Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 32

Thread: Zvon: Data de lansare a Xbox 720 a fost amanata

  1. #1 SP
    Member Sadismek's Avatar

    Zvon: Data de lansare a Xbox 720 a fost amanata

    Din categoria zvonuri peste zvonuri, va informez ca, desi data de lansare a viitoarei console produse de Microsoft nu a fost anuntata, se pare ca e grav compromisa din cauza unei greseli de productie, care a rezultat intr-o calitate foarte slaba a procesoarelor ce vor fi incluse in consola. Site-ul SemiAccurate a dezvaluit ca Xbox 720 va veni echipat cu procesoare AMD, renuntand la cipurile produse de IBM ce sunt utilizate in Xbox 360.
    The site's sources say that the chip, codenamed "Oban", is being manufactured in huge quantities at a variety of different manufacturing plants in the Far East, which is fairly standard practice for consumer electronics. The problem, apparently, is that most of the chips coming off the production line aren't good enough to pass testing. That means a lot of duff silicon and a greatly reduced ability to manufacture consoles.

    This isn't uncommon with new chip manufacture, but the numbers are apparently dangerously bad and may mean that Microsoft won't be able to make enough new consoles to meet the expected Xbox 720 launch date of autumn 2013. There's still time to get things sorted, says the report, but not much - if the production problems aren't resolved by November, and chips don't start arriving in big numbers by February, then we might have to wait until 2014 to get the next Xbox.
    Deci, am aflat ca cipurile din urmatoarea consola a celor de la Microsoft sunt numite "Oban" si ca au adus prejudicii destul de grave companiei. E posibil ca aceasta problema sa afecteze serios noua consola, si sa ofere PlayStation-ului un avantaj nesperat? Doar timpul ne poate spune.

    Sursa: Xbox 360 News: Xbox 720 launch date might be delayed - rumour - Xbox 360 - The Official Magazine
    Attached Images Attached Images xbox720_concept_delayed.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu stiu cum face Microsoft, dar de fiecare data se loveste de probleme de "manufacture". Eu zic ca se intampla asta din cauza zgarceniei, ca altfel nu-mi explic cum numai la ei apar probleme mari cauzate de "lipituri de 2 lei" facute in timp ce se clatina vaporul...

  3. #3 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Ce nume credibil au aia "SemiAccurate"

  4. #4 SP
    Member A_A_A's Avatar
    Pai vorba aia : Microsoft, Just stick to software, YOU're NOT cut out to make hardware!!!

  5. #5 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Poate se amana ceva ce ar fi putut iesi in toamna lui 2013. Ce fel de stire e asta?

  6. #6 SP
    Member Sadismek's Avatar
    Quote Originally Posted by Firezu View Post
    Poate se amana ceva ce ar fi putut iesi in toamna lui 2013. Ce fel de stire e asta?
    O știre. Toată lumea se aștepta ca Xbox 720 să se lanseze anul viitor, și au existat fel de fel de teasing din partea lor. Asta poate oferi viitorului Playstation un avantaj de lansare, exact cum Xbox 360 s-a lansat �naintea PS3-ului și i-a furat o bucățică bună de v�nzări. Cine se lansează devreme c�știgă binișor piață.

  7. #7 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Zvon: Data de lansare a Xbox 720 a fost amanata

    Quote Originally Posted by Sadismek View Post
    O știre. Toată lumea se aștepta ca Xbox 720 să se lanseze anul viitor, și au existat fel de fel de teasing din partea lor. Asta poate oferi viitorului Playstation un avantaj de lansare, exact cum Xbox 360 s-a lansat �naintea PS3-ului și i-a furat o bucățică bună de v�nzări. Cine se lansează devreme c�știgă binișor piață.
    Asa e,se poate sa fie si o strategie de marketing si poate de-asta exista. In orice caz,mi s-a parut ciudata putin - o posibilitate despre o posibilitate. Dar vorba ta,zvonuri peste zvonuri.
    Sa fiu on,motivul pentru care personal consider ca X360-ul i-a furat serios din vanzari PS3-ului e altul,dar ma tem ca primesc iarasi avertizare.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #8 SP
    Junior Member deimien's Avatar
    OMFG!
    O presupusa consola isi va pierde presupusa data de lansare datorita unei presupuse probleme de productie.
    Macar poza e... nu e

  9. #9 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Eu tot cred ca noiembrie 2014 va fi targetul.
    Nu vad cum sa anunte consola in vara la E3 si in doar 3-4 luni sa o scoata pe piata. Ar trebui o companie mult prea agresiva, o serie de conferinte in care sa fie explicate toate atuurile consolei etc. Asa ca tot 2014 spre sfarsit ramane data cea mai aproape de noi si plauzibila in care putem avea noua consola.

  10. #10 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si pentru a mai rade un pic, tocmai am primit ceva in exclusivitate de la Dan Senzationescu: "Stire soc-soc-soc: dupa ce a fost anuntat in mod public ca nu se adevereste probabilitatea despre presupusa data de lansare a presupusei viitoare console probabil numita Xbox 720, cei de la Sony au rasuflat usurati deoarece ei erau luati pe nepregatite. Inca lucrau de doar 12 luni la designul suruburilor si majoritatea inginerilor de sistem incercau sa rezolve de 6 luni o dilema, si anume daca butonul lor de Start va avea in continuare functia de Stop in mijlocul oricarui joc.

    Stirea a fost confirmata de catre cei de la YesSureMaybeNot.com si pare a fi intarita de catre ultima opera de pe 9gag.com, pe care din pacate nu o putem reproduce aici pentru ca inca mai contine urme de ura rasiala (pot doar mentiona ca este vorba de un PS3 Black calare pe un Xbox 360 White in timp ce naste un WiiU galben - viu!)"

  12. #12 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by scofield91 View Post
    Eu tot cred ca noiembrie 2014 va fi targetul.
    Nu vad cum sa anunte consola in vara la E3 si in doar 3-4 luni sa o scoata pe piata. Ar trebui o companie mult prea agresiva, o serie de conferinte in care sa fie explicate toate atuurile consolei etc. Asa ca tot 2014 spre sfarsit ramane data cea mai aproape de noi si plauzibila in care putem avea noua consola.
    Eh, tot raul spre bine. Asa o sa am si eu timp sa strang bani de un TV 4K ca tot se zvoneste ca viitoarea consola suporta rezolutia asta.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Eh, tot raul spre bine. Asa o sa am si eu timp sa strang bani de un TV 4K ca tot se zvoneste ca viitoarea consola suporta rezolutia asta.
    4K deja e obsolete. 8K baby all the way (desi tare ma tem ca pana vedem urmatorul Xbox 720, ne mufam direct la retina - si nu, nu ma refer aici la Retina Display, ci la chestia aia pe care o focalizam de cate ori vedem o super gagica jucand in retea)

  14. #14 SP
    Member Sadismek's Avatar
    Quote Originally Posted by scofield91 View Post
    Eu tot cred ca noiembrie 2014 va fi targetul.
    Nu vad cum sa anunte consola in vara la E3 si in doar 3-4 luni sa o scoata pe piata. Ar trebui o companie mult prea agresiva, o serie de conferinte in care sa fie explicate toate atuurile consolei etc. Asa ca tot 2014 spre sfarsit ramane data cea mai aproape de noi si plauzibila in care putem avea noua consola.
    Nu cred că Microsoft a dorit să lanseze următorul Xbox �n 2014 niciodată, şi să spun de ce.

    �n primul r�nd, uită-te la line-up-ul Xboxului pentru anul viitor, şi anul acesta. Halo, Gears, a ieşit acum ceva vreme Forza, poate mai aduc ceva pentru Kinect şi... that's it! E o minune dacă rezistă Xboxul p�nă �n 2014, şi dacă o face, PS3-ul şi (poate) Wii U �l vor toca la foc automat.

    �n al doilea r�nd, de ce Microsoft ar �ncepe producţia la cipurile din Xbox 720 �n 2012, dacă targetul e 2014? Ca să lanseze o consolă cu procesor vechi de 2 ani, risc�nd să piardă teren �n faţa PS3-ului? Se ştie clar că se doreşte ca noua generaţie de console a celor de la Sony şi Microsoft să fie umpic mai performantă dec�t cel mai puternic PC de pe piaţă la momentul acela, sau măcar la fel de bun, căci dacă nu se �nt�mplă asta, cum ar supravieţui consolele alţi 5-6 ani cu un hardware şchiop? Dacă MS a �nceput producţia anul acesta, e clar că doresc să lanseze consola anul viitor. Nu văd de ce ar plăti costuri suplimentare de �ntreţinere şi depozitare a pieselor pentru a lansa consola �n 2014.

    Iar partea de marketing... multă lume str�nge bani deja pentru noile console, iar mulţi tech geeks pl�ng pe forumuri şi site-uri de specialitate că PS4 şi Xbox 720 trebuie să apară anul viitor neaparat, că vechile console nu mai pot. Anul viitor e anul consolelor. Nu e nevoie de nici-un marketing puternic. O prezentare puternică la E3, reclame pe teritoriul pe care consola domină piaţa (America, �n cazul Xbox-ului şi Europa �n cazul PS-ului) prezentări cu cele mai puternice francize �n format 4k, iar consola care poate să facă backwards compatibility şi o �ntrece pe cealaltă la serviciul online şi specificaţii poate să c�ştige şi viitoarea generaţie.

    Just my 2 cents.

  15. #15 SP
    Member angloma's Avatar
    oricum cu microsoft ne-am invatat, trebuie sa asteptam varianta slim la console , pana atunci raman cu 360u

  16. #16 SP
    Junior Member PROAlinMaster's Avatar
    De aceeasi parere sunt si cei de la IGN


    Aaa , si era sa uit . Cele mai importante titluri de anul viitor au fost anuntate pe Xbox 360 . De aceea s-ar putea sa apara doar in 2014 noua consola desi asta ar face sa piarda o gramada de bani cum a zis si Sadismek mai sus .

  17. #17 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by Sadismek View Post
    Se ştie clar că se doreşte ca noua generaţie de console a celor de la Sony şi Microsoft să fie umpic mai performantă dec�t cel mai puternic PC de pe piaţă la momentul acela
    Dar de unde "se stie" ?! Tot de la domni de genul care pun stiri ca cea de aici ?
    Cei de la Sony declarau ca PS3 a fost o consola mult prea scumpa si nu vor repeta greseala. Eu asta stiu, de exemplu, si ma duce cu gandul ca nu o sa fie PS4 vreo racheta. Si nici Xbox.

    Dacă MS a �nceput producţia anul acesta
    De unde sti asta? Ca zice saitul oxm? Daca as avea 10$ din cate sau zvonit despre noile console as avea cateva mii de dolari in buzunar.

  18. #18 SP
    Member biagyydog's Avatar
    asta e din categoria caruta cu prosti... fiind un zvon fie e facut de Microsoft intentionat (ori de unii plictisiti cu prea mult timp liber..), fie chiar e real (ceea ce, avand in vedere ce inseamna Xbox pt ei, n-as prea crede)

  19. #19 SP
    Member Sadismek's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Dar de unde "se stie" ?! Tot de la domni de genul care pun stiri ca cea de aici ?
    Cei de la Sony declarau ca PS3 a fost o consola mult prea scumpa si nu vor repeta greseala. Eu asta stiu, de exemplu, si ma duce cu gandul ca nu o sa fie PS4 vreo racheta. Si nici Xbox.


    De unde sti asta? Ca zice saitul oxm? Daca as avea 10$ din cate sau zvonit despre noile console as avea cateva mii de dolari in buzunar.
    Te-ai agăţat şi tu de ce-ai putut acuma, nu te supăra pe mine. De restul lucrurilor pe care le-am spus nu zici nimic, eh?

    Uită-te pe VG24/7, pe care, după părerea mea, se află cea mai capabilă şi inteligentă comunitate de gaming pe care o poţi găsi pe net (citeşte posturile userului DSB, şi multor altora). Aproape toţi, umanim, doresc o consolă puternică. Şi eu am spus că "Se ştie clar că se doreşte". Cine nu vrea o consolă foarte puternică, să fim serioşi.

    "Dacă MS a �nceput producţia anul acesta". Din nou, am spus dacă. Nu �nţeleg ce ai vrut să realizezi prin postul ăsta, dar �n fine.

    Eu am pus ştirea şi am zis că ar fi drăguţ din partea mea să vă informez de ceva care ar putea să aducă consolele mai t�rziu dec�t era planificat. Şi mie mi se pare cam silly, dar dacă e adevărată, se cam schimbă unele lucruri.

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Cei de la Sony declarau ca PS3 a fost o consola mult prea scumpa si nu vor repeta greseala. Eu asta stiu, de exemplu, si ma duce cu gandul ca nu o sa fie PS4 vreo racheta. Si nici Xbox.
    Eu cred ca multi dintre voi ignorati faptul ca o consola nu a fost niciodata gandita ca si "racheta". Pentru asta va luati placi video de 4-5000 RON si puneti 3-4 bucati in acelasi PC. Consolele au avut dintotdeauna avantajului ca sunt fool-proof, bullet-proof (well, Microsoft cu RRoD a cam stricat asta)... ca au un lifetime exceptional (vezi PS2 care inca se vinde superb) si de obicei ca vin la un raport pret/performanta/calitate imbatabil!

    Tineti cont ca acum trebuie sa se bata si cu tabletele, smartphone-urile si tot felul de gadgets. Si daca ne uitam la WiiU acesta deja vine cu o "tableta"... daca ne uitam la Xbox 360 deja acesta se leaga de tablets/smartphones... Sunt aproape sigur ca niciodata nu vom avea o consola care sa bata cel mai tare PC posibil. Si asta pentru ca nici nu are nevoie, fiind un device dedicat cu un SDK pe masura.

    Cel mai "teama" mi-e de chestia cu 4K si 8K... Eu am glumit mai devreme, dar sincer daca devine mainstream (4K-ul... 8K totusi are preturi astronomice pentru marea majoritate), nu prea vad un GPU sa faca fata la asa ceva (mai ales in 3D) si cu AA. Eu ma uit cu groaza ca a trebuit sa fac upgrade la placa video pentru ca in 2560 x 1600 (4K) nu-mi tinea mai nimic. Dar, probabil vom avea ca si pana acum ceva de genul: output in 4K si 3D, dar randare in FullHD. Ceea ce oricum pentru mine e suficient acum, dar nu stiu daca va fi peste 3-4 ani cand probabil vor fi telefoane ce vor face chestia asta

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 09-04-2014, 14:23
  2. Replies: 5 Last Post: 03-04-2014, 09:49
  3. Replies: 10 Last Post: 16-12-2013, 10:55
  4. Zvon: Xbox 720 are nevoie de Kinect sa functioneze By MiniEmotion in forum Console News
    Replies: 11 Last Post: 16-02-2013, 02:10
  5. Zvon: Battlefield 3 are data de lansare By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 05-04-2011, 13:56

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts