Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Microsoft, Sony si Nintendo se lauda cu vanzari extrem de bune

  1. #1 SP
    Member Snake's Avatar

    Microsoft, Sony si Nintendo se lauda cu vanzari extrem de bune

    Nici nu a inceput bine anul 2014 si cei 3 mastodonti din industria gamingului - si nu numai - au venit sa ne prezinte cifrele realizate pana la sfarsitul anului 2013. Astfel la CES 2014 in Las Vegas a aparut Andrew House - CEO Sony - si s-a bucurat ca un copil mic cand a anuntat ca au reusit sa vanda 4.2 milioane de console PlayStation 4. A fost o stire extrem de 'surprinzatoare' deoarece cu fix o zi inainte Yusuf Mehdi - VP Microsoft - anuntase ca s-au vandut 3 milioane de console Xbox One. Mi s-a parut haioasa situatia pentru ca pare tipica unor pusti ce se cearta pe complexul 'a mea e mai mare'. Pentru mine este totodata haioasa situatia intrucat nu pot sa nu compar cu ceea ce reuseste sa vanda alte companii - nu dau nume. Probabil ca pentru ei sumele sub 10 milioane se pot incadra linistite la 'vanzari saptamanale'.

    Si cum din aceasta competitie nu putea lipsi al treilea mare jucator de pe scena, si-a facut aparitia si Nintendo. Care pentru a nu se face de ras cu vanzarile la consola 'next-gen' Wii U, ne-a explicat prin vocea lui Scott Moffitt - ME Nintendo - cat de bine a fost pentru familia 3DS. S-au vandut peste 35 de milioane de console din familia 3DS - a se mentiona faptul ca Nintendo considera 3DSXL si 2DS ca facand parte din aceiasi familie - in toata lumea. Din acestea doar 11.5 milioane doar in US - se pare ca Statele Unite au inceput sa ia locul asiaticilor in ceea ce priveste atractia pentru Nintendo.

    Pentru ca suntem tot la capitolul cifre, s-a mai mentionat de la Sony ca s-au vandut 9.7 milioane de jocuri - atat digital cat si retail - iar de la Nintendo ca s-a sarit de cifra de 122 de milioane de jocuri vandute - la fel atat digital cat si retail. Microsoft nu a binevoit sa anunte cate jocuri a vandut dar ma astept ca din partea lor sa mai primim o statistica de genul 'au fost omorati 4 miliarde de zombies in Dead Rising 3, peste 100 de milioane de ore de condus in Forza 5 si peste 200 de milioane de inamici omorati in Ryse'.

    As vrea sa spun ca sunt incantat de vanzarile consolelor next-gen dar nu va pot minti. Cum sa te poti lauda cu vanzari de 3-4 milioane de console, cand vezi un titlu 'old-gen' precum GTA V care s-a vandut in aproape 30 de milioane de unitati intr-un timp record. Oricum, nici daca ar vrea nu ar putea vinde mai mult intrucat am inteles ca nu pot face fata productiei. Poate ar trebui sa ceara ceva sfaturi de la altii care produc si vand intr-o singura luna cat reusesc ei intr-un an.

    E bine insa ca totusi vanzarile merg din ce in ce mai bine in lumea consolelor si a gamingului in general, chiar si in perioade de criza cum este cea prin care trecem. Dar nu pot sa nu ma intreb cat de bine ar fi mers daca ar fi venit si cu titluri mari, cu adevarat next-gen?

    Surse:
    Grand Theft Auto 5 sales near all-time record - National Video Game | Examiner.com
    3DS sales reach 11.5 million in US alone, Nintendo calls system a "powerhouse" - GameSpot
    Sony has sold 4.2 million PlayStation 4s | The Verge
    Microsoft sold 3 million Xbox Ones in 2013 | The Verge
    Attached Images Attached Images consolewars.jpg

  2. #2 SP
    Member cristi-dinu's Avatar
    Quote Originally Posted by Snake View Post
    As vrea sa spun ca sunt incantat de vanzarile consolelor next-gen dar nu va pot minti. Cum sa te poti lauda cu vanzari de 3-4 milioane de console, cand vezi un titlu 'old-gen' precum GTA V care s-a vandut in aproape 30 de milioane de unitati intr-un timp record. Oricum, nici daca ar vrea nu ar putea vinde mai mult intrucat am inteles ca nu pot face fata productiei. Poate ar trebui sa ceara ceva sfaturi de la altii care produc si vand intr-o singura luna cat reusesc ei intr-un an.
    [/url]
    Pentru mine si cei ca mine care nu inteleg ce ai vrut sa spui aici poti te rog sa explici. Mi se pare la prima vedere ca ai comparat mere cu pere.

    Quote Originally Posted by Snake View Post
    E bine insa ca totusi vanzarile merg din ce in ce mai bine in lumea consolelor si a gamingului in general, chiar si in perioade de criza cum este cea prin care trecem. Dar nu pot sa nu ma intreb cat de bine ar fi mers daca ar fi venit si cu titluri mari, cu adevarat next-gen?
    [/url]
    Pai la Sony puteau sa vina si cu GTA 6, Uncharted 7 si mai stiu eu ce minunatie daca nu au ce console (PS4) sa vanda... Eu in privinta asta sunt foc si para pentru ca mi-au anulat precomanda si apoi au spus ca Sony nu mai produce pachetul pe care l-am comandat.

  3. #3 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by cristi-dinu View Post
    Pentru mine si cei ca mine care nu inteleg ce ai vrut sa spui aici poti te rog sa explici. Mi se pare la prima vedere ca ai comparat mere cu pere.
    Am comparat mere cu pere pentru ca ambele sunt fructe. Asa cum si consolele sunt device-uri electronice ca si smartphone-urile, tabletele, laptop-urile, PC-urile s.a.m.d. Numarul scos pe piata atat de Microsoft cat si de Sony din punctul meu de vedere a fost extrem de mic si s-a vazut asta in haosul de pe piata si in lipsa de stocuri. De fapt chiar si reprezentantii ambelor companii au recunoscut ca nu au putut produce mai mult. Cel putin la Sony mi s-a parut bizar ca in 6 luni sa nu poata produce mai mult de 3 milioane de unitati. E extrem de putin, dar probabil ca si pe Microsoft ii intereseaza mai mult sa produca tablete pe care nu le cumpara nimeni - majoritatea alegand un Apple, Samsung sau Google.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu unul nu exclud posibilitatea ca de fapt nici Microsoft si nici Nintendo sa nu se fi asteptat la o cerere atat de mare. Desi numarul precomenzilor ar fi trebuit sa le dea de gandit. Well, macar ne bucuram ca s-au vandut mai bine... ma gandesc cu groaza ce s-ar fi ales de ei daca n-ar fi vandut nici macar jumatate din cat au produs... Atunci chiar ca am fi inceput sa ne intrebam ce se va intampla cu viitorul consolelor.

  5. #5 SP
    Member colossus's Avatar
    Se vand ps4-urile ca painea calda,mai ales la pretul asta ,e mai accesibil ,nu ca in anii trecuti (2007) cand ps3-ul era vreo 2000 si ceva de lei la noi in Romania.

  6. #6 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Normal, PS4 - 400€ vs. PS3 - 600€ (2007)

  7. #7 SP
    Member colossus's Avatar
    Tin minte ca pe atunci toti din gasca mea ,aveam ps2 si comparam ps3-ul cu un ''grill'';Asta pt. ca era foarte scump si nu ne permiteam,plus ca eram ofticati ,dar recunosteam toti ca e ceva diferit si mult mai bun .

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    George Foreman presents the PS3 Grill
    Attached Images Attached Images ps3_george_foreman.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 43 Last Post: 04-02-2019, 17:06
  2. Kinect are vanzari foarte bune By erik95 in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 01-12-2010, 22:45
  3. Vanzari bune pentru jocurile de PS3 By istrategie in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 04-01-2009, 10:12

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts