Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 69

Thread: Activision vrea sa renunte la PS3

  1. #1 SP
    Member darcangel's Avatar

    Activision vrea sa renunte la PS3

    Dintre toate consolele, PS3 a avut cel mai dificil start, asta si datorita pretului mare, dar si a strategiei Sony - de neinteles pt. noi - de a nu acorda suport pt. titlurile altor companii dezvoltatoare sau publisher. Aceste companii insa, au scos jocuri pt. consola si au mentinut PS3 in atentia publicului, dar se pare ca, datorita neimplicarii Sony si a faptului ca are vanzarile cele mai mici in comparatie cu rivalii sai, unii publiseri au inceput sa puna sub semnul intrebarii dezvoltarea in continuare de jocuri pt. PS3.
    Astfel, Bobby Kotick. CEO Activision spune: �sunt ingrijorat de situatia Sony, a PS3 in particular, care pierde ocaziile si nici nu ne usureaza situatia oferindu-ne sustinerea lor. Este costisitor sa dezvolti jocuri pt. console, iar Wii si Xbox se vand mai bine, ceea ce face ca investitiile in acestea doua sa fie mai profitabile�.
    Kotick mai spune ca daca Sony ar alege macar sa micsoreze pretul consolei, ar avea vanzari sporite, ceea ce ar fi in avantajul tuturor; �Sony trebuie sa micsoreze pretul PS3 ori, noi ne vom gandi serios ca incepand cu 2010 sa nu mai sustinem aceasta consola, inclusiv PSP�.

    Ce credeti, daca Activision (titluri celebre: Guitar Hero, Call of Duty) se retrage, oare vor urma si altii ? Ce este in mintea celor din conducerea Sony, ce cunosc ei, incat nu-si fac griji ?
    Attached Images Attached Images activ-ps3.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member BigG's Avatar
    Sincer mi-ar placea sa cada PS3 definitiv. Ce lovitura ar fi daca toti producatorii de jocuri s-ar opri sa mai faca ptr PS3? Imaginati-va!

  3. #3 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Eu zic ca daca Activision ii paraseste pe cei de la Sony atunci vanzarile vor scadea considerabil si ii vor parasi si alte firme renumite , gen Ubisoft (desi eu nu imi doresc treaba asta deloc pt ca am deja PSP ) . Pana la urma o sa ramana cei de la Sony numa cu exclusivuri daca nu micsoreaza pretul consolei si nu cresc vanzarile

  4. #4 SP
    Member no_m3rcy's Avatar
    si asta ma face si mai fericit k n-am ales ps 3 ..... cosola este buna, din cate am vazut din unele comparatii este si o idee mai buna decat xboxul.Insa acum imi dau eu seama cel mai bine ce vroia sa spuna un user dp un alt forum "xbox its all about the games"

  5. #5 SP
    Manager paul's Avatar
    Se baga si Bobby Kotick in seama. Poate vrea el, dar Activision sigur n-ar renunta.

    Raspunsul Sony: Kotaku - Sony Responds to Activision's Threats to Ditch Playstation - PS3

  6. #6 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    BigG eu cred ca nu ar fi asa de bine daca nu s-ar mai face jocuri pt PS3 sau daca nu ar mai fi PS3 [-x. Daca ar fi numai Xbox la putere atunci poate producatorii nici nu s-ar mai chinui sa faca jocuri de-a dreptu geniale pt ca oricum ei pe primu loc la vanzari si Nintendo nu ar avea sanse sa ii egaleze . Asa ca poate ar face jocuri de 2 bani numa ca sa fie . Ocazional poate s-ar Auto depasii . Totusi e un lucru bun ca exista concurenta asta intre Microsoft si Sony (parerea mea )

  7. #7 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Sincer sa fiu, dintre toate titlurile mai faimoase publicate de activision pentru PS3... nu ma intereseaza nici unul. I couldn't care less.

  8. #8 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Sony a dat un raspuns de 2 lei plin de aroganta, parerea mea.
    EA deja favorizeaza Wii in multe situatii, urmeaza si Activision sa se dea cu Xbox.. sa vedem cine mai ramane cu PS

  9. #9 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Si cand te gandesti ca jocurile ar trebui sa fie o forma de arta...Este adevarat ca Sony are o politica cam "invechita" in a-si asigura francizele sau DLC-urile, dar de fiecare data cand au pierdut ceva, altceva mai bun a venit in loc. Stati linistiti ca nu stau ei in Activision. Plus ca mi se pare povestea cusuta cu ata alba, adica Sony vinde aproape la fel ca Miscosoft. Cred ca some money is better than no money...

  10. #10 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Nu cred ca este vorba numai de install-base aici, este vorba si de costuri si de usurinta (sau nu, dupa caz) cu care se programeaza jocurile. Se stie ca PS3 nu prea este developer-friendly si Sony nu prea are de gand sa faca nimic in sensul asta. Eu sper ca asemenea miscari sa-i impulsioneze putin, sa vedem si noi reduceri de preturi si developeri care sa beneficieze de acces la toate resursele PS3 (cam cum o fac developerii in-house ai Sony) si sunt sigur ca vom avea parte de jocuri mai bune de ambele parti.

  11. #11 SP
    Member dogdan's Avatar
    stati cuminti ca si activision si ps3 au nevoie una de alta ...

  12. #12 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    Asteptam infrigurati reactia lui elpresador.

  13. #13 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Nu cred ca este vorba numai de install-base aici, este vorba si de costuri si de usurinta (sau nu, dupa caz) cu care se programeaza jocurile. Se stie ca PS3 nu prea este developer-friendly si Sony nu prea are de gand sa faca nimic in sensul asta. Eu sper ca asemenea miscari sa-i impulsioneze putin, sa vedem si noi reduceri de preturi si developeri care sa beneficieze de acces la toate resursele PS3 (cam cum o fac developerii in-house ai Sony) si sunt sigur ca vom avea parte de jocuri mai bune de ambele parti.
    Corect. Dar ce titluri are Activision, exclusive pentru PS3? Cat timp crezi ca le ia sa porteze un joc?...ce sa-ti spun, e greu pe PS3...Guerilla Games, Sucker Punch, Naughty Dog, Kojima, etc, ce sa mai zica? ei cum au putut crea opere de arta?...asa mi se pare asta o manevra pe fata. Sunt perfect de acord ca este un bussiness man, ingrijorat de banii lui, dar de ce din 2010/2011? Sa taie pierderile de acum si gata.

    Pretul la PS3 nu va scadea curand, pentru ca este o consola avansata d.p.d.v. tehnologic. Si asta e un fapt, nu tine de dezbateri.

  14. #14 SP
    Member collector's Avatar
    Quote Originally Posted by Witchalok View Post
    Sincer sa fiu, dintre toate titlurile mai faimoase publicate de activision pentru PS3... nu ma intereseaza nici unul. I couldn't care less.
    ahh , cand vulpea nu ajunge la struguri zice ca sunt acri (--- avatarul tau -- )

  15. #15 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Activision nu are niciun joc exclusiv pe PS3 din cate stiu eu. In mod cert pentru PS3 ei isi porteaza jocurile si probabil aceste portari / adaptari costa ceva banuti care nu se reflecta in vanzarile pentru acea platforma. Acesta cred ca este motivul pentru care s-ar hazarda un bastan al unei companii sa vina cu asemenea declaratii, care nu prea se fac in gura mare, dar ma rog. Cei enumerati de tine sunt fix studiouri care au scos jocuri exclusiv pe PS3, ca sa nu mai zic ca unii sunt de fapt studiouri de casa ai Sony, cu acces la mult mai multe resurse ale PS3 decat ... sa zicem un developer pe care il publisheaza Activision.
    Eu cred ca la mijloc este o evaluare a cheltuielilor facuta de Activision si poate si o neintelegere intre ei si Sony. Cine stie, totul se joaca pe bani grei, poate Activision vrea sa fie tinut in puf.

    Asta cu o consola avansata dpdv tehnologic n-am inteles-o. Adica de ce as veni eu, ca producator al unei console, pe o piata cu concurenta serioasa si as vinde mai scump doar pe considerentul ca o am "mai mare" ? Pai piata principala careia i se adreseaza Sony este piata de jocuri, si pana una alta si PS3 si X360 si Wii asta fac, aduc jocuri catre cumparatori. Mi se pare un pic snobism sa nu ii scada pretul doar ca are trilioane de cell-uri din care produc rezultate asemanatoare cu cele ale competitiei.

  16. #16 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    A fost alegerea lor sa puna Blu-Ray, Wi-Fi, CELL-uri si alte dracii. Ramane de vazut, daca au mizat pe o carte gresita...fiecare pasare pe limba ei piere. Atitudinea Sony, take it or leave it, mi se pare corecta (in cazul de fata) si sper sa o mentina.

  17. #17 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by ffocus View Post
    Atitudinea Sony, take it or leave it, mi se pare corecta (in cazul de fata) si sper sa o mentina.
    Da, este o atitudine foarte sanatoasa in conditiile unei piete de desfacere care are o concurenta acerba. Arata foarte mult respect fata de potentialii clienti cu o atitudine de genul "da-i ba drumu in alta parte daca n-ai bani sa ne cumperi produsul". Foarte, foarte sanatoasa atitudinea.

  18. #18 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Nu e neaparat vorba de asta. Intr-o oarecare masura mi se pare si mie acceptabila strategia Sony (asta fara sa le cunosc costurile cu fabricarea PS3). Daca ei au un produs care sunt convinsi ca merita banii astia, faptul ca mentin pretul poate transmite 2 mesaje:
    1. Consola face banii astia si reprezinta o investitie buna (dai un ban dar stai in fata, dpdv tehnologic cel putin);
    2. Poti cumpara consola acum fara sa-ti faci griji ca va scadea pretul cand vine craciunul. O iei acum si pana la craciun mai cumperi si 2-3 jocuri.

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si-au gasit si ei sa puna sare pe rana... tocmai in momente de criza. Pfft. Mai bine spuneau ca nu-si permit sa mai faca development pentru n console, ca nu mai sunt bani, etc... In perioade ca acestea, orice e posibil. Din partea mea... sa produca fiecare exclusiv pentru o singura consola... Vreau sa iau un joc de PS3 il iau. Vreau sa iau de 360, il iau. Wii, la fel... Mare branza. Oricum costa o consola cat 5 jocuri originale. Faci odata o investitie si gata si mai scapi si de boala aceea numita "fanboy"-ism.

  20. #20 SP
    Member MisterJuice's Avatar
    Nu cred ca o sa se ajunga vreodata la asa ceva !
    In afara de Call of Duty, nu ma intereseaza nimic de la Activision ! Si din cate stiu MW s-a vandut in 5 milioane de exemplare pe ps3 si 7 pe 360 . Nu cred ca or sa renunte la acele 5 milioane asa de usor !

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Zvon: Activision vrea sa cumpere Take-Two By Mika in forum Console News
    Replies: 12 Last Post: 14-02-2011, 14:12
  2. Valve vrea PS3 By erik95 in forum Console News
    Replies: 22 Last Post: 25-02-2010, 11:05
  3. Bioware vrea PS3! By Razvan in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 02-12-2009, 06:59
  4. Replies: 3 Last Post: 27-09-2009, 12:23
  5. Replies: 3 Last Post: 20-06-2009, 02:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts