Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Vanzarile din August 2012 cu 39% mai mici decat anul anterior

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Vanzarile din August 2012 cu 39% mai mici decat anul anterior

    Din pacate si in industria gaming-ului se simte din ce in ce mai acut criza financiara, anul acesta inregistrandu-se pe luna August vanzari la console cu 39% mai mici fata de 2011. Mai exact, cifrele NPD ne arata cum s-a ajuns la 150.6 milioane de dolari, fata de aceeasi luna din anul trecut: 248.8 milioane de dolari. In topul vanzarilor de console sta Xbox 360 cu peste 190.000 de unitati, urmata de 3DS si PS3.

    La vanzarile de accesorii lucrurile stau un pic mai bine, de la 137 milioane de dolari anul trecut in aceeasi perioada, fata de 127.3 milioane in 2012. Aici trebuie mentionat ca in topurile vanzarilor se situeaza cardurile cu puncte.

    La jocuri putem vorbi de o scadere de "doar" 9%, cu 261.8 milioane de dolari pe anul trecut si 237.7 milioane in 2012. Aici in top avem Darksiders 2 ca fiind best-sellerul lunii, urmat de New Super Mario Bros 2 si Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance.

    Singurul loc unde se poate spune ca au avut loc cresteri este in (ati ghicit) gradina Nintendo. Acestia au raportat cresteri de 36% la vanzarile din August fata de Iulie. Ce pot spune decat ca 3DS-ul impreuna cu 3DS-XL-ul fac casa buna cu New Super Mario Bros 2, care s-a vandut in peste 240.000 de copii deja.

    Acestea fiind spuse, nu putem decat spera ca trecem cu brio prin criza si ne gandim cu groaza ca vine WiiU, ca vin sarbatorile... Mai jos aveti topul de vanzari la jocurile de console, conform NPD:
    1. Darksiders 2 (360, PS3, PC)
    2. New Super Mario Bros 2 (3DS)
    3. Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance (3DS)
    4. NCAA Football 13 (360, PS3)
    5. Lego Batman 2: DC Super Heroes (Wii, 360, NDS, PS3, 3DS, PSV, PC)
    6. Sleeping Dogs (360, PS3)
    7. Transformers: Fall of Cybertron (360, PS3)
    8. Batman: Arkham City (360, PS3, PC)
    9. Call of Duty: Black Ops (360, PS3, NDS, Wii, PC)
    10. The Amazing Spider-Man (360, PS3, NDS, 3DS, Wii)
    Attached Images Attached Images halo_coffeebreak.jpg

  2. #2 SP
    Member DrDeath's Avatar
    Se pare ca pierde teren PS3-ul

  3. #3 SP
    Banned cryyo's Avatar
    E cumva firesc sa scada vanzarile la console (Micro, Sony). Cine si-a dorit si-a luat de mult si acum mai baga bani in cate un joc si PS Plus.
    De aceea ma gandesc ca a si ramas vanzarile de jocuri si accesorii pe plus.

  4. #4 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Nu cumva cifrele alea sunt USA only? Lista aia cu jocurile sigur e valabila doar in America, cel putin asa scria in articolul pe care l-am citit pe IGN.

  5. #5 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Cred ca sunt doar SUA (parca NPD se ocupa doar de SUA).
    Mi se pare perfect normal ca vanzarile sa scada, cel putin vanzarile consolelor vechi. A iesit vreun IP nou interesant in ultima perioada? Sony se ocupa mai nou cu remake-uri, iar Microsoft par mai interesati de Kinect. Si pana la urma... de ce ti-ai cumpara o consola veche de 6-7 ani cand toata lumea asteapta urmatoarea generatie de console.
    Cat despre jocuri, din ce vad vanzarile nu au scazut chiar atat de mult. Sper doar ca Darksiders 2 sa fie un titlu profitabil pentru THQ.

  6. #6 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    de ce ti-ai cumpara o consola veche de 6-7 ani cand toata lumea asteapta urmatoarea generatie de console.
    Si eu am vrut sa subliniez acest aspect dar nu sunt convins ca e un motiv important.
    Ca tu daca acu te decizi sa joci ceva pe console...ahaaa pana apar alea noi ce faci, ca ar cam fi un an ? Poate chiar mai mult.

  7. #7 SP
    Member Sadismek's Avatar
    Păi mi se pare normal. Anul 2012 a avut o secetă uriașă �n sectorul gaming. Puține titluri interesante, și mai puține IP-uri noi. Deocamdată. Borderlands 2, Dishonored, AC III incoming!

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by bicky1310 View Post
    Nu cumva cifrele alea sunt USA only? Lista aia cu jocurile sigur e valabila doar in America, cel putin asa scria in articolul pe care l-am citit pe IGN.
    NPD nu se ocupa decat de US. Daca aveam statistici pt. Europa, le impartaseam cu draga inima
    Dar oricum cred ca se reflecta destul de bine situatia de la ei cu cea din UE...

  9. #9 SP
    Junior Member MySeL's Avatar
    Sa scoata jocuri interesante si vor avea vanzari , ce apare in lista aia nu e nimic ce merita cumparat

  10. #10 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    Quote Originally Posted by MySeL View Post
    Sa scoata jocuri interesante si vor avea vanzari , ce apare in lista aia nu e nimic ce merita cumparat

  11. #11 SP
    Member TheSpider's Avatar
    Sa scada preturile!

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by MySeL View Post
    Sa scoata jocuri interesante si vor avea vanzari , ce apare in lista aia nu e nimic ce merita cumparat
    Fiecare cu gusturile sale... dar chiar sunt curios ce gen de jocuri iti plac daca din lista aceea nu vezi nimic care sa merite

  13. #13 SP
    Junior Member MySeL's Avatar
    AC III , GTA V , BATTLEFIELD 4 astea merita cumparate

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 8 Last Post: 26-07-2013, 20:29
  2. Cel mai bun Shooter din 2012 By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 3 Last Post: 08-12-2012, 18:21

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts