Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Consola Nvidia Shield disponibila pentru precomanda

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Consola Nvidia Shield disponibila pentru precomanda

    Cei de la Nvidia au renuntat la cuvantul "project", ramanand astfel doar cu numele Nvidia Shield. Incepand cu 20 mai anul curent consola se poate precomanda de pe site-ul oficial la un pret destul de piperat, 349 USD. Spun destul de piperat deoarece cei de la Nvidia ar trebui sa tina cont de preturile urmatoarelor console next-gen (aproximativ 400 USD pentru Xbox Infinity si PS4) plus ca aceasta consola portabila nu va putea sa ruleze jocurile nativ precum o fac tabletele Razor Edge si Surface. In schimb Shield va folosi magazinul propriu de app numit Tegra Zone si magazinul Google Play. Detaliile tehnice pentru Nvidia Shield sunt urmatoarele:

    - ecran de 5″ la 720p
    - analog joysticks, shoulder triggers
    - Tegra 4 quad core processor
    - 2 GB of RAM
    - 16GB memorie interna cu posibilitatea de a adauga un micro SD
    - GPS, WiFi, BlueTooth, microfon incorporat, intrare pentru casti, USB si o iesire mini HDMI.

    Portable Handheld Android Gaming | NVIDIA SHIELD



    Pentru mai multe detalii puteti vizita:
    http://www.consolegames.ro/forum/f11...roject-shield/
    Attached Images Attached Images nvidia-shield-angled-1280x720.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Nu prea merita 350$ doar pentru streaming.
    Stiu ca ruleaza si jocuri de android dar nu cred ca o sa-l cumpere multa lume doar pentru aia.

    In plus, mai are si un design cam nefericit...

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ideea importanta care trebuie sa reiasa de aici este faptul ca nVidia s-a "suparat"! Shield (ex Project Shield) trebuia sa fie doar un produs "demo"... prin care sa arate puterea lui Tegra 4. Insa probabil dupa ce au pierdut orice legatura cu Sony si Microsoft (noile lor console folosind CPU/GPU AMD), au decis ca pot merge si singuri mai departe. Shield e doar o demonstratie pe piata portabilelor... as vrea ca nVidia sa se superre si mai tare si sa faca un tur de forta si pe piata consolelor. Poate chiar un parteneriat cu Google, Samsung, Apple sau Valve... pentru a scoate propria consola. Pentru ca altfel, au mult de pierdut.

    Cat despre Shield, mi-as cumpara la orice ora un Shield in locul unui PlayStation Vita. Chiar, hai sa incerc sa fac o comparatie intre cele doua sisteme... sa vedem cum stam:

    CategorieSony PlayStation VitanVidia ShieldDiferenteCastigator
    DisplayOLED 5" 960 x 544 TouchscreenLCD 5" 1280 x 720 TouchscreenPSV are OLED, nVidia are rezolutie mai mareEgalitate
    CPUARM Cortex A9 core Quad CoreARM Cortex A15 nVIDIA Tegra 4 Quad CoreTegra 4 spulbera orice de pe piata ca putereShield
    GPUSGX543MP4+Tegra 4 cu 72 custom coresTegra 4 e cel mai puternic GPU mobil de pe piataShield
    RAM512 MB RAM + 128 MB VRAM2GB RAMDe 3x mai multa memorie pe ShieldShield
    CameraCamera frontala + camera spateNu areNu inteleg de ce nu au pus macar o camera pe ShieldPSV
    Storage0 + memory cards16GB Flash + memory cardsFaptul ca PSV are 0 default, e de rauShield
    Wireless3G + GPS (modelul 3G), 802.11n, Bluetooth 2.1802.11n 2x2 Mimo, Bluetooth 3.0, GPSShield castiga clar la vitezaShield
    Conectivitate3.5mm jack, Micro-USBMini-HDMI, Micro-USB 2.0, MicroSD, 3.5mm jackHDMI-ul de pe nVidia Shield face toti baniiShield
    SoundStereo SpeakersStereo Speakers + MicnVidia a facut o minune cu boxele integrateShield
    SenzoriGiroscop pe 3 axe, Accelerometru pe 3 axeGiroscop pe 3 axe, Accelerometru pe 3 axeAceleasi goodiesEgalitate
    Dimensiuni83.55 mm x 182 mm x 18.6 mm158mm x 135mm x 57mmPSV este mult mai micPSV
    Greutate260 grame si 279 grame (varianta 3G)579 gramePSV este de 2x mai usorPSV
    Baterie2200 mAh, 3-5 ore de usage28.8Wh, 5 ore Tegra games, 10 ore Android games, 20 ore streamingnVidia castiga detasatShield
    FunctiiPSN Games, Titluri mari de consolaAndroid Games, Tegra Zone, Jocuri PC (necesita PC cu GTX)Fiecare are pros & consEgalitate
    Pret jocuriIntre 10 si 45 USDDe la Free la 10 USDNu luam in calcul jocurile de PC pt. streamingShield
    Pret250 USD, 300 USD (varianta 3G)350 USDHmmm, aici Sony are avantajul timpuluiPSV

    Avand tabelul comparativ de mai sus... sunt curios, ce ati alege?

  4. #4 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    da MonkY, dar pretul la Vita a scazut , 200 USD nu 250, cred ca la e3 se va anunta aceasta reducere si pt Europa, £130? deocamdata nu as alege nimic, inca mai sper la un bundle ps4-vita

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eh, eu am luat pretul actual de pe amazon. Btw, sunt curios de unde ai gasit ca are 4GB RAM Shield-ul... pt. ca pe pagina oficiala nVidia scrie 2GB RAM: Features, Specifications, and Hardware | NVIDIA SHIELD. E o eroare sau... ?

  6. #6 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nvidia Shield video shows off final hardware and features | VG247

    ---------- Post added 15-05-2013 at 04:01 PM ----------

    mda, e o eroare pe siteul de mai sus, tipul de la nvidia spune in videoclip 2gb ram, modifica tu te rog

    ---------- Post added 15-05-2013 at 04:08 PM ----------

    mda, au facut-o lata astia de la vg247, cica 1080p cand de fapt e 720p, deh daca nu am ascultat de baiatu' de la nvidia

  7. #7 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    Nu va avea succes. Deja o vad peste cativa ani intr-un articol de genul console ce nu au reusit sa se impuna pe piata. Piata este indoctrinata. Nu mi se pare in primul rand un design placut. Unde o mai cari si pe aia pe langa tableta si telefonul mobil ( ce e la moda acum in lume).

  8. #8 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Totul se rezuma la ce jocuri vor fi disponibile pe aces gadget .... parerea mea

  9. #9 SP
    Junior Member d@nn's Avatar
    Arata bine, chiar daca e putin cam mare, pretul a scazut la 299$. Pacat ca se lanseaza doar in US si Canada. Sper sa o lanseze si in Europa cit de curind, eu unul sint interesat.

    Edit:
    PS Vita nu reuseste deloc sa ma convinga, jocuri putine si scumpe, store inaccesibil pentru RO in mod normal. Sint de parere ca noile console cu Android si eventual ios sint viitorul cel putin in ceea ce priveste gamingul mobil.

  10. #10 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar

  11. #11 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    PS4 = PS Vita
    Xbox One = Smart Glass
    Wii U = Tablet Controller
    PC = Nvidia Shield.
    Nice pairs

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Nvidia Shield Console By MonkY in forum Android
    Replies: 15 Last Post: 12-04-2016, 12:37
  2. Nvidia Shield Tablet By MonkY in forum Android
    Replies: 4 Last Post: 19-11-2014, 17:38
  3. Half Life 2 si Portal vin pe Nvidia Shield By MonkY in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 12-05-2014, 21:44
  4. nVidia Shield By Dant3 in forum Jocuri PC
    Replies: 21 Last Post: 12-11-2013, 13:16
  5. Replies: 57 Last Post: 15-02-2013, 05:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts