Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: Wii U mai ieftin si bun venit Nintendo 2DS!

  1. #1 SP
    Manager paul's Avatar

    Wii U mai ieftin si bun venit Nintendo 2DS!

    Vesti bune astazi de la Nintendo, acestia au anuntat ca incepand cu 20 septembrie Wii U va fi mai ieftina cu $50 in USA. O miscare deloc neasteptata, pretul consolei trebuie sa fie atractiv pentru ca se apropie lansarea PlayStation 4 si Xbox One, iar vanzarile Wii U nu sunt tocmai la asteptarile Nintendo. Conform VGChartz s-au vandut worldwide 3.43 milioane unitati. Bundleurile disponibile vor fi cele deluxe (32 GB) cu Nintendo Land si unul limited, si exclusiv pentru UK (£249.99), cu The Legend of Zelda: The Wind Waker HD. Ne ramane doar sa asteptam sa faca o ieftinire si pe aici in Europa.

    Insa surpriza e noua consola portabila Nintendo 2DS. E 3DS fara... 3D si e dintr-o singura "bucata". Sistemul are aceleasi ecrane ca originalul 3DS, are camera frontala si una in spate ce pot face poze/videouri 3D, insa le poti vizualiza 3D doar daca le transferi pe un 3DS/3DS XL. Consola este compatibila cu toate jocurile 3DS si backward compatibila cu cele (peste 2000) de DS. Pretul este $/€ 129.99 / £109.99, iar lansarea va fi in 12 octombrie in US/EU. Culorile disponibile sunt White + Red si Black + Blue. Un 2DS carrying case (Red sau Blue) poate fi cumparat separat.

    Indecis care consola portabila de la Nintendo sa o cumperi ? Aveti aici o comparare intre sistemele din familia 3DS: 3DS family comparison.

    Si uite asa 2DS e entry-level in randul consolelor portabile, costul fiind cu $/€ 70 mai mic fata de 3DS XL, dar si fata de PlayStation Vita care a "suferit" si ea o ieftinire de curand ajungand la $/€ 199.99.
    Attached Images Attached Images nintendo_2ds.jpg nintendo_2ds_plays_2d.png nintendo_wii_u_zelda_bundle.png

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deci in momentul de fata un Wii U este 338 USD pe amazon.com. Sa inteleg ca se va face o reducere de 50 USD, adica va ajunge la 288 USD, sau se ia in calcul RRP-ul si de fapt va fi 299 USD? Oricum ar fi, si la 299 USD = 225 EUR. Parca e totusi altceva fata de pretul de 310 EUR de pe amazon.de.

    Cred ca atunci m-as incumeta si eu sa achizitionez un Wii U. Desi tare ma tem ca in UE nu o sa vedem o astfel de reducere... sau vedem conversia clasica din 299 USD in 299 EUR

  3. #3 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Deci in momentul de fata un Wii U este 338 USD pe amazon.com. Sa inteleg ca se va face o reducere de 50 USD, adica va ajunge la 288 USD, sau se ia in calcul RRP-ul si de fapt va fi 299 USD? Oricum ar fi, si la 299 USD = 225 EUR. Parca e totusi altceva fata de pretul de 310 EUR de pe amazon.de.

    Cred ca atunci m-as incumeta si eu sa achizitionez un Wii U. Desi tare ma tem ca in UE nu o sa vedem o astfel de reducere... sau vedem conversia clasica din 299 USD in 299 EUR
    Tare pesimist mai esti . De abia astept sa iti iei Wii U si poate mai treci si tu cu vorbe bune pe la stiri si pe thread .

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by MihneaWii View Post
    Tare pesimist mai esti . De abia astept sa iti iei Wii U si poate mai treci si tu cu vorbe bune pe la stiri si pe thread .
    Pai nu am ce face... ca am bugetul varza. Sfarsitul lui 2013 e o nebunie curata! Vreau sa imi upgradez iPad-ul de la 4 la 5, Nexus 7 la noul Nexus 7... iese si PS4 si Xbox One. Crazy stuff! La noul iPhone deja nici nu ma mai gandesc... O sa incerc sa le iau pe rand, insa daca ar fi sa optez intre next-gen si Wii U, va fi simplu pentru mine: next-gen wins.

  5. #5 SP
    Manager paul's Avatar
    Se pare ca nici macar nu e exclusiv bundle-ul cu Zelda pentru UK. Partea aia am citit-o pe un site din UK, care de buna credinta credeau ca e un fel de consolare pentru EU. Oh Nintendo, you .

    In Europa cica Nintendo of Europe nu poate umbla la pret, ca ar fi ceva legislatie europeana ce nu-i lasa. What's that about ?

    Anyway, GIF time:
    Attached Images Attached Images 2ds_reaction_2.gif
    Attached Images  

  6. #6 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Nintendo Confirms Wii U "Price Reduction Initiative" in Europe from 4th October - Wii U News @ Nintendo Life

    Cum sa nu ieftineasca si in Europa? Ar fi de-a dreptul nebunesc. Si stim ca Nintendo nu face lucruri nebunesti.

  7. #7 SP
    Banned Venom's Avatar
    Consola asta daca mi-ar da-o degeaba si nu as lua-o.

  8. #8 SP
    Manager paul's Avatar
    Yesterday, when the 2DS was first announced, some outlets made sure to tell folks that it was not, in fact, a joke. But it kind of sounded like one, right? Enough that it shouldn't be surprising that someone predicted something much like the 2DS years ago—2011 to be exact—as an April Fools joke.
    The 2DS Was Predicted Years Ago...As An April Fools Joke
    Attached Images Attached Images nintendo_2ds_joke.png

  9. #9 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pai nu am ce face... ca am bugetul varza.
    Defineste buget varza.

    100, 200 de lei...ala e buget varza

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Defineste buget varza.
    La mine buget varza e acela care nu face fata la ceea ce imi doresc (si nu vorbesc de exagerari gen vreau un Porsche, vila la Miami, etc.). Daca la Xbox 360 sau iPad (ca exemplu) deja stransesem banii la lansare... acum sansele sunt minime (desi am clienti care imi datoreaza bani). Hai ca la iPad sper sa nu fie mare diferenta, pt. ca fac upgrade. La noul Nexus la fel sper sa nu fie mare diferenta, fiind tot upgrade. Dar la PS4 (de exemplu) nefiind upgrade (pt. ca deh, no more backward compatibility)... e mai complicat. Trebuie sa platesc full price. De jocuri si accesorii nu mai zic...

  11. #11 SP
    Manager paul's Avatar

  12. #12 SP
    Member Leni's Avatar
    abia astept sa apara...imi voi cumpara unul ...
    nu-mi permit, sau mai bine zis nu ma incumet sa cumpar un 3DS...dar sunt jocuri de 3ds care mi-as dori sa le pot juca.
    Da, sunt constient ca nu vor avea probabil acelasi farmec, dar imi asum acest inconvenient...

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Leni, din pacate degeaba dai putin pe consola cand jocurile sunt la preturi full... de zici ca-s poleite cu aur. Vroiam si eu sa iau un 3DS XL, si dupa ce am pus ochii pe 3-4 titluri, m-am razgandit repede. Sa scoti jocuri la 35 lire pentru o consola care va costa 90 de lire, mi se pare complet aiurea. But maybe that's just me... si te poti orienta spre titluri muult mai vechi (desi Nintendo are o traditie "urata" in ceea ce priveste mentinerea preturilor la titlurile mari cu anii).

  14. #14 SP
    Member Leni's Avatar
    asa este...m-am gandit si eu la acest aspect.....dar Zelda-ul de 3DS care va aparea parca asa-mi trage cu ochiul. Plus ca as incerca si eu un Luigi's Mansion 2, sunt fan al seriei Prof.Layton care si-a terminat cariera pe DS...si uit-asa. Oricum cred ca ma voi opri la cateva jocuri si voi incerca sa le iau second...din pacate in ultima vreme mi s-au schimbat prioritatile (prietena, nunta in viitor, masina, as vrea sa cumpar un apartament propriu cu prima casa sa scap de chirie etc.) si nu mi-am mai prea luat jocuri noi...dar o-m trai si o-m vedea. Poate mai scade si nintendo un pic preturile jocurilor

    PS. noroc ca a prins si prietena-mea microbul, datorita la Prof. Layton and the Curious Village, si e de acord si ea sa iau un 2DS

  15. #15 SP
    Member Leni's Avatar
    Mda...tocmai am vazut pe site-ul celor de la altex 2DS 700ON si mai surprinzator... 3ds negru - 750ron....3ds roz - 700ron (desi momentan nu mai este pe stoc).

    doar mie mi se pare enorm de mult?

  16. #16 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    2DS -ul ar trebui sa fie undeva la 500 ron (maxim)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 31-12-2014, 15:00
  2. Replies: 3 Last Post: 16-12-2013, 11:27
  3. Replies: 42 Last Post: 02-09-2013, 10:56
  4. Nintendo Wii - acum cu 25% mai ieftin By MonkY in forum Console News
    Replies: 8 Last Post: 28-05-2011, 00:48
  5. Cel mai bun joc pentru Wii - 2009 By GreyhounD in forum Polls
    Replies: 5 Last Post: 07-12-2009, 01:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts