Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast
Results 61 to 80 of 81

Thread: iPhone 12 mini, 12, 12 Pro, 12 Pro Max - 5G

  1. #61 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    MonkY, parca aveai 11 pro max, nu? Eu l-am comparat cu pro max-ul meu intr-un showroom emag, e mai mare 12, chel fara husa, decat al meu cu tot cu husa aplicata

    Anyway, fiind acele margini patrate, ecranul pare sau chiar este mai mare, si da, arata mult mai bine.

  2. #62 SP
    Member Syni's Avatar
    Da, telefonul este puțin mare mare, dar sta mult mai bine în mana fata de 11 Pro Max. Nu știu dacă este concludent dar am observat ca este mai luminos ecranul comparat în lumina naturala, dar într-adevăr pe 11 aveam folie pe ecran destul de veche.
    Culoarea Pacific Blue arata superb


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  3. #63 SP
    Junior Member roberthotean's Avatar
    Mi-a ajuns si mie duminica seara iphone 12 mini (white) varianta de 256gb, telefonul este exact ceea de asteptam dpdv al dimensiunilor si usurintei in utilizare, desi din specificatii ecranul este mai mare decat iphone 8 (telefonul meu anterior), in realitate este ceva mai ingust (1 mm aprox) iar la rularea unui filmulet pe youtube totul se vede usor mai mic, insa nu asta e problema lui, partea deranjanta este touch screenul (in special in lock screen) care refuza sa receptioneze atingerile, efectiv nu poti introduce codul de deblocare (atunci cand ai mascape fata) si nici nu poti accesa camera sau lanterna. Dupa ceva reseach pe net am aflat ca nu este izolata aceasta problema si multi utilizatori se plang de ea, problema apare se pare atunci cand ai folie pe display concomitent cu husa sau carcasa de protectie. A mai intalnit cineva problema asta?

  4. #64 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da iry, eu aveam 11 Pro Max. Referitor la comparatie, vezi ca am pus in pagina anterioara, fix o comparatie intre 11 Pro Max si 12 Pro Max. Eu le am pe amandoua side-by-side si ma joc cu ambele de cateva zile. E doar un pic mai mare... insa asa cum am zis, datorita designului, se simte ca fiind mai "butucanos". E mai usor de tinut in mana, e mai safe... dar s-ar putea ca unora sa nu le placa ergonomia... mai ales pe Pro Max, care e totusi ditamai lopata.

    Eu speram ca datorita formei, sa fie ca la iPhone 5, sa poata sta in picioare singur. Sta, insa... nu e safe deloc. E pur si simplu prea mare telefonul... sta sa cada in orice secunda.

    Btw, eu am gasit o chestie care nu-mi place la 12 Pro Max. Culmea este, faza se intampla FIX datorita noului senzor mai mare. Prin comparatie, daca faceam poze cu 11 Pro Max-ul la TV-ul din living (care e la 5m or so), noaptea... imaginile ieseau perfect (pentru mine), in sensul ca se vedea doar TV-ul, iar restul foarte inchis, aproape negru totul. Acum, pentru ca 12 Pro Max-ul are senzor muuuult mai luminos, se vede in pana mea totul prin jur... si nu-mi place deloc. Chestie de gustibus. Desigur, pot sa intunec eu scena, sa ma joc cu timpul de expunere, dar nah... e lenea mare.

    Also, asa cum am zis, diferentele in low light sunt enorme. Gen, pe 11 Pro Max ma tinea 3-4s sa faca o poza in Night Mode, in timp ce 12 Pro Max nici macar nu intra in Night Mode, si o face instant. Si cu mai multe detalii.

    P.S. Mi-a atras atentia @rodarkone ieri, si am testat si eu azi. Desi sunt cel mai mare fan al huselor de piele Apple, daca va luati 12 Pro Max (nu stiu cum e la celelalte), nu va luati husa de la Apple. Ea in sine e geniala, e facuta de zici ca nu-i adevarat (detaliile sunt perfecte, au ajuns la un nivel la care nu-i bate nimeni pe partea asta de calitate). Insa, din motive care imi scapa, i-au marit marginile care inconjoara ecranul. Sunt 100% sigur ca au facut asta pentru a oferi o protectie mai buna (mai ales cand asezi telefonul cu ecranul in jos, sau cand il scapi pe jos fix pe ecran), dar e enervant la swipes and stuff. But, it is what it is. Sunt sigur ca multi vor aprecia marginile acelea... not me.

    ---------- Post added 18-11-2020 at 10:40 ----------

    @roberthotean: scapa de folie, sau cauta una de calitate mai buna. Eu nu am folosit niciodata folie, never will.

  5. #65 SP
    Junior Member roberthotean's Avatar
    Folia a fost 120 ron, banuiesc ca nu de slaba calitate, nu-mi vine sa folosesc telefonul fara folie, deoarece nu-mi schimb telefonul anual

  6. #66 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deci daca-ti vand o folie la 120 lei (desi eu am dat 10 lei pe ea), inseamna ca automat ti-am dat ceva de buna calitate? Daca tocmai ai vazut ca merge prost cu folia aceea, mai are sens sa mai discutam? Putea sa fie si 500 lei, daca iti da peste cap touch-ul, it just sucks. Nu e de vina telefonul ca nu primeste corect touch input-ul, iti dai seama...

    Also, de unde ideea asta ca "daca nu folosesti folie schimbi telefonul anual"? Eu am telefoane de ceva ani buni, fara folie, fara pic de zgarieturi. In plus, la cat de mic e ecranul lui Mini, e cam greu sa-l troznesti. Ia-i un back cover decent, cu margini (cum e cea de piele de la Apple, de care am vorbit mai sus)... si aia e. Acum nah, depinde si cum il folosesti. Ca daca il tii in buzunar impreuna cu chei si alte alea, se va zgaria, sooner or later.

    Aveti si link-ul la DisplayMate iPhone 12 Pro Max OLED Display Technology Shoot-Out.

  7. #67 SP
    Junior Member roberthotean's Avatar
    Nu stiu ce sa zic, eu mereu am avut folie de display, iar spre exemplu ce am vazut azi la istyle (tm) nici nu ma incurajeaza sa renunt la folia de protectie, erau undeva la 8-10 iphoane de diverse marimi/culori si nici macar unul nu era lipsit de micro-zgarieturi, desi ele sunt lansate de doar cateva zile. Crezi ca a venit cineva intentionat sa le zgarie pe toate?!

  8. #68 SP
    Admin MonkY's Avatar
    iPhone 12 extreme water test - don't try this at home!


  9. #69 SP
    Junior Member roberthotean's Avatar
    Quote Originally Posted by roberthotean View Post
    Mi-a ajuns si mie duminica seara iphone 12 mini (white) varianta de 256gb, telefonul este exact ceea de asteptam dpdv al dimensiunilor si usurintei in utilizare, desi din specificatii ecranul este mai mare decat iphone 8 (telefonul meu anterior), in realitate este ceva mai ingust (1 mm aprox) iar la rularea unui filmulet pe youtube totul se vede usor mai mic, insa nu asta e problema lui, partea deranjanta este touch screenul (in special in lock screen) care refuza sa receptioneze atingerile, efectiv nu poti introduce codul de deblocare (atunci cand ai mascape fata) si nici nu poti accesa camera sau lanterna. Dupa ceva reseach pe net am aflat ca nu este izolata aceasta problema si multi utilizatori se plang de ea, problema apare se pare atunci cand ai folie pe display concomitent cu husa sau carcasa de protectie. A mai intalnit cineva problema asta?
    Problema descrisa de mine mai sus s-a rezolvat prin update de soft, ios 14.2.1 mi-a facut iphone-ul 12 mini functional

  10. #70 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dar mvai, nu era iFonul cel cu "hardware învechit"? Check out the new Snapdragon 888 compared to Apple A14:

    https://www.macrumors.com/2020/12/18...88-benchmarks/

  11. #71 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    Am facut upgrade la 12 mini de la 11. Pentru ce am eu nevoie 11'le e mare. Anyway.. din pacate bateria tine foarte putin in comparatie cu 11. A mai remarcat cineva lucrul acesta?

  12. #72 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai nu se stia? iPhone 11 are baterie mai mare. iPhone 12 mini e...mai mini, inclusiv la baterie

  13. #73 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    din pacate nu am facut un research. am crezut ca vor mentine balanta. apple sucks de data asta

  14. #74 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by ciypriyan View Post
    din pacate nu am facut un research. am crezut ca vor mentine balanta. apple sucks de data asta
    Nu inteleg, ai facut downgrade la o varianta mai mica, ai trecut de la 3110mAh la 2227mAh, si tot "apple sucks"? Daca vroiai aceeasi baterie (almost), faceai upgrade de la iPhone 11 la iPhone 12 sau la iPhone 12 Pro, nu la iPhone 12 Mini. Nu era nevoie sa faci niciun "research", era logic din start ca va fi bateria mai mica.

    Daca te consoleaza cu ceva, sa stii ca iPhone 12 Mini este cel mai rapid telefon din clasa sa. Nu mai exista alt telefon atat de mic care sa ajunga macar la jumatate din performantele sale. Din pacate, nu exista niciun alt telefon mic care sa aiba baterie mare... Sorry, we can't have both. Uite eu am vrut baterie mare, mi-am luat 12 Pro Max.

    Next time, check this before buying: https://www.gsmarena.com/compare.php...idPhone3=10509.

  15. #75 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu inteleg, ai facut downgrade la o varianta mai mica, ai trecut de la 3110mAh la 2227mAh, si tot "apple sucks"? Daca vroiai aceeasi baterie (almost), faceai upgrade de la iPhone 11 la iPhone 12 sau la iPhone 12 Pro, nu la iPhone 12 Mini. Nu era nevoie sa faci niciun "research", era logic din start ca va fi bateria mai mica.

    Daca te consoleaza cu ceva, sa stii ca iPhone 12 Mini este cel mai rapid telefon din clasa sa. Nu mai exista alt telefon atat de mic care sa ajunga macar la jumatate din performantele sale. Din pacate, nu exista niciun alt telefon mic care sa aiba baterie mare... Sorry, we can't have both. Uite eu am vrut baterie mare, mi-am luat 12 Pro Max.

    Next time, check this before buying: https://www.gsmarena.com/compare.php...idPhone3=10509.
    le vreau pe amabele, sau macat cu 50% mai mult in privinta bateriei. anyway voi face upgrade la 12
    nu imi ajunge bateria o zi pentru 3-4 ore vorbit la telefon si youtube, instagram si facebook(voice sau video call)

  16. #76 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by ciypriyan View Post
    le vreau pe amabele, sau macat cu 50% mai mult in privinta bateriei. anyway voi face upgrade la 12
    As i've said, we can't have both. Anyway, eu de aceea ti-am dat link-ul de compare. Testul de baterie al celor de la gsmarena este cat se poate de acurate. Iar ceea ce vrei tu "macar 50% mai mult in privinta bateriei" nu se va intampla nici cand vei trece la iPhone 12. 12 Mini are 2227mAh iar 12 are 2815mAh. 69h endurance rating vs 84h endurance rating. Cu siguranta e mult mai bine, dar nici pe departe cei 50% extra doriti de tine. Cred ca nici macar 12 Pro Max nu-ti poate oferi 50% extra, cu 3687 mAh si 95h endurance rating.
    Quote Originally Posted by ciypriyan View Post
    lnu imi ajunge bateria o zi pentru 3-4 ore vorbit la telefon si youtube, instagram si facebook(voice sau video call)
    Ce pot sa-ti spun eu, e ca la o folosire medie, la mine Pro Max-ul ma tine bateria 2 zile. Deci da, probabil si la mine un Mini cu greu ar reusi sa tina o zi... Incearca sa-l mai si "optimizezi" un pic. Vezi cum stai cu luminozitatea ecranului (am mai intalnit persoane care se plangeau de baterie, dar stateau cu luminozitatea la 90-100% - that's a battery killer, eu am setat la 60%). Vezi daca ai background app refresh activat si mai taie din aplicatiile care nu vrei sa lucreze in background... mai opreste chestii useless gen nebunia aceea de management (care iti spune cat si cum ai folosit telefonul, cat timp ai stat pe social media sau alte prostii). Daca ai semnal slab in zona ta, incearca sa folosesti WiFi calling in loc de 4G (saves a ton of battery). La fel, orice nu folosesti, dezactivezi (gen Bluetooth).

  17. #77 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    As i've said, we can't have both. Anyway, eu de aceea ti-am dat link-ul de compare. Testul de baterie al celor de la gsmarena este cat se poate de acurate. Iar ceea ce vrei tu "macar 50% mai mult in privinta bateriei" nu se va intampla nici cand vei trece la iPhone 12. 12 Mini are 2227mAh iar 12 are 2815mAh. 69h endurance rating vs 84h endurance rating. Cu siguranta e mult mai bine, dar nici pe departe cei 50% extra doriti de tine. Cred ca nici macar 12 Pro Max nu-ti poate oferi 50% extra, cu 3687 mAh si 95h endurance rating.

    Ce pot sa-ti spun eu, e ca la o folosire medie, la mine Pro Max-ul ma tine bateria 2 zile. Deci da, probabil si la mine un Mini cu greu ar reusi sa tina o zi... Incearca sa-l mai si "optimizezi" un pic. Vezi cum stai cu luminozitatea ecranului (am mai intalnit persoane care se plangeau de baterie, dar stateau cu luminozitatea la 90-100% - that's a battery killer, eu am setat la 60%). Vezi daca ai background app refresh activat si mai taie din aplicatiile care nu vrei sa lucreze in background... mai opreste chestii useless gen nebunia aceea de management (care iti spune cat si cum ai folosit telefonul, cat timp ai stat pe social media sau alte prostii). Daca ai semnal slab in zona ta, incearca sa folosesti WiFi calling in loc de 4G (saves a ton of battery). La fel, orice nu folosesti, dezactivezi (gen Bluetooth).

    singurele aplicatii pe care le-am lasat sa faca isi refresh sunt whatsapp, messenger si aplicatiile de email. intre timp am facut upgrade la 12 si pot spune ca de aseara de la 80% si pana dimineata nu a scazut decat 1 procent . despre luminozitate, o tin pe automatic, iar screen management e off de cand au lansat-o. folosesc o casca bluetooth si 4G activ cat sunt la servici. acasa doar wi-fi. voi reveni cu un update maine seara

  18. #78 SP
    Admin MonkY's Avatar

  19. #79 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    E de la toti oamenii fara educatie financiara care dau 5000 de lei pe un telefon in timp ce net worth-ul lor ramane zero. Intr-adevar, tot asta e si motivul pentru care Samsung si Huawei sunt si ei in top dupa Apple. Pe cat de senil e mosneagul ala de Robert Kyiosaki, exista un lucru foarte bun pe care il promoveaza: procesul normal este muncesti -> castigi -> investesti -> din profit iti cumperi obiecte de lux, fie ca vorbim de masina, telefon sau casa cu etaj. Din pacate majoritatea oamenilor, indiferent de cati bani castiga, trec peste etapa 3 si ajung sa ramana la fel de avuti chiar daca ei luna de luna castiga bani si deci luna de luna ar trebui sa fie tot mai bogati. Sau, mai rau, nici macar nu castiga bani, dar isi cumpara obiecte de lux in rate. Asa ajung sa se imbogateasca corporatiile tot mai mult, iar oamenii sa ramana la fel sau chiar sa ajunga mai saraci. Presupunerea mea e ca in 50 de ani ori ajungem sclavii lui Tim Cook, ori le dam in cap si se instaureaza un nou sistem in locul consumerismului asta.

    In cazul in care cineva se regaseste in ce am spus, please don't take it personal. E o idee generala, eu evident ca nu cunosc situatia financiara a nimanui si nici nu stiu cine si-a cumparat iphone din investitii sau din banii de mancare pe 6 luni. Imi place sa cred ca majoritatea de aici suntem oameni reponsabili cu banii nostri si asta e presupunerea cu care merg la drum cand postez.

  20. #80 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Un review destul de...interesant/complet/diferit, desi totusi facut cam in acelasi stil caracteristic lui...adica nu foarte calitativ si ca persoana care prefera Android.

    E mult prea lung, dar vazut pe bucati sau derulat per chapter, doar acolo unde va intereseaza, as zice ca merita

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Vand playstation 4 pro / ps4 pro cu 2 controllere By bloodindark in forum Bazar Sony: Console & Accesorii
    Replies: 5 Last Post: 03-10-2021, 14:58
  2. Vand Playstation 4 PRO ( PS4 PRO ) + 2 controllere si jocuri By consol3 in forum Bazar Sony: Console & Accesorii
    Replies: 2 Last Post: 05-12-2020, 00:16
  3. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  4. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts