Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 39

Thread: Sony PSP & PS Vita vs Nintendo 3DS, 3DS XL & 2DS

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Sony PSP & PS Vita vs Nintendo 3DS, 3DS XL & 2DS

    Nu stiu daca a fost doar o coincidenta, dar in ultimele 2 zile m-au zapacit 6 amici cu intrebarea "ce consola portabila sa-mi iau?". Am incercat sa le explic ca tine mai mult de ceea ce ii place fiecaruia, ca e foarte important ce titluri vor pe consola respectiva si nu in ultimul rand, cat de mult conteaza bugetul. Insa ei au tot tinut-o pe a lor cu datele tehnice comparative, prin urmare m-am gandit sa fac un tabel cu consolele portabile care sunt in momentul de fata "la moda": Sony PSP, Sony PSV, Nintendo 3DS, Nintendo 3DS XL si Nintendo 2DS. Cine stie, poate in felul acesta mai dam o mana de ajutor celor care sunt mai nehotarati. La 2DS promit sa updatez cu extra infos in momentul in care vom sti mai multe (inca nu se stie mai nimic despre CPU / GPU / RAM si baterie)

    Prin urmare, aveti mai jos un tabel pe care l-am conceput pentru acest versus, dar as fi foarte curios ce consola portabila ati alege voi (sau ati ales deja) si care sunt criteriile pe care v-ati axat la achizitie. Si bineinteles, daca deja detineti o consola portabila, cat de multumit sunteti de respectiva.

    # Sony PSP (3000) Sony PS Vita Nintendo 3DS Nintendo 3DS XL Nintendo 2DS
    Diagonal: 4.3" 5" 3.5" top screen, 3" bottom screen 4.88" top screen, 4.18" bottom screen 3.53" top screen, 3.02" bottom screen
    Resolution: 480 × 272 960 × 544 800 × 240 top, 320 × 240 bottom 800 × 240 top, 320 × 240 bottom 400 × 240 top, 320 × 240 bottom
    Display Type: TFT LCD OLED multi-touch capacitive touchscreen Glasses-Free 3D LCD top, resistive touchscreen LCD bottom Glasses-Free 3D LCD top, resistive touchscreen LCD bottom 2D LCD top, resistive touchscreen LCD bottom
    CPU: 333 MHz MIPS R4000 upto 2 GHz Quad-Core ARM Cortex-A9 Dual-Core ARM11 MPCore Dual-Core ARM11 MPCore Unknown
    GPU: Custom GPU Quad-core PowerVR SGX543MP4+ Digital Media Professionals PICA200 GPU Digital Media Professionals PICA200 GPU Unknown
    RAM: 64 MB RAM, 2 MB VRAM 512 MB RAM, 128 MB VRAM 128 MB FCRAM, 6 MB VRAM 128 MB FCRAM, 6 MB VRAM Unknown
    Sound: Stereo speakers, Microphone Stereo speakers, Microphone Stereo speakers, microphone Stereo speakers, microphone Mono speaker, microphone
    Camera: None 0.3MP Front, 0.3MP Back 0.3MP Front, 2 x 0.3MP Back 0.3MP Front, 2 x 0.3MP Back 0.3MP Front, 2 x 0.3MP Back
    Storage Type: Memory Stick Duo, Memory Stick PRO Duo Dedicated PS Vita memory card 2 GB internal flash memory + SD Card 2 GB internal flash memory + SD Card 2 GB internal flash memory + SD Card
    Storage Max Size: 32GB 32GB 128GB 128GB 128GB
    Game Storage: UMD PlayStation Vita game card Nintendo 3DS game card, Nintendo DS game card Nintendo 3DS game card, Nintendo DS game card Nintendo 3DS game card, Nintendo DS game card
    Conectivity: Wi-Fi 802.11b, USB 2.0 WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1+EDR, 3G optional WiFi 802.11b/g WiFi 802.11b/g WiFi 802.11b/g
    Extra Conectivity: Video out, Headset connector Headphone jack IR port IR port IR port
    Dimensions (H, W, D): 71 mm, 169 mm, 19 mm 83.55 mm, 182 mm, 18.6 mm 74 mm, 134 mm, 21 mm 156 mm, 156 mm, 22 mm 127 mm, 144 mm, 20.3 mm
    Weight: 189 gr 260 gr (Wi-Fi), 279 gr (3G) 235 gr 336 gr 260 gr
    Battery: 1200mAh removable Internal Not known 1300mAh 1750mAh Unknown
    Battery Life: 4 - 6 hours 3 - 5 hours 3,5 - 5 hours 3,5 - 6,5 hours 3,5 - 6,5 hours
    Battery Upgrade: 2200mAh optional External battery option announced Third party extended battery Third party extended battery -
    Extra Features: PlayStation Network PSN, Rear touchpad, Three-axis gyro, Remote Play Resistive Stylus, 3D Glasses Free, Online Store, Three-axis gyro, Foldable Resistive Stylus, 3D Glasses Free, Online Store, Three-axis gyro, Foldable Resistive Stylus, Online Store, Three-axis gyro
    Launch Date: October 2009 17 December 2011 26 February 2011 28 July 2012 12 October 2013
    Actual Price (2013): 110 USD 199 USD 178 USD 210 USD 130 USD
    Attached Images Attached Images psp_vs_psv_vs_3ds_vs_3ds-xl_vs_2ds.jpg

  2. #2 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Jocurile conteaza domne'

    LE: De ce nu ai pus si DS lite/i ? se scot in prezent mai multe jocuri pentru el decat pentru psp.

  3. #3 SP
    Member Bodolay Botond's Avatar
    Cu toate astea dacă intri într-un magazin, acesta va fi plin de jocuri PSP și PS Vita. Eventual două-trei DS, și alea cele mai nașpa.
    Pe raftul de lângă console Sony, niciun 3DS, ca să nu mai vorbim de DS.
    Deci dacă nu sunt familiarizat cu lumea consolelor și mă ghidez strict după ce găsesc în magazine, voi lua Sony.
    Asta la nivel de provincie!
    Am văzut că în București și Constanța lucrurile, slavă Domnului, stau oleacă mai bine. Altexul din Constanța e plin cu jocuri 3DS, în Baia Mare nu au expus niciuna. În Constanța e expus 3DS XL-ul, în Baia Mare nici măcar ăla vechi, "clasic". În schimb e plin de Vita.
    Nu e corect.

  4. #4 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Stai, stai Bodo, ca asa nu facem nimic. O sa iti arat maine cand ne vedem cum arata Flanco in Busteni ca are numai X360 PS3 si jocuri pentru astea doua, totusi putine si cateva de PC . Unde e oras mare, e clar ca sunt mai multe expuse, e cerere mai mare . Faza e ca oricum comparatiile de genu' aduc doar raca, si iarasi certuri pe interminabilele subiecte fanboy-iste sau nu .

  5. #5 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    la ce sa mai discutam, ps vita..clar.

  6. #6 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Detin 3DS (normal, nu XL) si Vita, iar recomandarea mea este PS Vita.
    Chiar daca pretul pare cam mare merita pe deplin impreuna cu PS+ .
    Luna asta am primit 6 jocuri gratis (Jak & Daxter 1, 2, 3 + inca 3 mai mici).
    Iar ecranul si metodele de control sunt cu mult peste ce are de oferit 3DS.

  7. #7 SP
    Member Bodolay Botond's Avatar
    @MihneaWii: nu e vorba de ceartă sau fanboyism. Și mai ales nu duce tu discuția într-acolo.
    E vorba doar de ce consolă îmi cumpăr. Și sunt cei ce locuiesc în capitală plus una-două orașe mai mari, restul...sugus.
    Că poți să mergi pe ce-ți oferă magazinele sau pe sfatul unui prieten...când ajungi să-ți cumperi și jocul...se complică treaba.

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu as merge pe PSV. Desi am avut unul la lansare si l-am vandut la scurt timp dupa, as lua unul acum pentru ca sunt jocuri mai multe iar unele chiar interesante. Pretul a scazut si el. Din pacate bateria tot varza e. In conditiile in care ai luminozitatea la maxim si joci un joc gen Uncharted, bateria te tine 2 ore jumate, maxim 3. E inacceptabil. Daca te uiti la un film, 3 ore maxim. Pentru 2013 nu mi se pare normal. Daca sunt in avion si vreau sa joc ceva sau sa ma uit la un film, bateria nu ma va tine tot drumul.

    Apoi mai e 3DS caruia nu prea am ce sa ii reprosez decat ecranul, sau mai bine zis rezolutia lui, sau a lor. Bateria e mai ok decat la PSV, dar avand in vedere ca nu e o consola puternica, tot nu pricep de ce nu tine bateria peste 10 ore.

    La jocuri depinde ce iti place sau cu ce ai crescut. As alege probabil PSV, dar un Mario Kart, Donkey Kong sau Animal Crossing sunt de nerefuzat.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: fiind OLED, eu sunt curios de ce ai avea nevoie sa stai cu luminozitatea la maxim. Ma refer, doar daca te joci in lumina naturala (afara in soare) ai duce luminozitatea atat de mult. Eu m-am jucat prea putin cu un PSV si nu stiu... doar intreb. Sunt curios ceilalti posesori de PSV la cat tin luminozitatea de obicei si cat ii tine bateria...

  10. #10 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    In airplane mode cu brightness-ul la 40-50%(Destul de bright intro camera cu 3 geamuri) , bateria ma tinut 4h de AC Liberation.Eu zic ca este decent , bineinteles ca preferam si eu 10h+ cum este pe iPad dar asta e...

  11. #11 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    PS Vita is on my wishlist

  12. #12 SP
    Member BlackSnake's Avatar
    Eu as alege 3ds xl, dar cam nasol cu jocurile la noi si pe bazar nu prea e mare lucru. Ps Vita cand o sa scoata mai multe jocuri ca Uncharted, Killzone, Tearaway si nu jocuri indie din alea de pe telefonul mobil poate ca o sa merite.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu m-am uitat la preturile de la jocurile de PS Vita si m-am calmat repede. No offense, dar majoritatea jocurilor pe care mi le-as dori, sunt jocuri de 30 Lire (de exemplu Muramasa Rebirth, Soul Sacrifice, Persona 4 Golden, Ragnarok Odyssey) + shipping. Orice ar zice lumea, mi se par niste preturi exorbitante pentru o consola portabila.

    Nu zic ca 3DS-ul ar fi departe... tot in gama de 25-30 Lire sterline... Momentan i'll stick to iPad/iPhone pentru jocuri portabile. Cu banii dati pe 2-3 jocuri de PSV sau 3DS, imi cumpar un an de zile jocuri de pe iOS. Da stiu, nu am controale fizice... dar asa cum am invatat sa ma joc pe gamepad (in defavoarea mouse-ului) la fel de usor am invatat si frumusetea touch-ului.

    Sa nu creada cineva ca am ceva impotriva consolelor portabile. Hell no! Doar ca e expensive stuff... exact opusul a ceea ce trebuiau sa fie. Adica imi dai consola 2DS de 80 de lire, dar ma costa 3 jocuri mai mult decat consola.

  14. #14 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Eu m-am uitat la preturile de la jocurile de PS Vita si m-am calmat repede. No offense, dar majoritatea jocurilor pe care mi le-as dori, sunt jocuri de 30 Lire (de exemplu Muramasa Rebirth, Soul Sacrifice, Persona 4 Golden, Ragnarok Odyssey) + shipping. Orice ar zice lumea, mi se par niste preturi exorbitante pentru o consola portabila.
    Toate jocurile care le-ai enumerat sunt jocuri care-si merita banii si care nu prea poti sa le joci pe alta platforma curenta.
    E adevarat ca dai 2-3$ pe un joc de iOS/Android dar nu cred ca sunt multe care dureaza zeci de ore, cum sunt cele enumerate de tine.
    Si tocmai aia e frumusetea PS+ -ului - daca ai rabdare o sa poti juca la un moment dat toate jocurile astea si o gramada de multe altele la un pret de un pachet de tigari si o bere pe luna .

  15. #15 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    @Monky total de acord si eu am aceeasi parerea - insa diametral opusa, decat sa cumpar 20 jocuri de iOS/Android - prefer sa cumpar 1 joc de vita sau de 3ds la 20 lire si cu calitate de consola care sa-mi ofere o experienta de consola (si nu de tableta/telefon).

    Uneori trebuie sa ne limitam la cateva jocuri de calitate in detrimentul "flood" ului de mediocritati si submediocritati pe platformele "la moda".

    Ca si exemplu - pe PSPlus - de cand s-a lansat vita si pana acum avem:

    Uncharted
    Lego Lord of the Rings
    Unit 13
    Ninja Gaiden Sigma Plus
    Rayman origins
    Virtue Last Reward
    Metal Gear Solid HD
    Gravity Rush
    Jak and Daxter Trilogy

    Si multe alte titluri extrem de importante pentru PS3.

    Deci chiar si pentru un gamer fara prea multi bani care sa zicem ca si-a luat consola in februarie 2012 - pana acum sunt disponibile peste 10 jocuri "exclusive" plus o sumedenie de jocuri "indie si casual" (cam 20 daca am calculat eu bine) pentru o suma derizorie (50 EU/an) - eu zic ca este mai bine decat pe ios/play si asta fara a calcula posibilele jocuri care pot veni cu consola sau cu cardul (eu am cumparat consola si am primit 2 jocuri gratuite la alegere de pe amazon) deci concluzia - nu e dracul atat de negru

    PS Plus este intr'adevar un serviciu extraordinar pentru gamerii care nu au prea multi bani si vor sa se joace. Pentru un gamer "nou" care abea si-a luat o consola SONY cu 1-2 jocuri si PS+ va avea imediat acces la mai multe titluri lunar.

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by sexbobomb91 View Post
    Toate jocurile care le-ai enumerat sunt jocuri care-si merita banii si care nu prea poti sa le joci pe alta platforma curenta.
    Sorry, dar n-o sa dau aproape 300 de lire pentru o consola portabila + 5 jocuri. Iar jocurile acelea nici macar nu sunt atat de bune incat sa ma impinga sa fac pasul acela extrem gen "cumpar consola doar si pt. jocul asta". Majoritatea au un maxim de 77/100 pe metacritic (exceptie Persona 4 pe care l-am jucat acum mult timp pe PS2).
    Quote Originally Posted by sexbobomb91 View Post
    E adevarat ca dai 2-3$ pe un joc de iOS/Android dar nu cred ca sunt multe care dureaza zeci de ore, cum sunt cele enumerate de tine.
    Asta e o impresie gresita... am jocuri la care ma chinui de mai bine de sute de ore, nu zeci.
    Quote Originally Posted by sexbobomb91 View Post
    Si tocmai aia e frumusetea PS+ -ului - daca ai rabdare o sa poti juca la un moment dat toate jocurile astea si o gramada de multe altele la un pret de un pachet de tigari si o bere pe luna .
    Cred ca va trebui sa astept acel moment. Acum sunt prea expensive.
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    @Monky total de acord si eu am aceeasi parerea - insa diametral opusa, decat sa cumpar 20 jocuri de iOS/Android - prefer sa cumpar 1 joc de vita sau de 3ds la 20 lire si cu calitate de consola care sa-mi ofere o experienta de consola (si nu de tableta/telefon).
    Daca mi-ar fi zis altcineva, m-as fi oprit o secunda sa ma gandesc. Dar la tine, stiind ca ai de 20 de ori mai multe jocuri de DS/3DS decat tot ce am eu pe iOS + Android... e intr-adevar diametral opus
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    Uneori trebuie sa ne limitam la cateva jocuri de calitate in detrimentul "flood" ului de mediocritati si submediocritati pe platformele "la moda".
    Faptul ca ai multe jocuri la dispozitie nu inseamna ca trebuie sa cumperi orice fel de "mediocritate". Chiar discutam ieri cu tine despre nebunia care era pe PSX si pe PS2. Zeci de mii de jocuri (din care multe erau de 2 lei). Asta nu insemna ca PSX sau PS2 nu erau super console la vremea lor, si ca nu aveau si titluri bune. De exp. la iPad pot sa spun ca in caz ca nu as fi avut asa ceva, mi l-as fi luat doar pentru anumite jocuri (plus faptul ca tine baterie intr-un hal fara de hal, am ecran imens, sunetul si retina display pe placul meu)... dar la PSV inca nu s-a intamplat. Poate cine stie, apare intai Final Fantasy XV (ex Versus) pe PSV... si atunci crede-ma ca nu ma mai intereseaza nici daca ar costa dublu
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    eu am cumparat consola si am primit 2 jocuri gratuite la alegere de pe amazon) deci concluzia - nu e dracul atat de negru
    Ba e chiar mai negru cand iti dai seama ca un amarat de card de 32GB costa vreo 70 de lire... cand iti dai seama ca iti trebuie travel kit de 20 de lire ca sa poti sa ai o husa sa nu se zgarie... mai pui si PS+ anual... Hai sa zicem ca faci un efort si treci peste toate astea. Si tot ramane faptul ca inca nu au rezolvat problema cu bateria. Ma uit la unele reviews si ma sperii cand vad ca in anumite jocuri tine maxim 3 ore bateria.
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    Deci chiar si pentru un gamer fara prea multi bani care sa zicem ca si-a luat consola in februarie 2012 - pana acum sunt disponibile peste 10 jocuri "exclusive" plus o sumedenie de jocuri "indie si casual" (cam 20 daca am calculat eu bine) pentru o suma derizorie (50 EU/an) - eu zic ca este mai bine decat pe ios/play
    In caz ca nu stiai, Apple da de ceva vreme cate un joc paid for free saptamanal (nu am fost atent daca si pe Android se intampla la fel), si asta pentru "Game of the week", nu orice mediocritate. Unde mai pui ca pana acum rar am vazut super titluri care sa nu aiba discount-uri monstruoase (de la 9.99 USD si peste la 0.99 USD). Si nu trebuie sa platesti nimic anual. Iar ce downloadezi poti sa joci linistit pe upto 10 devices. Incomparabil ca pret... eu chiar nu as fi vrut sa fac o astfel de comparatie, dar tu ai inceput
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    PS Plus este intr'adevar un serviciu extraordinar pentru gamerii care nu au prea multi bani si vor sa se joace. Pentru un gamer "nou" care abea si-a luat o consola SONY cu 1-2 jocuri si PS+ va avea imediat acces la mai multe titluri lunar.
    Mie nu-mi place conceptul de la PS+... prin care nu mai am acces la jocurile mele in caz ca nu mai platesc. Nici macar geniile evil de la Microsoft cu al lor Live si free games nu fac asa ceva. Mi se pare absurd ca jocurile mele sa dispara daca nu mai platesc cine stie ce corporatie peste x ani. Don't get me wrong, dar nu suport ideea. Chiar ma mir ca nu au sarit oamenii pe Sony asa cum au facut-o cu cei de la Microsoft. Dar nah... c'est la vie!

  17. #17 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Mie nu-mi place conceptul de la PS+... prin care nu mai am acces la jocurile mele in caz ca nu mai platesc. Nici macar geniile evil de la Microsoft cu al lor Live si free games nu fac asa ceva. Mi se pare absurd ca jocurile mele sa dispara daca nu mai platesc cine stie ce corporatie peste x ani. Don't get me wrong, dar nu suport ideea. Chiar ma mir ca nu au sarit oamenii pe Sony asa cum au facut-o cu cei de la Microsoft. Dar nah... c'est la vie!
    Sunt constienti de faptul asta si de aceea este asa ieftin.
    Nu te poti astepta sa-ti dea atatea jocuri gratis 100% la mai putin de 2 milioane pe an.
    Si astea nu sunt singurele avantaje.
    Mai primesti cloud storage, acces la beta-uri mai devreme, salvarea automata a save-urilor si o gramada de reduceri.
    Asta pentru 2 platforme diferite si in curand pe 3.
    Eu ma mir mai tare cum nu sar oamenii pe Microsoft care cer bani mai multi si nu ofera atatea lucruri.

  18. #18 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Tu te uiti la consolele portabile ca la niste jucarii - dar vrei super rezolutie, vrei super autonomie, super ecran (calitativ), super sunet si super suport software ce uiti tu este ca PS Vita nu costa 900 EU (cat costa un Iphone) altfel toti ar fi sarit de cur in sus (asa cum au facut'o cand au aflat ca Ps3 costa 600EU) dar pe iphone si ipad da lumea fara sa clipeasca 500 - 900 EU ca doar asa e la moda.

    Eu spun ca hardwareul Psvita si familia DS este cat se poate de bine echilibrat avand in vedere jocurile, nu ma intereseaza functiile extra pe care producatorii le-au introdus pentru a face concurenta tabletelor si telefoanelor (si care per total este super prost pentru ca nu este motiv principal ci doar sas fie acolo) insa sa vina Monky sa zica ca el ramane la Ipad/Iphone cand vorbim aici despre JOCURI, e trist ... desi am zis cred de 1000 ORI, mai zic odata, platformele tablet/phone nu au jocuri DELOC, au niste "pseudo-jocuri" destinate consumatorilor de zi cu zi (fie ca ei sunt gameri fie ca ei sunt altceva) si eventual niste porturi/remake uri ale unor jocuri vechi care sunt mai prost cotate decat cele originale "ne-imbunatatite". (exemplu BG HD - pe PC 78 / pe iOS 73 - versiunea originala de PC 91 .. deci O MARE DIFERENTA, versiunea HD a jocului trebuie sa lupte in ziua de azi cu jocuri "moderne" nu cu jocuri din 1998, si raportat la jocurile din ziua de azi este un joc bun, insa nu "extraordinar" asa cum era "bunicul" din 1998 raportat la jocurile din 1998) Ca un contraexemplu - Zelda Ocarina of time 3D are scor 94 fata de jocurile din ziua de azi, comparata cu predecesorul care avea 99 poate fi spus ca e mai "slab" dar fara a fi malitiosi este un joc EXTRAORDINAR, de ce ? pentru ca este o capodopera care nu poate fi replicata de o companie precum Apple, Samsung, Nokia, Dell, LG, HTC ... etc. Din pacate PS VIta inca nu are nici o capodopera insa astept cu nerabdare cele cateva titluri anuntate: Warrior's Lair, Killzone - si sper ca SONY sa inceapa sa lanseze exclusivitati first party pe Vita gen: Uncharted, poate un Syphon Filter, ceva de la Team Ico sau alte fracize first party (un god of war care sa stoarca tot din consola ar fi extraordinar).

    Mare atentie - nu spune nimeni sa nu va jucati pe platforma X sau Y, sau cumparati platforma X sau Y - ci doar sa analizati cu atentie toate aspectele, nu doar unele, nu sa scoateti din context anumite caracteristici.

    Uite sa facem si consola portabila perfecta:

    - forma lui PS Vita
    - butoanele de la neo geo pocket
    - ecranul de PS vita (ar fi frumos sa fie 720p)
    - autonomia de la DS XL (cel putin 8 ore gameplay)
    - sunet stereo standard / cu jack audio normal
    - posibilitatea de conectare la TV (si de a juca pe TV in cel putin 720p)
    - jocuri exclusiv pe suport fizic (pentru a da posibilitatea recuperarii investitiei, sau eliminarea conectarii online pentru "activare" etc)
    - multipleyer de tip peer - to - peer nu cu conectare la "server online" (pentru a putea fi folosite si cand compania nu mai exista, sau decide sa opreasca serverele.
    - redare formate video (cele mai cunoscute - avi, mpeg, mp4, mkv etc)
    - redare formate audio(cele mai cunoscute - avi, mpeg, mp4, mkv etc)
    - memorie interna de cel putin 128 GB (cu posibilitate de expansiune micro SD super speed class ceva)
    - cel putin 16 GB ram (eventual unifyed cu memoria video)
    - un GPU dedicat
    - CPU multicore
    - wifi b/g/n
    - port micro usb / usb mini (cu posibilitatea de recharge)
    - greutate sub 300 gr
    - fara 3d
    - fara gyro
    - fara vibratii
    - fara camera video (cred ca este accesoriul pe care il urasc cel mai mult la consolele portabile)
    - backward compatibility (fie virtual, fie suport fizic)

    Sincer sa fiu nu cred ca va exista asa ceva in viitorul prea apropiat, posibil sa fi "omis" unele lucruri - am incercat si eu nu ma omorati.

  19. #19 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    . Adica imi dai consola 2DS de 80 de lire, dar ma costa 3 jocuri mai mult decat consola.
    Odată cu acest thread speram sa imi formez o idee despre o consola portabila, dar vad ca se vb mai mult de ipad, android...Jocurile sunt scumpe daca le raportam la un salariu mediu in Romania. Apropos de ce spune MonkY, asa s-a ajuns si in cazul unei console ps3: 3 jocuri de ps3(700-750lei) = ps3 12gb (600-700)

    ON: Datorita consolei ps4 ma voi gândi serios sa cumpar si ps vita, dar mai astept aprox un an

  20. #20 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    @Dante - eu am toate consolele mentionate mai sus si pot spune ca cel mai mult timp il petrec pe PSVita.

    Nu vreau sa intru in alte discutii si/sau polemici, dar acesta este adevarul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 13-08-2013, 10:47
  2. Replies: 0 Last Post: 13-08-2013, 10:39

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts