Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Jack Tretton se retrage din functia de presedinte si CEO Sony

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Jack Tretton se retrage din functia de presedinte si CEO Sony

    Initial, vestea plecarii omului care a stat alaturi de numele PlayStation in ultimii 20 de ani, ar fi trebuit sa ma surprinda. Din pacate insa, anuntul ca Jack Tretton va parasi SCEA pana la sfarsitul lunii Martie a acestui an, continua trend-ul Sony din ultima perioada. Mii de oameni dati afara, studiouri inchise, renuntarea la marca Vaio, renuntarea la eBook Readers, etc...

    Culmea este ca o astfel de veste vine la doar cateva zile dupa ce Sony a anuntat ca noua consola PS4 se vinde cu mult peste asteptari. Nu pot sa spun decat ca-i multumesc pentru eforturile depuse de-a lungul timpului si sunt al naibii de curios care va fi urmatorul pas al celor de la Sony, la fel cum ma intreb unde va merge Jack Tretton.

    Va reamintesc ca Jack Tretton detinea titlul de presedinte si CEO la Sony Computer Entartainment America. Pozitia sa va fi preluata de catre Shawn Layden, care in prezent este Executive VP si COO la Sony Network Entartainment International.

    "I leave PlayStation in a position of considerable strength" says Tretton.
    "Working at SCEA for the past 19 years has been the most rewarding experience of my career" Tretton said in a statement.
    Attached Images Attached Images jack_tretton.jpg

  2. #2 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    the new CEO of SCEA:


    mai are de mancat multa mamamliga pana sa-l ajunga pe Jack.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Wow... dar ce Dzeu se intampla cu Sony? Pe langa toate vestile astea "tari"... mai dau de una si mai si: Sony To Sell Former Tokyo Headquarters | TechCrunch. WTH?

    ---------- Post added 07-03-2014 at 01:05 ----------

    Sony to reportedly offload its old Tokyo HQ for some quick cash

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    quick cash
    ...serios?

  5. #5 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Apa trece, pietrele rămân...Ce s-ar mai bucura unii sa dea Sony colţu'

    LE: @MonkY eu stiu cateva persoane

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu cred ca s-ar bucura nimeni sa dea Sony coltul... dar ii vad ca incet incet renunta la mai tot ce i-a consacrat. La TV-uri si pe partea de HiFi e dezastru, Vaio nu mai e, Walkman nu se mai vinde, pe partea de eBook-uri au cam renuntat (cel putin in US)... le pleaca numele mari, inchid studiouri mari, vand sedii, dau afara mii de oameni. As vrea sa vad si eu pe cineva de la Sony care sa spuna "Da dom'le, facem o restructurare ca sa fie mai bine" sau "Taiem de aici ca sa putem creste dincolo"... din pacate eu nu vad decat taieri peste taieri. Noroc ca se vinde bine PS4... si cred ca se vand binisor si mobilele...

  7. #7 SP
    Member dorin_star's Avatar

    Jack Tretton se retrage din functia de presedinte si CEO Sony

    Sa-mi bag piciorul imi pare rau de Jack asta ca era baiat bun . Sigur a sughitat ieri cand mi-a dat eroare Bf4 in *****ul lui de consola .saracu de el cred ca asa tare ai pasa lui de noi , ma eu ma gandesc cum poate omuletul ala sa doarma noaptea . Ba sa stiti ca eu sa-i trimit un mail cu datele mele de pe card sa mai ia de la mine daca nu are , sa pape si gura lui o paine . Pai va da-ti voi seama cum statea el noaptile si se framanta ?... ba ca nu evem store in romania , ba ca controlerele se strica prea repede si ca bateria nu tine . Ba mie imi vine sa plang!

  8. #8 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    @MonkY: PS4 se vinde bine, dar se vinde in pierdere. Pretul la care se vinde de abia daca acopera pretul de productie sau chiar e mai jos decat pretul de productie, avand in vedere ca e 400 euro cu tot cu TVA.

  9. #9 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    The question is did he drop the mic on the way out?

  10. #10 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu l-ai vazut la E3? Saracu' nu stia cum se face, a aruncat microfonul peste umar

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by dorin_star View Post
    Sa-mi bag piciorul imi pare rau de Jack asta ca era baiat bun . Sigur a sughitat ieri cand mi-a dat eroare Bf4 in *****ul lui de consola .saracu de el cred ca asa tare ai pasa lui de noi , ma eu ma gandesc cum poate omuletul ala sa doarma noaptea . Ba sa stiti ca eu sa-i trimit un mail cu datele mele de pe card sa mai ia de la mine daca nu are , sa pape si gura lui o paine . Pai va da-ti voi seama cum statea el noaptile si se framanta ?...
    Asta e rautacism tipic romanesc. Nu conteaza ca e unul din cei care a facut PlayStation-ul sa se vanda in sute de milioane de bucati si a ajuns unde e acum... conteaza ca iti da tie eroare intr-o porcarie de joc. Daca simti nevoia sa injuri pe cineva, incepe te rog cu EA, Dice, AMD... si poate in final daca mai e loc, zi ceva de Jack...
    Quote Originally Posted by SWTFU View Post
    @MonkY: PS4 se vinde bine, dar se vinde in pierdere. Pretul la care se vinde de abia daca acopera pretul de productie sau chiar e mai jos decat pretul de productie, avand in vedere ca e 400 euro cu tot cu TVA.
    Se vinde in pierdere pe naiba... mai ales acum cand ai PS+ obligatoriu... si cand jocurile "next-gen" costa de plangi. Daca si Sony pierde bani cu PS4 si ale sale servicii conexe + jocuri, atunci inseamna ca trebuie sa faci ca dorin_star si sa le plangi de mila.

  12. #12 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Ma refeream strict la consola de PS4, fara accesorii, jocuri si servicii.

    De exemplu, cu mine n-a facut afacere buna Sony, deoarece am cumparat doar jocul FIFA 14 si am luat PS Plus pe 1 an. Si nu am de gand sa iau alte jocuri.

  13. #13 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Cred că pleca de mult dar a stat să se lanseze consola peste tot, vă gândiţi ce ar fi însemnat plecarea lui înainte de lansare, a stat omu 20 de ani, poate vrea să facă altceva, să dezvolte un proiect personal, in general românii nu cumpară jocuri decât la ofertă, dar cei din afară îşi permit să cumpere 2 lunar, pe mine mă interesa BF4 dar aştept să iau premium de la băieţii de la EA nu dau 100 de lire pe el.

  14. #14 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by dorin_star View Post
    Sa-mi bag piciorul imi pare rau de Jack asta ca era baiat bun . Sigur a sughitat ieri cand mi-a dat eroare Bf4 in *****ul lui de consola .saracu de el cred ca asa tare ai pasa lui de noi , ma eu ma gandesc cum poate omuletul ala sa doarma noaptea . Ba sa stiti ca eu sa-i trimit un mail cu datele mele de pe card sa mai ia de la mine daca nu are , sa pape si gura lui o paine . Pai va da-ti voi seama cum statea el noaptile si se framanta ?... ba ca nu evem store in romania , ba ca controlerele se strica prea repede si ca bateria nu tine . Ba mie imi vine sa plang!

    ...
    Attached Images Attached Images funny.gif

  15. #15 SP
    Junior Member cristiochiana's Avatar
    Eu nu prea cred vrajeala cum ca PS4-rile se vand in pierde.Toate piesele se produc in masa la un nivel inimaginabil,nu prea cred ca platesc ei pretul de retail al vreunei componente ...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Sony retrage serviciul Go!Messenger By eXist in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 24-02-2009, 19:30
  2. Replies: 0 Last Post: 05-01-2009, 23:47
  3. Sony retrage o jumătate de milion de laptopuri By Wargasm in forum Stories & Other News
    Replies: 1 Last Post: 05-09-2008, 10:36

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts