Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 32 of 32

Thread: Sa spunem "Bun venit" noii console Nvidia!

  1. #21 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Si pe mine tot jocurile dedicate ma intereseaza si de ce nu si exclusivele

  2. #22 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar
    Oare sunt singurul care crede ca in materie de gaming nu trebuie sa dam 2 bani pe hardware comparativ cu software?

  3. #23 SP
    Member nutzule's Avatar
    ca design seamana foarte mult cu bluray playere'le sony
    Attached Images Attached Images sony-bdp-s5100-region-free-blu-ray-player.jpg

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca stam bine si ne gandim, in materie de console... mai este vreuna atat de deschisa pe partea de software? Nu ma refer la librariile de pana acum, sau chiar si viitoare... ma refer la optiunile pe care le ofera. Adica toate celelalte sunt chiar super closed (nu iese nimic fara acordul si plata licentelor la Nintendo, Microsoft sau Sony) fata de optiunea de aici - Android (+ DX12 games). Nu se batea toata lumea cu pumnul in piept ca Android e cel mai open la software? Well, acum are si hardware pe care sa poata sa arate ce poate. Daca poate, desigur

    Eu ma gandesc asa:
    • Avem din start cele cateva zeci/sute de mii (habar n-am cate mai sunt) de jocuri de Android.
    • Avem jocurile din Shield Store (optimizate pt. Shield).
    • Avem gaming via Nvidia GRID (streaming).
    • Nu am inteles eu din prezentare daca va rula si jocuri de pe PC, asa cum o face Shield Portable. Daca da, atunci mai avem un plus (in cazul in care avem o placa video Nvidia, desigur)
    Apoi, e un "Smart device" care se vrea un replacement pentru Roku, Apple TV & Co, dar cu puterea Nvidia. Asa cum a fost anuntat, Nvidia Shield Console este "First Nvidia Living Room Entertainment Device". Ba mai mult, au prezentat ca fiind:
    • World's First Android TV Console
    • World's First 4K Android TV
    • World's First Game Streaming Service (in 1080p la 60fps)
    Also, sa nu uitam 2 lucruri: Tegra X1 = Mobile Superchip with the Soul of a Console (vezi imaginea cu 2x Xbox 360). Iar al doilea, Nvidia Shield = DirectX 12! Fiind pe acelasi engine cu Maxwell, practic aproape orice cod scris pentru PC poate rula pe Nvidia Shield.

    Iar in caz ca nu a observat nimeni, bateria de la Shield Controller tine 40 de ore! Si asta via WiFi Direct, touch pad si alte nebunii. Hello, Sony!

    Mai departe... eu nu cred ca venea degeaba Randy Pitchford (gearbox software) sa faca un demo cu Borderlands The Pre-sequel si sa laude consola celor de la Nvidia... Nu mai spun ca The Talos Principle arata poate la fel de bine ca si FarCry 4 pe PS4/X1. Nici Doom 3 BFG Edition la 60FPS nu arata rau deloc (sunt curios daca rula in 1080p or higher). De Crytek si Crysis 3 in multiplayer, ce sa mai zic?

    Despre Grid, asa cum am zis... desi nu ma pasioneaza, e de apreciat ca Nvidia a incercat sa rezolve toate cele din toate punctele de vedere (OnLive a dat-o in bara rau de tot, din pacate). Mie 150ms (pe o conexiune mediocra) nu mi se pare cine stie ce minune, dar ramane de testat. Printre titluri am observat si jocuri mai noi precum Dying Light si Middle Earth Shadow of Mordor, dar si The Witcher 3 si Batman Arkham Knight (ca tot spunea cineva ca vorbim doar de vechituri)... cu promisiunea ca saptamanal vor fi introduse titluri noi. Un alt lucru pe care l-am observat in conferinta: nu stiu cum rula Grid 2 pe console, dar ma indoiesc profund ca mergea in 1080p la 60fps, asa cum au demonstrat via Grid.

    Avand suportul celor de la Capcom, Konami, CJ Project Red and so on (ca doar nu au venit degeaba pe scena sa-si testeze jocurile pe Nvidia Shield Console)... cine stie, poate chiar vor reusi sa faca cu Grid ceea ce altii nu au reusit, sau nu inca (vezi PlayStation Now). Cum Shield Console este de vreo 2 ori mai rapid decat un Xbox 360, cu ajutorul lui Grid se poate ajunge la de cateva ori mai rapid decat un Xbox One. Insa totusi... vorbim de streaming. Deci dependenti de conexiunea la internet.

    Oricum, cei de la Nvidia si-au demonstrat punctul de vedere, in special cu demo-ul din Unreal Engine 4 (The Infiltrator) care initial de-abia rula in 30fps pe un PC de 3000$... si care merge bine merci pe Nvidia Shield Console + Grid.

    In final... ramane de vazut ce poate. Eu zic ca impresie de start ca la pretul de 199$ nu are competitor. But, time will tell...

    P.S. Aveti filmuletele cu toata conferinta pe threadul dedicat: http://www.consolegames.ro/forum/f11...hield-console/.
    Attached Images Attached Images nvidia_shield_2x_xbox_360.jpg nvidia_shield_grid_compare_xbox_one.jpg nvidia_shield_features.jpg

  5. #25 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Daca ar veni si la noi in tara la 200$ echivalent in lei si nu s-ar mai face si conversie la euro plus taxe si adaos comercial ar fi perfect. Mi-as putea permite si eu una, dar sunt atat de entuziasmat incat as vrea sa o vad la treaba deja.

  6. #26 SP
    Member Kratos's Avatar
    Eu o sa cumpara asa doar si numai pentru motivul ca arata intr-un mare fel. Iar la banii astia primesti cel mai tare Android gaming device. Stiu ca multi hulesc jocurile de pe Android si iOS dar ma uit ca eu unul am deja lista de asteptare la jocuri si pe zi ce trece ies titluri mai bune.

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Guys, la urma urmei e o alternativa la ce e pe piata. Nu vrea sa bata PS4 si X1, ba din contra vrea sa ofere altceva... m-as bucura sa vad astfel de jucarii si de la alti playeri (hai Apple odata cu propria consola, ca ma omori aici). Si partea cea mai frumoasa e ca nu obliga Nvidia pe nimeni sa le cumpere jucaria... If you like it, you may really want it (parca asa era melodia)

  8. #28 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    MonkY daca pui mana pe ea si poti sa emulezi snes vreau sa joc 7th saga de nu mai pot, imi arati si mie cum

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eheee, stai ca mai e pana in Mai, cand se va gasi in magazine. Si tare mi-e ca se va intampla ca la Shield Portable, unde intai s-a lansat in US si a durat o caruta de timp pana am vazut-o pe undeva pe stoc in UE. Dar poate de data asta vor produce mai multe... cine stie?

    Oricum pentru unele emulatoare va trebui root... pentru asta o sa treaca ceva timp pana va iesi ceva pentru Shield.

  10. #30 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Cine stie poate la E3 rupe stilu si anunta emulatoare out of the box, ar fi epic.

  11. #31 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    200$ ca sa te joci jocuri de mobile ) That's something.

  12. #32 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai sa nu exageram... altii platesc de 4-5 ori mai mult pentru device-uri (a se citi smartphone-uri si tablete) mult mai slabe cu "jocuri de mobile". Si fara gamepad inclus (care btw doar el e 59.99$). Dar partea cu 4K, cu streaming "cu un click" la cele mai noi jocuri din Grid de ce ai omis-o?

    Asa, informativ... Shield Tablet e 299$ fara controller. Si are K1, care e de cel putin 2x mai lent decat X1. Ce Dzeu man?

    P.S. Pe ce alt device cu "jocuri de mobile" de 200$ poti sa joci Witcher 3... sau Crysis 3 la 1080p 60fps... Name just one, please!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Cel mai bun "action/adventure game" - 2009 By GreyhounD in forum Polls
    Replies: 25 Last Post: 02-02-2010, 17:08
  2. Cel mai bun "fighting game" - 2009 By GreyhounD in forum Polls
    Replies: 15 Last Post: 07-12-2009, 01:59
  3. Team Ico are in productie un joc "foarte bun" By Uziwood in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 04-08-2008, 09:40

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts