Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Microsoft deja face overclock la Xbox One!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Microsoft deja face overclock la Xbox One!

    Cred ca toti cei care avem ceva cunostinte despre PC-uri suntem obisnuiti sa vedem pe piata tot felul de placi video in "varianta overclocked". Iata ca nu se intampla doar in lumea PC-urilor nebunia asta de overclocking si as putea spune ca pentru prima oara auzim un oficial de la Microsoft vorbind despre asa ceva in lumea consolelor. Mai exact, din podcastul lui Larry Hryb aflam de la Marc Whitten (vicepresedinte la Microsoft) ca multe lucruri s-au schimbat in configuratia lui Xbox One de la E3. Pe langa faptul ca s-a trecut la un driver grafic care acum este 100% gandit pentru DirectX si Xbox One, acesta ne mai spune si faptul ca a fost "tweakuit" clock speed-ul la GPU, rezultand o crestere de la 800Mhz la 853Mhz.

    Acum, nu stiu despre voi... dar eu am cam trecut de perioada in care overclockam tot ce prindeam. Si avand in vedere ca sunt la al 8-lea Xbox 360 (majoritatea au murit din cauza overheating-ului), sincer nu mai vreau sa trec prin asa ceva si cu Xbox One, doar pentru ca nu au fost capabili sa aleaga un GPU mai capabil din start... si acum vin cu trucuri de genul acesta pentru a se apropia de performantele GPU-ului din PS4.

    Pentru cei care nu stiu, overclock inseamna de obicei voltaj mai mare, consum mai mare... totul rezultand in temperaturi mai mari. Si probabil pentru a face fata noii temperaturi, ventilatorul se va duce la o turatie mai mare... si uite asa vom avea si zgomot pe masura. Acum, nu neg faptul ca poate au trecut la chip-uri care reusesc sa treaca la frecventa mai mare fara voltaj extra... dar totusi si fi preferat sa stiu ca Microsoft merge pe o solutie AMD asa cum a fost gandita din linia de productie, nu ceva gen "OC edition".

    P.S. Hai ca poate maine poaimaine aflam ca se face overclock si la CPU... si voi fi "oficially scared"!
    Since E3, an example is that we've dropped in what we internally call our mono driver. It's our graphics driver that really is 100 percent optimised for the Xbox One hardware. You start with the base DirectX driver, and then you take out all parts that don't look like Xbox One and you add in everything that really optimises that experience. Almost all of our content partners have really picked it up now, and I think it's made a really nice improvement.

    This is the time where we've gone from the theory of how the hardware works - what do we think the yield is going to look like, what is the thermal envelope, how do things come together - to really having them in our hands. That's the time where you start tweaking the knobs. Either your theory was right dead on, or you were a little too conservative, or you were a little too aggressive. It's actually been really good news for us, and an example of that is we've tweaked up the clock speed on our GPU from 800mhz to 853mhz.
    Attached Images Attached Images overclocking.jpg

  2. #2 SP
    Member Kratos's Avatar
    Muahahahaha! Acum oficial o sa astept sa apara Xbox One Overclocked 16GB RAM Premium Deluxe Supercharged Edition. Cu 2 x Kinect incluse in pachet (vreau unul si la baie)!

  3. #3 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Nu anuntasera la inceput ca puterea de procesare este mai mare numai ca au decis sa underclockeze, ca sa aiba o marja de exploatare sigura pe viitor?

    Asta ar insemna ca nu au overclockat ci... pur si simplu au mai crescut frecventa.

  4. #4 SP
    Member andreiaka's Avatar
    Respect microsoft nimic in rest

  5. #5 SP
    Member temugin's Avatar
    Nu sunt de acord cu acel OC, probabil nu mai pot schimba GPU deoarece au deja stocuri cu Xone? au zis ceva si de 12 gb ram, dar ideea s-a stins de-a lungul timpului. Si eu am probleme cu ps3 phat, stiu cauza la overheat si trebuie sa ma descurc singur in a remedia acel defect, in Ro nu sunt profesionisti decat la modari sau downgrade, 360 nu prea am vazut picate, odata cu revizia Falcon problemele s-au diminuat la capitolul heat.

  6. #6 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Nici nu stiu ce sa mai cred ....
    Pe de o parte ma gandesc ca nu au facut ei OC doar de dragul de a avea 53mhz in plus ci probabil au un motiv bine intemeiat, iar daca racirea este buna nu vor exista probleme.
    Insa pe de alta parte ma gandesc ca de cand a fost prezentata x1 a fost un adevarat fiasco iar MS nu prea imi mai inspira incredere. Ma gandesc ca daca OC.ul e facut in graba iar consola nu este testata cum trebuie, sa se asigure ca totul ok cu racirea, ne asteapta iar RROD.uri si alte tiganii.
    Oricum la capitolul 'racire de mantuiala' nici Sony nu e mai prejos. Ambele console(ps3 & 360) au avut probleme in trecut.

  7. #7 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Ma ingrijoreaza faptul ca Microsoft nu are incredere in propriul produs si in propria ideologie. Atat de tarziu, cu putine luni inainte de lansare, schimba niste concepte care ar fi trebuit de mult sa fie batute in piatra.

    DRM - Sony nu are, renuntam si noi
    Online permanent - Sony nu are, renuntam si noi
    Indie developers- Sony ii vaneaza, dintr-o data deschide si noi portile
    GPU - Sony are mai performant, marim si noi frecventele

    Mai ramane sa renunte si la Kinect si sa anunte ca trec pe GDDR5...

  8. #8 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Poate pana cand se lanseaza ajunge la fel de puternic ca PS4 .

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Nu anuntasera la inceput ca puterea de procesare este mai mare numai ca au decis sa underclockeze, ca sa aiba o marja de exploatare sigura pe viitor?

    Asta ar insemna ca nu au overclockat ci... pur si simplu au mai crescut frecventa.
    Nope, nu au spus niciodata asa ceva (sau cel putin eu nu am vazut). Au spus in schimb ca puterea de procesare va creste cu ajutorul cloud computing... dar asta e alta mancare de peste. Oricum, si cu 6% in sus la frecventa nu e mare minune. Dar daca cei 6% duc la RRoD si alte d-astea (pt. ca totusi, cu 2-3 luni inainte de lansare e cam "subit" si ma indoiesc ca au facut teste suficiente de la E3 incoace), atunci nu e de bine.

    Dar vom trai si vom vedea...

  10. #10 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Era zvonul asta dar nu stiu cat este de credibil: http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=576869 .
    Dar cel cu underclocking a fost confirmat ca fiind fals din cate tin minte.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Anyway, odata ce devkit-urile sunt deja in varianta finala... ma indoiesc ca vor mai face si alte modificari. Asta pentru ca din cate am inteles devkit-urile de Xbox One de fapt sunt unitati Xbox One care au activate functiile de debug. Mie unul mi se pare extrem de bizara chestia asta, dar nah... Microsoft rules.

  12. #12 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    aproape ca ma sucisem cu Xo .. mai mai ca il cumparam, cred ca le lipsesc acei omeni din conducere cu capul pe umeri ,astora de la MS..trebuie sa fie o foame mareata de isi permit lamentarile astea cu modificarile "la minut"..

    pt mine ca end user nu vad treaba decat ca o chestie facuta in graba, nu ca un produs serios..dar asta-s eu

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Iti spun eu, ca la cat de gameri maniaci suntem... o sa "balim" la jocurile exclusive (sau cine stie ce titlu super asteptat) si o sa ignoram prostioarele astea. Momentan prezentam si noi tot ce aflam... si discutam discutii. Nu stim temperaturile reale, nu stim daca e noisy, nu prea stim multe. Nu ca Microsoft s-ar agita sa spuna prea multe, dar... comentam pe marginea "podcasturilor" pe care le arunca asa, ca sa fie ceva. Daca au ajuns specificatiile noi ale unei console sa le aflam dintr-un podcast si nu dintr-un comunicat oficial, iti dai seama ce haos e la ei in gradina.

  14. #14 SP
    Junior Member Landa13's Avatar
    Overclock de obicei = overheat (pe langa un slight boost in performanta bineinteles). Let "The Red Rings" - Season II begin )

  15. #15 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Microsoft a modificat mereu. Xbox 360 trebuia sa aiba 256MB RAM. Are 512 datorita celor de la Epic si al lor Gears of War. "If Epic wanted Gears to look that drool-inducing HD, then they had no choice but to ask for 512MB RAM. Thing is, Microsoft orginally projected that the 360 would carry only 256MB - and wanted that spec to stick". 1 miliard de dolarei a scos MS din buzunar pentru acei 256MB in plus in console.

    Tot ce se petrece acum cu Xbox One, de la zvonuri/podcasturi aruncate la betie/teste si pana la faptul ca de fapt jocurile prezentate pe la conferinte, ruleaza pe pc-uri, este deja-vu. Au un marketing de te doare mintea. Cum au facut la 360, asa si la Xbox One, nu neaga zvonuri si nu dezvaluie nimic concret.

    Singurul lucru care imi place la ei, este dorinta de a schimba, de a aduce o chestie noua. Nu stiu cati dintre voi au folosit Live pe Xbox Original. Diferentele sunt enorme la 360. Au o singura problema in schimb, oamenii, care sunt reticenti la schimbari, unii chiar paranoici (vezi reactiile cu kinect si faptul ca ei cred ca vor fi supravegheati continuu). Am un exemplu concret la faza asta si anume instalarea unui client de VNC pe calculatoarele utilizatorilor. Primele intrebari ale lor, atunci cand instalez, sunt "De ce pui asta pe calculator? Sa vezi ce facem? Sa ne urmaresti?".

    360 a avut o singura bila mare si neagra, RROD-ul. In rest, consola a fost una buna, cu un sistem online impecabil si a oferit ceva jocuri de la bune la foarte bune. Sper ca Xbox One sa fie macar la fel, fara biloiul negru.

  16. #16 SP
    Member claudiutk's Avatar
    Overclock-ul asta e nesimnificativ dar are un motiv foarte bun sa existe: sa le dea apa la moara celor care spun ca este mai bun decat ps4. Este mana departamentului de marketing aici

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by claudiutk View Post
    Overclock-ul asta e nesimnificativ dar are un motiv foarte bun sa existe: sa le dea apa la moara celor care spun ca este mai bun decat ps4.
    Nu cred ca este aceasta motivatia. De la 6% la 50% diferenta, e cale lunga pana la PS4 si cred ca orice om normal la cap intelege ca nu au termen de comparatie... Totodata acel mic overclock nu ajuta cu nimic la faptul ca PS4 are 1152 GPU cores pe cand X1 are doar 768.

    Dar repet... asta nu inseamna ca nu vom vedea jocuri aproape identice pe cele doua console. E posibil ca la anumite titluri sau pe viitor, PS4 sa aiba ceva avantaj. Asta ramane de vazut si cred ca tine mai mult de developeri (poate acestia nu vor dori ca jocul lor sa ruleze diferit si vor impune limitari de framerate sau vor diminua efectele grafice astfel incat cele doua sa fie "on par").

    De fapt, de asta mi-e cel mai mult "teama"... si anume ca Microsoft va bate palma cu developerii mari, astfel incat sa nu vedem nicio diferenta. Insa pe de alta parte, exclusivitatile de PS4 sau titlurile AAA in house vor fi... nici nu vreau sa ma gandesc. Adica, au facut ei atatea minuni cu 256/512MB RAM si cu "jucariile" acelea de GPU-uri... sunt ferm convins ca anul viitor vom fi super happy.

    Iar concurenta asta... thx God ca exista. Ca altfel probabil acum aveam un PS4 cu doar 50% mai rapid decat PS3... nu-i forta nimeni sa faca mai mult.

  18. #18 SP
    Junior Member fylipdan's Avatar
    Microsoft din nou se arata speriati de PS4. Ei sunt constienti ca o mica diferenta de componente il poate face pe baiatul de la magazinul de electronice sa raspuna intr-un anume fel la intrebarea: Care este mai bun, Xbox 1 sau PS4?

    Jocurile vor arata insa identic, doar exclusivele de PS4 aparute spre finalul vietii consolei vor arata extraordinar. Cum este si cazul The Last of Us pe PS3.

    Un overclock este binevenit, dar sa puna ventiloatoare mai puternice si mai silentioase de data asta pe Xbox One.
    Nu pot sa cred ca pe 360 Slim inca pun ventilatoarele alea galagioase la viteze decente de racire (65%).

    Cu un singur lucru ar putea sa ma castige. (si sper sa citeasca cineva de la Microsoft! I made a Joke! Laugh!)
    As vrea un Xbox One cu 2 iesiri HDMI, sa pot juca un altfel de split screen. Player 1 -> HDMI1, Player 2 -> HDMI2.
    Ar fi super!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Microsoft lanseaza un nou Xbox One! By djleo666 in forum Console News
    Replies: 23 Last Post: 14-06-2015, 01:24
  2. Xbox One va face echipa cu HoloLens By MonkY in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 09-03-2015, 09:54
  3. Replies: 5 Last Post: 07-10-2013, 11:03
  4. Replies: 30 Last Post: 05-09-2013, 21:45
  5. Replies: 0 Last Post: 14-06-2010, 20:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts