Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5
Results 81 to 91 of 91

Thread: Tabel: Rezolutiile si framerate-ul jocurilor confirmate pentru Xbox One si PS4

  1. #81 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Jucați vă rog Tomb Raider pe PS3 în 30 de FPS și apoi pe PS4 în 60. Diferența este foarte mare. Nu știu cum puteți să spuneți că nu contează fps-ul.

  2. #82 SP
    Member Merdiso's Avatar
    Conteaza in masura in care ai experimentat toate combinatiile posibile. Daca vii de pe un PC arhaic in care d-abea treci de 10 FPS in jocuri atunci 30 FPS pare foarte cursiv, daca incerci versiunea PC la 60 FPS diferenta-i si mai evidenta, conteaza si acest aspect. Apoi, mai conteaza si daca acele "FPS-uri" sunt "reale", PC-ul in special mai sufera de stuttering/tearing in jocuri, unde fara 60FPS jocul deja "agata". Am vazut ca problema asta e tot mai rara pe masura ce timpul trece. Chiar si asa, eu cu greu imi aduc aminte de un joc pe PC la 30FPS care sa ruleze la fel de fluent ca Uncharted (care-i blocat la 30 FPS de asemenea).

    Probabil ca multi o sa-mi sara in cap, insa eu consider ca ar fi fost mai bine pentru aceasta evolutie ca PS4 sa coste tot 500$ (ca Xbox One) si sa vina cu o placa grafica si mai potenta, in conditiile in care, mai mult ca sigur ca aceasta consola va sta pe piata minim 5 ani, plus ca nu e nevoie sa o cumperi neaparat acum, poti strange bani 2-3 ani pentru un asemenea sistem, mai ales ca, daca stau bine si ma gandesc, PS3-ul are acum un value exceptional, se gaseste la preturi modice la SH si sunt o droaie de jocuri bune care merita incercate.

    Va mai trece timpul pana jocurile vor fi gandite strict pentru Next-Gen, momentan suntem in era "Cross-Gen", atat timp cat versiunea PS3 a multor jocuri nu arata mult mai prost ca ce vedem pe PS4, desi PS4 e de cel putin 5 ori mai puternic.

  3. #83 SP
    Member colossus's Avatar
    Monky mai trebuie sa adaugi in lista - Murdered : Soul Suspect (rumoured) ; PS4 si X1 rezolutie : 1080p (e official) iar Framerate-ul 60 fps la ambele.

  4. #84 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by Merdiso View Post
    PS4 sa coste tot 500$ (ca Xbox One) si sa vina cu o placa grafica si mai potenta
    Eu sunt de acord. Mi-ar fi placut sa fie mai puternica. Dar daca x-ulescu ar dezvolta un joc multiplatform avand ca referinta hardawarele de PS4 s-ar mai 'misca' ceva pe X1, WII U, PS3, etc ?!

  5. #85 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  6. #86 SP
    Junior Member Xeltic's Avatar
    ps4 master race

  7. #87 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Quote Originally Posted by Xeltic View Post
    ps4 master race
    kk, thx, bye

  8. #88 SP
    Senior Member sol1d's Avatar
    sony ponies, xbox drones, nintendo nerds, pc beggars, console peasants

  9. #89 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    in comparatiile facute de ign la thief si tomb raider, imi place mai mult cum se vede pe xbox one decat pe ps4.

  10. #90 SP
    Member Snake's Avatar
    Pentru cei care se bateau cu pumnul in piept despre cat de bine arata Killzone in multiplayer in mirobolanta rezolutie 1080p, eat this: Killzone: Shadow Fall Multiplayer Doesn't Run at 1080p Natively - IGN. Ar fi bine sa modificati si tabelul pentru ca e incorect! Ma intreb cate alte jocuri fac la fel si doar sunt anuntate ca fiind 1080p.

  11. #91 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Aveti aici un site interesant in care va puteti juca cu diferente dintre 15fps, 25fps, 48fps si 60fps: Compare frames per second: which looks better?.
    Kudos lui RonanN1!

    Atentie insa... desi acolo comparatia se doreste a fi pentru film, tipul care a facut site-ul scapa din vedere un lucru important. Aproape orice TV are acea functie de Motion Plus (Blur Reduction, Judder Reduction, etc.) care este legata de acel Clear Motion Rate (intre 100 si 1200) sau 200-600Hz SubField (unii zic Panel Drive 200-600 Hz). Prin acesta, se iau cele 24fps-uri si in unele cazuri se dubleaza. Altii chiar cvadrupleaza. Unii insereaza si black frames (pentru un contrast mai bun)... sunt n metode de a scapa de acel judder (care se observa cel mai bine la un panning).

    E motivul pentru care unii gameri dezactiveaza complet o astfel de functie (care de obicei in jocuri poate introduce chiar artefacte)... E funny cum multi isi cumpara un super TV doar pt. ca stie 200-1200Hz, ajungand in final ca fix acest lucru sa-l dezactiveze, pentru a vedea "real" ceea ce se randeaza. Multe TV-uri chiar au acel Game Mode, in care se suprima complet functia respectiva. Caz in care, da... se vede cam acelasi lucru cu ceea ce este in testul de pe site.

    Hope this helps!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5

Similar Threads

  1. Mass Effect Trilogy pentru Xbox One si PS4 By djleo666 in forum Console News
    Replies: 20 Last Post: 06-11-2020, 21:03
  2. Replies: 6 Last Post: 14-02-2015, 23:49
  3. Replies: 2 Last Post: 17-10-2014, 12:13
  4. Replies: 8 Last Post: 21-08-2013, 14:32

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts