Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 40

Thread: Lansarea jocurilor exclusive pe Xbox si PC este un lucru bun pentru gameri

  1. #1 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar

    Lansarea jocurilor exclusive pe Xbox si PC este un lucru bun pentru gameri

    Recunosc, saptamana trecuta cand Aaron Greenberg a anuntat data de lansare a mult-asteptatului joc Quantum Break am avut o mica dezamagire la aflarea vestii ca jocul (exclusiv Microsoft) se va lansa concomitent pe PC si Xbox One. Si nu am fost singurul... Cateva zile si multe posturi in care fani Xbox se plangeau, se simteau inselati, precum si fanii Playstation care acum aveau bucuria accesului la acest joc pe PC, au aparut pe multe site-uri.

    Dar trecand peste copilarii am inceput sa vad si lucruri care initial mi-au scapat:
    - Profit: lansandu-se doar pe o platforma (si inca una care nu se vinde extraordinar generatia asta) producatorul jocului nu va avea suficiente vanzari si implicit nu va castiga bani, lucru care poate degenera ducand la imposibilitatea aparitiei unei continuari sau crearii unui nou IP. Si din experimentul Rise of Tomb Raider, sau al mai vechiului Alan Wake putem sa luam in considerare ca este posibil sa se intample!

    - Fanii Xbox nu au nimic de pierdut! Serios, nimic! Daca vrei sa joci acest joc pe consola ta favorita nu te impiedica nimic. Da, pe PC poti avea o rezolutie mai buna, precum si detalii mai ample, dar la baza jocul este construit sa ruleze bine pe ambele platforme, asa cum ne anunta si producatorii va rula pe Xbox One la 1080p cu zero lag input. Restul care nu au Xbox si vor dori sa-l joace pe PC nu vor deranja cu nimic pe cei care vor dori sa-l joace pe consola.

    - Acest lucru nu inseamna moartea Xbox sau sau disparitia platformei favorite! Citind stiri de genul acesta pe diverse site-uri nu vad de ce acest lucru ar duce la disparitia Xbox-ului ca si consola. Indiferent de cat de bine se vand consolele concurente (si serios vorbind PS4 are vanzari minim duble, fiind in acest moment castigatorul acestei generatii de console), Xbox One se vinde chiar mai bine decat Xbox 360, numarul de utilizatori Xbox Live a crescut, ceea ce se traduce in bani pentru Microsoft, bani care vor garanta aparitia in anii ce urmeaza a unei noi generatii de consola. In plus Microsoft a incheiat anul 2015 cu aproape 25 miliarde de dolari profit in conturi, bani care pot sustine si anumite decizii gresite (precum cele de marketing de la E3 2013 cand au anunta Xbox One ca online only, no used games, etc...etc).

    - Pentru Microsoft aceasta miscare inseamna mult mai multe Windows 10 vandute! Da, cu jocuri bune poti forta instalarea de Windows 10 pe mai multe PC-uri, deci mai multi bani pt. Microsoft. Si iarasi mai multi bani daca jocul va fi cumparat din Windows Store. Exclusively on Windows 10! (MonkY will hate me for that :evil: )

    - La intrebarea: "De ce sa-mi cumpar un Xbox One daca exclusivele le pot juca pe PC?" aici e mai tricky! Fiecare gamer are o anumita preferinta, unii se vor juca pe consola pentru confort si nu neaparat pixeli+4k+triSLI, altii prefera prietenii din party (fie via PSN+ sau Xbox Live), unii vor prefera gamepadul contra mouse&keyboard. Indiferent de asta, sunt gameri care vor cumpara o consola (fie Xbox One sau Playstation 4) indiferent de jocurile exclusive lansate pe aceasta platforma.

    Voi ce parere aveti?
    Attached Images Attached Images xbox_one_windows_10.jpg

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu sunt de parere ca este un lucru bun. Eu personal nu sunt genu care sa bage bani in PC si nu mai sunt capabil sa ma joc la tastatura si mouse si decat sa bag bani in super PC si sa ma joc tot cu un controller de Xbox One (alti bani) prefer pe Xbox/PS4, dar in niciun caz nu sunt impotriva, cat timp nu se trece complet in tabara cealalta si se renunta la console. Oricum sunt de parere ca urmatoarea generatie va fi ultima, de console, asa cum le stim noi.

    Cred ca pe viitor vom avea niste mici cutiute, gen Apple TV si o conexiune buna la internet, iar toata puterea de procesare sa fie undeva pe serverele Microsoft/Sony, poate si 3-4-10 PC-uri legate, pentru o experienta mai buna.

    Dar momentan, sa apara si pe SNES. Fiecare joaca pe ce-i place

    Super articol Leo, felicitari Sa speram ca nu se ajunge la scandal.

  3. #3 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    eu unul voi prefera sa le joc pe Xbox , am renuntat acum multi ani in a face upgrade PC-ului ptr jocuri .


    Se vor lansa si best sellers pe PC (Forza, Gears , Halo ) , sau doar cele care au nevoie de ajutor in privinta vanzarilor (Quantum Break , ReCore ) ?

  4. #4 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Un pic din ambele. Crackdown, Gears (care a mai fost pe PC), posibil in viitor si Halo (a mai fost pe PC si va mai veni si in versiunea Halo Wars), Quantum Break, Sea of Thieves. Forza nu, cel putin de Forza nu au vorbit nimic si daca ma intrebi nici nu se va vorbi nici in viitor.

  5. #5 SP
    Member BlackSnake's Avatar
    Microsoft vrea sa creeze un ecosistem xbox one si windows 10 e clar asta. Sony fac asta cu PS4, PS3 si Ps Vita de cativa ani pentru destule jocuri. Cross buy, cross play, cross save. Avand in vedere ca nu le merge prea bine cu XOne generatia asta sunt nevoiti sa faca asta. Problema e cu Windows Store. Am inteles ca nu vor Steam, dar mai sunt si altii. Daca tot se inteleg asa bine cu EA sa isi puna jocurile si pe Origin macar.

  6. #6 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Reversul medaliei: il iau gratis pe PC, Dumnezeu cu mila.
    Exemplu: 150.000 bucati GTA 5 numai pe un singur site din Romania.
    Attached Images Attached Images screenshot_2016-02-15-15-26-14-1.png

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sincer sa fiu, e o chestie urata pentru platforma Xbox. E bine pentru noi toti, asta recunosc, dar toate asa zisele exclusive Xbox s-au lansat si pe PC, mai putin Halo si Forza. Xbox nu mai are jocuri din pacate, si ma refer la exclusive. Platforma nu e moarta, in SUA se vinde bine, face multe lucruri pe partea de Movies/TV iar acolo prinde bine, dar pe partea de gaming pe langa hardware-ul sub cel al concurentei, nu are nici macar jocurile de partea sa.

    Treaba cu piratatul pe PC e de cand lumea si nu se va schimba prea curand, dar statisticile arata ca se pirateaza mai putin de la an la an.

  8. #8 SP
    Member eneea's Avatar
    O sa fiu si eu avocatul diavolului, pt gameri clar ca e un lucru bun...dar pentru Xbox ca brand e o miscare foarte foarte proasta, arata ca nu au incredere in produsul lor, ca nu pot sa vanda destul pe X1. Inafara de Forza si Gears Xbossu nu mai are nicio exclusivitate notabila. Astea mi se par "loser tactics", la fel ca atunci cand au renuntat sa mai anunte cate X1 au vandut.

    De la X360 incoace eu ma joc doar pe xbox, dar am tot mai putine motive sa raman la ei, asa ca urmatoarea generatie, daca ma mai ocup de hobby-ul asta, sigur o sa trec la Sony

  9. #9 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Cum au spus și vreo doi colegi mai sus, un plus mare pentru gameri, un minus și mai mare pentru XOne. Dacă și Sony ajunge în aceeași situație, deși nu cred, o să renunț definitiv la console în favoarea unui PC. După ce ca se chinuie cu 1080p ce dracu' să mai fac cu ele? Eu am cumpărat și voi continua să cumpăr o consola pentru exclusivități, care dpmdv sunt mai numeroase și mai frumoase decât pe PC.

  10. #10 SP
    Member eneea's Avatar
    ^ Nicio exclusivitate mare de la Sony nu a ajuns inca pe PC, nici Bloodborne, nimic de la Naughty Dog, InFamous, Killzone (desi nu-i genul meu)

  11. #11 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nici jocurile celor de la Quantic Dream, seria GoW, Gran Turismo, samd... Să vină peste vreo 20 de ani, promit ca nu mă supăr

  12. #12 SP
    Member BlackSnake's Avatar
    Nici nu o sa ajunga vreo exclusivitate de la Sony pe PC. Sony sunt cu PS4 si Ps Vita , iar Microsoft sunt cu Xbox One si Windows 10. Nu or sa scoata jocurile alea pe Linux sau Mac OSX.

  13. #13 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eh, lasă ca sunt unele care au ajuns, îmi vine în minte acum Valkyria Chronicles, astea mai importante sper să rămână "acasă"

  14. #14 SP
    Member BlackSnake's Avatar
    Pai de cele first party zic eu. Valkyria Chronicles e third party (Sega).

  15. #15 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by C3zar View Post
    Nici nu o sa ajunga vreo exclusivitate de la Sony pe PC. Sony sunt cu PS4 si Ps Vita , iar Microsoft sunt cu Xbox One si Windows 10. Nu or sa scoata jocurile alea pe Linux sau Mac OSX.
    Analogia e incorecta. Vita si PS4 se completeaza si se ajuta reciproc, pe cand Windows 10 mananca XOne. Tu ce alegi, un joc ce costa 260 de lei si ruleaza 720p la 30fps, sau acelasi joc la 150 de lei, 60fps la 1080p sau chiar mai sus? Asta ca sa fiu domn, sa nu zic gratis pe torrente.

    E tragic ce se intampla, nu e niciun lucru bun pentru gameri. Macar Sony sunt cu capul pe umeri, nu isi vor omori singuri afacerea.

  16. #16 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Se pare ca exista ceva "planuri" ascuse de a scoate si Forza Motorsport 6 si Forza Horizon 3 pe PC..

    sursa1
    sursa2

  17. #17 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    But not to Steam....
    Incep sa vad o legatura, vor face bani din doua parti: Xbox Live se va plati si pe Xbox si pe PC, iar jocurile se vor putea cumpara digital din Windows Store si juca in multiplayer doar pe Xbox Live (fara Steam, Origin, etc).

  18. #18 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai normal ca fara Steam, pentru ca vor profit 100%.

  19. #19 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Inca o chestie interesanta: cross-buy, cross-save, cross-play. Adica cumperi doar un joc si il poti juca pe ambele platforme, salvarile se pastreaza in cloud si poti juca/interactiona cu jucatorii de pe cealalta platforma!

    Doamne ce cerinte:
    Recommended Specs:

    OS - Windows 10 (64-bit)
    DirectX 12
    CPU - Intel Core i7 4790, 4GHz or AMD equivalent
    GPU - NVIDIA GeForce 980 Ti or AMD Radeon R9 Fury X
    VRAM - 6 GB
    RAM - 16 GB
    HDD - 55 GB available space
    Doar 6.300 lei o configuratie asemanatoare pe Pcgarage... http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1596955/

  20. #20 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai asta nu stiu cat de adevarat o sa fie. E valabil pentru putin timp la Quantum Break, dar nu cred ca toate jocurile din viitor vor avea asa ceva, tot timpul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Un nou joc Bioshock este in lucru By trickz in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 29-11-2015, 18:23
  2. Replies: 15 Last Post: 18-06-2014, 00:29
  3. Replies: 54 Last Post: 12-05-2013, 10:18
  4. The Walking Dead este in lucru By Ownzy in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 22-02-2011, 21:13
  5. Zvon: Xbox 360 Slim este in lucru ? By BugsBunny in forum Console News
    Replies: 41 Last Post: 14-06-2010, 09:43

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts