Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 41 to 60 of 91

Thread: Tabel: Rezolutiile si framerate-ul jocurilor confirmate pentru Xbox One si PS4

  1. #41 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    Nu este un exemplu tocmai bun cel cu Tomb Raider, acolo este vorba de mult mai mult decat optimizari, iti garantez ca si PC-ul este capabil de a reda chiar mai bine acele "optimizari".
    suntem de acord, dar daca se cauta consolele si optimizarile pe console ?! cine-i de vina ..e clara directia si cine o impune, cumparatorul.

  2. #42 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Uite, vine Konami si va ajuta sa vedeti diferentele, in cazul lui Metal Gear Solid V: Ground Zeroes. E prezentat jocul atat pe Xbox 360, PS3, Xbox One si PS4. Chiar si in cazul Xbox 360 vs Xbox One, desi vorbim de aceiasi rezolutie (720p), diferenta iti "sare in ochi". Stiu, se putea mai mult... dar Hideo e genul care oricum e capabil sa optimizeze si pentru PS2, PSx, PSP, daca i se cere...


  3. #43 SP
    Member emanuel's Avatar
    Nu prea am habar cum s-a ajuns la Console vs PC, dar eu am o mare nelamurire: ce exclusivitati de calitate jucati voi pe PC care sa impresioneze la grafica ? Ca sunt tare curios.


    Care este ultima exclusivitate de calitate pt PC care a impresionat prin grafica ? Da, sigur, teoretic PC-ul are resurse sa fie mai puternic decat consolele, dar daca nu ai jocuri care sa puna in evidenta aceasta putere, degeaba. Era odata ca niciodata cand pe PC veneau exclusivitati ca Half Life sau Crysis. Acele vremuri sunt demult apuse.
    Jocuri exclusive pt console ce au impresionat prin grafica: GoW 3, FFXIII, Uncharted 2,3, Killzone 2,3, doar ca sa amintesc cateva nume. Acum spuneti-mi si mie o exclusivitate de PC care a facut concurenta la aceste jocuri.


    In 2013 cele mai bune jocuri exclusive pt console au fost The last of us si GTA5, ambele cu o grafica impresionanta.
    Pt PC: dota 2, Stanley parable, the swapper, Europa universalis 4, gone home au fost cele mai bune exclusivitati. Toate jocuri de calitate, dar grafica nu e punctul lor forte. Toate le pot juca pe Pc-ul meu vechi de 3 ani, cumparat cu 1300 lei.


    Asa ca nu, daca vrei grafica iti cumperi o consola. PC-ul e bun daca iti plac strategiile, MMos si adventure games.

  4. #44 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Pt mine conteaza grafica unui joc.De curand am jucat Bioshock Infinite si am ramas dezamagit de imaginea blurata dupa PS3,nici nu vreau sa ma gandesc cum s-ar fi vazut Columbia pe PS4.Intr-adevar story ul,gameplay ul jocului sunt f bune,dar pt o experienta totala parerea mea e ca acestui joc ii trebuia si o grafica pe masura.Pana la urma punctul forte al seriei Uncharted,care a fost??nu grafica??

  5. #45 SP
    Banned nurv's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Uite, vine Konami si va ajuta sa vedeti diferentele, in cazul lui Metal Gear Solid V: Ground Zeroes. E prezentat jocul atat pe Xbox 360, PS3, Xbox One si PS4. Chiar si in cazul Xbox 360 vs Xbox One, desi vorbim de aceiasi rezolutie (720p), diferenta iti "sare in ochi". Stiu, se putea mai mult... dar Hideo e genul care oricum e capabil sa optimizeze si pentru PS2, PSx, PSP, daca i se cere...

    Mie sincer nu mi-a prea sarit in ochi mare lucru intre versiunile de Xbox 360 si Xbox ONE... singura diferenta majora am vazut-o intre PS3 si PS4.

    Quote Originally Posted by emanuel View Post
    Nu prea am habar cum s-a ajuns la Console vs PC, dar eu am o mare nelamurire: ce exclusivitati de calitate jucati voi pe PC care sa impresioneze la grafica ? Ca sunt tare curios.


    Care este ultima exclusivitate de calitate pt PC care a impresionat prin grafica ? Da, sigur, teoretic PC-ul are resurse sa fie mai puternic decat consolele, dar daca nu ai jocuri care sa puna in evidenta aceasta putere, degeaba. Era odata ca niciodata cand pe PC veneau exclusivitati ca Half Life sau Crysis. Acele vremuri sunt demult apuse.
    Jocuri exclusive pt console ce au impresionat prin grafica: GoW 3, FFXIII, Uncharted 2,3, Killzone 2,3, doar ca sa amintesc cateva nume. Acum spuneti-mi si mie o exclusivitate de PC care a facut concurenta la aceste jocuri.


    In 2013 cele mai bune jocuri exclusive pt console au fost The last of us si GTA5, ambele cu o grafica impresionanta.
    Pt PC: dota 2, Stanley parable, the swapper, Europa universalis 4, gone home au fost cele mai bune exclusivitati. Toate jocuri de calitate, dar grafica nu e punctul lor forte. Toate le pot juca pe Pc-ul meu vechi de 3 ani, cumparat cu 1300 lei.


    Asa ca nu, daca vrei grafica iti cumperi o consola. PC-ul e bun daca iti plac strategiile, MMos si adventure games.
    Tu esti ceva PC hater constat. Cine vrea grafica isi cumpara PC de jocuri cu o placa video puternica. Orice joc multiplatforma prezinta diferenta de calitate intre versiunea de PC [cu detalii ridicate] si versiunea de next gen [nu vorbim de PS3 x360 unde diferenta e prea mare].

    Joaca-te Crysis 3 pe PS3 apoi Crysis 3 pe un GTX 760> [fa-o practic nu din citite pe net] si apoi vino si povesteste-mi despre cine vrea grafica cumpara consola.

    Citeste de asemenea si FaceOff-urile pe EuroGamer, comparatiile intre Next Gen si PC pentru GHOSTS si Battlefield 4. Tu nu pricepi ca next gen nu e pentru grafica top noch? Vad ca lumea e foarte agitata din cauza asta. Voi ati vrut calitate grafica care sa rivalizeze cu ceva placi video care costa cat toata consola? A zis MonkY mai sus, nu se poate intampla asta.

    Stiu ca cei anti-PC se simt tradati pentru ca sperau ca next gen sa fie peste PC dpdv al graficii, astfel eliminandu-l din peisaj. Ce sa zic, haterism ieftin.

    N-ar trebui sanctionati cumva haterii si trollerii Anti-PC? Consolele si PC-urile sunt lucruri diferite nu concureaza, se completeaza, repet, un entuziast are si consola si PC, cine trolleaza ori n-are PC puternic [ca si colegul de mai sus care e Anti PC si imi explica cine vrea grafica cumpara consola] ori n-are consola.

  6. #46 SP
    Banned nurv's Avatar
    Pentru haterul anti-PC de mai sus, sa se mai calmeze...
    Attached Images Attached Images bf4_0_pc.jpg bf4_0_ps4.jpg bf4_1_pc.jpg bf4_1_ps4.jpg bf4_2_pc.jpg bf4_2_ps4.jpg bf4_3_pc.jpg bf4_3_ps4.jpg bf4_4_pc.jpg bf4_4_ps4.jpg ghosts_0_pc.jpg ghosts_0_ps4.jpg ghosts_1_pc.jpg ghosts_1_ps4.jpg ghosts_2_pc.jpg ghosts_2_ps4.jpg ghosts_3_pc.jpg ghosts_3_ps4.jpg

  7. #47 SP
    Banned nurv's Avatar
    Bottom line, cine isi permite cumpara si PC de gaming si toate consolele [ex MonkY, chiar daca nu joaca pe PC multiplatformele]

    Cine nu isi permite, ar trebui sa se bucure de ce isi permite, nu sa trolleze si sa heitareasca.

    Simplu nu?

    PS. Nu imi permit nici eu Q7, dar nu trollez pe forumurile lui Audi...

  8. #48 SP
    Junior Member Elsewhere's Avatar
    Pe mine sincer nu ma intereseaza grafica unui joc extrem de mult. Insa e o diferenta intre detalii grafice scazute si sa joci un joc la o rezolutie care nu este nativa display-ului. Eu am un televizor mai vechi dar fullHD si ma irita la culme sa vad ca jocul este streched si blurry.

    Nu mai zic ca toate televizoarele mai vechi HD Ready aveau rezolutia de 1360x768 si jocurile aveau 720p...e chair atat de greu sa fie un standard pe toate device-urile?

  9. #49 SP
    Banned nurv's Avatar
    Quote Originally Posted by Elsewhere View Post
    Pe mine sincer nu ma intereseaza grafica unui joc extrem de mult. Insa e o diferenta intre detalii grafice scazute si sa joci un joc la o rezolutie care nu este nativa display-ului. Eu am un televizor mai vechi dar fullHD si ma irita la culme sa vad ca jocul este streched si blurry.

    Nu mai zic ca toate televizoarele mai vechi HD Ready aveau rezolutia de 1360x768 si jocurile aveau 720p...e chair atat de greu sa fie un standard pe toate device-urile?
    Standardele sunt clare. Content 1080p pentru rezolutie nativa 1080p. Problema sunt device-urile care sunt capabile sau nu sa afiseze content la aceasta rezolutie.

    Din prisma unui joc 3D complex, consolele next gen sunt masini incapabile sa afiseze content la rezolutie nativa 1080p pastrand toate detaliile grafice alaturi de un frame rate ridicat.

    Pentru entuziasti care isi doresc continut 1080p la setari maxime, exista alternativa placilor grafice puternice. Pentru cei neinteresati in primul rand de aceste aspecte, exista consolele next gen.

  10. #50 SP
    Member emanuel's Avatar
    Quote Originally Posted by nurv View Post

    Tu esti ceva PC hater constat. Cine vrea grafica isi cumpara PC de jocuri cu o placa video puternica. Orice joc multiplatforma prezinta diferenta de calitate intre versiunea de PC [cu detalii ridicate] si versiunea de next gen [nu vorbim de PS3 x360 unde diferenta e prea mare].

    Joaca-te Crysis 3 pe PS3 apoi Crysis 3 pe un GTX 760> [fa-o practic nu din citite pe net] si apoi vino si povesteste-mi despre cine vrea grafica cumpara consola.

    Citeste de asemenea si FaceOff-urile pe EuroGamer, comparatiile intre Next Gen si PC pentru GHOSTS si Battlefield 4. Tu nu pricepi ca next gen nu e pentru grafica top noch? Vad ca lumea e foarte agitata din cauza asta. Voi ati vrut calitate grafica care sa rivalizeze cu ceva placi video care costa cat toata consola? A zis MonkY mai sus, nu se poate intampla asta.

    Stiu ca cei anti-PC se simt tradati pentru ca sperau ca next gen sa fie peste PC dpdv al graficii, astfel eliminandu-l din peisaj. Ce sa zic, haterism ieftin.

    N-ar trebui sanctionati cumva haterii si trollerii Anti-PC? Consolele si PC-urile sunt lucruri diferite nu concureaza, se completeaza, repet, un entuziast are si consola si PC, cine trolleaza ori n-are PC puternic [ca si colegul de mai sus care e Anti PC si imi explica cine vrea grafica cumpara consola] ori n-are consola.

    Deci oricine nu e deacord cu tine e un PC hater. Sa inteleg ca tu esti un Console hater ? ca vad ca tot inegresti consolele pe aici... Inteleg ca ti-am atins un punct sensibil, dar totusi...Poate ar trebui sa iti asculti propriul sfat si sa te mai calmezi, nu era nevoie sa postezi de 3 ori consecutiv pt a-mi raspunde.


    Apropo, daca tot mi-ai dat reply la postul meu, macar incearca si raspunde la el. Ce exclusivitati de PC au grafica impresionanta ? Pt ca jocurile de care vorbesti tu - Crysis 3, B4, etc, toate sunt multiplatform - le pot juca foarte bine si pe console. Da, poate nu arata chiar atat de bine ca pe un PC performant, dar in schimb pot juca toate exclusivitatile de pe console.


    Practic, fie iei un PC si joci multiplatformerele la o calitate ceva mai buna, fie iei o consola, joci aceleasi jocuri si in plus ai acces la exclusivitatile de pe consola (Killzone, uncharted, FF, GoW, etc)


    Apropo, las-o mai moale cu acuzele de trolling. Stii povestea cu cine striga... Nu cumva exista si vreo regula impotriva postarii de 3 ori consecutiv ?

  11. #51 SP
    Junior Member shimrut's Avatar
    Dacă tot se agită lumea de rezoluție, I will just leave this here - Does 4K Resolution Matter?
    Cine vrea să citească tot, numai bine. Cine nu, concluzia e asta
    The benefits of 4k and 8k are marginal at best. You have to sit unrealistically close to see the full detail and you also need 4k and 8k source material, which is virtually non-existent. [...] purchase a 1080p OLED TV instead; the near infinite contrast ratio will offer vastly more benefit than would higher resolution.
    ISF states the the most important aspects of picture quality are (in order): 1) contrast ratio, 2) color saturation, 3) color accuracy, 4) resolution. Resolution is 4th on the list, so look at other factors first.
    Referitor la "viewing pleasure", eu stau cam la 2m de televizor și 30cm de monitorul PC-ului. Nu simt diferența de rezoluție între un joc jucat pe x360 și un joc FHD pe monitorul pcului. Dar na, poate am eu ochii în pioneze.

  12. #52 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by emanuel View Post
    dar eu am o mare nelamurire: Ce exclusivitati de calitate jucati voi pe pc care sa impresioneze la grafica ? Ca sunt tare curios.
    Hawken.

  13. #53 SP
    Member akzation's Avatar
    Quote Originally Posted by nurv View Post
    Pentru haterul anti-PC de mai sus, sa se mai calmeze...
    Pentru mine unul e suficienta calitatea video de pe PS4 , nu sunt un "hater anti-PC" , chiar nu ma intereseaza platformele , dar sunt sigur ca PC-ul de pe care au fost facute screenshoturile costa mai mult decat consola .

  14. #54 SP
    Banned nurv's Avatar
    Quote Originally Posted by emanuel View Post
    Deci oricine nu e deacord cu tine e un PC hater. Sa inteleg ca tu esti un Console hater ?
    Am si consola si PC... so... sunt hater pe ce anume? PC pentru grafica, console pentru exclusivitati. Asta e una, trollarea ta cu cine vrea grafica ia consola si frustrarile pe marginea incapacitatii next gen de 1080p, e alta insa. Una e sa fii console hater si alta e sa fii realist si sa le cunosti si accepti limitarile.

    Stii care e diferenta intre noi? Ca eu nu fac versus, pentru ca nu ma intereseaza. Nu ma intereseaza sa ma conving ca consola poate tine loc de PC sau invers... Tu o faci...

    Quote Originally Posted by akzation View Post
    Pentru mine unul e suficienta calitatea video de pe PS4 , nu sunt un "hater anti-PC" , chiar nu ma intereseaza platformele , dar sunt sigur ca PC-ul de pe care au fost facute screenshoturile costa mai mult decat consola .
    Da man, correct, esti multumit de ce ofera PS4. Foarte bine. Nu te-a facut nimeni hater. Esti multumit cu ce ofera, excellent, bucura-te de ea. Aia nu intelege lumea. Esti multumit te bucuri de ea. NU esti multumit treci pe PC unde o sa fii, nu stai sa te plangi ca nu merge 1080p pe next gen... si sa trollezi cine vrea grafica cumpara consola...

    Referitor la partea a doua, nu neaparat, sau in ultima perioada nu mai e valabila chestia asta. Noile arhitecturi de GPU-uri permit performanta ridicata la preturi mult mai mici decat in trecut. Tocmai citeam de GTX 750TI, o placa de 650 RON care ofera o performanta peste PlayStation 4:

    GeForce 750Ti Runs Battlefield 4 Better Than PS4

    Nvidia has recently released its latest low-end mid-end GPU based on the Maxwell architecture and quite surprising, the GeForce 750Ti is able to push graphics and performance similar to those of both PS4 and Xbox One

    Ma repet, eu vad un entuziast un detinator de un PC high end, XOne si PS4. Poate si PS3. Cine are PC high end si troleaza pe marginea next gen, nu e entuziast, e hater. La fel si cine are consola si nu isi permite PC si troleaza pe marginea lui e la fel hater. And haters gonna hate...

  15. #55 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Keep calm and read this:

    Cum a zis cinveva de acolo:

    linko9: I'd honestly be very surprised if anyone got any of those wrong. To me the difference is pretty huge.

  16. #56 SP
    Banned nurv's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Nu stiu cat din niste gif-uri animate, dar in gameplay, din punct de vedere al cursivitatii, diferenta dintre 30 si 60fps e enorma.

  17. #57 SP
    Banned Venom's Avatar
    Stiti, unii dintre voi maine-poimaine o sa veniti ca vreti 100 de FPSuri ca 60 va sta in gat si poate orbiti de la ele. Presupun ca nici nu te uiti la TV sau sa te duci la cinema, deh, 25 FPSuri sunt poze, ce mama naibii.

  18. #58 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Mi se pare mie sau sunt singurul de pe aici care foloseste PC-ul pentru gaming majoritatea timpului si nu-i pasa de grafica ?

    Cat despre 30 vs 60 FPS, personal, atata timp cat sunt optimizate si 30 FPS imi ajung fara probleme, observ diferenta intre ele majoritatea timpului dar nu ma prea afecteaza atata timp cat am fluiditate in animatie. Pe mine ma intereseaza cel mai mult aspecte cum ar fi gameplay, story, caractere si sound.

  19. #59 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Enough said...
    Attached Images Attached Images graphics_comparison.jpg

  20. #60 SP
    Member Wagram's Avatar
    Monky, mă distrează că pretinzi că eşti imun la aspectul grafic, când

    Azi mi-a ajuns si mie jocul. Desi nu am decat 20 de minute or so... nu pot sa spun decat ca e BESTIAL! Mie unul mi se pare ca arata si se misca superb.
    Despre Ryse.

    Arata sublim... Se pare ca n-am gresit cand am facut pre-order la el
    Despre Forza.

    In al doilea screenshot se simte o lipsa infernala de antialiasing...
    Despre Killzone.


    Pricepeţi că pentru unii contează şi aspectul grafic, şi fluiditatea. Că unora dintre voi nu vă pasă de asta, foarte bine, dar nu vă simţiţi datori să interveniţi la fiecare post cu ironii ieftine şi platitudini.

    30 FPS vs. 60 FPS Real game comparison

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Mass Effect Trilogy pentru Xbox One si PS4 By djleo666 in forum Console News
    Replies: 20 Last Post: 06-11-2020, 21:03
  2. Replies: 6 Last Post: 14-02-2015, 23:49
  3. Replies: 2 Last Post: 17-10-2014, 12:13
  4. Replies: 8 Last Post: 21-08-2013, 14:32

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts