Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: O noua consola portabila pentru fanii arcade si retro: GameGadget!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    O noua consola portabila pentru fanii arcade si retro: GameGadget!

    Well, cum nu toata lumea este disperata dupa grafica de ultima generatie, cei de la Blaze au scos o noua consola portabila pentru pasionatii de jocuri arcade si retro, denumita GameGadget! Partea frumoasa este ca in afara publisherilor si developerilor cunoscuti, GameGadget este si un sistem OpenSource, prin urmare oricine poate contribui pe partea de gaming development la acest proiect.

    Jucaria (pentru ca nu-i pot spune altfel) a inceput sa fie livrata din 22.03.2012 si este deja disponibila pe majoritatea shop-urilor mari (amazon.co.uk, thehut, zavvi, play.com), la pretul de 99 Lire Sterline. Partea interesanta este ca in aceasta perioada (pana pe 30 Aprilie), beneficiati de un discount de 20 de Lire Sterline si 30 de jocuri gratuite! Prin urmare, puteti avea un GameGadget la 79 Lire Sterline si 30 de jocuri incluse! Nu-i rau pentru o consola portabila, nu?

    Sa nu va asteptati la cine stie ce specificatii hardware. Nu e totusi un PSV, dar isi face treaba pentru ceea ce a fost conceput. Mai exact, GameGadget-ul se "lauda" cu urmatoarele:
    CPU core: 433mhz dual core
    CPUInternal Ram: 64MB RAM / 2GB Flash
    RAMInput: D-Pad, 2 shoulder, 4 face, Start, Select & Reset buttons
    Outputs: Stereo Speakers, Headphones
    Jack & TV-outDisplay: 3.5�
    LCDScreen Resolution: 320 x 240 pixels resolution (16 BIT colour)
    Battery: Li-Ion (rechargeable)
    Additional Storage: SD/SDHC
    Connectivity: Micro USB
    Dimensions: 140 W x 75 H x 16 D (mm)
    Mai multe detalii gasiti pe site-ul oficial: GameGadget-Like an Ipod for retro games. Go Anywhere � Play Everything

    GameGadget is like an iPod for games - you can enjoy all of your favourite retro video games, music and eBooks and you can access the GameGadgetGames Marketplace to download new content instantly!
    Each GameGadget is capable of playing potentially over 100,000 classic titles across multiple platforms from the early years of gaming to more recent times.
    GameGadget is also a powerful multimedia device capable of storage and playback of audio, e-books and photos.
    You can expand the internal memory of your GameGadget with additional SD Memory cards that work seamlessly with your GameGadget.
    All GameGadget's come with a 12 month warranty, USB Charge/transfer cable and rechargeable battery.
    GameGadget has been designed with the ultimate goal of playing every game on a single device, just as the �iPod� was for music. Hundreds of thousands of games are currently �archived� and no longer being enjoyed by Gamers, with no value being generated for the Developers and Publishers. The launch of GameGadget creates a market for gamers to play the games they want to play. The GameGadgetGames service, just like �Apple�s App Store�, allows the owners of these games, to re-market their back catalogue, in their original format, set the appropriate pricing and gain incremental revenue, BUT with no additional investment�.
    Attached Images Attached Images gamegadget.jpg

  2. #2 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Disponibila pe zavvi.com / thehut.com - care trimit si in Romania

    Daca va grabiti prindeti promotia cu 20 lire reducere si 30 jocuri incluse - platind doar 80 lire pe site ul oficial in caz ca la checkout ->

    Enter gamegadget20 at the checkout to receive �20 off the price of the GameGadget Console Plus 30 Free Games worth �149.70 when you Activate Your GameGadget

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Aveti aici si 3 review-uri din presa legate de GameGadget:
    GamesTM: http://www.gamegadget.net/retro.pdf
    Retro Gamer: http://www.gamegadget.net/retro2.pdf
    GamesMaster: http://www.gamegadget.net/gm.pdf
    Si inca un filmulet cu GameGadget-ul:



    Plus ceva imagini extra. Enjoy!
    Attached Images Attached Images gg_front_white_3-2.jpg gg-packaging-v62.jpg gg-packshot_bck2.jpg gg-packshot_frnt2.jpg

  4. #4 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    Consola asta e buna nu doar pt. pasionati de jocuri retro-/arcade, dar si pt. cei care vor sa devina producatori de jocuri video. Pentru mine grafica nu conteaza asa mult. Gameplayul este cel mai important. Pretul e putin cam piperat din punctul meu de vedere. mai pui niste bani si poti sa iti iei un ipod touch 4g. Nu e un must-have, da daca ai un ban economisit pt. jocuri si nu sti ce sa faci cu el mai bine iti iei asta decat sa iti iei mw3 si alte jocuri de nimic.

  5. #5 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Ce amintiri imi aduc jocurile alea din clip-ul postat de MonkY Superbe! Le jucam la un arcade in Mangalia cand aveam 6-7 ani. Baby Center se numea Acolo mi-am pierdut tineretea

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehe, chiar ca amintiri... care nu se vor duce niciodata. Din pacate gamingul in ziua de azi in mare parte inseamna grafica... grafica... si iar grafica.

    Btw, mie consola GameGadget mi-a adus aminte initial de cele 2 console de la Serioux: Consola Serioux SRX-PGC10K-W, 2.8", 4GB, Alba SRX-PGC10K-W - eMAG.ro si Consola Serioux SRX-PGC100-BL, 100 jocuri incluse, Albastra SRX-PGC100-BL - eMAG.ro
    Desi ca rezolutie si specificatii par asemanatoare (cel putin modelul mai scump de la Serioux), cred ca GameGadget incearca sa faca ceva mai deosebit, cu devkit-uri, appstore si toate cele. Well, ramane de vazut... Sunt sigur insa ca nu le vor rata colectionarii

  7. #7 SP
    Member -=Gamer X=-'s Avatar
    Interesanta consola, unde mai pui ca gamerii pot beneficia de o colectie infinita de jocuri, cel putin teoretic, ceea ce e extraordinar. Doua obiectii as avea si eu la ea: una ar fi plasticul ala ordinar, gen "fier de calcat" sau "incaltator de pantofi" si cealalta ar fi forma cam patratoasa. Daca o alungeau si ei cat de cat, la partea de jos, sa semene cu o lacrima macar, ar fi fost altfel. Altminteri, pare un produs, nefinisat, de duzina.
    Oricum ar fi, e binevenita iar meniul este interesant si toate sunt la indemana si usor de accesat.

  8. #8 SP
    Member Sadismek's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Din pacate gamingul in ziua de azi in mare parte inseamna grafica... grafica... si iar grafica.
    Minecraft cam rastoarna credinta asta, eh? Dar stiu ca ai folosit in "mare parte". Hmmm, smart guy.

  9. #9 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Daca vine cu Rastan il cumpar sigur, doar sa mai termin Rastan de 10 ori

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Laurentiu, cele 30 de jocuri free sunt acestea: Games - GameGadget-Like an Ipod for retro games. Go Anywhere � Play Everything (Powered by CubeCart)
    Din pacate nu vad acel "iTunes" al lor despre care vorbesc... deci nu stiu unde sa caut daca au si Rastand disponibil. Dar, poate e prea devreme...

  11. #11 SP
    Member SiCK's Avatar
    Consola asta nu e nimic diferit de ce vedeam prin HMV in Londra. sunt niste hoti in opinia mea. Mai exista consola portabila veche cu support Linux, GPX2:
    GP2X - Wikipedia, the free encyclopedia


    Quote Originally Posted by Laurentiu View Post
    Daca vine cu Rastan il cumpar sigur, doar sa mai termin Rastan de 10 ori
    Exista Taito Collection pe PSP/PS2.
    Si ca tot mentionezi Rastan, da-mi voie:


  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by SiCK View Post
    Consola asta nu e nimic diferit de ce vedeam prin HMV in Londra. sunt niste hoti in opinia mea. Mai exista consola portabila veche cu support Linux, GPX2:
    GP2X - Wikipedia, the free encyclopedia
    Asa poti spune ca exista si OpenPandora (tot cu Linux: OpenPandora) dar care sare foarte frumos la peste 440 EUR
    Attached Images Attached Images openpandora.jpg

  13. #13 SP
    Junior Member rosiani's Avatar
    cand exista atatea optiuni high-quality (la preturi decente ... 3ds, chiar si vita ) , cine investeste timp in asa ceva ? Cea mai importanta resursa in ceea ce priveste jocurile este timpul investit in ele ...dp meu de vedere

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 98 Last Post: 05-12-2013, 19:09
  2. Panasonic The Jungle - noua consola portabila By apbaciu in forum Console News
    Replies: 18 Last Post: 12-10-2010, 19:42
  3. Replies: 10 Last Post: 18-06-2010, 16:13
  4. Minireview: Consola SNES portabila - YOBO Fc-16 GO By rodarkone in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 2 Last Post: 03-02-2010, 23:50

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts