Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 105

Thread: Battle.net, LoL & PSN servers under attack!

  1. #21 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    btw daca chiar vreti sa aflati ce insemna si cat de greu e sa eviti un astfel de atac:


    precizare: nu a fost nimic hackuit si nimeni nu va pierde nimic, stati linistiti

  2. #22 SP
    Member j0hnnyReaper's Avatar
    ^^ +1

    Dupa comentariile lor de pe Twitter, se vede ca sunt niste someri disperati. Probabil vor mentiona "reusita" aceasta pe site-urile de online-dating.

    O intrebare pentru cei mai documentati, pentru ca din pacate ma intereseaza prea putin acest subiect - de ce nu pot fi gasiti acesti "hackeri" ?

  3. #23 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by Magarusu View Post
    Unii ar trebui sa se informeze un pic inainte sa posteze aberatii: Denial-of-service attack - Wikipedia, the free encyclopedia
    Felicitari! Ai descoperit Wikipedia!
    Quote Originally Posted by Magarusu View Post
    Baietii care se ocupa cu magarii de genu si care afecteaza milioane de oameni care platesc bani grei pentru anumite servicii ar trebui pusi la zid si impuscati.
    Cred ca ai poster cu Hitler acasa, nu?
    Quote Originally Posted by Magarusu View Post
    Alti hackeri ratati care mai mult ca sigur au gasit un "app" pe undeva si au pierdut o luna incercand sa inteleaga cum functioneaza si acuma se gred zei.
    Daca orice 'ratat de hacker' poate pune la pamant serverele Sony, poate ar trebui sa ne intrebam ce poate face un 'hacker adevarat' cu ei, nu?

  4. #24 SP
    Junior Member Magarusu's Avatar
    Aceste atacuri se pot face folosind alte servere vulnerabile pe care ei le sparg si le folosesc doar in aceste scopuri. Pe cand incepe lumea sa se prinda ce se intampla, e putin cam tarziu pentru toti.

    ---------- Post added 24-08-2014 at 16:12 ----------

    Quote Originally Posted by Snake View Post
    Felicitari! Ai descoperit Wikipedia!

    Cred ca ai poster cu Hitler acasa, nu?

    Daca orice 'ratat de hacker' poate pune la pamant serverele Sony, poate ar trebui sa ne intrebam ce poate face un 'hacker adevarat' cu ei, nu?
    Look, another hater.

  5. #25 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Eu i-as angaja, cred ca sunt mai competenti decat corporatistii de la Sony.

  6. #26 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by Snake View Post

    Daca orice 'ratat de hacker' poate pune la pamant serverele Sony, poate ar trebui sa ne intrebam ce poate face un 'hacker adevarat' cu ei, nu?
    Din păcate cam asa e, asta voiam sa scriu si eu acum, ai un thx de la mine

    PS nu mi-o lua în nume de rau, iti savuram in trecut comentariile pertinente, argumentate foarte bine , din păcate de la o vreme ai început sa faci mișto de prea multa lume

  7. #27 SP
    Member Emeraldu's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    P.S. Serverele de Xbox Live par a fi neafectate. Oh, the irony...
    Xbox ON !

  8. #28 SP
    Member Snake's Avatar
    @Dant3: probabil m-am tampit si eu de la caldura asta sau o fi de la intarzierea salariului, n-am idee. Dar incerc sa nu fiu suficient de dus incat sa propun impuscarea unor pusti care n-au facut altceva decat sa demonstreze ca e securitatea varza pentru niste servere si servicii pe care noi le platim din banii nostri. Si nu sunt putini bani totusi.

    @tudomih: iti dai seama ca acolo e strict vorba despre departamentul tehnic - admini, sysops, etc. Ma indoiesc ca stie Kirai ce-i acela DDOS sau ca are el timp si chef sa caute pe Wikipedia. Insa problema sta in faptul ca de sus totul pare roz (gen 'uite, am vandut inca 10 milioane de bucati') in timp ce baza e 'mancata de sobolani'. Ma intreb, oare decat sa vanda actiunile Square Enix unei firme de securitate, nu mai bine apela Sony la firma respectiva pentru a-si rezolva problemele? Si in felul asta azi stateam si eu si ma jucam linistit, si avea si Tomb Raider pe PlayStation la anul.

  9. #29 SP
    Junior Member Magarusu's Avatar
    @Snake: Nu ai inteles nimica din ce am zis eu. Daca jefuiau o banca, sau daca ii atacau pe cei de la sony sau microsoft sau whatever fara sa afecteze milioane de oameni mi se rupea fix in basca de ei. Dar atata timp cat afecteaza milioane de oameni doar ca sa arate cat de vulnerabil sunt cei de la sony, blizzard etc sunt putin suparat. Si nu zic neaparat sa ii impuste, dar sa stea macar un pic imbracati in dungi.

    PS. Daca vroiau sa o arda white hat hackers si vroiau doar sa atraga atentia asupra problemelor de securitate care le are sony si altii, nu ar fi fost psn nici macar o secunda jos. Si daca o ardeau grey hat tot era mai ok.
    Sper ca m-am facut inteles. Daca vrei sa o arzi in continuare ca inainte, nici nu te obosi sa raspunzi. I simply don't care.

  10. #30 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by Snake View Post
    @Dant3: probabil m-am tampit si eu de la caldura asta sau o fi de la intarzierea salariului, n-am idee. Dar incerc sa nu fiu suficient de dus incat sa propun impuscarea unor pusti care n-au facut altceva decat sa demonstreze ca e securitatea varza pentru niste servere si servicii pe care noi le platim din banii nostri. Si nu sunt putini bani totusi.

    @tudomih: iti dai seama ca acolo e strict vorba despre departamentul tehnic - admini, sysops, etc. Ma indoiesc ca stie Kirai ce-i acela DDOS sau ca are el timp si chef sa caute pe Wikipedia. Insa problema sta in faptul ca de sus totul pare roz (gen 'uite, am vandut inca 10 milioane de bucati') in timp ce baza e 'mancata de sobolani'. Ma intreb, oare decat sa vanda actiunile Square Enix unei firme de securitate, nu mai bine apela Sony la firma respectiva pentru a-si rezolva problemele? Si in felul asta azi stateam si eu si ma jucam linistit, si avea si Tomb Raider pe PlayStation la anul.
    Exagera si el, toti mai spunem din când în când ceva de genu' mai ales când vine vorba de politicieni, asta nu înseamnă ca punem planul in aplicare

    Revenind la subiect, unii mai fac niște chestii de acest gen sa le demonstreze ca sunt varza, iar astia de la Sony...

    PS uite aici ce a postat Renegade, poate se mai luminează lumea
    http://www.consolegames.ro/forum/sho....php?p=1150756

  11. #31 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    feriti-va de magarus

    el + barca noastra de salvare
    Attached Images Attached Images magaru.jpg

  12. #32 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Quote Originally Posted by Snake View Post
    @tudomih: iti dai seama ca acolo e strict vorba despre departamentul tehnic - admini, sysops, etc. Ma indoiesc ca stie Kirai ce-i acela DDOS sau ca are el timp si chef sa caute pe Wikipedia. Insa problema sta in faptul ca de sus totul pare roz (gen 'uite, am vandut inca 10 milioane de bucati') in timp ce baza e 'mancata de sobolani'. Ma intreb, oare decat sa vanda actiunile Square Enix unei firme de securitate, nu mai bine apela Sony la firma respectiva pentru a-si rezolva problemele? Si in felul asta azi stateam si eu si ma jucam linistit, si avea si Tomb Raider pe PlayStation la anul.
    Eram ironic, ai dreptate, concluzia ta e pertinenta.

  13. #33 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by Magarusu View Post
    Baietii care se ocupa cu magarii de genu si care afecteaza milioane de oameni care platesc bani grei pentru anumite servicii ar trebui pusi la zid si impuscati.
    Quote Originally Posted by Magarusu View Post
    Si nu zic neaparat sa ii impuste, dar sa stea macar un pic imbracati in dungi.
    I rest my case. Nu ma obosesc sa-ti raspund.
    Attached Images Attached Images nu-neaparat-manele-dar-ceva-sa-placa-la-toata-lumea.jpg

  14. #34 SP
    Member rascalov's Avatar
    Multumesc de informatii. Am incercat sa ma conectez de vreo 10 ori si nimic. Reusisem pana la urma, dar nu puteam sa vad nici un prieten din lista.
    In schimb, ce pot sa spun, este bataie de joc. De ce tocmai retelele online de gaming?

  15. #35 SP
    Junior Member Magarusu's Avatar
    Quote Originally Posted by Snake View Post
    I rest my case. Nu ma obosesc sa-ti raspund.
    Aceasta era si aluzia mea.
    Nu vroiam sa continui cu *****u asta dar nu m-am putut abtine.
    Observ ca esti un tip exagerat de inteligent. Imi cer scuze daca te-am jignit cumva. Ai perfecta dreptate, eu am gresit si imi cer scuze. Te rog sa uiti tot ce am zis, vorbeam fara mine, eram drogat. Ai castigat.

    This is why I stopped using forums a long time ago.

  16. #36 SP
    Member j0hnnyReaper's Avatar
    @Magarusu

    Acei hackeri, desi nu par chiar prea luminati pe twitter, au perfecta dreptate.

    Cu tot profitul pe care il fac din console + 50$ pe an din PS+ nu sunt in stare sa securizeze PSN-ul.

    Poate se repeta furtul de date de acum cativa ani daca isi pune cineva ambitia.

  17. #37 SP
    Member dtancu's Avatar
    Aia la Nintendo cred ca se rostogolesc pe jos acum

  18. #38 SP
    Member j0hnnyReaper's Avatar
    Si ca sa inchei, idioti tot sunt.

    Se lauda de parca au jefuit toate bancile elvetiene.

    Dar tot nu mi s-a raspuns la intrebare - de ce nu pot fi gasiti acesti hackeri si tinuti vreo 2 saptamani cu ceai si paine? (just sayin)

  19. #39 SP
    Admin MonkY's Avatar
    j0hnnyReaper: probabil vor fi gasiti si angajati la Google

  20. #40 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Dar de ce PS3-ul merge? Am intrat acum si vad ca nu am probleme

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts