asta cum e din ce in ce mai proasta.

    Deci in XBOX360 e posibil sa pui un chip high end, dar in urmatoarul XBOX nu mai e posibil, nu se poate domle ca e prea scump si cald. De parca X1900 a fost o placa rece si ieftina...

    Voi ganditi un pic inainte sa debitati niste prostii uriase? Chip-ul grafic din console e o versiune speciala, are alte frecvente si lucreaza diferit, de aia e posibil sa ai X1950Pro in XBOX 360 si de aia va fi posibil un chip high end (customizat, normal) si in urmatorul XBOX.

  2. #42 SP
    Member Nestea's Avatar
    Unele surse zic ca va fi un Dual GPU, sa zicem un AMD Radeon HD 6550D integrat + 6670 devenind un 6670g

  3. #43 SP
    Member Merdiso's Avatar
    Dupa cum a mai spus cineva mai devreme, nu vor pune mai mult ca sigur o placa high-end pe o consola deoarece placile noi de top au preturi extrem de ridicate (vezi HD7970 care costa cam cat un PS3 la lansare), iar daca ne gandim ca o consola trebuie, in primul rand, sa fie fiabila si sa nu ajunga la sume prea mari, ar trebui sa zicem mersi daca PS4/720 sau cum se va numi el vor fi echipate cu un GTX 460/HD6850, mai ales daca se lanseaza la finalul acestui an, ca si asa performanta unei placi video pe console este de aproximativ 2 ori mai ridicata decat echivalenta sa pe PC. Spre exemplu 360 foloseste un GPU comparabil cu x1950 Pro, iar jocurile au aceeasi calitate grafica cu cele valabile pe PC si jucate pe batrana mea placa, 9600GT, care este fix de doua ori mai puternica ca un x1950. Bineinteles, aici intervine marketingul: categoric ca 9600GT ar putea duce si mai bine jocurile noi, insa, producatorii nu se mai preocupa atat de mult in optimizarea jocurilor pe placi mai vechi, ca atunci toata lumea ar ramane la seriile vechi iar nVIDIA, Intel si AMD n-ar mai face vanzari notabile. E o situatie win-win pentru producatori (cei de jocuri si cei de hardware).
    Important e ca urmatoarele console sa aiba jocuri bune, totusi HD6670 ar fi un fail (asta cred eu), deoarece ciclul de viata sigur va avea minim 5 ani, astfel incat placile de prin 2016 pentru PC vor fi si de 10-15 ori mai puternice, iar consolele vor atinge potentialul maxim in scurt timp -> PC-ul va fi iar tras in jos -> jocurile vor stagna dpdv tehnic. Pe scurt, se va repeta situatia de acum.
    Tocmai de aceea, sper ca macar una din aceste console sa foloseasca un hardware puternic, chiar daca va avea un pret pe masura, astfel incat jocurile vor evolua mult mai rapid, asa cum se intampla in urma cu 10 ani.

  4. #44 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    God... Chiar trebuie sa zic de mai multe ori chestia asta? Nu mai comparati pretul si temperatura chip-ului din console cu pretul si temperatura placilor video din PC-uri. Iar trebuie sa aud ca n-o sa fie chip high end in urmatorul XBOX din cauza pretului? Credeti ca placile din seria X1900 au fost ieftine? Sau reci?

    Si sa crezi ca o sa fie o placa din generatia trecuta deja... epic mega ultra fail. Va fi o placa high end din perioada lansarii, adica *minim* ATI din seria 7000, ceva de genul 7950 pro, dar mult mai probabil ca va fi din seria 8000 (care nici n-a aparut inca), pentru ca pana la lansare mai avem de asteptat aprox un an.

    Si inca o ultima precizare: cum chip-urile grafice din console sunt customizate nu poti spune sigur ca e exact echivalentul unei placi si nici macar ca e high end sau mid end. Sa luam de exemplu procesorul din PS3: unii spun ca e un echivalent 7600GT, altii ca e un 7900GS pe 128 biti. Insa la fel de bine se poate spune si ca e un 6800Ultra pe 128 biti, dar cu imbunatatiri.

    Ce e insa important e ca chip-ul e unul foarte puternic, probabil mai puternic ca si orice exista pe desktop la momentul lansarii. Altfel ce sens are sa lansezi o consola care e deja depasita inca din momentul lansarii? Cum sa te astepti sa o tii pe piata 6 ani?

  5. #45 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    In legatura cu temperatura, hai sa fim seriosi, cel mai bun exemplu este 360-ul. Uitati-va cate probleme au fost (vezi RROD) si totusi, MS a pus o placa destul de serioasa. Evident ca stiau cata caldura disipa un x1950, insa nici nu se puteau preta la un x600 sau x700 din generatia precedenta. Si-au asumat totusi pierderea.

    7-8 ani mai tarziu, e pueril sa crezi ca vor pune o placa penibila in 720 doar pentru a nu se incinge prea tare. Cat despre pret, hmm, sa ne gandim din nou ca, oricum ei vand de obicei hardware-ul in pierdere si scot profit din vanzarile de software. Lucrul asta a fost confirmat de cateva ori. De altfel de-aia si mor repede consolele care nu au install base mare sau au vanzari slabe la jocuri, pentru ca oricum nu fac profit la bucata de consola vanduta.

    Sunt absolut convins, ca atat 720 cat si urmatorul PS vor iesi cu ceva serios pe piata. Acum nu stiu daca va fi vorba de rezolutii 4k sau alte nebunii, dar full hd pentru toate jocurile si un framerate @ 60 fps sunt cerinte obligatorii.

  6. #46 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Recomand episodul 195 din IW:
    Se discuta despre aceasta tema.

  7. #47 SP
    Member Privatul's Avatar
    Quote Originally Posted by isis View Post











    Sorry, nu ma pot abtine. Mai studiati inainte sa scrieti ineptii de categoria asta.
    Zambilici ia pune gtx-ul tau pe un pentium 4 sa vezi cum se comporta sau sb-ul pe un 3800 hd si vezi daca-ti mai arde sa razi. Normal ca nu au putut scoate detalii impresionante deoarece desi au avut o putere de procesare impresionanta, pe partea de video a fost doar bine(pana inspre sfarsitul lui 09).Daca nu ar fi limitarile date de video crezi ca ar mai trebui sa scoata o alta generatie? E ca si cum ai scoate un joc optimizat multi-core si texturile le-ai creea cu ajutorul unei placi din seria 6-7 de la nvidia.

  8. #48 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Din ciclul: hai sa discutam discutii

  9. #49 SP
    Banned isis's Avatar
    Man uita-te la PCB-ul lui X1900XTX si la GTX 580. Din motivul asta XBox Next nu va avea cip grafic de ultima generatie. Nu se compara nici caldura degajata, nici dimensiunea cip-ului, nici pretentiile de racire.
    Attached Images Attached Images din-cauza-asta-xbox-next-nu-va-avea-gpu-de-ultima-generatie.jpg

  10. #50 SP
    Junior Member goanga's Avatar
    In primu rand, in pretul procesoareleor grafice high end, un procent foarte mare il reprezinta costurile de cercetare si dezvoltare. Microsoft nu este un end user pentru producatorii de GPU, pretul de achizitie este foarte mic deoarece respectivul procesor va fi produs si vandut pe o perioada de mai multi ani, iar comenzile se ridica la zeci de milioane de procesoare. Producatorul respectiv de GPU va amortiza investitia de cercetare-dezvoltare intr-o perioada mai lunga, deci isi permite sa dezvolte respectivul GPU special pentru XBOX, cu o arhitectura mult imbunatatita (consum mai redus => temperatura mai mica) si il va furniza la un pret redus.

  11. #51 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by isis View Post
    Man uita-te la PCB-ul lui X1900XTX si la GTX 580. Din motivul asta XBox Next nu va avea cip grafic de ultima generatie. Nu se compara nici caldura degajata, nici dimensiunea cip-ului, nici pretentiile de racire.
    Lasa naibii racirea aia triple slot si lasa si comparatiile cu chip-urile desktop, am ami zis asta de prea multe ori. Chip-ul de pe placile grafice e diferit fata de ala din console, sunt alte frecvente, alte votaje, totul e diferit. Macar stii ca daca scazi doar un pic votlajul si frecventa la un procesor grafic hight end (5-10%) ii poate scadea temperatura si consumul cu vreo 50%? Iar scaderea de performanta va fi sub 5%.

  12. #52 SP
    Member Privatul's Avatar
    E oke sa ne dam cunoscatori cand suntem dar mai ales cand nu suntem. Uite o placa video ce ar fi mers cu mici ajustari referitoare la lungime de minune in noul xbox. PowerColor Official Website - Graphics, Cases, Power Supply -- PowerColor HD6850 1GB GDDR5 Single Slot .. E single-slot, rece, suporta dx11 si e cu mult peste 6670. Dar daca nu se vrea, nu se vrea.

  13. #53 SP
    Banned isis's Avatar
    RaverX, crede-ma, ... stiu ce vorbesc... chiar crede-ma... Asa, pe cuvant. SI vorbim dupa ce iasa noul chip. Stiu cam care e treaba cu toata povestea cu voltaje frecvente raciri cipuri etc, ani de zile cu asta mi-am ocupat timpu liber' Las'o cu consumul scade cu 50% si performanta cu 5%, ca le cunosc, am testat overclockat si downclockat toate high end-urile de vreo 6 ani incoace. In Xbox Next va fi DERIVATIE din 7970 sau high end-ul momentului cand VOR ZBURA PORCII.

    Si apropo racirea aia e pusa pentru ca RACIREA DE REFERINTA [care este mai eficienta decat racirea din actualele console] NU FACE FATA. Intelegi? Am avut evga gtx 580 cu racire stock in PC si in full load facea ca un mic aspirator.

    Si tu raciri de genul Asus Direct CU II sau MSI Lightning sau mai stiu eu ce, vei vedea intr-o consola tot cand vor zbura porcii.

    AMD 6850, aia da, mai sunt de acord ca ar merge, dar e o placa video SLABA in momentul de fata. Deci nu se vrea. Se vrea sa fie de X ori mai puternica decat o placa de acum 7 ani, nu se vrea sa fie ceva competitiv cu high end-urile din momentul lansarii.

    Pariul meu e ca vor pune un cip grafic modest, rece, care sa scoate X% fata de X360, sa fie ieftin de produs si sa nu aiba probleme cu supraincalzirea.

  14. #54 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by isis View Post
    Pariul meu e ca vor pune un cip grafic modest, rece, care sa scoate X% fata de X360, sa fie ieftin de produs si sa nu aiba probleme cu supraincalzirea.
    OK, pe ce pariem? Pt ca eu zic ca 100% NU va fi un chip grafic modest. Si nici deosebit de rece. Despre pret nu pot spune nimic pt ca numai aia de la Microsoft si furnizorii (producatorii chip-ului) vor sti pretul. Dar cu siguranta nu va fi ceva "ieftin".

  15. #55 SP
    Banned isis's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Yeah right.. nici specs-urile finale de la Wii U nu se stiu, dar "deja" noul Xbox sta incredibil de prost ca putere de procesare. Gimme a break.
    Si man sa ne intelegem,din speculatii este "incredibil de prost" cum spui tu, relativ la high end-urile momentului [2013]. Fata de Xbox 360 este un pas MARE in fata. 6x putere grafica nu e de ici de colo.

    Quote Originally Posted by daviddd View Post
    Inca nu se cunosc specificatiile consolei Wii U dar "sursele din interior" sustin noul Xbox va fi cu 20% mai puternic. Pana cand Microsoft va anunta oficial ceva, pot sa spun ca stirile astea sunt o vrajeala coclita.
    20% peste Wii U este o performanta derizorie daca ma intrebi pe mine.

    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    OK, pe ce pariem? Pt ca eu zic ca 100% NU va fi un chip grafic modest. Si nici deosebit de rece. Despre pret nu pot spune nimic pt ca numai aia de la Microsoft si furnizorii (producatorii chip-ului) vor sti pretul. Dar cu siguranta nu va fi ceva "ieftin".
    Pe o lada de bere ca nu va fi nici la JUMATATE din gtx 580 sau mai rau, 7970. Mie imi place Heineken. Ca idee nu fac pariuri pe care le pot pierde, o sa vezi tu in 2013 de ce.

    EU ca fanboy Sony voi achizitiona PS4 desigur fara doar si poate. Daca a facut din 7900GS un cip care a tractat alaturi de CELL Killzone 3, abia astept sa vad ce va face un cip de 10 ori mai puternic. Si daca ma intrebi tot pe mine, pe IO, daca s-ar optimiza jocurile ptr cipurile grafice din gtx 580 sau 7970, am avea ceva destul de aproape de fotorealism.

    Va aduceti aminte de Unreal Engine 9.5 The Samaritan? Ei, ala cica se putea optimiza sa ruleze pe un gtx 580. Scuza-ma, nu am ce cere mai mult de la un joc. Arata exceptional.

    Dar daca ce cred eu se va adeveri, DX11 pe cipuri de categoria aia va fi cel mult o gluma de prost gust.

    Un calcul de bun simt imi arata ca pentru a putea randa o rezolutie nativa de 1920x1080 [comparativ sa zicem 1024 * 600 cat e renderul intern pentru Call of Duty astazi pe xbox 360] avem nevoie de o placa grafica de 3.5 ori mai rapida. Doar pentru a randa la 1080p nativ, cu ACELASI nivel de detaliu, cu ACELASI framerate.

    Parere mea este ca pentru a oferi ceva vizual sensibil superior lui xbox 360, o putere grafica de 6x mai mare nu este de ajuns. Dar e doar parerea mea. Speranta mea este in SONY pentru ca CELL 2 va fi un adjutant de seama pentru cipul grafic. SI cred ca SONY vor avea mai mult curaj ca MS sa puna un cip grafic puternic. Si cred ca SONY vor scoate PS4 inainte lui Xbox Next.

  16. #56 SP
    Member Ares's Avatar
    pe o lada de bere ca o sa fie asta? http://image.made-in-china.com/2f0j0...I-VGA-Card.jpg

  17. #57 SP
    Member Nestea's Avatar


  18. #58 SP
    Member Merdiso's Avatar
    isis: HD6850 ar fi o placa perfecta pentru consolele noi, nici nu costa enorm si ofera si performante ridicate, nu uita ca pe console jocurile sunt optimizate bine in comparatie cu unele porturi facute cu posteriorul pe PC, astfel incat un PC dotat cu 6850 nu va oferi niciodata aceeasi performanta grafica cu cea de pe o consola cu o placa video similara.
    P.S. Si eu as vrea o consola cu o placa incredibila dar la vremurile astea nu sunt prea increzator.

  19. #59 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    ..din cate stiu eu..si Xbox-ul si PS3-ul au niste versiuni destul de modificate ale cipuriilor stock..de PS3 stiu ca are cel mai bun cip grafic al anului 2006..deci de ce nu s-ar putea si la viitoarea generatie de console ?..avand in vedere ca cipuriile sunt facute si adaptate pentru console..

  20. #60 SP
    Member Nestea's Avatar


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Wii 2 cu 80% mai puternic decat Xbox 360? By MonkY in forum Console News
    Replies: 50 Last Post: 26-04-2011, 10:52
  2. Replies: 10 Last Post: 28-01-2010, 10:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts