Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 40 of 72

Thread: Countdown pentru PS5 ?!?

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mayhem: daca VR-ul va fi facut cu cap, s-ar putea sa nu ai aceleasi probleme ca la 3D (care nici mie nu-mi place, sa fiu sincer). Ideea e ca tehnologia 3D este de fapt o "pacaleala"... pur si simplu creierul este pacalit sa "vada" ceva ce de fapt nu exista. Pe cand la VR, cu ajutorul unei camere, unui giroscop... ar trebui sa ai o reprezentare a ceea ce ai vedea in mod normal pe un monitor imens (care-ti sta foarte aproape de ochi). Motion sickness-ul e una din cele mai mari probleme la VR si daca te uiti la Occulus Rift vei vedea ca ultima generatie a incercat sa repare fix asta (adaugand si camera externa).

    Revenind la PS5, eu nu sunt asa convins ca va fi "8k ready"... daca ne uitam in trecut, cam toate consolele PlayStation au mers nu pe ultima nebunie, ci au avut ca tinta publicul larg. In cazul lui PS4 a fost 1080p-ul ca baza (desi inca vedem jocuri in 900p)... asa cum in cativa ani va fi 4K-ul. Chiar daca vom avea 8K (sau poate chiar mai mult) peste cativa ani, sunt ferm convins ca Sony va merge pe "ce foloseste majoritatea", ceea ce va fi 4K.

    Acum, depinde foarte mult de evolutia hardware... cine stie, poate in ritmul acesta urmatorul PS5 va fi de fapt o consola portabila

  2. #22 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Don't know don't care, chiar sunt singurul care vrea jocuri cu poveste bună și gameplay fluid?

  3. #23 SP
    Member LordKratos's Avatar
    Nu vad legătura

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by OEE View Post
    Don't know don't care, chiar sunt singurul care vrea jocuri cu poveste bună și gameplay fluid?
    O poveste buna nu cred ca tine de hardware... insa cuvinte gen "gameplay fluid" pe generatia actuala ma fac sa zambesc. Frame-drops-urile sunt la ordinea zilei atat pe Xbox One cat si PS4. Sincer eu nu mi-as dori un PS5 cu 4K cat as vrea un fel de PS4S, capabil sa ruleze orice in 1080p la 60FPS, cu AAA. That's all...

  5. #25 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Give this man a Blue Label Johnnie Walker ^
    Poate daca Nintendo isi baga mintile in cap si pune hardware cum trebuie in urmatoarea consola care judecand dupa lansarea wii U va veni mai devreme decat Xbox insert number or name here si ps5 s-ar putea sa avem exact ce zice MonkY

  6. #26 SP
    Member deepjinx's Avatar
    "ar lucra", "se speculeaza"... pana la urma care e stirea?
    VR inca nu au lansat pentru PS4, iar game streaming... nu imi dau seama cum pot ei sa garanteze o experienta fara probleme peste X retele de tranzit unde nu au niciun pic de control.
    Eu cred ca PS4 e perfect. PS3 e praf in specificatii tehnice dar ruleaza bine jocuri de referinta precum GTA V, Bioshock Infinite...

  7. #27 SP
    Member kpy_here's Avatar
    Sincer eu nu mi-as dori un PS5 cu 4K cat as vrea un fel de PS4S, capabil sa ruleze orice in 1080p la 60FPS, cu AAA. That's all...
    Atat.

  8. #28 SP
    Member AndreiRobert6's Avatar
    La PGW un fan a intrebat Pe seful ps din franta(cv de genu oricum nu era un simplu angajat)daca lucreaza la ps 5 si acesta raspuns raspicat : nu

  9. #29 SP
    Member abrakadaver07's Avatar
    4k nu va deveni mainstream prea curand. Ganditi-va la Witcher 3 de exemplu. Iti trebuie un Titan ca sa atingi 40-50 fps pe ultra la 1440p. Daramite 4k?


    Abia in 10 ani daca va fi 'the norm'. Nu stiu de unde apare optimismul asta cu 4k, costurile sunt imense.

  10. #30 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Quote Originally Posted by Mayhem View Post
    Am curaj sa fac pariu ca 4k va fi un standard impus generatiei urmatoare de console

    da , asa o sa ne promita si mai apoi or sa sa zica ca-i depasita consola , ca abia se chinuie sa iasa full HD si 60fps

  11. #31 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Clickbait!
    Attached Images Attached Images uploadfromtaptalk1448559374010.jpg

  12. #32 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by abrakadaver07 View Post
    4k nu va deveni mainstream prea curand. Ganditi-va la Witcher 3 de exemplu. Iti trebuie un Titan ca sa atingi 40-50 fps pe ultra la 1440p. Daramite 4k?


    Abia in 10 ani daca va fi 'the norm'. Nu stiu de unde apare optimismul asta cu 4k, costurile sunt imense.

    Asta ma surprinde si pe mine. HD si Full HD au devenit "standardul" mult mai repede si mult mai usor. Pentru 4K, mai ales daca vrei o experienta buna, trebuie sa dai minim 1000 de euro pe un TV, tot cam atata pe un monitor, iar de hardware pentru un PC nu mai spun. Inca mi se pare ca 5 ani e o perioada de timp mult prea scurta pentru ca 4K sa devina standardul. Si nu inteleg, jur ca nu inteleg asta. Oare trebuie sa trecem prima data prin 1440p?

  13. #33 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Avand in vedere ca acum de BF am vazut pe amazon UK televizoare 4K de 50" pana in 600$, eu cred ca pasul pana la 4K va fi facut destul de rapid. Din pacate insa, televiziunile care transmit in 4K nu exista, sau daca exista cumva sunt cele mai putin importante, filmele din magazine pe BluRay sunt si ele in mare parte doar FullHD, iar consoele se chinuie cu FullHD si nici partea asta n-au asigurat-o. In momentul de fata, cu mici exceptii, doar gamingul pe PC renteaza pentru 4K. Filme, seriale, televiziuni de stiri, etc nu exista in 4K, iar pana consolele nu fac pasul spre 4K nu cred ca o va face industria intr-un mare fel. Cand asta se va intampla, cred ca vom vedea o trecere destul de seamless la 4K. Gamingul pe PC in 4K consider ca merita daca iti permiti, fiind din punctul meu de vedere singurul motiv sa faci upgrade la 4K, dar nu cred ca are vreo sansa sa impinga standardul in vreun fel, e mult prea nesemnificativ ca volum.

    Cat despre 1440p, nu, in niciun caz. Se va sari si peste 1440 si peste 1600p.

  14. #34 SP
    Member blondutzu's Avatar
    4k va fi noul standard in curand, insa nu cred ca va avea acelasi impact pe care l-a avut Full HD-ul (calitatea imaginii mult mai buna dar nimic sa te dea pe spate). VR-ul il va eclipsa din toate directiile, in special pe partea cinematica, jocurile...mai tarziu, cand or gasi reteta

  15. #35 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Eu pe-asta cu televiziunea nu prea o inteleg (probabil si din cauza faptului ca eu nu prea ma uit la TV).
    Pare-a fi un argument solid dar eu nu prea o musc pe-asta.
    Pana si zilele "cablului" asa cum il stim e posibil sa fie cam numarate.

    Pe Smart-ul meu ma uit la filme (de pe un HDD extern / bluray nici nu mai stiu de cand nu l-am mai folosit) si uneori online la cate ceva (daca ma vad "uitandu-ma la TV" asta va fi pe varii canale online, unde astfel de continut va asigur ca va fi abundent in viitorul apropiat).

    In ceea ce ma priveste un UHD (ca nu prea e 4K, tehnic, dar poate cu alta ocazie) a facut diferenta la calitatea imaginii si a experientei per ansablu la vizionarea de filme / documentare (intr-adevar, relativ putin continut UHD, dar in ciuda "hatingului" si upscalat se vede destul de bine, acolo unde nu gasim continut dedicat).
    Jocuri, nu m-as juca pe un astfel de TV pe PC, consolele noastre merg pe Full HD (prin urmare nu are rost UHD pentru console gaming).
    Pe un monitor de genul cu o bestie de PC, de-acord.

    Conluzionand TV UHD / 4K "se intampla" fie ca ne place. Totodata nu cred ca "va fi" direct proportional cu standardul consolelor.
    Device-urile / producatorii vor trebui sa tina pasul cu acest standard, nu viceversa.
    Mai degraba POATE peste vreo 2 ani cand mai avansam ceva, rafinam un pic tehnologic, consolele vor putea sa impinga un standard UHD/4k, dar atunci ma intreb daca nu cumva tot pe la 30FPS va fi media.
    Trebuie sa ne gandim ca totusi cutiutele astea au un pret in jur de 400 USD. Ce ne dorim noi ma indoiesc ca ar putea fi oferit la un pret similar.

    Ma indoiesc ca producatorii de console vor continua pe aceeasi linie (business model similar, acelasi tip de produs).
    Se vor schimba niste lucruri, deocamdata cred nici "ei" nu prea stiu ce si cum va fi (de la rezolutie, la suport magnetic / cloud / digital si pana la VR).

    PS: 1440p / 1600p, nu cred ca vor apuca sa devina mai populare decat sunt acum.

  16. #36 SP
    Member Chazy90's Avatar
    Daca apare 2020 mi se pare ok, hai si un ciclu de 5-6 ani, dar nu mai putin de 5. Oricum credeti ca au scos maxim-ul din PS4 pana acuma?

  17. #37 SP
    Member paulone's Avatar
    un mare rahat si cu ciclurile astea....deja nu se mai scot joace pt.PS3 si daca va apare PS5 nu se vor mai scoate pt.PS4...
    ce dracu o sa fac o stiva de console

  18. #38 SP
    je1
    Junior Member je1's Avatar
    Spre deosebire de PS4, poate PS5 va avea si jocuri in primii doi ani de la lansarea consolei.

  19. #39 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    ^^^Hahahahaha

  20. #40 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    je1 daca te duci pe site-ul altex si deschizi pagina cu jocuri de ps4 gasesti minim 100 de titluri deja lansate in stoc...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. A aparut un countdown pentru Metro: Last Light By Sadismek in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 20:10
  2. GT Countdown Videos By Mika in forum Videos
    Replies: 35 Last Post: 13-05-2011, 12:14
  3. GT Countdown - Top 10 Fighting Games By RonanN1 in forum Console Club
    Replies: 9 Last Post: 22-04-2009, 21:53
  4. Final Fantasy XIII Countdown By Mika in forum Console News
    Replies: 8 Last Post: 28-01-2009, 21:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts