Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Xbox One devine cu 10% mai rapid fara Kinect

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Xbox One devine cu 10% mai rapid fara Kinect

    Desi nu au fost putini cei care au protestat impotriva deciziei Microsoft de a livra un Xbox One fara Kinect, se pare ca in sfarsit aceasta idee chiar va avea un impact asupra performantei consolei. Mai exact, devkit-ul de Xbox One din Iunie ia in considerare acest lucru si aloca resursele (care in mod normal se duceau la Kinect) pentru gaming (as it should). Astfel, developerii vor avea la dispozitie un boost de "upto 10 percent" pe GPU, ceea ce in opinia mea e suficient pentru a se apropia de performantele PS4.

    Daca ne amintim, Microsoft a mai facut cateva eforturi in trecut pentru a creste performantele consolei (overclock atat pentru CPU cat si pentru GPU)... si orice mic boost a fost binevenit. Atentie insa: am observat o idee generala (si gresita) cum ca daca vei deconecta Kinect-ul vei primi 10% extra performance. Nu este adevarat, puteti lasa Kinect-ul conectat. Pur si simplu jocurile vor avea acces la zona restrictionata pentru Kinect din GPU, deci nu trebuie sa faceti nimic. Bineinteles ca pentru a avea acel boost nu veti putea folosi Kinect-ul... insa aici vorbim oricum de jocuri ce nu beneficiaza oricum de Kinect. Pentru jocurile de Kinect, cei 10% nu se iau in considerare.

    Citez: "The Xbox One's June SDK update gives developers access to additional GPU resources previously reserved for Kinect and system functions... For consumers simply unplugging Kinect will not impact the performance of Xbox One.

    Yes, the additional resources allow access to up to 10 percent additional GPU performance. We're committed to giving developers new tools and flexibility to make their Xbox One games even better by giving them the option to use the GPU reserve in whatever way is best for them and their games."

    Totodata, cu aceasta ocazie, aflam ca Microsoft a lansat drivere pentru a putea folosi controllerul de Xbox One pe orice PC. Le puteti descarca din link-urile de mai jos:
    Attached Images Attached Images xbox_one.jpg

  2. #2 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Atentie insa: am observat o idee generala (si gresita) cum ca daca vei deconecta Kinect-ul vei primi 10% extra performance. Nu este adevarat, puteti lasa Kinect-ul conectat. Pur si simplu jocurile vor avea acces la zona restrictionata pentru Kinect din GPU, deci nu trebuie sa faceti nimic. Bineinteles ca pentru a avea acel boost nu veti putea folosi Kinect-ul... insa aici vorbim oricum de jocuri ce nu beneficiaza oricum de Kinect. Pentru jocurile de Kinect, cei 10% nu se iau in considerare.
    In caz ca e diferena aia de pana la 10% va fi DOAR pt. consolele ce vor aparea fara KINECT (aka XBOX ONE v 2.0) asta, probabil, se va rezolva printr-un update la consolele "vechi" nu? Sau trebuie sa-mi schimb consola pt. a beneficia de acel pana la 10% si daca da, ce se va intampla cand imi voi conecta KINECT-ul la ea? Se va peirde acel 10%?

    NO MA!

  3. #3 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Nu RonanN, probabil viitoarele jocuri care nu necesita Kinect vor putea sa isi ia 10% extra-performanta realocand resurursele care in mod obisnuit se duceau pe Kinect. Adica software-ul intern practice va dezactiva Kinectul in jocuri unde nu este nevoie de Kinect fara sa-l scoti din consola.

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Ok, m-am linistit ca deja vedeam actualul XBOX DONE ca pe un potential suport de flori

  5. #5 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Good news! Mai ales ca oricum nu aveam Kinect la Xbox-ul meu

  6. #6 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Aici extra info:
    "no game developer will ever offer Kinect integration again."


  7. #7 SP
    Junior Member pitagora's Avatar
    Pana la urma la ce foloseai kinectul? In afara de comenzi vocale si "air gesture" ce jocuri prezintă potențial pt kinect, pt un adult? In afara de nike training si alte jocuri de sărit si dansat de unul singur, eu nu am auzit( stiu ca Xbox 360 pe skyrim pt comenzi vocale asculta, daca ai o engleză perfecta). Ai putea vreodată sa joci FIFA, assassin creed, Forza, mortal Kombat fără gamepad?

  8. #8 SP
    Junior Member HarryHaller's Avatar
    si...post-ul lui Major Nelson de pe Twitter catre Media:


  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    pitagora: sunt foarte multe jocuri pentru Xbox 360... pt. Xbox One, not so much. Chiar si pt. Forza, daca folosesti Kinect, te poti uita in oglinda sau alte alea... Normal ca la un joc de Fifa Kinect-ul ar fi irelevant. Dar incearca un joc de box, sa vezi ce fun e. Sau un dancing game... Si nu, nu trebuie sa fii sub 7 ani ca sa te distrezi cu Kinect.

    Din pacate, Microsoft nu a reusit sa impuna nimic interesant via Kinect... iar acum dupa faza asta cu 10% fara Kinect, nu cred ca va mai exista developer care sa se agite.

  10. #10 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Nu cred neaparat asta, sigur vor iesi jocuri traditionale de fitness, dancing si box, acum sa vedem cum vor arata, cum vor interactiona cu utilizatorii.

  11. #11 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Dupa parerea mea jocurile care au prins (si prind in continuare) sunt cele de tip CARNIVAL GAMES! alea-s EXCELENTE nu se supara nimeni cand apare classic-ul delay, nu se supara nimeni cand pierde, nu se supara nimeni ca jocurile n-au o super grafica, etc.

    Pe genu' ala de jocuri sa se focalizeze si s-o lase mai moale cu jocurile "realiste" gen "ultimate fighter".

    ...sau si mai bine ar putea face un joc (din cate stiu eu nu exista dar daca exista va rog sa-mi spune-ti ca mi-l iau instant si-mi arunc toate jocurile pe geam + pianu') gen Mario Party. Ar avea succes garantat si nu e genu' ala de joc la care trebuie sa stai sa optimizezi miscari si alte cele. Just GOOD CLEAN FUN.

    ...da cand ii vezi cu jocuri "super realiste"...n-ai cum sa nu faci misto de ei, efectiv n-ai cum.

    Kinect = un periferic ce nu poate fi luat in serios => CARNIVAL TYPE GAMES!

    *p.s.

    Acum e prea tarziu dar ar fi putut sa faca un mini game separat pt. Bioshock Ininite folosind doar KINECT ca sa te joci jocurile alea din parcul de distractii si sa castigi vigori and stuff dupa care sa le importi in jocul retail. Cum a fost cu Fable si Pub Games (ceva de genu).

    ...habar n-au astia cum sta treaba.

    *p.s. 2

    Si acum ca stau sa ma gandesc...la fel puteau face cu Uranus Zone din Dead Rising 2: Off The Record



    etc...

    *p.s. 3

    Macar nu-s singuru care gandeste asa:

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deja avem prima dovada a celor 10% extra pe Xbox One: 'Destiny' runs at a higher resolution on Xbox One thanks to Kinect changes.
    It looks like Microsoft's decision to let game developers access system resources previously reserved for Kinect features is already paying dividends. Bungie says that the resulting performance boost will let Destiny run on the Xbox One at a higher 1080p resolution while maintaining 30 frames per second; in short, it's now as sharp-looking as the PS4 edition.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Xbox One va veni fara Kinect! By MonkY in forum Console News
    Replies: 34 Last Post: 07-10-2021, 15:13
  2. Microsoft: Niciun Xbox One fara Kinect! By Marinake in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 29-08-2013, 15:26
  3. Replies: 5 Last Post: 01-11-2011, 15:49

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts