Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 165 of 185 FirstFirst ... 65 115 155 163 164 165 166 167 175 ... LastLast
Results 3,281 to 3,300 of 3688

Thread: Clubul iPhone & iOS

  1. #3281 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu nu inteleg ce mama naibii continua cu Jony Ive, dupa ce le-a facut varza tot ce a tinut de design cu minimalismul lui (de la MacOS pana la iPhone si iOS). Probabil se uita la vanzari, vad ca e de bine, si cred ca asta cere lumea. Va dati seama cat ar vinde daca ar scoate produse care erau in stilul Apple in trecut? Chestii inovatoare, gandite si regandite de 1000 de ori inainte de a iesi pe piata... Ma uit la bateria asta scoasa pt. iPhone 6 si ma crucesc. Really Apple?

  2. #3282 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Si nu numai bateria, care este o mizerie ordinara, nu numai prin design, dar si prin materiale. Dar uita-te la designe-ul iPhone 6/6S cu camera in afara, la creionu ala si la felul in care se incarca mouse-u.

    Sincer, din punctul meu de vedere, cel mai reusit produs al lor din ultimii ani ramane iPad Air 2.

  3. #3283 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sa fiu sincer, la iPhone 6 nu mai sunt chiar asa stressat (de cand cu husa de piele) - dar cred ca ar fi trebuit sa ofere un cover de piele cadou ca sa ascunda hidoseniile si erorile lor. Si Pen-ul lor la urma urmei e decent... Insa cand ma uit la cum se incarca mouse-ul acela, la faptul ca a ajuns un MacBook sa aiba un singur port (atat pt. incarcare cat si pt. date)... ma apuca groaza.

    Si daca zvonurile despre iPhone 7 sunt adevarate (cum ca ar vrea sa renunte la portul de casti si sa-l lase doar pe cel de Lightning), s-ar putea ca iPhone 6S Plus-ul sa fie ultimul telefon pe care mi-l mai doresc de la ei. Si iPad Pro-ul, desigur

  4. #3284 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Sincer, din punctul meu de vedere, cel mai reusit produs al lor din ultimii ani ramane iPad Air 2.
    Nu uita ca si ala a avut probleme cu ecranul care are valuri daca il apesi pe spate prea puternic si boxele care fac intreaga tableta sa vibreze, etc. E clar ca nu mai sunt ce au fost si au nevoie de un refresh major in echipele de design. De la ios7 au dat-o de gard cu multe si nu au mai venit cu cine stie ce produse cu design reusit.

    MacPro mi se pare in continuare unul dintre cele mai bune si reusite produse, dar nu ca design. Cam orice altceva era mai reusit decat cosul ala de gunoi, care e extraordinar ca tehnologie, dar design-ul e departe de ce facea Apple pe vremuri.

    Dar nu e sfarsitul lumii, in ultimii ani consider ca au venit cu doua produse mari si importante: MacPro si Macbook 12". Asta cred ca demonstreaza, sau cel putin pentru mine, ca inca pot "inova", dar au nevoie de alti designeri pentru partea estetica.

  5. #3285 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mda...nu stiu. Sa zicem ca Macbook 12" este un produs bun, desi n-as da atatia bani pe el. De MacPro nu ma pronunt ca nu sunt publicul tiinta.

    iPhone 6/6S nu-mi place ca design, dar nu doar din cauza camerei. Imi plac mai mult telefoanele patratoase si care pot fi tinute in mana fara sa-ti fie frica de alunecare. Eu chiar nu sunt genu care sa folosesc huse sau alte mizerii pe telefon. Ori un skin simplu, ori fara nimic. Dar la 6S, chiar is cu Skin, tot iese camera si mi se pare oribil. Chiar si la birou il tin pe o carpa mica.

    Si da, Air 2 are probleme cu ecranu si cu sunetul, dar odata cu introducerea 3D Touch, la urmatorul model (pe care am de gand sa mi-l iau) o sa se elimine faza cu ecranu, iar cu sunetul, deja m-am obisnuit de la Air 2.

    Sper sincer sa inoveze de la iPhone 7. Nu de alta, dar si daca as renuntat la iOS, efectiv n-as avea cu ce sa-l schimb (exclus Android).

  6. #3286 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Imagini cu noul produs Apple, poreclit momentan Apple Car si care se zvoneste de ceva timp. Masina e electrica si in poza de mai jos este la incarcat. Inca nu se stie marimea bateriilor si autonomia
    Attached Images Attached Images cv5paadwuaiwc0n.png

  7. #3287 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Ce va mai place sa faceti caterinca. Am vazut ca v-ati luat si de nenea Ive. Nu fiti romani cand judecati pe altii, mai ales cand vorbiti de oameni care au facut lucruri marete, parerea mea. Romani fiind, ne place cand totul merge struna si laudam pe cine trebuie, cand se impute treaba imediat sariti la gatul lui ca de ce nu mai merge. Dar cat a facut treaba buna nu a contat cu nimic? Putin respect asa... Asta e gandire comunista, imi pare rau sa spun.
    Recunosc ca in ultima vreme lead design-ul, nea Ive in speta, a dat cu tifla in termos si a stricat treaba sau a faultat-o. Parerea mea e ca lipsa lui Steve Jobs se vede. Adica atata timp ca Steve era in firma si era la servici toti angajatii roiau ca albinele. Li se cerea de multe ori lucruri imposibile, de nerealizat, si totusi se faceau. E chestia aia ca la roman ca daca nu stai cu biciu pe el nu face performanta. Singuri nu stim ca ne lasam pe tanjala, lasa ca merge si asa... Acum cred ca asta a patit si nea Ive, a luat-o asa mai lejereanu si stie ca nu se leaga nimeni de viata lui pt ca era prieten la catarama cu Steve, chit ca la lucru era altceva. Era un documentar facut despre Steve, si cu Steve in the flesh, care sustine ce am spus "Steve Jobs - the man in the machine"
    In fine, mie imi plac si cred ca imi vor placea in continuare produsele Apple, sper doar sa nu derapeze tot mai mult, cum parca o fac in ultima vreme. Nu de alta dar se duce si brandu Apple in cap si dupa el restu: Samsung, LG, Sony, etc. Daca concurenta nu e de ce sa excelam?

  8. #3288 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai ca s-a pus serios pe treaba Apple: What's New in iOS 9.3: Night Shift, New Quick Actions, Improvements to Apple News, Notes, CarPlay and Health - Mac Rumors. O groaza de noutati si update-uri cerute de useri (cineva a inceput sa asculte ce mai cer userii?!?).

  9. #3289 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Si meniul de mobile data inca e la mama naibii ascuns dupa vreo 3 meniuri si submeniuri.

  10. #3290 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Cu toate astea, dupa vreo 4 luni de Android, imi e foarte dor de iPhone. Telefonul pe care il am acum face tot ce vreau si merge cum trebuie, dar in tot timpul asta, nu a reusit sa imi creeze senzatia aia de familiaritate pe care o aveam cu iOS. Nu vorbesc de obisnuinta propriu-zisa, ci de naturaletea utilizarii telefonului. Parca nu pot nicicum sa intru cu Android in zona mea de confort. Daca nu mi s-ar fi parut 6S cel mai putin impresionant upgrade din toata istoria iPhone, probabil ca mi l-as fi luat. Chiar nu am gasit insa niciun motiv sa il cumpar, dar am zis ca nu stau doi ani cu acelasi telefon.

    Poate ca am baut din recipientul magic prea mult Apple kool-aid, dorindu-mi un iPhone in conditiile in care ceea ce am acum face de vreo doua ori mai multe, dar nu stiu daca o sa am rabdare pana in septembrie si cred ca revin la iOS in viitorul apropiat.

  11. #3291 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudy: asta e inca unul din motivele pentru care nu renunt la jailbreak!

    razzo: te cred, si eu am tot incercat, ba cu Lumia, ba cu Android... si tot la iOS ma intorc. It just works!

    Culmea stii care e? Ca la ultimul jailbreak, l-am umplut de nebunii "ala Android". Widget-uri peste widget-uri, efecte 3D, custom icons, etc... Dupa maxim o luna m-am intors la "clean setup", ala Apple. Desigur, am pastrat tone de tweak-uri fara care nu pot trai (cel putin din cauza lui SwipeSelection am ajuns sa incerc sa selectez text sau sa ma misc prin text pe orice alt telefon - si cand vad ca nu merge, e totul atat de trist...).

    Si referitor la 6S, nu l-as numi cel mai putin impresionant upgrade. Eu daca as putea, as da oricand i6-ul pe 6S si o diferenta de bani...

  12. #3292 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by Razzosinni View Post
    Cu toate astea, dupa vreo 4 luni de Android, imi e foarte dor de iPhone. Telefonul pe care il am acum face tot ce vreau si merge cum trebuie, dar in tot timpul asta, nu a reusit sa imi creeze senzatia aia de familiaritate pe care o aveam cu iOS. Nu vorbesc de obisnuinta propriu-zisa, ci de naturaletea utilizarii telefonului. Parca nu pot nicicum sa intru cu Android in zona mea de confort. Daca nu mi s-ar fi parut 6S cel mai putin impresionant upgrade din toata istoria iPhone, probabil ca mi l-as fi luat. Chiar nu am gasit insa niciun motiv sa il cumpar, dar am zis ca nu stau doi ani cu acelasi telefon.

    Poate ca am baut din recipientul magic prea mult Apple kool-aid, dorindu-mi un iPhone in conditiile in care ceea ce am acum face de vreo doua ori mai multe, dar nu stiu daca o sa am rabdare pana in septembrie si cred ca revin la iOS in viitorul apropiat.
    Mai ai rabdare pana in toamna acestui an, stiu ca mai e multisor dar aia e. O sa ai disponibil noul iPhone 7 care 100% va fi o noutate mult mai binevenita decat iPhone 6S.

    ---------- Post added 13-01-2016 at 08:32 ----------

    PS. Daca banii nu sunt o problema, incercati sa va setati in a cumpara noul iPhone tot din 2 in 2 ani cand iese varianta cu design modificata. Gen: 4, 5, 6, 7... Veti fi mult mai castigati. In plus aveti tot timpul telefonul in garantie no matter what.

  13. #3293 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu prefer sa-mi cumpar S-urile. Primele au mereu cate o problema - 4 cu antena, 5 cu vopseaua, 6 cu indoitu. S-urile au reparat mereu si au fost mai rapide

    Cat de 6S, din punctul meu de vedere, pentru aia 2GB RAM merita fiecare banut, comparativ cu 6.

  14. #3294 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    @ MonkY - Eu nu mi-am mai pus jailbreak de la 5S. Sunt si destul de nepretentios, raportat la ce vor altii - ma interesa doar sa am datele mobile in Control Center, sa pot inchide toate aplicatiile deodata, nu pe rand, sa imi pot customiza fontul si un file manager normal, iTunes fiind cosmarul meu. Ascult foarte multa muzica si imi transfer constant pe telefon, de-aia nu imi convine sa dau de fiecare data sync la intreaga librarie. Oricum, aparent si asta s-a rezolvat, fiindca in sfarsit merge si in Romania, iCloud pentru Music. In rest, nici mie nu imi place dezordinea, mi-am dezactivat toate widget-urile din lock screen pe HTC si mi-am lasat doar ceasul. Nu suport sa vad acolo Google Search, calendar etc.
    E exact nebunia pe care o am si cu OS X. Oricat de mult mi-ar placea Windows 10 (si mi se pare de departe cel mai bun Windows de pana acum), nu folosesc PC-ul decat pentru gaming. Orice alta chestie am de facut, o fac pe Mac, pentru ca imi place OS X de vreo 10 ori mai mult. Dupa cum ziceam, prea mult kool-aid.
    Iar legat de ce spui tu, nu da nimeni iPhone 6S pe iPhone 6. Eventual, poti vinde 6-le, iar cu diferenta de bani, iti iei 6S. Sunt sigilate la 3100 pe OLX (64GB). Sau il iei prin modalitati mai neortodoxe pentru statul roman, direct din State, printr-o firma care se ocupa de asa ceva.

    @ mark - Eu mi-am dat seama ca e mai ieftin sa fac upgrade la telefon in fiecare an decat odata la 2-3 ani. Am vandut in octombrie fostul meu 6 cu 2400 de lei si daca mai puneam 500 de lei, imi luam 6S nou-nout de 64GB. Cand mi-am cumparat 5S, 4S-ul meu nu mai valora aproape nimic si am preferat sa i-l dau lui maica-mea decat sa il vand pe o suma de nimic. Trecand de la 5S (16GB) la 6 (64GB), am pus o diferenta de 800 de lei dupa ce am vandut 5S-ul. Sigur, toate astea printr-o firma de freight forwarding, deoarece in tara preturile sunt mult mai mari. Iar partea cu varianta S sau non-S, e cat se poate de subiectiva. S-ul a fost intotdeauna telefonul ala unde Apple a invatat din greseli, dar eu prefer design-ul nou, care stiu ca va fi acelasi timp de doi ani. Cum zicea un prieten de-al meu : "E placut sa stiu ca telefonul meu de 1 an arata exact ca noul tau 6S".

  15. #3295 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Sunt de acord cu voi dar mai intervine o chestie, subiectiva ce-i drept, pierzi feeling-ul acelas cand se lanseaza o generatie noua de iPhone non S, ce aduce multe chestii schimbate inclusiv la exterior si tu nu-l poti avea 1 an pt ca astepti varianta S. Pana trece 1 an trece din hype-ul acela si parca nu te mai bucuri de design cel putin pt ca il cunosti deja.

  16. #3296 SP
    Admin MonkY's Avatar

  17. #3297 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Visul lui Steve se implineste.

  18. #3298 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar
    Si la voi ocupa la fel de mult Tapatalk? Observ in fiecare saptamana o crestere cu cativa mb.

    imageuploadedbytapatalk1452759493.919550.jpg


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #3299 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nope. Nu am nicio aplicatie de asemenea dimensiuni (pe iPhone).
    Attached Images Attached Images imageuploadedbytapatalk1452759765.266136.jpg

  20. #3300 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Tapatalkul are pana in 100MB...
    Attached Images Attached Images imageuploadedbytapatalk1452759886.727487.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 165 of 185 FirstFirst ... 65 115 155 163 164 165 166 167 175 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 6S & iPhone 6S Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 280 Last Post: 06-11-2016, 15:30
  2. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  3. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  4. Update iPhone iOS By freddie91 in forum Software
    Replies: 6 Last Post: 11-02-2013, 13:35
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts