Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Zvon: 16 milioane de unitati PS4 pregatite pentru vanzare

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Zvon: 16 milioane de unitati PS4 pregatite pentru vanzare

    Conform siteului taiwanez Digitimes, cei de la Sony se pregatesc intensiv pentru trimiterea spre vanzare a urmatoarei console PlayStation. Surse din interiorul companiei spun ca incepand cu luna august vor trimite spre magazine un numar de aproximativ 16 milioane console, astfel incat in perioada sarbatorilor doritorii sa poata achizitiona urmatorul PlayStation. Consola se pare ca va fi asamblata de Foxconn si Pegatron Technology iar scopul lor este de a trimite anual aproximativ 16 milioane de console catre vanzare. Personal mi se mare un numar destul de mare, dar pana la sfarsitul anului vom vedea daca se poate sau nu acest lucru.
    Attached Images Attached Images ps4-ds4-controller.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mi se pare un pic cusuta cu ata alba. Ei nu au o consola sa o arate (si nici "leaks" cu ea nu au aparut), dar ei deja se pregatesc sa trimita 16 milioane de console in August?!? Ori e mai bine pazita consola decat Pentagonul, ori e... just another PS4 rumor

  3. #3 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    nu..cel mai probabil se refera la faptul ca asta e cifra cu care se pregatesc ptr lansare..adica de cand se vor hotari la design(daca nu s-au hotarat deja) si pana la lansare pot produce 16 milioane.

  4. #4 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Dupa E3 pregătesc invazia

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by DanTe23 View Post
    scopul lor este de a trimite anual aproximativ 16 milioane de console catre vanzare. Personal mi se mare un numar destul de mare, dar pana la sfarsitul anului vom vedea daca se poate sau nu acest lucru.
    Mie unul mi se pare cam putin. PS3 s-a vandut in aproximativ 80 milioane de bucati pana acum. Impartit la 16 milioane pe an, asta inseamna 5 ani pentru PS4. Fata de PS3 unde s-au vandut in 6-7 ani. Cu alte cuvinte, Sony nu are foarte mare incredere in urmatoarea consola, cel putin nu foarte mult fata de generatia anterioara.

    Ca o comparatie asa... de fun (pentru ca oricum comparam mere cu pere), s-au vandut peste 120 de milioane de iPad-uri in 3 ani. Si totusi un iPad e mai scump decat un PS3. Repet, luati-o asa, ca pe un "fun fact". Dar chiar si asa... it makes me wonder...

    ---------- Post added 06-03-2013 at 06:39 PM ----------

    Grr... acum am observat... iar ai atasat .png si nu se vede pe homepage

  6. #6 SP
    Junior Member sebah_fit's Avatar
    da cine cumpara un ipad.. nu il cumpara pentru jocuri special.,eu unu abia astept sa vad cu ce iese nou cei de la sony,ca playstation3 l-am avut dar nu prea ma atras sa mai joc dupa ce am terminat exclusivitatile...sper sa nu se intample si la ps4 asa

  7. #7 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Mi se pare destul de plauzibil zvonul deoarece productia celor 16mil de console nu se poate face la 2-3 luni de la prezentarea PS4-ului la E3.

    Plus ca deobicei magazinele de electronice primesc produsul cu o luna inainte.

  8. #8 SP
    Junior Member Storm78's Avatar
    E ciudatel zvonul pentru ca nu au prezentat forma finala a consolei. Ma gandesc ca nu se decisesera inca asupra designului. Zic si eu :-)

  9. #9 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Pai ce legătură are designul?

  10. #10 SP
    Junior Member Storm78's Avatar
    Pai ma gandesc ca daca fabrici ceva ai hotarat cum arata. Si daca au hotarat ma intreb de ce nu au aratat la conferinta. O fi prea urata :-). E doar o speculatie de-a mea :-)

  11. #11 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Daca urata Poate o sa semene cu tonciu..o speculatie de-a mea

  12. #12 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    Monky, te astepti ca oamenii sa cumpere ca in 2006 o consola ce va urma sa fie vanduta cu peste 400 de euro? Hai sa fim seriosi! Mentionez un lucru destul de amuzant precizat in zvon: consolele vor fi trimise incepand cu luna august catre magazine pentru a fi scoase la vanzare in DECEMBRIE. Deci dureaza jumatate de an ca sa aprovizioneze magazinele... Si eu care credeam ca povestea din spatele Gran Turismo 5 e penibila.

  13. #13 SP
    Junior Member vld_D3mon's Avatar
    O sa cumpere lumea consolele next gen in numar mai mare decat s-a intamplat cu generatia actuala.
    Zic asta deoarece:
    a) marea majoritate a gamerilor pe console deja au in casa 1-2 televizoare de tip LCD si monitoare cu intrare hdmi. In 2006-2007 era si asta o bataie de cap si stim cu totii ce preturi aveau pe atunci televizoarele lcd de tip full hd.
    b) sunt mult mai mediatizate in ziua de azi consolele.
    c) in lume in ziua de azi, gamerii isi strang din timp bani pentru o consola next gen. In 2007 a fost un soc pentru mine(atunci avand vreo 16-17 ani) sa vad ca un PS3 costa +2000 de lei. Dar acum lumea are timp pana in iarna sa stranga pentru o noua consola.

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by vld_D3mon View Post
    a) marea majoritate a gamerilor pe console deja au in casa 1-2 televizoare de tip LCD si monitoare cu intrare hdmi. In 2006-2007 era si asta o bataie de cap si stim cu totii ce preturi aveau pe atunci televizoarele lcd de tip full hd.
    Ne jucam linistiti pe Component fara probleme (720P sau 1080i).
    Quote Originally Posted by vld_D3mon View Post
    b) sunt mult mai mediatizate in ziua de azi consolele.
    Dar acum sunt si mult mai multe alternative... Cell-ul era o minune tehnologica la vremea lui, acum vorbim de un x86 (PC) cu AMD, lucru care e posibil sa nu impresioneze la fel de multa lume.
    Quote Originally Posted by vld_D3mon View Post
    c) in lume in ziua de azi, gamerii isi strang din timp bani pentru o consola next gen. In 2007 a fost un soc pentru mine(atunci avand vreo 16-17 ani) sa vad ca un PS3 costa +2000 de lei. Dar acum lumea are timp pana in iarna sa stranga pentru o noua consola.
    PlayStation 3 s-a lansat initial in Japonia si US in 2006, si peste aproximativ jumatate de an de-abia a fost lansat in Europa. Deci se stia destul de clar cam care o sa fie pretul si nu ar fi trebuit sa fie un soc pentru nimeni. Din pacate, la PS4 habar n-avem nici unde se va lansa intai, nici cat va costa exact (decat presupuneri)...

  15. #15 SP
    Member Hitman's Avatar
    In concluzie nu putem decat sa asteptam si sa ne dam cu parerea. La cata reclama i-au facut si cate zvonuri sunt momentan, asteptarile noastre sunt destul de ridicate....ca sa nu mai spun ca si lipsa de informatii oficiale fac suspansul si mai greu de suportat. Totodata daca o dau in bara, o sa fie extrem de nasol si dezamagitor. Este ca o sabie cu doua taisuri

  16. #16 SP
    Member Sadismek's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Mie unul mi se pare cam putin. PS3 s-a vandut in aproximativ 80 milioane de bucati pana acum. Impartit la 16 milioane pe an, asta inseamna 5 ani pentru PS4. Fata de PS3 unde s-au vandut in 6-7 ani. Cu alte cuvinte, Sony nu are foarte mare incredere in urmatoarea consola, cel putin nu foarte mult fata de generatia anterioara.

    Ca o comparatie asa... de fun (pentru ca oricum comparam mere cu pere), s-au vandut peste 120 de milioane de iPad-uri in 3 ani. Si totusi un iPad e mai scump decat un PS3. Repet, luati-o asa, ca pe un "fun fact". Dar chiar si asa... it makes me wonder...

    ---------- Post added 06-03-2013 at 06:39 PM ----------

    Grr... acum am observat... iar ai atasat .png si nu se vede pe homepage
    Dar câte PS3 au vândut Sony în primul an, asta ar fi o întrebare mai potrivită. Mie mi se pare mai degrabă că sunt cam optimişti pentru început, dar le urez succes.

    Consola e diferită faţă de o tabletă, mai ales în primul rând datorită pieţei care se adresează. Hai să fac şi eu o comparaţie, aşa, de fun: câţi oameni îşi mai cumpără ceasuri de mână strict pentru a se uita la oră faţă de câţi o făceau acum 20 de ani? Piaţa a evoluat foarte mult. Dacă produsul pe care îl vinzi nu face cât mai multe minuni şi are cât mai multe gimmicks, poate să fie el cât de precis şi performant, dacă se adresează unei nişe, se va vinde mai slab decât produsul concurent care e şi ceas şi calendar şi desfăcător de sticle şi unghieră şi pilă de unghii şi telecomandă pentru TV.

  17. #17 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    AUGUST 2013?!?!
    Atunci de ce au mai scos super slimul ?

  18. #18 SP
    Member Mariush's Avatar
    Quote Originally Posted by vld_D3mon View Post
    O sa cumpere lumea consolele next gen in numar mai mare decat s-a intamplat cu generatia actuala.
    Zic asta deoarece:
    a) marea majoritate a gamerilor pe console deja au in casa 1-2 televizoare de tip LCD si monitoare cu intrare hdmi. In 2006-2007 era si asta o bataie de cap si stim cu totii ce preturi aveau pe atunci televizoarele lcd de tip full hd.
    b) sunt mult mai mediatizate in ziua de azi consolele.
    c) in lume in ziua de azi, gamerii isi strang din timp bani pentru o consola next gen. In 2007 a fost un soc pentru mine(atunci avand vreo 16-17 ani) sa vad ca un PS3 costa +2000 de lei. Dar acum lumea are timp pana in iarna sa stranga pentru o noua consola.
    Total de acord cu punctele A si B, punctul C e usor subiectiv, tu te rapoartezi la tine (e si normal intr-un fel). Dar si acum, la fel ca in 2007 sunt la fel de multi gameri (daca nu chiar mai multi) care au 16-17 si care depind de parinti.

    As mai adauga un punct D (Care este oarecum legat de punctul A) - Internet-ul a explodat fata de 2007. Acum majoritatea oamenilor (cel putin in mediul urban) dispun de conexiune la internet, iar PS3 (ca multe alte produse) dispune de o expunere mult mai larga, oamenii sunt informati, stiu la ce sa se astepte, cand se astepte si cum sa se pregateasca

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. GTA 5 s-a vandut in 52 milioane de unitati! By tudyniuz in forum Console News
    Replies: 14 Last Post: 24-05-2015, 20:21
  2. GTA V a vandut 45 de milioane de unitati By paunstefan in forum Console News
    Replies: 27 Last Post: 06-02-2015, 02:21
  3. Replies: 32 Last Post: 18-06-2014, 16:38
  4. GTA V - 33 de milioane de unitati! By MonkY in forum Console News
    Replies: 15 Last Post: 18-05-2014, 15:02
  5. Fifa 10: aproape 10 milioane de unitati vandute By erik95 in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 10-02-2010, 18:43

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts