Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 7 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 125

Thread: Microsoft omoara gamingul?

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Microsoft omoara gamingul?

    M-am tot gandit azi de cand m-am trezit daca ar trebui sa scriu sau nu o stire despre cele cateva "avantaje" cu care va veni in iarna noua consola de la Microsoft, Xbox One. Pana la urma mi-am pregatit si congelatorul, asta in cazul in care anumite persoane cred ca apar intr-un fel sau altul tabara cealalta. Deocamdata nu am ce apara, dar daca si cei de la Sony vor veni cu asa ceva eu renunt la aceasta generatie de console si voi fi la fel de aspru. Dar haideti sa va prezint lista lui Schindler, pardon, Microsoft:

    * Tu nu vei detine jocurile pe care le vei cumpara, e vorba mai degraba de o licentiere

    * Discurile sunt folosite doar pentru instalarea si licentierea jocurilor si nu implica dreptul la proprietate

    * 10 persoane pot fi autorizate pentru a juca aceste jocuri pe o alta consola Xbox One via cloud, dar nu in acelasi timp, similar cu dispozitivele autorizate iTunes

    * Publisherii vor decide pentru jocurile second hand si de asemenea pot taxa pentru acest tip de comert

    * Puteti sa oferiti un joc sau mai multe jocuri gratis unui prieten cu conditia ca acesta sa fie in lista cu prieteni de cel putin 30 de zile

    * Consola trebuie sa fie conectata la internet cel putin o data la 24 de ore, altfel nu veti avea acces la jocurile licentiate

    * Cand te joci de pe o alta consola Xbox One, timpul necesar pentru conectarea la internet se reduce la o singura ora

    * Live TV, Blu-ray si DVD-urile sunt exceptate de la aceste cerinte de internet obligatoriu.

    * Imprumutul si inchirierea jocurilor nu va fi posibila in ziua lansarii dar cei de la Microsoft promit sa exploreze noi posibilitati

    * Microsoft poate schimba aceste politici sau sa le intrerupa in orice moment.

    Acestea fiind spuse astept si parerile voastre cu privire la acest subiect si sper inca o data ca marti dimineata dupa conferinta Sony sa nu fiu nevoit sa mai scriu o stire atat de trista pentru lumea gamingului.
    Attached Images Attached Images hero_xboxdrm.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member MicuD's Avatar
    Parerea mea este ca cel mai bine noi (fiind comunitatea de gameri) ar trebuii ori sa trecem pe PC ori PS4 si sa nu cumparam de loc Xbox One.Ar fi un mesaj sau un mare semn al exclamarii ridicat in dreptu celor de la Micromoale.

  3. #3 SP
    Senior Member Dj Mo's Avatar
    MicuD... de ce as cumpara in acest moment PS4? Ce stiu concret despre consola/servicii/DRM?

  4. #4 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Macar stim concret ca nu o sa blocheze jocurile SH.

  5. #5 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Subscriu la ceea ce a scis Dj Mo. Pana in acest moment (chiar daca Sony nu a dat detalii 100% referitor la noua consola, PSN+, DRM, functii de media player and so on...) ambele generatii par sa ne-o...."traga'' . Nu am nimic cu microsoft sau sony, nu sunt fanboy, iar faptul ca din cele 3 console (xbox360, ps3 si wii) mai am doar xbox-ul este strict faptul ca mi-a placut mai mult. Dar de aici si pana la a ridica un piedestral PS4-ului si a ingropa Xbox One e mare cale. Asta pentru ca inca nu s-a lansat nici una din ele, nu stim real decat mici/mari citate din presa, cei de la Sony nici ei nu au fost foarte clari, iar masinaria de marketing de la Microsoft lanseaza valuri dupa valuri (de nemultumiri se pare) dar totusi valuri !!! Oamenii vorbesc cu nemultumire cei drept, dar oameni buni....vorbersc. Zilele astea numai de Xbox One s-a vorbit ! Ca face aia si aia si aia si nu e bine deloc. PAi la asemenea hype noua lor consola va avea banzari, nu gluma

  6. #6 SP
    Junior Member spooky1's Avatar
    pe de o parte dispretuiesc xbox in general ca si consola dar pe cealalta parte ma gandesc ca asta e efectul produs de sute de mii de xbox-uri cu jtag..la un moment dat era evident ca microsoft va reactiona

  7. #7 SP
    Junior Member edythebest's Avatar
    Ramanem la pc-uri si asta e!

  8. #8 SP
    Senior Member Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by CSergiu View Post
    Macar stim concret ca nu o sa blocheze jocurile SH.
    De unde?

  9. #9 SP
    Member Dark Wadder's Avatar
    Microsoft e pe un drum care nu se mai intalneste cu cel al meu. Nintendo a dat rau in bara cu Wii U. PSP vita e un evident insucces. Iar deoarece gramada cere varf - avem de a face cu XBOX one. Marele Microsoft chiar nu a auzit ca a existat un PS One?

  10. #10 SP
    Junior Member MicuD's Avatar
    Cert este ca cei de la Microsoft sunt foarte anti piracy si nu inteleg de ce pentru ca pot sa va dau model pe Nintendo care nu a atcat de loc pe cei cu pirateria si a avut vanzari extrem de profitabile .Singurul lucru care mai poate scoate Microsoft din buda in care se afla e sa scoata taxa aia mizera si sa ofere niste titluri de jocuri care sa ne dea pe spate si sa ne taie rasuflarea..lucru care putin probabil se va intampla.Un alt lucru extrem de stupid la One e axarea asta in mod express pe Divertisment si mai putin pe jocuri nu inteleg de loc strategia asta daca vreau sa schimb canalele TV prin mimica mainilor sau prin voce imi cumpar un smart TV.

  11. #11 SP
    Senior Member Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by spooky1 View Post
    pe de o parte dispretuiesc xbox in general ca si consola dar pe cealalta parte ma gandesc ca asta e efectul produs de sute de mii de xbox-uri cu jtag..la un moment dat era evident ca microsoft va reactiona
    Si oare Sony nu este afectat de piraterie?

    Quote Originally Posted by Dark Wadder View Post
    Marele Microsoft chiar nu a auzit ca a existat un PS One?
    Care este legatura?

  12. #12 SP
    Junior Member bicepsul's Avatar

  13. #13 SP
    Member Dark Wadder's Avatar
    Nu e stupid sa scoti xbox one dupa ce a existat un ps one? Cum ar fi sa denumesti urmatorea consola de la Sony drept PS U? Stupid, cel putin asa cred eu.

  14. #14 SP
    Senior Member Dj Mo's Avatar
    Numele este stupid din start

  15. #15 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Ramane de vazut daca si cei de la Sony vor bloca jocurile S.H ,desi nu m-ar mira, deoarece toate decizile celor de la Microsoft au consecinte si afecteaza toata lumea gaming-ului.Prin urmare ,da,Microsoft omoara gaming-ul.

    PS : Daca si cei de la Sony vor adopta ideile celor de la Microsoft,probabil voi renunta la gaming pe console din moment ce nu am de gand sa platesc $40,$50 pentru a inchiria un joc.

  16. #16 SP
    Senior Member Dj Mo's Avatar
    Si iar intreb. De unde stii sigur ca este decizia microsoft? Ca ei au anuntat primii? Asta este cu totul alta mancare de peste. Da, daca Sony vine si spune concret, "nu blocam jocurile sh", atunci rosii si oua stricate in capul ms. Sa reamintim ca Sony a venit prima data cu ideea asta, ceva timp in urma?

  17. #17 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Orice veti face pe Xbox One, text / kinect, veti fi inregistrati. Microsoft e prima pe lista in proiectul PRISM.

    Report: NSA Collects Data Directly From Servers Of Google, Apple, Microsoft, Facebook And More | TechCrunch

  18. #18 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Si iar intreb. De unde stii sigur ca este decizia microsoft? Ca ei au anuntat primii? Asta este cu totul alta mancare de peste. Da, daca Sony vine si spune concret, "nu blocam jocurile sh", atunci rosii si oua stricate in capul ms. Sa reamintim ca Sony a venit prima data cu ideea asta, ceva timp in urma?
    Eu asta am dedus din moment ce toate zvonurile vehiculate despre always online si drm aveau un singur lucru in comun,Microsoft.

  19. #19 SP
    Junior Member moarteax's Avatar
    Ii o tampenie sa trebuiasca sa ai xbox-ul conectat la internet tot timpul sau sa fie conectat cel putin o data la 24 de ore
    Ce se intampla daca am probleme la net duminica si nu pot fi rezolvate sau daca merg undeva unde nu am net si vreau sa ma joc pe consola?

  20. #20 SP
    Member Merdiso's Avatar
    Nu te joci sau o faci pe PC, simplu.
    PS4 pare unica scapare .... daca va fi scapare.
    Culmea, datorita Kinect-ului, n-ar fi deloc improbabil ca Xbox One sa coste si mai mult ca PS4, desi are o configuratie hardware clar inferioara plus "avantajele" mentionate in primul post.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 7 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 31-10-2014, 12:16
  2. Ne afecteaza gamingul vederea? By felixanu in forum Console Club
    Replies: 30 Last Post: 17-02-2013, 01:03
  3. Replies: 31 Last Post: 13-01-2013, 23:15
  4. Calling Microsoft By PET in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 34 Last Post: 15-03-2012, 11:50
  5. Puncte Microsoft? By maravela in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 5 Last Post: 28-08-2009, 12:43

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts