Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 140 of 185 FirstFirst ... 40 90 130 138 139 140 141 142 150 ... LastLast
Results 2,781 to 2,800 of 3688

Thread: Clubul iPhone & iOS

  1. #2781 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by Razzosinni View Post
    Eu imi doresc [..] ca in lunile urmatoare, iPhone-ul va avea putin mai mult market share.
    De ce?

  2. #2782 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Clubul iPhone & iOS

    Pentru ca daca se va dovedi ca restul competitorilor ( si nu vorbesc exclusiv de Android, ar mai fi Windows Mobile si altii ) reusesc in continuare sa aiba succesul de care se bucura acum chiar si dupa aceasta incercare de a aduce pe piata un iPhone mai ieftin, iOS va avea probleme. Urmeaza o perioada extrem de importanta pentru Apple si are legatura cu evenimentul de astazi. Imi doresc ca lucrurile sa mearga bine pentru ei din motive subiective : cred ca am un numar foarte restrans de alternative fiabile. Eu nu dispun nici de energia si probabil ca nici de resursele tale de a explora cat mai multe variante, de a cerceta cat mai multe posibilitati, de a descoperi cat mai multe produse, sisteme de operare si asa mai departe. Observ ca achizitionezi frecvent produse de la diverse companii. Ceea ce mi se pare OK. Dar eu nu imi doresc sa fac asta. Spune-mi close-minded, dar presupunand ca maine Apple crapa, eu m-as confrunta cu o reala problema. Catre ce ma indrept, ce sa fac si unde pot sa gasesc lucrurile pe care le aveam inainte? Sigur ca as alege pana la urma o alternativa, dar nu sunt sigur ca punctele pe care eu le consider forte la ei, le-as gasi si in alta parte.


    Despre asta e vorba.

  3. #2783 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu unul imi doresc ca Apple sa primeasca o lovitura care sa ii faca sa revina la forma de alta data. Poate nu e posibil asta in curand, dar in tehnologie e normal sa vrei mereu mai mult.

    Cand au aratat pe Mavericks chestia cu power saver cand ceva e in fundal, mi s-a parut ca e cea mai wow chestie pe care am vazut-o in ultimii ani. Pe telefon in afara de performanta, care era deja de exceptie la iPhone 5, nu am vazut nimic sa ma faca sa zic wow. Apple a inventat atatea si a creat industrii noi din nimic. Daca tot nu mai fac cine stie ce nebunii pe telefon, eu tot astept acel ceva urmator cu care sa fie iar nebunie cum a fost in 2001 cu iPod si in 2007 cu iPhone.

    Eu mi-am pierdut increderea in Apple care acum se concentreaza mult pe telefoane si tablete si nu cauta acel urmator big thing. Apple asta facea, si de aia avea succes. Zicea Jobs ca daca faci o treaba bine, caut-o pe urmatoarea si fa-o si mai bine. Cat a fost el, Apple exact asta a facut, de cand el nu mai e, Apple a continuat pe un trend ascendent datorita avansului dobandit pana atunci, dar nu a urmat nimic nou. Si ai vazut graficul de vanzari ale aifoanelor? Stii ce se intampla mereu cand se ajunge la un maxim? O ia in jos, si la cum arata graficul ala, mult nu mai e. La cate grafice am facut la statistica in ultimii ani, mult nu mai e pana incepe sa o ia la vale.

    Ma rog, voi merge pe Apple din aceleasi motive ca si tine. M-am saturat sa ma tot lupt cu telefonul sa functioneze cum trebuie.

  4. #2784 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: serios acum, eu la iPhone 5S chiar nu am ce sa reprosez. Sunt curios ce anume nu-ti place la el?

  5. #2785 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Imi place, imi place chiar mult. Si abia astept sa il vad pe sampanie, ca desi toti il fac de cocalar, parca numai de-al naibii l-as lua asa. Doar ca ar fi ca nuca-n perete in culoarea aia. Si pe birou daca il pun arata aiurea.

    Imi place ce am vazut la 5S, dar cum am zis si mai sus, cum tu asteptai iPad si Macbook, eu asteptam ceva despre care nu aveam habar. Un televizor facut de Apple care sa schimbe tot ce stim despre televizoare. O masina facuta de Apple, chiar mobila. Orice, dar sa fie acel ceva nou. Dar uite ca altii sunt cei care tot incearca, nu Apple. Uita-te la Google Glass, fail sau nu, macar e ceva forward-thinking. La Apple nu am mai vazut nimic nou si revolutionar de cand am vazut iPad-ul in 2010.

    Cat despre 5S, imi plac multe, camera care filmeaza in slo-mo la 120fps e ceva ce e doar la GoPro3 Black. Imi vine sa renunt la GoPro pentru ca probabil nu si-ar mai avea rostul. Deci sunt multumit de telefon, dar cred ca ai inteles of-ul meu.

  6. #2786 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Aaaaa. Da. Nu stiu de ce am un feeling ca Apple isi imparte chestiile astea deja. Pana acum ceva ani faceau un event mare pe an... au trecut la 2. Eu cred ca vor 3 sau 4 mari. De exp. in unul sa fie iPhone-ul punctul de atractie (cu al sau iOS)... in urmatorul sa fie Mac-urile (MacBook Pro, Mac Pro, nou iMac si tot asa)... in un altul sa se axeze pe tablete si gaming (de ce nu chiar o consola?) si ar mai putea fi un urmatorul in care sa se axeze pe AppleTV, iWatch si alte alea. Si in felul asta ar "ocupa" tot anul si si-ar tine investitorii fericiti, userii la zi. Intr-adevar, nu ar mai fi acelasi impact... dar dupa cum se vede nici macar Apple nu poate face toate odata.

    Cat despre Google Glass, am citit ca Apple avea asa ceva in teste acum multi ani... si nu li s-a parut fezabil. Chiar sunt zvonuri ca Apple vrea sa dea in judecata Google pt. ca au inventii mai vechi pe tema asta.

    Apropos, acum imi dau seama ce ii lipseste lui iPhone 5S: filmare in 4K! Godamn you Apple!

  7. #2787 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Apple traieste in trecut. Asta e impresia pe care o am eu. In 2001 dupa ce au lansat iPod-ul, l-au facut imens. Dupa cativa ani, Jobs a inceput sa lucreze la o tableta. A lasat treaba, a facut iPhone, hit masiv, si apoi s-a intors la iPad dupa doar 3 ani. Si iPad-ul a fost hit masiv. Din nou. A trecut de la iPhone la altceva. Acum probabil trecea iar la altceva, sau macar lucra in secret la ceva. Dar acum am impresia ca Apple nu lucreaza in secret la nimic. Ei se joaca cu diferite marimi pentru telefoane si nimicuri de genul asta.

    Imi vine greu sa cred ca Google poate lua locul Apple si sa vina cu inovatii dupa inovatii. Iar daca nici ei nu pot, noi ramanem in urma fata de unde am putea fi. Ma rog, poate exagerez si eu si imi doresc prea multe. In ultimii ani chiar am devenit un tech-junkie si nimic nu imi mai ajunge.

  8. #2788 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Clubul iPhone & iOS

    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Apple traieste in trecut. Asta e impresia pe care o am eu. In 2001 dupa ce au lansat iPod-ul, l-au facut imens. Dupa cativa ani, Jobs a inceput sa lucreze la o tableta. A lasat treaba, a facut iPhone, hit masiv, si apoi s-a intors la iPad dupa doar 3 ani. Si iPad-ul a fost hit masiv. Din nou. A trecut de la iPhone la altceva. Acum probabil trecea iar la altceva, sau macar lucra in secret la ceva. Dar acum am impresia ca Apple nu lucreaza in secret la nimic. Ei se joaca cu diferite marimi pentru telefoane si nimicuri de genul asta.
    Eu nu cred ca Apple mai e compania aia. Nu mai zic nimic de Steve Jobs, desi a avut o contributie esentiala la toate produsele din ultimii ani. Totusi, lumea vorbeste despre el de parca ar mai avea vreo importanta subiectul asta. In curand se fac doi ani de la moartea lui. Repet, super smecher fingerprint sensor-ul, dar e departe de a fi ceva care sa rupa industria in doua ( vezi iPod, iPhone, iPad). Nu stiu cum mi-ar putea capta atentia un TV sau un ceas de la ei. Oricum, din punctul meu de vedere, iPhone-ul a evoluat destul de bine in ultimii doi ani. Siri, ecran de 4", scanner-ul de amprente si un iOS redefinit ( OS aclamat de multi ). iPhone-ul s-a schimbat. Eu as minti sa spun ca astept ceva complet nou, desi m-ar bucura enorm daca ar fi sa fie. Pana una alta, raman de parere ca Apple e cu 10 clase peste orice alta companie cand vine vorba de stabilitate, design si ecosistem. Aspecte care pentru mine sunt primordiale.

  9. #2789 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sincer, prefer pasi din astia "mici" (desi mie nu mi se pare deloc chiar atat de mici) si siguri. Mai mult ma intereseaza stabilitatea OS-ului si sa fie worry free decat cine stie ce feature (vezi cate nebunii are Galaxy S4) pe care sa le dezactivezi pentru ca nu le vei folosi vreodata si sunt doar consumatoare de resurse.

    In plus, nu stiu de unde atatea "plangeri" ca Apple se misca incet cu 5S-ul (5C-ul deja l-am introdus la categoria "iPhone 5 funky si cheap"). Eu ma uit la graficele alea (din nou) si nu-mi vine sa cred ca au facut un salt atat de mare de la iPhone 5. Adica, mama ei de treaba, i5-ul meu mi se pare al naibii de rapid, nu stiu ce-i ala lag pe nicaieri. Si totusi ei vin si arunca un 2x performance. Am asa un feeling ca va bate la performanta chiar si un iPad 4.

    Uitati totusi ca pe langa inovatia cu fingerprint-ul (pe care nu-l are nimeni si care mie unul mi se pare genial), Apple e prima (si singura) companie pe mobile cu OS pe 64bits! Cu apps pe 64bits si cu compatibilitate fara issues cu 32bits! E MARE lucru! Si daca nu ma credeti, cumparati un Android cu Intel, sa vedeti cate apps si games nu functioneaza DELOC. Aduceti-va aminte ce haos a iesit cu Windows pe 64bits... cati ani le-a luat si tot nu poti spune ca e perfect. Si totusi Apple did it! Nici draq nu stia pana ieri ca ei de fapt au deja kernel-ul pe 64bits...

    In rest, eu chiar nu stiu ce sa mai astept de la un smartphone (in plus). Da, sa aiba cine stie ce proiector incorporat... sa fie standard WiFi a/c, sa stie filmare in 4K, sa fie water proof, sa fie indestructibil ecranul, sa tina bateria o saptamana cu toate pe on, sa fie perfect vizibil in soare... Acum serios, nu vreau cam multe? Nu de alta, probabil Apple, Samsung sau altii ar putea face asa ceva. Insa ori ar costa de 10 ori mai mult, ori ar avea un downside (gen de 2-3 ori mai greu).

    Parerea mea. Hac...

  10. #2790 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Clubul iPhone & iOS

    Am nevoie de un raspuns urgent.
    Un prieten vrea sa isi faca upgrade pe un iPhone 4S de la iOS 5 la ultima versiune de iOS 6. Vrea sa ii ramana toate aplicatiile, datele si contactele in telefon.

    Daca face un update normal, prin Wi-Fi, e in regula? Ii ramane totul salvat? Sa faca mai intai un backup in iTunes pe un PC? Care e cea mai eficienta solutie?

    Mersi.

  11. #2791 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Poate sa faca update si OTA (over the air) si ii raman aplicatiile. Insa eu zic ca ramane cea mai eficienta solutia cu conectare la un PC, facut backup in iCloud si iTunes, si update via iTunes. Ramane cea mai safe modalitate!

  12. #2792 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Ma intereseaza un iPhone 5. Caut ceva second hand, si de cele mai multe ori, cele mai ieftine erau cele "decodate cu Gevey SIM". Ce inseamna asta? Am inteles, din cate am vazut, ca sunt niste telefoane care au fost deblocate de pe o anumita retea si acum functioneaza ca cele neverlocked.

    Imi poate spune cineva care sunt riscurile, daca e ceva in neregula, si daca merg pe orice retea ?

  13. #2793 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    @Razossini Cele deblocate cu Gevey utilozeaza o vulberabilitate soft/hw.Pot aparea probleme cand instalezi un soft nou,si s-ar putea sa nu mearga cartela ta.Cele decodate Gevey nu sunt identice cu neverlocked sau deblocate definitiv,si deseori pot aparea neplaceri.

  14. #2794 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Multumesc.
    Ma gandeam sa imi iau acum un 5 la liber si sa imi iau un 6 cu abonament la anul. Daca asa stau lucrurile, probabil voi cauta unul neverlocked.

  15. #2795 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Ma duc azi sa cumpar un IPHONE 3g I.O.S. 4.2.1. 16gb cu 200ron pentru o matusa de a mea. O intereseaza mai mult facebook-ul si putin internet. Aplicatiile se iau dupa un store asemenea androidului? e vreo caracteristica anume la care trebuie sa ma uit cand il testez?

  16. #2796 SP
    Member kukenstein's Avatar
    Haha! A venit si ziua i de la iPhone De astazi intru si eu in club, mai timid ce-i drept, cu un iPhone 4 8GB, negru, nou nout. Am prins oferta de la eMAG cu 1600 lei + un voucher cadou in valoare de 160 de lei. Per total, daca pun si voucherul la socoteala, m-a costat 1130 lei cash pentru ca l-am achizitionat pe firma si am chitat valoarea fara TVA, codul de reducere urmand sa-l folosesc la un televizor, cat de curand.

  17. #2797 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bine ai venit in club kukenstein! Din pacate 1600 RON e un pret enorm (cu atat se vinde un iPhone 4S). Chiar si la 1130 RON e mult, dar... important e sa fii tu multumit.

  18. #2798 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Așa e, e cam mare suma, dar vorba lui MonkY, contează faptul că ești mulțumit.

    Am uitat să mai menționez că am cumpărat și eu un iPhone 4 neverlocked de 16GB, făcându-mi și eu intrarea în club.
    Ce să spun, frumos pe aici Foarte frumoasă tranziția de la Android la iOS. Nu m-aș mai întoarce la Android, îmi place prea mult!

  19. #2799 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Stai sa pui iOS 7 ... te vei simti ca pe un Androido-Windows_mobile

  20. #2800 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Cine a zis că pun iOS7? Rămân la 6.1.3 că e bine aici.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 140 of 185 FirstFirst ... 40 90 130 138 139 140 141 142 150 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 6S & iPhone 6S Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 280 Last Post: 06-11-2016, 15:30
  2. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  3. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  4. Update iPhone iOS By freddie91 in forum Software
    Replies: 6 Last Post: 11-02-2013, 13:35
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts